ARES

Başlatan 7Skies, Ağu 18, 2016, 05:01 ÖÖ

« önceki - sonraki »

7Skies

Bakın Ares Hercules dizaynını kim yapmış...

Switzerland. Gurit-Engineered ARES HERCULES Series Fast Patrol Boats on Sea Trials

Switzerland. Gurit-Engineered ARES HERCULES Series Fast Patrol Boats on Sea Trials Tuesday, 16 August 2016 Leading provider of composites engineering services Gurit is pleased to congratulate ARES Shipyard on the launch of the first in a series of used patrol boats for Qatar Coastguard. Gurit Composite Engineering was pleased of being involved in this project right from the start at early design stage together with project partners BMT Nigel Gee Ltd, naval architects, ARES Shipyard, builder of the HERCULES series fast patrol boats for Qatar Coast Guard for an order covering five vessels at 24m, ten boats at 34.5m and two 48m boats.

Gurit provided the full structural design service from developing the initial concept of the vessels to working with ARES Shipyard on providing shop floor drawings and answering questions during the approval process. As part of the engineering design, Gurit also undertook finite element analysis on the composite waterjet for the 48m vessel to ensure that the intake avoids the natural frequencies from the waterjet's impeller. The boat was engineered to naval classification requirements of Turkish Lloyds whilst meeting the strict weight targets set by BMT Nigel Gee and hard specifications imposed by ARES Shipyard, maintaining a structure that would be quick and simple to build

http://www.bymnews.com/news/newsDetails.php?id=156402 Mesajı Paylaş
.

turkdefence

biz zaten biliyorduk. tasarım desteği de alırız. Pininfir yada lotus a da tasarlatırız. Ama ürün bizimdir. Ares zaten yabancı (ingiliz) ortaklı diye aklımda kalmış. Mesajı Paylaş

sailordream

Sıkıntı nedir bunda, bence gayet normal bir durum. Katarlıya güven vermiştir en profesyonel yere tasarlattırdım diye. Bilinen bir durumdu bu, fena teknelerde olmadı deniyor. Mesajı Paylaş

HDS

Tesis güvenlik belgesinden yara yemişlerdi galiba.. Ona da destek alalarmış..  :)

Hafta sonu STM'nin Ankara'daki plazalarını gördüm. Kendinden tesis güvenlikli plaza.. Veooowww..  ;)

Mesajı Paylaş

ocay

Biraz MRTP 29 araştırın ordan da bir İngiliz parmağı çıkacak Mesajı Paylaş

saladin

Ocay biraz açar mısın MRTP işini. Mesajı Paylaş

saladin

Teşekkürler. Su anda detayli arastiramiyorum ama MRTP'nin tasarımını tamamen bu şirket mi yaptı yoksa danışman miydi biliyor musun? Mesajı Paylaş

ocay

Bilmiyorum. Sadece belli testler için de destek alınmış olabilir Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter