Kas 20, 2019, 07:44 ÖÖ

Sohbet

Başlatan petibor, Ağu 25, 2016, 09:58 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HDS

@saladin, ucuz TL, ithalat vs dışında kredi döndürecek özsermaye yok. Girdi yok. Kredi olmazsa da sanayi zor döner.

Gün sonunda Almanya'ya mal ihraç edeceksiniz. Hammaddenizin hemen tamamı peşin hahut maksimum 60 gün vadeli akreditifli. Aldınız, çektiniz, ürün haline getirdiniz, gemiye, kamyona koydunuz.

Gitti Almanya'ya, orada da satıldı, siz de yine arada 60 gün vade ile paranızı aldınız. O aradaki aylar süren finansmanı kim karşılayacak?

İmalat ve yardımcı sektörleri hep kredi ile çalışır.

Bunlar için de kredi maliyetleri arttı. İşçilik ucuzlasa ne fayda? İşçilikten kazanç finansman maliyetince yutulur da gider bile. Mesajı Paylaş

saladin

HDS, ben faize hep tuketici kredisi olarak bakiyordum ama senin verdigin ornek esasinda cumhurbaskaninin belki de kendisine oy verenlerden cok,  ulkedeki sanayi kurumlarinin bahsettigin senaryoda ezilmemesi icin faize karsi geldigi olasiligini ortaya cikardi. Sonrada olur mu yahu diye guldum kendime.

Ozsermayenin olmamasinin sebebi herhalde biriktirebilecek kadar para kazanmamalari, veya zamaninda kazanirken sirkette turmak yerine kar payı olarak ortaklara dagitmalari.
Mesajı Paylaş

saladin

AB'de yaz/kis saati uygulamasini kaldiriyormus.
https://www.dw.com/en/eu-to-stop-changing-the-clocks-in-2019/a-45495680

Dunyada da bir trend olduguna gore demek ki hukumet dogru bir is yapmis. Yigidin hakki yigide yani.
Diger acidan cocuklarin havanin karanlik oldugu saatlerde evden okula gitmelerini  anlamakta zorlaniyorum. O da ayri.
Mesajı Paylaş

Berk

https://tr.sputniknews.com/turkiye/201809151035211767-ithal-hayvan-saglik-denetimi-veteriner/

Türk Tabipleri Birliği (TTB), 28 Nisan 2018 tarihli bir düzenlemeyle ithal edilen hayvanların sağlık denetimlerinde veteriner hekim zorunluluğunun kaldırıldığını duyurdu.

......"Böylelikle hastalığı tanıyan meslek grupları veteriner hekimler ve zooteknistler denetimden uzaklaştırılmıştır. Bu değişiklik öncesinde yapılan 'ithal edilecek hayvanların, ihracatçı ülkede bakanlık çalışanı veteriner hekimlerin kontrolünden geçmeleri, sınır bölgelerinde veteriner kontrolünde kurulan karantina bölgelerinde tutularak olası bir hastalığın ortaya çıkması ve hayvana mikrop bulaşmış ise hastalığın ortaya çıkması için gereken 21 günlük kuluçka süresinin tamamlanması ve ülkeye girmeden önce de laboratuvar tetkiklerinin tekrarlanması işlemlerinin' artık yapılmayacağı anlaşılmaktadır." Mesajı Paylaş

putty

Eyl 20, 2018, 12:23 ÖS Last Edit: Eyl 20, 2018, 12:27 ÖS by putty
80 lerin Türkiye sinden yetişkinler ne kadar ince fit kilosuz fark edin diye video lar koyuyorum. Ortalama insna tipi buymuş kimsede bir gram yağ yok

Bunlar sanatçı hiç biri aç değil hayatları gazinoda pavyonda geçiyor yemek istedikleri her şeyi yiyecek paraları var dışarda yemek yiyecek imkanlarıda vardır mutlaka ama hepsi fit. hatta cılızlar.
Nerden geliyor bu konuşmamız lazım bu konuyu refahla alakası yok çünkü refahsa bunlar bizim şimdiki halimizden de  daha zengindi o zamanlarda. Ben ne yiyorumki aynı şeyleri yiyorum abur cubur yemiyorum ama kilom bunlar gibi sıfır yağ değil.

https://www.youtube.com/watch?v=FGDeOpGgmbc

https://www.youtube.com/watch?v=62NIZuvSUBE

Mesajı Paylaş

putty

1930 daki insanların aynı bizim gibi konuşması ilginç değilmi. Filimlerde bu yılların insanları ağdalı ağdalı konuşurlar bolca eski kelime ile zannediyoruzki çok farklı ama halk seviyesinde değişim sıfır.

https://www.youtube.com/watch?v=wO2-ownJAYc Mesajı Paylaş

saladin

Golpinarli cok guzel konusmus. Iste boyle İstanbul'da yasanirmis.... Mesajı Paylaş

putty

bayilbay öyle bir konuşma yokmuş bize filimlerde uydurmuşlar senin benim gibi konuşuyorlar işte. Anam babam diyor mesela Mesajı Paylaş

putty

Eyl 20, 2018, 06:47 ÖS Last Edit: Eyl 20, 2018, 06:50 ÖS by putty
Divan edebiyatı bizi asıl yanıltan sanıyorum. Kimsenin fuzuli ruydi şeydadır hemice halka rüsvadır  filan diye konuştuğu yoktu bence. Fatih bence şöyle konuşan birisiydi mesela. Asabımı bozmayın yemin ediyorum alayınızı mahfederim akıllı olun lan Mesajı Paylaş

saladin

Putty oyle bir yazmissin ki son cumle  forumdakilere yazildi sandim ilk basta. Demek ki noktalama isaretleri önemliymiş. Mesajı Paylaş

putty

Eyl 21, 2018, 04:15 ÖS Last Edit: Eyl 21, 2018, 04:16 ÖS by putty
Bu canlı hayvan fosiliymiş 600 milyon yıl önce yaşamış. Musluğu açık bıraksan 600 milyon yılda kara kalmazdı dünyada bu nasıl bir kendini koruma mekanizması hayvanların yellenmesi bile dünyayı yaşanmaz kılması gerekirdi hiçmi bir anormallik üst üste binip bu hassas yaşam dengesini bozamadı çok ilgin. Bir sır bu yaşamı kolluyor bence. Kuantum fiziğinde yaşamı kollayan bir matematik var bence. Yada Allah var gerçekten

Mesajı Paylaş

saladin

Onumuzdeki yillarda Turkiye'de de uygulanmasini bekledigim (hatta fetometrenin oncu olabilecegini dusundugum), Cin'in sosyal kredi, nam-i diger vatandaslik puani sisteminin ozeti:
https://youtu.be/eViswN602_k

Uygurlular kismi da oradaki Turklerin hangi baskilar altinda yasadigini gosteriyor. Mesajı Paylaş

ÜNAL

Merhaba Ustadlar.
Babam multiple myelom hastasi, kemik iligi kanseri.
Doktoru dün hastalagin nuksettigini ve diger ilaclarin etkisinin olmadigini soyledi.
Gercekten basarili ve etkili olan Darzalex isimli bir ilac varmis.
Bunu 2 ay boyunca her hafta, 2.-6. Aylarda 2 haftada bir, sonraki 6 ayda har ay 850 mg olarak almasini soyledi.
Ancak her kür yani 850 mg 13 bin ₺ tutuyor, en kotusu ise bakanlik bu ilaca onay versede sgk karsilamiyor.
Daha onca kullandigi ilac sgknin karsiladigi revlimid diye bir ilacti ve Turkiyede satis fiyati 27 bin ₺ ama normalde hindistanda dahi 500$ olan bir ilacti.
Dunden beri gozumuze uyku girmiyor, bu ilacin sgk tarafindan onaylanmasi icin ne yapabiliriz ? Yada yurtdisindan vergisiz olarak alabilir miyiz ? Ilac antikor ureterek tedavi sagliyormus ve diger ilaclar gibi duraklatmayip tamamen bitirmesede hastaligi bir hayli geriletiyormus...
Bu konularda bilgisi olan yada umarim yasayan olmamistir ama yasayip cozum ureten bir ustadimiz varsa bilgi almak isterim. Mesajı Paylaş

Berk

https://gidadedektifi.com/2017/11/12/kimuretiyor-dost-yogurt/

Çok büyük bir tüketici kitlesi olduğu için ilgimi çekti.

"Dost markası BİM'in neredeyse kuruluşundan bu yana istikrarla raflarda olan bir Süt ve Yoğurt markası. Öyle ki, uzun yıllardan bu yana Ak Gıda tarafından üretiliyor. Ak Gıda, başlangıçta Ülker Grubunun ortaklığının olduğu, İçim markasının üreticisi olup, Türkiye'nin en büyük süt ve süt ürünleri üreticisidir. Fakat, 2015 yılında tam da halka arz edileceği günden birkaç gün öncesinde sürpriz bir şekilde Fransa'nın en büyük süt ürünleri üreticisi olan Groupe Lactalis'e satılmıştır."
Mesajı Paylaş

Baltica

Eyl 22, 2018, 11:11 ÖÖ Last Edit: Eyl 22, 2018, 11:14 ÖÖ by Baltica
@Unal, Turkiye'de ruhsatli olmayan nadir hastaliklara yonelik ilaclari, ozel bir prosedur uyarinca, Turkiye Eczacilar Odasi ithal edip, dogrudan hastaya teslim edebiliyor. Ancak bunun icin, babanizin doktorunun yine ozel prosedure tabi bir recete yazmasi gerekiyor. Pazartesi gunu siz, Turkiye Eczacilar Odasi ile temas kurun. Onlar size proseduru daha detayli izah eder.

Ayrica, bu tur ruhsatli olmayan ilaclari ithal eden depolarda mevcut. Ama o sekilde getirtirseniz, ucretini sizin karsilamaniz gerekir. Yine de lazim olursa ben size 1-2 telefon numarasi veririm.

Allah sifa versin. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter