Lockheed Martin JASSM/JASSM-ER Füzesi

Başlatan nokta, Ağu 08, 2017, 11:02 ÖÖ

« önceki - sonraki »

nokta

JASSM-ER'ye Yeni Kanatlar


ABD Hava Kuvvetleri, JASSM-ER (Joint Air to Surface Standoff Missile-Extended Range /  Müşterek Havadan Satha Uzaktan Atılan Füze-Uzatılmış Menzil) füzesinin menzilini uzatma kararı aldı. Lockheed Martin ile imzalanan 37,7 milyon ABD Doları tutarındaki anlaşma ile füzenin kanat yapısı geliştirilecek. Bu sayede mühimmatın menzilinin gözle görülür biçimde artması planlanıyor. Füzelerin 17'nci paketten itibaren yeni kanat yapısı entegre edilmiş şekliyle teslim edilmesi planlanıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/jassmer-ye-yeni-kanatlar/4741/1 Mesajı Paylaş

Terra

JASSM'a güç takviyesi

Lockheed Martin, AGM-158 JASSM Müşterek Havadan Satha Seyir Füzeleri Sisteminin etkinliğini arttırmak amacıyla 99 milyon dolarlık bir sözleşme kazandı.

ABD Savunma Bakanlığı tarafından 13 Ağustos'ta yapılan açıklamada, Avustralya, Finlandiya ve Polonya Hava Kuvvetleri bünyesinde yer alan AGM-158 JASSM füze sisteminin iyileştirmesi, entegrasyon, imalat ve lojistik destek sağlanması amacıyla 99 milyon ABD Doları değerinde bir anlaşmanın Lockheed Martin ile imzalandığı duyuruldu. Anlaşma kapsamında çalışmaların 2024 yılında tamamlanması planlanıyor.

Uçuş sırasındaki konum ve durum bilgilerinin sürekli izlenebilmesine olanak sağlayan bir veri yolu sistemi ile donatılan AGM-158, GPS ile güncellenen bir ataletsel seyrüsefer sistemi ile uçuşunu gerçekleştiriyor. Uçuşunun son kısmında ise kızılötesi görüntüleme güdüm sistemini kullanıyor. Füze ayrıca, hedefin önceden hafızasına yüklenen görüntüsü ile uçuş esnasında kendi elde ettiği görüntüleri otomatik olarak karşılaştıran hedef doğrulayıcı bir sisteme sahip.

AGM-158 JASSM füzesinin, ABD Hava Kuvvetleri'nin B-1, B-2, B-52, F-16 ve F-15E uçaklarında kullanılmasının yanı sıra F-35'lere entegrasyon çalışmaları da sürüyor. 430 kg ağırlığında harp başlığı bulunan AGM-158'in standart modeli 370 km iken JASSM-ER 1000 km civarındadır.

http://defenceandtechnology.com/2019/08/16/jassma-guc-takviyesi/ Mesajı Paylaş

nokta

Seyir Füzesine Yeni Yatırım2 Nisan 2020
Taktik vuruş kabiliyetinin geliştirilmesi için ABD, adımlarını sürdürüyor.

Amerika Birleşik Devletleri, seyir füzesi tedariki için Lockheed Martin ile 946 milyon Amerikan Doları tutarında anlaşma imzaladı. Sözleşmeyle firma; Lot 17 kapsamında 360, Yabancı Askeri Satışlar (Foreign Military Sales / FMS) müşterileri için 40, ve Lot 18 dâhilinde 390 olmak üzere toplam 790 adet JASSM-ER imal edecek.

Havadan satha uzun menzilli seyir füzesi olan AGM-158B JASSM-ER (Joint Air to Surface Standoff Missile Extended Range / Müşterek Havadan Satha Füze-Artırılmış Menzil), 925 km menzilde etkili olabiliyor. AGM-158 ile %70 oranında benzer bileşen ve %95 oranında benzer yazılıma sahip olan füze, mncülünden farklı olarak bombacık taşıyabilen kargo tipi harp başlığı ve tarayıcıya sahip.

2014'te Amerikan Hava Kuvvetleri (US Air Force / USAF), envanterine girmeye başlayan JASSM füze ailes, B-1B Lancer, B-2 Spirit, B-52H Stratorfortress gibi ağır bombardıman uçaklarının yanı sıra F/A-18 Hornet ailesi ,F-15E Strike Eagle ve F-16 Fighting Falcon ailesi gibi platformlardan fırlatılabiliyor.

https://c4defence.com/Gundem/seyir-fuzesine-yeni-yatirim/9642/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter