ROKETSAN MAM-L ve MAM-C İtkisiz Serbest Düşümlü Mini Mühimmatlar

Başlatan petibor, Ağu 05, 2016, 03:26 ÖS

« önceki - sonraki »

petibor

Ağu 05, 2016, 03:26 ÖS Last Edit: Eki 14, 2017, 05:14 ÖS by Yönetim
ROKETSAN MAM-L ve MAM-CRoketsan şirketinin insansız hava araçları(İHA) için geliştirdiği yeni tip mühimmat olan MAM-L ve MAM-C bombaları.

MAM-L adı verilen mühimmat Roketsan şirketinin üretimi olan ve bu yıl seri üretime girecek Umtas(Mızrak) Anti-Tank füzesi üzerinden hazırlanmış itki motoru olmayan bir mühimmattır.
Genel Özellikleri:
Ağırlığı: 22.5 Kg
10 Kg Harp Başlığı,
160 mm çap,
1000 mm boy.
Menzil 8+ km

Roketsan MAM-C ise Cirit roketi üzerinden tasarlanmış onun itkisiz ve modifiye edilmiş versiyonudur.
Genel Özellikleri:
70 mm çap,
8.5 Kg ağırlık,
2.5 Kg harp başlığı,
800 mm boy.
Menzil 8 Km

Mesajı Paylaş

petibor

#1
Ağu 05, 2016, 03:32 ÖS Last Edit: Ağu 05, 2016, 03:36 ÖS by petibor
Cirit den türetilen itkisiz mini mühimmat da varmış. 8.5 kg ağırlık ve 2.5 kg harp başlığı ile ilginç bir alternatif.
2 tane MAM L yerine pylon ağırlığını göz ardı edersek 5 tane MAM C kullanılabilir. Bir tanesi pylon a gitse 4 tane
MAM-C yi yaklaşma tapalı parça tesirli yapmak gerek bence. Piyadenin 5 m tepesinde paralansın geniş bir alanı etkilesin maden sadece 2.5 kg başlık var.
Bu ürün gamında her halde biz dünyanın en iyisiyiz. İtkisiz mini mühimmat işi bizden sorulur.
Mesajı Paylaş

ocayBOZOK biraz büyümüş ve menzili uzamış.

SAGE Ayrıca TOGAN İsminde 81mm havan mermilerini güdümlü ve ya güdümsüz olarak İHA'dan atılabilir hale getirmiş. Mesajı Paylaş

Defence

#3
Eki 14, 2017, 05:11 ÖS Last Edit: Eki 14, 2017, 05:14 ÖS by Yönetim
ROKETSAN, MAM-L ile İHA'ların Etkinliğini Arttırıyor

ROKETSAN'ın günümüz muharebe sahasının gerekleri doğrultusunda geliştirdiği Mini Akıllı Mühimmat (MAM-L), başta insansız hava araçları (İHA'lar) olmak üzere, faydalı yük taşıma kapasitesi düşük hava platformlarının etkinliğini arttıran bir çözüm olarak dikkat çekiyor. Yine ROKETSAN tarafından geliştirilen, lazer güdümlü, uzun menzilli tanksavar füzesi L-UMTAS'ın roket motorsuz bir sürümü olan MAM-L, halihazırda Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılan BAYRAKTAR ve KARAYEL taktik İHA'larına da entegre edildi. İHA'ların görev yaptığı çeşitli operasyonlarda başarıyla kullanılan MAM-L, sahada kendisini ispat eden bir mühimmat olarak öne çıkıyor.

Yaklaşık 22 kg'lık, düşük bir ağırlığa sahip olan ve boyu da 1 m'nin altında olan MAM-L, İHA'ların yanı sıra hafif taarruz uçakları için de maliyet-etkin bir çözüm oluşturuyor. MAM-L; hafif yapılara, zırhsız kara araçlarına, radar antenlerine, silah mevzileri gibi yumuşak hedeflere ve 50 m çaptan büyük bir alanda dağılmış personele karşı, yüksek infilaklı parçacık tesirli harp başlığı ile etkili oluyor. Mühimmat, atış irtifasına bağlı olarak 8 km'ye kadar menzillerde etkili olarak kullanılabiliyor.

MAM-L'nin, ROKETSAN'ın Orta Menzilli Tanksavar Füzesi OMTAS ve Uzun Menzilli Tanksavar Füzesi UMTAS ile aynı aileye mensup olması ise eğitim ve lojistik konularında kullanıcısına önemli bir avantaj sağlıyor.

ROKETSAN, MAM-L'nin hava platformlarına entegrasyonu ile ilgili de önemli bir tecrübe edindi. Hava aracında gerekli altyapıların bulunması halinde, tüm entegrasyon çalışmalarını birkaç ay içinde tamamlayarak MAM-L'yi kullanıma hazır hale getirebilen ROKETSAN, eksik altyapılar bulunması halinde de müşterilerine entegrasyon desteği verebiliyor.

ROKETSAN Genel Müdürü Selçuk YAŞAR MAM-L'nin pek çok ülkenin tercihi olacağını söylüyor: "MAM-L, tasarımı ve kullanım konsepti ile kullanıcılarına, özellikle keşif ve gözetleme görevleri sırasında ortaya çıkan zaman-kritik hedeflerin, etkili bir şekilde tesirsiz hale getirilebilmesi kabiliyetini kazandırıyor. Aynı zamanda MAM-L, hassas güdümü ve boyutları itibarıyla çevre hasarı düşük bir çözüm sunuyor. MAM-L-taktik İHA bileşimi, silahlı kuvvetlerin sahip olduğu diğer tüm kabiliyetlerden daha maliyet-etkin bir çözüm, diğer ülkelerin de kısa zamanda bu konuya dikkatlerini yönelteceklerini değerlendiriyoruz."

http://www.milscint.com/tr/ Mesajı Paylaş

Merkator

MAM-L termobarik başlıkla etkisini artırıyor

Türk Silahlı Kuvvetleri, dünyanın en etkin Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) kullanıcıları arasında. Son dönemde sayıları artan SİHA'lar bir çok operasyonda terör örgütüne göz açtırmıyor. Kullanılan etkili mühimmatların başında da Roketsan tarafından geliştirilen MAM-L geliyor.

Serbest düşüş ile nokta atışı yapabilen MAM-L'nin etkisinin artırılması için yeni bir özellik daha bu mühimmatlara eklendi. Termobarik başlık sayesinde, mühimmat yere çarpmasına kısa bir süre kala havada infilak ediyor. Böylece mühimmatın etki alanı daha da artırılıyor.

Normalde mühimmat çarpıp infilak ettiğinde, oluşan patlama gücünün yarısını yer emiyor. Termobarik başlık ile yere vurmadan bir kaç metre önce havada patlama ile mühimmatın etki gücü en az ikiye katlanıyor. Geniş çevreye etki eden mühimmat, ciddi hasar veriyor.

İLK DEFA ZEYTİN DALI OPERASYONUNDA KULLANILDI

Termobarik başlıklı MAM-L'ler ilk defa Zeytin Dalı Operasyonu'nda kullanıldı. Başarıyla hedeflerini vuran mühimmatlar, terör örgütünün de korkulu rüyası oldu. Toplam 25 kilogram ağırlığındaki MAM-L'nin termobarik başlıklı olanları ilk defa Bayraktar SİHA'dan atıldı.

http://www.kokpit.aero/mam-l-ye-ozel-muhimmat
Mesajı Paylaş

putty

2019 seçimleri nedeniyle elde avuçta ne malzeme var ise ısıtılıp ısıtılıp karşımıza çıkacak bu sene. Yalan değil tabi ama ya aslında çoktan ilan edilmiş duyulmamış bilgiler sadece bizim gibilerin bildiği şeyler yada doğrunun bir daha bir daha tekrar sunulması yada başka zaman sır gibi kalacak ketumluk gösterilecek şeylerin daha cömert şekilde paylaşılması durumu olacak. Ne var peki bunda kötü bir şey yok tabiki yada yalan dolan değil ama bir seçim atmosferi hareketliliği yaşayacağız. Bizim için iyi bir sene olacak yani. Yoksa Anka nın son hali hiç yayınlanacak bir şey değil sır olarak kalırdı o bizi bırak ABD İsrail bile böyle şeyleri pek göstermez ne gerek var der.  Mesajı Paylaş

putty

#6
Mar 25, 2018, 11:02 ÖÖ Last Edit: Mar 25, 2018, 11:05 ÖÖ by putty
Bu termobarik konusunda aramızda kalsın bir şey diyeceğim. Bunlar aslında yasaklanmış olan law gibi napalm gibi yakıcı silahların form değiştirmiş halidir. Termobarik deyip aslında napalm in küçük modelleri yapılıyor tüm dünyada. Mağaraya ne atacak napalm yasak içeri patlayıcı atsa koca tünel in girişi patlar sadece oraya bir uçtan bir uca yalayarak kavuracak bir silah lazım. buda termobarik tir bu çağdaki adı. Sorarlarsa yok o termobarik diyorlar ama aslında napalm in yerine yakıcı kavurucu silahlar aslında kimse havayı emsin o olsun bu olsun diye kullanmıyor kavurmak için kullanıyor herkes bu silahları bence Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Termobarik değil. Orada bir dil sürçmesi var galiba.

Doğrusu yaklaşma tapası olacaktı. Yani yere düşünce değil yere yaklaşınca, yerden belli bir yükseklikte patlayıp şarapnel ve infilak etkisini daha geniş bir alana yayabilen klasik mühimmat.

Diğer bir deyişle mühimmatın harp başlığında bir değişiklik yok, sadece patlama zamanlaması farklı. Mesajı Paylaş

Merkator

30 adet MAM-C Kara Kuvvetleri'ne teslim edildi

Roketsan tarafından silahlı insansız hava araçlarında kullanılmak üzere 30 adet MAM-C Mühimmatı Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi.

Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, silahlı insansız hava araçlarının mühimmat çeşitliliğinin artırılması kapsamında Bayraktar TB2 silahlı insansız hava aracında kullanılmak üzere 30 adet MAM-C'nin Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildiğini açıkladı.

Roketsan tarafından Cirit güdümlü füzesinden geliştirilen hassas güdümlü mühimmat ailesinde yer alan MAM-C  2,5 kg harp başlığı ve 8 km menzile sahip.

http://www.kokpit.aero/roketsan-bayraktar-yeni-muhimmat Mesajı Paylaş

Terra

SİHA'lara 'MAM-L' pençesi

Roketsan mühendislerince insansız hava araçları (İHA) ile hafif taarruz uçakları için geliştirilen MAM-L Mini Akıllı Mühimmat teslimatları sürüyor.

Roketsan tarafından üretimi tamamlanan 100'den fazla MAM-L mühimmatı daha Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslim edildi.

Lazer güdümlü, uzun menzilli tanksavar füzesi L-UMTAS'ın roket motorsuz bir sürümü olan MAM-L, halihazırda Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yer alan Bayraktar ve ANKA tarafından kullanılıyor. Öte yandan mühimmat Karayel taktik İHA'larına da entegre edildi. İHA'ların görev yaptığı çeşitli operasyonlarda başarıyla kullanılan MAM-L, sahada kendisini ispat eden bir mühimmat olarak öne çıkıyor.

Bayraktar SİHA filosu büyüyor-bayraktar-siha

Yaklaşık 22 kg'lık, düşük bir ağırlığa sahip olan ve boyu da 1 m'nin altında olan MAM-L, İHA'ların yanı sıra hafif taarruz uçakları için de maliyet-etkin bir çözüm oluşturuyor. MAM-L; hafif yapılara, zırhsız kara araçlarına, radar antenlerine, silah mevzileri gibi yumuşak hedeflere ve 50 m çaptan büyük bir alanda dağılmış personele karşı, yüksek infilaklı parçacık tesirli harp başlığı ile etkili oluyor. Mühimmat, atış irtifasına bağlı olarak 8 km'ye kadar menzillerde etkili olarak kullanılabiliyor.

http://defenceandtechnology.com/2019/11/13/sihalara-mam-l-pencesi/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter