Karaok Tek Er Tanksavar Füzesi (Mızrak/K)

Başlatan ocay, Ağu 12, 2016, 04:44 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HDS

Vallahi @Destiny, neyin işkembedir, neyin değildir bilmem. Cevabın şurada var... Mesajı Paylaş

malpsoy

malpsoy

HARZEMŞAH

Tanksavar serisi tamamlandı, tekerlekli ve paletli kara araçları da öyle. Sırada stratejik  öneme sahip kara-hava ve hava-hava füzeleri kaldı. Bakalım yakında hangi müjdeli haberler düşecek? Mesajı Paylaş

petibor

Hey yavrum be silaha bak. Eryx için nasıl kalbimiz atıyordu şimdi bundan yap yapabildiğin kadar bin katıda güzel üstelik. Şimdi omtas iğnelemesi yapmasın kimse ben ne dediğimi biliyorum o başka bu başka mevzu. Vay be javelin mi yaptık gerçekten biz şimdi. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Mar 17, 2019, 09:24 ÖS Last Edit: Mar 17, 2019, 09:30 ÖS by HARZEMŞAH
Putty senin aklının yatmadığını  düşündüğüm şeyin lançer ile füze arasındaki veri bağlantısı olduğunu sanıyorum. Eğer OMTAS atıldıktan sonra hedef değişikliği yapılmayacaksa, veri bağı kullanılmıyor ki. Yani data link aktif olmayacak ki karıştırılsın... Mesajı Paylaş

petibor

Bu IIR füzeler ile ilgili bir tane sorum var. Bu füzeler hedefi atılmadan önce kendi kameraları ile de görüyorlar mı yoksa atıldıktan sonramı füzenin kamerası aktif hale geliyor. Mesajı Paylaş

ocay

İkisi de mümkün.

LoAL ve LoBL füzenin kamerasını ne zaman kullandığın ile ilgili biraz. Mesajı Paylaş

petibor

Mar 17, 2019, 11:05 ÖS Last Edit: Mar 17, 2019, 11:19 ÖS by petibor
Bir yerden sonra mühendislerin zekasına itimat etmek gerekir tabi. Olayı OMTAS da özellikle anlamaya çalışıyorum ama daha anlayamadım. Karaok da ise menzili görüş alanında olduğu için anlayabiliyorum şunu vur diyon gidiyor vuruyor ama OMTAS da şunu dediğin şey 4 km de yani nasıl oluyor o anlayamıyorum. OMTAS atıcısındaki şahane görüntü de seçilen hedef o kadar hızlı füzede bozuk video da nasıl eşleşiyor da yakalanıyor tamam bana söylenen hedef bu leke deniyor onu çözemedim daha. Mesafe farklı kamera kalitesi farklı hatta belki gündüz kamerası var omtas da o anda o farklı yükseklik farklı, hızla alakalı termal ısınma sorunları var,hız ile açı ile pozisyon ile görüntünün değişmesi var burada nasıl eşleşiyor iki bilgi. füze yukarı çıkıyor aşağı dalıyor nasıl oluyor bu iş büyük bilinmezlik teorik anlamda. Tamam bir yere kadar INS ile gidiyor onu anladık ama sonra terminal aşamada nasıl hedeften emin oluyor bu IIR bir yerde işe heralde yarıyor o nasıl oluyor o garip benim kafamda.
İsrail'in füzesini anlayacak bir şey yok atıcının ekranında tv güdüm video su var biraz yazılım biraz operatör hedefi ortalıyor füze gidiyor. Bizimkinde at unut var diyelim ki hiç operatör müdahalesi olmayacak nasıl oluyor bu iş aklım almıyor. Ama bir gün ordu tamam der siparişi verirse artık merak etmeyeceğim banane olmuş kabul edicem. İnatçı biri değilim ben
Mühendis ne dayatacak asker ne dayatacak ben bunun neticesini bekliyorum. Çünkü bu işte birinin öbürünü zor konularda iknası gerekiyor ben bunu anladım biraz. Mesajı Paylaş

sarı.zeybek

Mar 18, 2019, 07:57 ÖÖ Last Edit: Mar 18, 2019, 08:33 ÖÖ by sarı.zeybek
 Tamamen bilmediğimden soruyorum teknik bir soru yani, karaok neden bu kadar heyecan yarattı ? bunları yapmak umtas yada omtas tan ya da diğer yapabildiğimiz birçok füze roket ailesinden daha mı zor ? Yorumları okudum herkesi fazla mutlu gördüm ben de sevindim tabii de sizdeki kadar değil bilmiyorum çünkü belli ki bunun başka bir önemi var, yorumlardan çıkardığım bu. Ya da benim gibi bu işin serüvenini çok bilmeyenler artık şımardı mı, o kadar çok şey yapar olduk ki maziyi unuttuk sanırım. Nedir karaoku bu kadar önemli yapan kısaca açıklayabilecek biri var mı? Mesajı Paylaş

Bozok

Sayın sarı zeybek, öncelikle o füzelerin adları omtaş ve umtaş değil. Omtas ve Umtas. Sevinmemizin nedeni ise tanksavar füze ailemizin tamamlanmış olması. En azından bu alanda artık milli ürünlerle donanmış olacağız. Mesajı Paylaş

petibor

Karaok un Amerikalı kardeşi Javalin i denerken Amerikalılar nasıl seviniyor yada tanıtırken nasıl gururla anlatıyorlar görünce biz sevinmişiz çok mu dersiniz. Amerikalılar javalinle gurur duydukları kadar patriot la gururlanmıyorlar
Mesajı Paylaş

HDS

OMTAS be UMTAS henüz birer limited şirket. Anonim şirket olsalardı OMTAŞ falan olacaklardı. Halkımız aydınlansın. Mesajı Paylaş

sarı.zeybek

Mar 18, 2019, 08:31 ÖÖ Last Edit: Mar 18, 2019, 08:32 ÖÖ by sarı.zeybek
 Onu soruyorum işte madem çevireyim bizden bahsedince celallenmeye çok müsait insanlar. Bir soluklanın da sorulanı anlayın önce. Amerikalılar neden javelinle gurur duydukları kadar patriotla duymuyorlar madem. Bakınca daha önemli daha stratejik, omuzdan atılan bir tanksavar bu sonuçta. Yapılanı küçültmek aşağılamak için sorduğumu düşünen varsa cevap vermesin uzak dursun. Diğer forumları da takip ediyorum orada da bu karaoka ayrı bir önem veriliyor baştan beri, ayrı yani farklı bir heves görüyorum bunda. Bizim için yapılması daha mı zordu mesela cevap bu olabilir ? Omtas ve Umtas bundan daha erken yapıldı örneğin, daha uzun menzilliler üstelik, bunu ayıran bir şey mi var ? imlaya taktığınız kadar yazılana takmıyorsunuz şuradan bir baksam sıradan neler çıkar. Mesajı Paylaş

petibor

sarı.zeybek in içine düştüğü çelişki aslında Putty nin mevzusu ile aynı anlaşılmazlığa dayanıyor.
Sorun şu;
sarı.zeybek haklı hepsi benzer iddiada yani at unut çalışan IIR füzeler. Ama en kısa menzillisi garip şekilde en havalısı oysa en uzun menzillinin bin kat havalı olması gerekir onun işi çok daha zor yani UMTAS ın. Oysa en havalı 2 km en düşük menzilli karaok veya javalin. Bunun sebebi basit oda gerçek anlamda iddia edildiği gibi at unut olan çok akıllı olan tek füzenin bu aile içinde en kısa menzilli olan füze olması. Diğerleri aslında at unut deniyor ama değiller onlar basit TV güdümlü füzeler aslında. 8 km menzilli füzeyi Javalin gibi yapmak kolay iş değil yada 4 km yide dünyada yapmış ülke yok biz Türkler ilk olacağız OMTAS ile. İsrail 4 km yi at unut vurmuyor TV güdüm ile vuruyor. Yani ekrandaki hedefi artı kıl ile ortalayarak takip ederen vuruyor. Kağıt üstünde at unut ve at güncelle deniyor ama pratikte ana güdüm at güncelle oluyor yani TV güdüm oluyor. Karaok ve Javalin ise gerçekten de iddia edildiği gibi at unut bir füzedir bu halleri ile eşsizdirler. Şahanelikleri buradan geliyor ve haklı bir şöhretleri var bu halleri ile.

Karada at unut çok zor bir iş çünkü sonsuz karmaşıklıkta bir düzlemde hedef tayini takibi var oysa denizde ve havada tertemiz bir uzayda bir hedefi lekeyi vurmak at unut anlamında çok daha kolay. Bu yüzden onlarca yada yüzlerce km menzilli at unut su üstü saldırı yada hava savunma füzeleri çoktandır yapıldı ama karaya at unutu ancak gerçek anlamda javalin ile 2 km de yapabildik. Oda görüş içi menzil yani sonuçta. SOM gibi seyir füzeleri için IIR füzeler ve at unutlar denebilir ama bu çok gerçek değil. Bunların hedefleri çok uzun ön hazırlıklarla analiz edilerek vurulabiliyor Javalin ise gerçek zamanlı olarak anında çalışan bir at unut füze.

Putty nin dediğide bu aslında. Biz OMTAS da Javalin mucizesi bekliyorken İsrail mütevazi olup kasmaya gerek yok TV ile güdümlerim o kadar akıllı olmasına gerek yok diyor. Ama sonuçta füze aynı arkadan kablo sarkıtması onun OMTAS kadar akıllı olmasınada mani değil onlarda bir yandan çok akıllısını yapmaya çalışırlar sonuçta ellerindeki fiberoptik füze nin OMTAS dan kapasite olarak hiç farkı yok onlarda at unut yapmaya çalışabilir fiber buna engel değil. Ama başarana kadar taş gibi kapalı sistem çalışan fiberoptik güdümleri olacak varsın operatörün 10 sn meşgul etsin razılar. Bizde aynısını yaparız TV güdüm lü OMTAs ı kullanırız ama fiber değil kablosuz telsiz bağlantı ile. Ama bizimki biraz insanın içini sıkıyor kablosuz sistem sonuçta karıştırma bastırma olabilir bu yüzden biz mutlaka at unutu başaralım sonra tv güdümüde rahatça kullanırız. Yabancı tersini yapıyor TV güdüm olsun at unutuda lazımsa kullanırız diyor. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter