Ağu 18, 2019, 05:38 ÖS

Sohbet

Başlatan petibor, Ağu 25, 2016, 09:58 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

delenda_est_carthago

Ağu 11, 2019, 08:31 ÖÖ Last Edit: Ağu 11, 2019, 08:38 ÖÖ by delenda_est_carthago
Iste Chopin tam idil Biret :)

Rachmaninoff'un o cok unlu do minor piyano koncertosu'nu Say bence super calar. yalniz benim izlenimim artik kompozisyona daha cok zaman harciyor icraya gore. Dolayisiyla repertuarini cok da fazla genisletmesini beklemiyorum pek artik.  Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

Baltica

Mazurka'lar ve Nokturn'u, Idil Biret tabii ki cok daha iyi calar, cunki hem romantik derinlik, hem asalet var  ;D

Ama,  Mazurkalarin asil ustasi Horowitz'dir. Dinlemediysen, nacizane tavsiye ederim ;

Vladimir Horowitz ! Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Piyanonun kıyıda köşede kalmış gizli kahramanı Erik Satie'dir...

Özellikle Gnossienne dizisi insanı düşünmeye iter, yaratıcılığını tetikler... :)

https://www.youtube.com/watch?v=PLFVGwGQcB0 Mesajı Paylaş

petibor

Ağu 12, 2019, 05:30 ÖÖ Last Edit: Ağu 12, 2019, 05:49 ÖÖ by petibor
Şu haberi okurken ürperdim
http://www.milliyet.com.tr/galeri/sultan-alaaddin-yazili-sanduka-bulundu-6015112?page=11

Haberde kümbette kaçak kazıdan sonra mezarda sultan Alaattin yazan mezar bulunmuş. Buraya kadar güze lama video ya bakıyorum kemikleri fırçalıyorlar kenara koyuyorlar filan. Sen kimin kemiklerini mezarından alıp fırçalıyorsun oraya o mezarın üstünde sultan Alaattin yazdığı andan sonra tören kıtası getirip daimi nöbet tutabilirsin artık Selçuklu Sultanı bu Osmangazi'nin Fatih'in kemiğini çıkartıp torbaya atabiliyor muyuz.
Bu konularda çok yanlış yapıyoruz. Trakaya'da bir kralım kemiklerini çamurla doldurup etlendirme denen işlemle kralın heykelini yapmış sergiliyoruz. Sen nasıl bir Anadolu kralının kemiklerine böyle saygısızlık yaparsın. Fransa firavun mumyası bilimsel araştırma için Fransa'ya geldiğinde 21 pare top atışı ile tören alayı ile askeri törenle kralın mumyasını karşılamıştı. Mesele zarafet anlatabiliyor muyum. Ama Sultan Alaattin artık zarafeti de aşar yani Fatihin kemiklerini çıkartmaktan farkı yok bunun. Selçuklu' ya çok hayranım. Selçuklu devam etseydi bugün sanatta Fransa, teknolojide Amerikaydık. O muhteşemliğin yıkılıp sil baştan İznikte bir otağı toplamından sil baştan yeşermesi büyük zaman kayıbıdır Türk kaderi için. Onca birikimin üstüne Türk kaderi devam etse rönesanslarıda en önde biz yaşardık bu dünyada.  

Şunu yapan medeniyetimizin yıkılması kahredici ve biz sonra çok şükür sıfırdan toparlandık tekrar bu güne geldik. Bu çok kahredici bir zaman kayıbıdır Türk medeniyeti için.
Şu olgunluktan sonra bir iki yüz yıl sonra tekrar bir kaç çadırda yeni baştan kurulduk. Toparlanma başarısını gösterenlere minnettarız ama keşke bu Selçuklu yıkılmasa onla devam edebilseydik bu güne kadar. Bu selçuklular gerçekten yeni Roma imparatorluğu olabilecek bir cevheri vardı Osmanlı Roma olamadı

Şu stilize olgunluğa bakın sadece süsleme değil süsü herkes yapar . Bunlar felsefe işaretleri bizde pek olmayan şeyler. Bu stilize şeylerin bir arka plan öykünmeleri olur hep

Şuna bakın bu bir heykel değil kocaman gözlere bakın ne kadar stilize ne kadar modern heykelcilik anlayışı. Sanatçının bir haykırışı var burada Avrupalı bunu 18. yy dan sonra denedi ancak ondan önce bizansta romada avrupa da en güzel en gerçek insan heykellerini meziyet bildi. Ben sanatçı ruhumla buradaki enerjiyi yakalayabiliyorum bu patlak gözler bir beceriksizlik değil bir şey anlatmış denemiş orada ama ne bilmiyorum ama normal göz yapmak istememiş

Mesajı Paylaş

ozbey

"Selçuklu,  zamansız  bastıran  bir  kışın altında  kalan  bir  bahardı"
gerçekten de  Türk  devletlerini   tanırken  işitebileceğim  en  güzel  ve  en  hazin  tanımlama  cümlesi  bu  idi.

bu  hükümdar mezarlarına yapılan  şeylerle  ilgili  Bardakçı  sanırım  geçen  yıl  bir  yazı  kaleme  almıştı.
orada  yazanları  okuyunca   içim  sızlamıştı  yahu!
Mesajı Paylaş

petibor

Ben oranın Valisi olsam hemen garnizona emir verirdim oraya bir muhafız birliği teşkil eder başına bir binbaşı koyar gönderir daimi nöbete başlatır, müftüye de talimat verir başında kuran okuturdum kemiklerinde üstünü tekrar toprakla örter türbe gibi sonradan üsul adap düzen bilenlerce gereği yapılana kadar muhafazasını saygıyla sağlardım. Video da bakıyorum kız çömelmiş Sultan Alaattin in kemiklerini fırçalıyor kenara koyuyor sen kimsin be densiz büyük Selçuklu Sultanının kemiklerini fırçalıyon Mesajı Paylaş

delidumrul

Bu kadar mı bi haberiz geçmişten.Bir Mustafa Kemal Atatürk'ten,bir Yavuz'dan,bir Sultan Süleyman'dan farkının olmadığını anlamak için neyi icat etmemiz gerek.Hani bu kadar kolay mı unutuldu.Gerçekten iflah olmaz memleketiz vesselam.Rezaletten başka bir şey değil görüntüler. Mesajı Paylaş

ozbey

Ağu 17, 2019, 01:23 ÖS Last Edit: Ağu 17, 2019, 01:32 ÖS by ozbey
kendimi   kişilerin hürriyetine  gayet saygılı  birisi olarak görüyorum;  ama   bazen  aileler  çocuklarına  öyle  isimler veriyorlarki  duyunca  beynim karıncalanıyor.

şu  çocuğa  isim verme  konusunda  kişisel  hürriyeti  kısıtlamadan  bir  düzenleme  yapılamaz mı?

Mesajı Paylaş

NoLoven

Sayın Putty Yani Anadolu Selçukluları yıkıldı, ama bu eserlerin yaratıcıları yok olmadı. Osmanlı mı onları engelledi. Anlamadım? Daha geriye gidip Emevileri okursanız, söylediklerinizin önünde aşılmaz bir engel örüldüğünü görürsünüz. Medreseler hep bu nüve ile hareket ettiler. Bence Osmanlı Medreseleri olabildiğince doğru idare etmeye çalıştı. Eğer Anadolu Selçukluları bahsettiğiniz kadar mükemmel olabilseydi, yıkım sonrasında yeniden doğabilirdi. Bu gerçekleşmediyse oturup düşünmek gerekir.  Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter