May 29, 2020, 01:25 ÖÖ

Sohbet

Başlatan petibor, Ağu 25, 2016, 09:58 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

petibor

#2220
Eki 16, 2019, 11:30 ÖÖ Last Edit: Eki 16, 2019, 11:42 ÖÖ by petibor
TSK lerinde üniforması donanımı birbirinin aynı asker bulmak zor artık. İyi donatınca aynı olması nerede ise mümkün değil hepsi para ve kısmi kısmi tedarik ediliyor ve her askere her şey dağıtılmıyor eskisi gibi askerler tek tip değiller haliyle. Bence güzel olan bu. Sanırım bir makul miktarda da askere kişisel tedarik imkanı hoş görülmüş. Bıçaklar eldivenler gözlük gibi mesela askerin önerilen yerine kendisinin tedariğine izin verilmiş gibi görülüyor. Buda normal bence. Ama TSK lerinin hiç tedarik etmeyip askerin alıp kullanıdğı şeyler var ise o kötü olur işe yarasa bile. Ordu eldiven veriyor ise eldiven satın alıp kendininkini kullanırsın ama ordu eldiven dağıtmamış ise kullanmak doğru olmaz bunun benzeri şeyler varsa dikkat etmek lazım özgürlüğünde sınırı var yani. Şimdi biri çıkıp ordu eldiven veriyor demesin sakın örnek gösterdik
Sonuç olarak ben bu görüntüyü eskiden beri çok isterdim TSK lerinde. İsrail askerine bakardım onlarda bizim gibi yükümlü erler ama aynı bizim bu fotodaki gibi çeşit çeşit olurlardı. Bence güzel olan böyle olması düğmesine kadar nizami bölüğü timi ben sevmiyorum. Her savaşçının bir kişisel ruhu olmalı ama her timinde bir ekip ruhunu göstericek kadar nizamide olması gerek. Ayarı iyi tutturmak gerek bu fotodaki bizim askerler tam ayarında bence

Mesajı Paylaş

ozbey

ülke  toptan   bir  kriz  yumurtlayan  tavuğa  dönüştü  sanki,  gerekli  gereksiz  herkes   kendi  alanında  bir  kriz   yumurtluyor.
iyiki  bu  ülkede  pandalar  yok,  kesin  onlar da  bir  krize  neden  olurdu.

bizim  gibi  yalnız  ve    ateş  çemberindeki  ülkeler  için   omuzlarda  taşınacak   bir  zafer  beklentisine  girmek  çok  yanlış,  bizim  kazanabileceğimiz  zafer  bu. kaç  kilo  olduğumuzu   bilmek  o  kadar  kötü  bir şey değil.
insan  niye  şu  hale  şükretmez de   dünya  yıkılmış da altında  birtek   biz  kalmışız  gibi  bakar   konulara?  hiç  anlayamıyorum.


yıllar  önce  kürecik  radarına  izin verilmezse,  incirliğe  izin  verilmezse  kuzey  ırak  hava sahasına  girememeyi  konuşuyorduk,  şimdi  kuzeyırakta  kalıcı  üsler  kuruyoruz.
2014'te  suriyeye  en  uzun  sınırı  olan  ülke  biz  iken   suriyede  bir tek  bizim  söz  hakkımız  olmadığını  konuşuyorduk,  suriyede  muhatap   bulamazken  şimdi    hem  askeri  hem  diplomatik  masada  direk  muhatap  alınıyoruz.

5-6  yıl  önce  kantomların  birleşmesinden  ve  denize  ulaşdıktan  sonra  kuzeyırak  ile  bütünleşip  büyük  pkk  devletine  dönüşmesinden  korkuyorduk,   ne  denize  inebildiler,  ne   devlet  olabildiler.
2-3  yıl  önce  ambargo  uygulanırsa  savunma  sanayimiz  biter  mi?  bitmez  mi?  diye  konuşuyorduk,  ambargo da  uygulanmadı,
geçen  yıl  f16ların  parçaları  gelmezse   uçurabilir  miyiz?  uçuramaz  mıyız?  diyorduk,  parça  akışı  kesilmedi  ve  uçaklar  hala  uçuyor.
dolar  on  tl  de  olmadı.
dağlıcadan   şehit  gelmiyor   çok  şükür  artık.

bakıyorum,  bu  gün  bile  medyada  hala   aynalıya  epeyi   kötü  eleştiriler  var,  sebebi  bir  mektup  imiş.
o  mektubu  öpüp  başına  koysun eleştirenler. 

ambargo  için  kaç tane  tasarı  kabul edildi  amerikada?  sayısını  unuttum.  adam       ambargoyu  uygulamıyor  geldiğinden  beri,  en  son  bu  hafif  göstermelik  ambargoyu  kabul  etti  daha  yeni.
kuzey  ırakta  kalıcı  üslerimize   hiç  ses  etmiyor.
pyd nin  arkasından  çekiliyor ve suriyeden de  çıkıyor.
ilkkez  bir  başkan  pkk  işidden  daha  kötü  diyor.
benim  bildiğim  ilkkez  bir  başkan   onlarda  melek değil  diyor.
ilkkez  bir  başkan  canlı  yayında  türkiye  hakkında  yalan  haber  yapıldığını  söylüyor.

adamı bu  tonda  eleştirenlerin  tek  dayanağı   yaptığı   paylaşımlar  ve   mektuptaki  üslupmuş  yani.
allahtan  belamızı  arıyoruz  resmen,  tanrı  tam  bizi sevecek  gibi  oluyor,   biz  yine  kızdıracak  bir  filim  çeviriyoruz.

adamın  o  baskı  altında  yapıp  yapableceği  bu,  gerisini de   biz  bir şekilde  çözmek zorundayız  işte.
üslubundan  kime ne? bilgi  seviyesinden  kime  ne?
bu adam  bir Noam  Chomsky  olmak  zorunda  değil. bunu  kanıtlamak zorunda da değil.
adama da  sorarlar,  önceki  başkanın  üslubu    istediğiniz  gibiydi de  ne  hayrını  gördünüz?
ona  kalsa   biz  suriyede  yoktuk  şimdi,  konuşacak  adam  bulamıyorduk.
tüm   üsler  onun  zamanında  yapıldı,  tırların  çoğu   o  üslup  bilen  adamın  döneminde  gitti.

kriz  yumurtlayan   sıradan  kesimlerin  faydalı  olmasının  yolu   kriz  yumurtlamak değil  başarılı  olmaktır.
herkes  vatanseverliğini   yaptığı  işte  başarılı  olarak göstersin,  başka  eylemlerle  kriz  yaratarak değil.
Mesajı Paylaş

petibor

Kapalı çarşının altın ile değil elmas merkezi olması kesim merkezi takı merkezi olması lazım
Şu haberde İsrail in bu işteki liderliği görünüyor. Kapalıçarşının 21 yy daki görüntüsü uzmanlığı şanı şöhreti bu olması gerek. Düşünsenize zaten bir kapalı çarşı efsanesi var giriyorsun elmaslar pırlantalar yarı değerli taşlar ve altın tabiki. Burma bilezik le bu şan devam etmez

https://www.haberturk.com/kuresel-ticaretteki-durgunluk-israil-in-elmas-ticaretini-vurdu-2532715-ekonomi
Mesajı Paylaş

ozbey

https://www.youtube.com/watch?v=5L-lRcg4TTY


iş  oyun  boyutunu  çoktan  aşmış da  haberimi  yokmuş.
sanal  dokunma  da  eklenince,  ver  coşkuyu,  ver  coşkuyu.
Mesajı Paylaş

Kabardey


şirpençe


petibor

Malta açıklarında ikinci dünya savaşında batan denizaltı bulunmuş
Bunu denizaltıların ne kadar hala daha tehlikeli olduklarına dikkat çekmek için koyuyorum. Okyanus değil Akdeniz'in ortası her gün savaş gemileri dolaşıyor birileri sismik araştırmalar yapıyor kablolar borular döşeniyor ama daha yeni denk gelipte koca gemiyi bulmuşlar. Yani su üstündeki gemiler bu gün ne kadar zavallı ise denizaltılarda tersine hala daha çok sinsi çok tehlikeliler.
Büyük gövdeli denizaltılar yapmalıyız kapalı deniz ülkesiyiz diye 1000 ton civarı denizaltılar ile yetinmemeliyiz. Fırkateyn gibi denizaltılar yapmamız gerek devir denizaltılar devri olacak yakında

http://www.diken.com.tr/77-yil-once-kaybolan-denizalti-malta-aciklarinda-bulundu/?utm_referrer=https%3A%2F%2Fzen.yandex.com Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

1968 de Akdenizde kaybolan Fransız Minerva denizaltısı bile 21 Temmuzda yeni bulundu. O da tesadüfen... Mesajı Paylaş

farabi

Bir donanmanın ana saldırı unsuru denizaltılarıdır. Düşmanın ticaret yollarını felce uğratır, ileri karakol faaliyetlerini engeller ve kıyılarına hapseder. Hatta, nükleer vuruş kabiliyetinin de temelini oluşturabilir. Fırkateynler ise savunma gemileridir. Güçlü bir ASW fırkateynin caydırıcı yönü bir denizaltıyı angajman menzili içerisinde yakalamasıdır. Bir diğeri olmadan donanmayı ayakta tutamazsınız. Mesajı Paylaş

kurtkapan

#2229
Kas 02, 2019, 10:54 ÖS Last Edit: Kas 02, 2019, 11:05 ÖS by kurtkapan
"1968 de Akdenizde kaybolan Fransız Minerva denizaltısı bile 21 Temmuzda yeni bulundu. O da tesadüfen"

Tesadüfen demeyelim, Minerve'nin battığı yer aşağı yukarı biliniyordu ve Temmuz'un başında yeni bir arama çalışması başlatılmıştı. Yaklaşık 15 günlük aramanın sonunda buldular. Bulan da Arjantin'in batan denizaltısı ile 2017'de Güney Atlantik'te batan Güney Koreli kargo gemisini bulan gemi ve şirket.

Son yıllarda gelişen teknolojiler ile yeterince büyük bir bütçe ve deneyimli bir ekip varsa bir çok batık bulunuyor. 2. Dünya Savaşı'ndan kalma bir çok ünlü batık son 3-4 yılda bulundu. İş çoğunlukla birinin operasyonu başlatıp arama işinde uzmanlaşmış şirketlere bütçe vermesinde bitiyor gibi görünüyor.
Uçak gemileri Kaga, Akagi, USS Hornet ve USS Wasp ve Yamato'nun kardeşi Mushashi'yi aynı ekip son 3-4 yılda buldu.
https://www.wikizero.com/en/RV_Petrel

En büyük gizem hala MH370... Mesajı Paylaş


petibor

Böyle bir vandalizm olmaz
Dipsiz göl diye beslendiği bir kaynağı olmayan minik bir göl var ve hep oradaymış göl
Yasal izin ile gölü boşaltmışlar define aramışlar.
Böyle bir şey olurmu ya insan ağlar bunu görünce.
Bu gölde ben eminim endemik canlılar vardır çünkü kendi rakımında izole bir ekosistem minicikte olsa.
Okyanuslarda minik sıcak su çıkışlarında bütün dünyada sadece bir kaç metre çapında alanda o sıcak su çıkışında yaşayan endemik türler var koca dünyada sadece odanız kadar yerde yaşıyorlar. Mikroorganizma seviyesine inerseniz her buna benzer izole yerlerde endemik canlılar olur yada olabilir. Birileri bakmışmı aramışmı o gölüde kazıp suyunu boşaltıp altın arıyorlar. Kurbağası böceği bitkisi bile olabilir var böyle izole ekosistemcikler bu dünyada.

https://www.cnnturk.com/turkiye/define-kazisi-icin-dipsiz-golu-susuz-gole-cevirdiler?page=1 Mesajı Paylaş

kurtkapan

Suyu çekmişler, aradıktan sonra geri dolduracaklarmış putty, öyle demişler. Mesajı Paylaş

ozbey

küresel  ekonomi  için   hızlı  internet  çok  önemli.  şimdiye  kadar   bu  hızın  merkezi  batı  iken  çin,   huawei  5g  teknolojisi  ile  bu  dengeyi  bozmaya  çalıştı.
ABD  ise   küresel  finansın  merkezi   olarak  kalmanın  tek  yolunun   daha  hızlı  bir  internet  alt   yapısı  kurmak  ve  herkesi  buna  eklemlemek  olduğunu  anladı.
bunu  sağlayabilecek   tek  teknolojik  çözüm  ise  Musk'un  Starlink   projesi.
Mesajı Paylaş

petibor

Geçen bir arkadaş Türkiye de neden robot üretilmiyor demişti

Şu haberde böyle bir yatırım haberi var

https://www.haberturk.com/kastamonu-haberleri/73487767-guven-kepce-robot-teknolojisine-yatirima-basladi?utm_referrer=https%3A%2F%2Fzen.yandex.com
Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter