Şub 24, 2020, 08:34 ÖÖ

Sohbet

Başlatan petibor, Ağu 25, 2016, 09:58 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Karabasan

Canlı yayında Mustafa Varank ile beraber görmüştüm. Ama yıkılan bina sayısı çok deniliyor. Sabaha kadar ortalık netleşir. Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

murattekin

Oca 24, 2020, 07:19 ÖS Last Edit: Oca 24, 2020, 07:21 ÖS by murattekin
Twitter'da Ruling adlı hesap yıkılan bir bina paylaşmış, 2 çocuk çıkarılmış enkazdan. Sanıyorum durum ciddi.

Edit: şimdilik 4 kayıp var. Mesajı Paylaş
...

HARZEMŞAH

TCDD ile konuşuldu. Ellerindeki yük vagonlarını acilen bölgeye gönderecekler. Hava çok soğuk. Çadır ve konteynerler gelene kadar acil çözüm olur... Mesajı Paylaş

PARS

Gece ve kış günü gerçekten çok zor. Mesajı Paylaş

BETONBEY

NBA yıldızı Kobe Bryant helikopter kazasında ölmüş.

"Kazada ölenlerden birinin Kobe Bryant'ın 13 yaşındaki kızı Gianna Maria olduğu iddia edildi."

https://t.co/l7bim0JUkH https://t.co/pcXIHKl8vB Mesajı Paylaş

BuLuT__

Bu Çindeki corono virüs için ne diyorsunuz?
Olayın biyolojik bir saldırı olduğu söylentisi dolaşıyor. Ölümlerin çok daha fazla olduğu Çin hükümetinin konuyu sakladığı söyleniyor. Mesajı Paylaş

Karabasan

Üsküdar Mühendishanesinde savunma sanayi ve teknoloji ile ilgili yazılar yazan üstad artık burada yazıyor.
http://alarga.uskudar.biz/ Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

ozbey

radarlarda halka dişli  denilen parçanın işlevi nedir?
Mesajı Paylaş

Teknisyen

Radarı bilmiyorum ama halka dişliler genelde mekanizmanın yada yükün bir eksen etrafında istenilen şekilde (daimi yada açısal) dönme hareketi yapmakta kullanılırlar.

Düz mantık radarın dönmesi içindir diye düşünüyorum. Mesajı Paylaş

HDS

Şaka maka, çok önemli mekanik elemanlardandır. Smart-S gibi bir radarı ses yapmadan, tıngırdamadan, her deniz şartındaki yüklerle, deniz bem ve tuzluluğunda, sürekli, ama süreki taşıyıp döndürecek yataklama ve mekanizma çok zor.

Bu seviyedeki yataklamaları yapabilen çok az firma var.

İşte 3 ya da 4 yüzlü AESA gibi radarlar seni bu dertlerden de kurtarıyor, o ayrı. Mesajı Paylaş

Karabasan

Canım ülkemde şimdide ruling furyası aldı başını gitti. 2. bir çiftlik bank vakası daha...  ::)
Bakalım daha neler göreceğiz. Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

murattekin

Sevgiler gününüz kutlu olsun.
Mesajı Paylaş
...

Aliarmau011fann

Ne olacak bu Doğalgaz faturasının hali?   >:(  >:(

Gidişat iyi değil..  :-\  :-\ Mesajı Paylaş

putty

Şub 19, 2020, 12:34 ÖÖ Last Edit: Şub 19, 2020, 01:25 ÖÖ by putty
En son rakamlar ile Türkiye nüfusunun % 8 i kırsalda yaşıyor. Bu oran bizim gibi tarıma çok müsait geniş ve birazda şarklı bir ülke için çok ilginç geldi bana. Normalde modern bir toplum yaratabilmek için asgari sınır % 80 in en azından şehirleşmesidir biz bu hedefe 1950 den sonra hızla yöneldik ve bu kutlu yönelim 70 lerde pik yaptı şimdi ise sonuç fevkalade memnuniyet verici şekilde % 92 nüfusun şehirlere toplandığını gösteriyor. Şimdi bu enine büyüme ile nüfusunu toplayan kırsal kökenli kalaba artık yeni jenerasyonları ile dikine büyüyerek şehirli toplumu kendi sinerjisi dinamikleri ile yaratacak ortaya muhteşem bir 21 yy Türk medeniyeti çıkacak.
Şu grafiği incelerseniz yaşananları daha izah edebilir ve belkide huzur bulursunuz.  Türk toplumu hızla köylülükten şehirliliğe doğru evriliyor göç tamamlandı nüfus toplandı artık şehirleşme devrimi sancılı dönemden mutluluk üreten döneme geçecek fikriyatımca tablo onu gösteriyor. 90 larda neredeyse ülkenin yarısı kırdayken şimdi % 10 dan azı kırlarda. Biliyorum bir çok kişi klişe romantizm ile köye geri dönmenin gereğini savunacak ama bu doğru değil şehirleşme bir devrimdir batılılar bunu 18 yy da hallettiler. Bugünkü Türkiye yi anlamakta zorlananlar sadece 90 larda yani daha dünkü tarihte kırsal nüfusun ülkenin yarısı olduğunun farkında olmalı. O kırsal nüfus hala bayağı artık olgun yaşta da olsa aramızda yaşıyor ama çocukları şehirde doğdu büyüdü liseyi bitirdi. Buna birde internet çağı fakörünü ekleyince artık hayat durdurulamaz eşiği geçti. Eskdiden on yılda bir hayat değişirdi artık internet ile 5 yılda belki 3 yılda bir hayat dramatik değişiyor.  Yani seksenler doksanlar altmışlar yok artık 2015 ler 2020 ler 2025 ler var. Anlayamıyor orta yaştakiler Türkiye yi bir sürü istatistik morallerini bozuyor o rakam şöyle olmuş bu rakam böyle olmuş niye diyorlar. Sen daha başına gelenin hiç farkında değilsin demek ki.

Şu grafikteki dramatik değişime bakın eksik kısımda şehir oranı şu anda % 92. Bu günler bir rüzgardı geldi geçti diyeceğiz çok yakında çünkü o kadar dramatikki değişim tablosu her alanda bu yaşam seline kimse gem vuramaz. Hayat her zaman doğruya akar. Bin yıl uğraştık ancak 21 yy da Anadoluda ilk defa muhteşem Türk medeniyeti ortaya çıkabilecek. Anadolu her zaman süper gücün yurdu olmuştur. Türkler 21 yy da gümbür gümbür geliyor.

Mesajı Paylaş

Baltica

Şub 19, 2020, 06:18 ÖÖ Last Edit: Şub 19, 2020, 06:22 ÖÖ by Baltica
Putty, Batidaki "Sehir" ile, dogudaki "Sehir" ayni sey degildir ama ! Batida olan sehir, 18. YY.da degil, cok daha once, erken ortacagda, surlarin icinde kalan "Eski Sehir" (Yurt disina gidersen, sehrin gobeginde, surlari kalmamis da olsa, mutlaka bir "Old City", "Altstadt" "L'Hotel de Ville" tabelasi gorursun) ve surlarin disinda yasayan sehir olarak ikili bir yapilanmaya kavusmustur.

Bunlardan surici, butun bir ortacag boyunca, rafine aristokrasiyi uretirken, surdisi da, zengin ve liberal burjuvazi kultur ve felsefesini uretmistir. Bu ikisinin yuzyillarca suren, diyalektik mucadelesi de, bugunku bati toplumunun degerler sistemini etrafina bir koza gibi ormustur. Bunun bir ornegini bizim artik sinirlarimiz disinda kalan Balkan sehirlerinde kismen goruruz. 19. YY boyunca, Balkanlarda gorulen isyan hareketleri aslinda, Osmanli Devletine degil, toprak sahibi Voyvodalara (Ayanlara) karsi baslamistir.

Yakin tarihe donersek, bizde, 1950 ve 1970'lerde ki, kitlesel buyuk kirsaldan kente goc hareketleri ise, once sehrin etrafina kurulan gecekondu mahallerinde, yagma ve talana dayali arabesk kulturunu ve sosyolojisini uretti. Bizde merkez (Hakim kultur ve iktidar) arabesk kulturle asla mucadele etmedi, tam tersine, bu buyuk oy deposu ile isbirligi yapti. Boylece, azinlik arabesk sosyolojisi, giderek, merkezi ele gecirerek, hakim kultur ve sosyoloji, yani merkez haline geldi. Hatta bir kanser gibi yayilarak, gercek sehirli kulturunu ve sosyolojisini yok etti. Daha evvelde yazmistim, ben buna "Neo-varosizm" diyorum. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter