Karaok Tek Er Tanksavar Füzesi (Mızrak/K)

Başlatan ocay, Ağu 12, 2016, 04:44 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Fearlessleon

estağfurullah tabi ki öyle değil kısaca özetlemek gerekirse.

Şimdi pkklı teröristin (suriye kolunu hariç tutuyorum bu cümlede çünkü dağdan bahsediyordun) zırhlı aracı veya tankı yok. Dağda yaya küçük gruplar halinde hareket ediyorlar. Çatışma durumunda bunlar taşlar veya çeşitli sütrelerin arkasında 5-10'er metre arayla yatıyorlar ki intikal halindede aynı şekilde. Bir çatışmada f-16'ya bu grubu vurdurtursan 5-10 leş alman olası(hava mühimmatının blast etkisi, hem kendi parça etkisi hem düştüğü yerdeki herşeyi şarapnel olarak etrafa dağıtması). Ki büyük bir baskı da sağlayacak sana bu. Ama bu gruba karaok atarsan alacağın leş, sana rpg'nin verebileceğinden daha fazla olmayacaktır. Zaten menzil olarak 2km'yede ihtiyacın yok dağda o mesafede topçuna, atak'a, havancına vurdurtursun zaten bunlar karaok'tan çok daha etkili olacaktır. Ki askere dağlarda 25kg karaok'u taşıtacaksın ve bu tek mühimmat ağırlığı sanırım. Oysa ki rpg çok daha hafif, çok daha fazla mühimmat taşırsın yanında ve askerin de bu silahı tanıyor,seviyor.


Ucuzluk, kullanışlılık daha bir dünya neden var.

He diyorsan suriyede ypg'nin zırhlı aracına atalım, binanın çatısında teröriste dikine indirelim canımı ye :)
Mesajı Paylaş

petibor

#121
Mar 19, 2019, 11:31 ÖÖ Last Edit: Mar 19, 2019, 11:43 ÖÖ by petibor
Peki şu fotoda resim karakoldan çekildi farzet ve karşı tepeden bir taciz oldu hedefi tespit ettin yada gece görüntü aldın sızmaya çalışıyorlar yada keşif yapıyorlar termalle gördün adamı. RPG mi atacaksın ne yaparsın mesafe karaok un menzili içinde iki adam orada sinmiş karakolu gözlüyor keşif yapıyor yada şarjörü boşalttı rasgele taciz etti geri çekiliyor karaok iyi olmazmı. Helikopter yada F16 mı gelmesi daha ekonomik olur yada daha iyi olur
Yada şu kirpiye dağdan ateş edildi yeri belli 1 km uzakta takribi oraya ne atacaksın yarım saat helikoptermi bekliycen RPG mi atıcan kaçıcanmı hep.
Kamikaze mühimmat göndeririz diyebilirsin mesela. Tamam  böyle bir seçenekte yaptık herkesten önce onuda kullanırız daha ucuzsa kolaysa eğer böyle haksız çıkacaksam memnun olurum bundan . Ama lütfen RPG kullanırız deme.

Mesajı Paylaş

Fearlessleon

Artık karakollarda kule üstü ukss'ler ve uçaksavar topları var putty. 12.7mm uçaksavarın tesirli menzillide 1830 metre. Veya adamı öncede termalle gördüysen doğuda bolca 12.7x99mm mcmilan keskin nişancı tüfekleri de var 2km menzilli. Havanda bir seçenek olabilir. Hiç olmadı karakollara tank bile veriyorlar. Mesajı Paylaş

Fearlessleon

#123
Mar 19, 2019, 11:39 ÖÖ Last Edit: Mar 19, 2019, 11:56 ÖÖ by Fearlessleon
Ordada havan atarsın, kirpi'nin ukss'siyle atarsın, topçu desteği istersin 3dk sonra gelir, makineli tüfeğinle ateş edersin...

zaten intikal güzergahının önceden emniyetide alınıyorda .. Mesajı Paylaş

petibor

Haklı çıkana kadar cevap yetiştiremem senin hırsına Mesajı Paylaş

Topgun

Öncelikle, Terörle mücadele babında ve mevcut Ortadoğu gerçeğinde, RPG'den vazgeçmek diye birşey olması mümkün değil. Lakin, KARAOK banada bir asimetrik muharebede pratik bir silah gibi gelmedi bu boyut ve ağırlık ile. Düzenli orduların karşılaştığı muharebeler için oldukça faydalı olacağı kesin, keza yine araç ile intikal edilebiliyorsa timlerde kullanımı uygun. Mesela artık tüm operasyonlarımızda illaki Kobra veya Kirpi araçları ile intikal ediliyor, bu şekilde taşıma ve yedek mühimmat sıkıntısıda olmaz.

Yinede, ben bize esasen tam olarak yeni nesil LAW silahı olan, AT-4 füzesinin lazım olduğunu düşünüyorum. Mükemmel pratiklikte ve hafiflikte bir silah. Şu MKEK sittin senedir LAW silahını bir türlü büyütemedi gitti! (Sanki neyi kendi kendine geliştirdiki o da ayrı mevzu!) Eloğlu yaptı, koydu, şimdi bize karşı kullanılıyor... Esas gereken manga/tim ateş destek tanksavar silahı budur. Daha önce ROKETSAN'ın SAAB ile bir teknik ortaklık yaptığını, AT-4 veya benzeri bir roketatar ürünü hedeflendiğini duymuştuk. Fakat karşımıza çıkan ürün ne o, ne de Spike SR?     Mesajı Paylaş

ozbey

ben  @putty'nin  örneklediği durumda  bir dron yollayıp   bomba bırakmayı  en makul iş  olarak düşünüyorum.  bence  havanın  çok  rüzgarlı olmadıı  anlarda  drondan bırakılan  sıradan bir  el bombası bile   yeterli atış testi ve  yazılımlardaki doğrulamalarla  gayet  isabetli olabilir.
bunun haricinde  karaok değil de   şu yeni Alkar sisteminden  çok ümitliyim.  ilk atışta isabet  oranında  anlamlı bir iyileşme  umuyorum açıkçası.

karaok  pahalı  olacaktır tabi.  kıymetli  bir silah bu.
Mesajı Paylaş

BETONBEY

Carl-Gustaf Akıllı Vuracak

Raytheon ve Saab tarafından geliştirilmekte olan omuzdan fırlatılan Carl-Gustaf Güdümlü Mühimmat ile ilk atışlı testler yapıldı.

ABD'li silah üreticisi Raytheon ve İsveç'in havacılık ve savunma şirketi Saab'ın 2016 yılından itibaren ortaklaşa yürüttüğü Güdümlü Carl Gustaf Mühimmatı Projesi kapsamında Saab'ın İsveç Karlskoga'daki Bofors Test Merkezinde ve Sierra Blanca ile Teksas'taki Mile High Range'de gerçekleştirilen ilk atışlı testleri başarıyla tamamlandı.

Saab tarafından geliştirilen Carl-Gustaf sistemi başta ABD Ordusu olmak üzere 40'tan fazla ülkenin kara kuvvetleri tarafından kullanılıyor. Yeni yarı aktif lazer güdümlü mühimmat ile sistem 2,000 metre mesafedeki sabit veya hareketli hedefleri 1 metreden daha düşük hassasiyetle vurabilecek. Raytheon ve Saab'ın testleri 2020 yılında tamamlaması planlanıyor.

Saab Dynamics Başkanı Görgen Johansson, "Güdümlü mühimmat, Carl-Gustaf sisteminin geliştirilmesinde en önemli adımlarından biridir. Bu şimdiye kadarki en gelişmiş Carl-Gustaf mühimmatı olacak ve personele daha fazla hassas vuruş imkanı sunacak." açıklamasında bulundu.

Carl-Gustaf M4, Saab tarafından piyade birliklerinin değişen muharebe ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış ve geliştirilmiş, omuzda taşınabilir bir silah sistemidir.

Sistem, geliştirilmiş bir ergonomiye ve öncülüne kıyasla daha düşük bir ağırlığa (7 kg'dan daha hafif) sahip. 1.000 mm'den daha az bir uzunluğu olan sistem iki kişiden oluşan bir ekip ile kullanılabiliyor.

3 Kasım 2019

http://m.defenceandtechnology.com/2019/11/03/carl-gustaf-akilli-vuracak/

https://youtu.be/Oj1i4or1hlE

Bizim Karaok'ta at-unuttan sonra buna benzer bir güdümleme çalışmak mantıklı olur mu acaba ?

Mesajı Paylaş

petibor

#128
Kas 11, 2019, 01:14 ÖS Last Edit: Kas 11, 2019, 01:20 ÖS by petibor
Betonbey in alındısındaki Carl-Gustaf mühimmatı SAL güdümlü mühimmat
Bizimde IDEF de gördüğümüz benzer SAL mühimmatlarımızı bir daha hatırlayalım
Cirit i bir boy büyük olduğu için hariç tutarsak şunlar manga seviyesi SAL mühimmatlarımız

Biraz lazer işaretleyiciye çalışmak lazım hava desteği için gereken kocaman lazer işaretleyiciler yanısıra kolay taşınabilir 2 km ye kadar menzillerdeki mühimmatlar için basit hafif bir şeyler yapmak gerek. Hatta tüfeklerdeki pointerler boyutunda filan olabilir bence. Yatağan ın lazer işaretleyicisi pointer gibi olsa mesela ne güzel olur.

Yani demek istediğim SAL güdüm bizim uzmanlık alanımız

Cida ve Yatağan


Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter