Türkiye'nin Nükleer Enerji Çalışmaları

Başlatan Göktuğ, Haz 29, 2016, 01:44 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

putty


aynı ülkenin aynı tip reaktörü ile devam etmek mantıklı olmaz mı işletme ve yerlileştirme için. Değişik tipte reaktörlere sahip olmanın kendi yerli reaktör geliştirme çabası için avantajları da var tabi. Mesajı Paylaş

merzifonlu

@sadalone;

Hocam, kendi nükleer yakıtımızı ürettiğimizde enerjide dışa bağımlılığımız biter. Ancak bu nükleer klüp üyeleri fazlasıyla kıskançlar. Enerji amacıyla bile üretsen, silah yapacak bunlar diye bok atarlar. Onlar atmasa, etrafta bok atacak komşu bol. O yüzden bu zorlu bir sürecin sonunda olabilecek bir şey. Mesajı Paylaş

S_S

Türkiye enerji konusunda yerli atılım yapacaksa füzyon reaktörü üzerinden yapmalı. Yıllar sonra Almanlara Ingilizlere bize füzyon reaktörü kurun diye bir sürü para sayacağımıza erkenden bu konuya yatırım yapmak lazım. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Mühim olan enerji üretirken hangi çevrimi kullandığın...

Açık çevrimde enerji üreteceksen kimse birşey demez ama kapalı çevrimde üreteceğim dersen U-235 zenginleştirmen gerekir. Buda en az 3-5 aralığında zenginleştirme demektir ki işte tam bu noktada sıkıntı başlar.

Son derece şeffaf olman gereken bir süreçtir bu...

Çünkü U-235'i % 5 değil de 20 seviyesinde zenginlestirirsen atom bombası yapmış olursun :)

Tabi en az kısa-orta-uzun menzilli bir balistik füze programının ve is görecek bir hassas zamanlayıcının da olması gerekir.

Bizim nükleer programımızda batıyı rahatsız eden Ruslarla yaptığımız anlaşmadır. Çünkü reaktörde yakılan yakıt çubuklarından kafası çalışan herkes en kısa surede kurtulmaya çalışırken bizim Ruslarla yaptığımız anlaşma bu konuda biraz fludur.

Birkaç sene önce Alman medyasında bu konu haber olmuştu, çıkacak atık yakıt çubukları konusunda net bir durum yok, Türkler neyin peşindeler deniliyordu :)
Mesajı Paylaş

factoraptor

Atık yakıt çubukları, maharetli ellerde çok ölümcül silahlara dönüşebilir :) Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Atıklar, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu gözetiminde, santrali kurup işleten ülke tarafından Türkiye dışına çıkartılacak... Mesajı Paylaş

BETONBEY

Ruslarla yapılan anlaşmanın bu konuda net olduğundan eminmiyiz üstadım ki eğer öyle ise Almanlar niye bu kadar hoplayıp zıplıyorlar sorusu akla geliyor. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Biz eminiz de, ya Almanlar emin değil ya da saldırmak için bahane arıyor olmalılar üstadım... Mesajı Paylaş

HDS

Neyse ki Almanlar da en son "Biz de mi nükleere girdek?" diyerek zaten renklerini açık ettiler. Mesajı Paylaş

Energy

Akkuyu NGS elektriğinin iletimi için hazırlıklar başladı

TEİAŞ, Mersin'de kurulacak olan Türkiye'nin ilk nükleer enerji santrali Akkuyu NGS'de üretilen elektriğin Antalya'nın Manavgat ilçesine iletilmesi için iletim hattı kuracak.
Türkiye Elektrik İletim A.Ş. Genel Müdürlüğü tarafından Mersin ili, Gülnar ilçesinde kurulması planlanan Akkuyu Nükleer Güç Santrali kapsamında kurulacak Akkuyu NGS TM ile Antalya ili, Manavgat ilçesi sınırları içerisinde kurulması planlanan Manavgat TM arasında 380 kV Akkuyu NGS - Manavgat 380 TM Elektrik Enerjisi İletim Hattı kurulup işletilecek. TEİAŞ iletim hattı için yaklaşık 80 milyon lira yatırım yapacak.

Hattın gerilimi 380 kV ve uzunluğu 211 kilometre olacak. Hattın yaklaşık 93 km'lik kısmı Mersin, 118 km' lik kısmı Antalya ili sınırları içerisinden geçecek. Söz konusu elektrik enerjisi iletim hattı ile Mersin ve Antalya illeri başta olmak üzere bölgenin enerji ihtiyacı karşılanacak.

https://www.denizhaber.com.tr/akkuyu-ngs-elektriginin-iletimi-icin-hazirliklar-basladi-haber-83353.htm Mesajı Paylaş

crun

Nezavisimaya Gazeta, Türkiye'nin Pakistan'ın yardımıyla 2023'e kadar nükleer silah geliştireceğine dair haber yapmış

http://www.ng.ru/world/2018-08-22/100_180822_march.html Mesajı Paylaş

Energy

Akkuyu NGS yüklenicileri arasına yeni bir şirket daha katıldı

Rusya devlet nükleer enerji kurumu Rosatom'dan, Türkiye'nin ilk nükleer santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) Projesi'nin yüklenicileri arasına yeni bir şirketin daha katıldığı bildirildi.

Rosatom'dan yapılan açıklamada, Concern Titan-2 AŞ'nin Akkuyu NGS'nin katılımcıları arasında yer alarak, Rosatom'un Mühendislik Bölümü bünyesindeki şirketi Atomstroyexport AŞ'nin (ASE) ana yüklenicisi olarak faaliyette bulunacağı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen ASE Yöneticisi Valery Limarenko, Akkuyu projesiyle ilgili olarak, "ASE'nin mühendislik bölümünün tüm tesislerindeki yapı ve montaj işlerinde güvenilir ortaklarla çalışmak için Consern Titan-2 ile iş birliğine geçiyoruz. Bu kapsamda Consern Titan-2 AŞ sektörel şirketlerden birisi olarak projemizde yerini almıştır." ifadelerini kullandı.

Rusya ve Finlandiya'da iki nükleer güç santrali projesinde çalışmalarının devam ettiğini belirten Concern Titan-2 Genel Müdürü Grigory Naginsky de "Nükleer güç santrallerinin inşasına ilişkin uzun yıllara dayanan tecrübemiz bulunmaktadır. Nükleer güç santralinin inşaat süreçlerini ve teknolojilerini tam olarak anlayarak Türkiye'de devam eden projeye katılıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu NGS'nin hükümetler arası anlaşması Mayıs 2010'da Türkiye ile Rusya arasında imzalandı. İşletme ömrü 60 yıl olacak ve bin 200 megavatlık 4 üniteden oluşacak santral, devreye girdiğinde yılda 35 milyar kilovatsaat elektrik üretecek.

https://www.denizhaber.com.tr/akkuyu-ngs-yuklenicileri-arasina-yeni-bir-sirket-daha-katildi-haber-84262.htm Mesajı Paylaş

Energy

Akkuyu NGS'nin ikinci ünitesine 'Sınırlı Çalışma İzni' verildi

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Akkuyu NGS İkinci Ünitesi için 'Sınırlı Çalışma İzni' verdi. Bu çerçevede, temel çukurun hazırlanması, zemin etütleri ve diğer çalışmalara başlanacak.
Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), Türkiye'nin ilk nükleer santral projesini yürütmekte olan Akkuyu Nükleer A.Ş.'ye Akkuyu NGS İkinci Ünitesi için Sınırlı Çalışma İzni verdi.

Sınırlı Çalışma İzni; sunulan dokümanların, TAEK tarafından ayrıntılı incelenmesi ve değerlendirilmesi sonucunda verildi. Gelinen bu nokta, Akkuyu NGS 2'inci Ünite lisanslama sürecinin önemli bir aşamasını oluşturuyor.

Akkuyu Nükleer A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Anastasia Zoteeva, Sınırlı Çalışma İzni'nin alınması ile ilgili şunları söyledi:

"Akkuyu NGS 1 No'lu Ünitesi için çalışma izni ve inşaat lisansının alınmasına yönelik yürütülen süreç kapsamında, Akkuyu Nükleer A.Ş. proje şirketinin ekibi tarafından, sunulması gereken dokümanlarda aranan şartlar ve başvuru kuralları titizlikle incelenmiştir. Akkuyu NGS 2 No'lu Ünitesinin Sınırlı Çalışma İzni başvurusu kapsamında uzmanlarımız, elde ettikleri deneyimlerinden istifade ederek, verimli bir ekip çalışması yürütmüşlerdir."

DOKÜMANLAR HAZIRLANARAK TAEK'E SUNULDU

Akkuyu NGS 2'inci Ünitesi için Sınırlı Çalışma İzni başvurusu kapsamında Akkuyu Nükleer A.Ş. tarafından Ön Güvenlik Analiz Raporu (ÖGAR), Olasılıklı Güvenlik Analizi (OGA) ve Ünitenin güvenli çalışmasını gösterir diğer teyit edici dokümanlar hazırlanarak TAEK'e sunuldu.

ZEMİN ETÜTLERİ ÇALIŞMALARINA BAŞLANACAK

Sınırlı Çalışma İznine istinaden; ilgili ünitenin, nükleer adanın güvenliği açısından önemli olan yapıları hariç, tüm yapı ve montaj çalışmalarına başlanabiliyor. Bu çerçevede, temel çukurun hazırlanması, zemin etütleri ve diğer çalışmalara başlanacak.

Gelinen aşama, proje için önemli aşamalardan biri olarak dikkat çekiyor. Sınırlı Çalışma İzninin alınmasını müteakip, Akkuyu Nükleer A.Ş. proje şirketi tarafından, Akkuyu NGS 2'inci Ünitesi için İnşaat Lisansı alınacak ve temel beton imalatına başlanılacak olup, bu aşama Akkuyu NGS 2'inci Ünitesinin inşaatı için resmi başlangıç noktası olacak.

https://www.denizhaber.com.tr/akkuyu-ngsnin-ikinci-unitesine-sinirli-calisma-izni-verildi-haber-85813.htm Mesajı Paylaş

Energy

AKKUYU NÜKLEER SANTRALİ'NE KADIN ELİ DEĞECEK

Rusya, 20 milyar dolarlık Akkuyu Nükleer Santral yatırımını uygulamalı matematik öğrenimi gören, nükleer santral inşaatında saha deneyimi bulunan Anastasia Zoteeva'ya emanet etti.

Türkiye'nin "hızı artırın" uyarısı üzerine Rusya, Akkuyu'da vitesi yükseltiyor. Bin 200 megavatlık ilk ünitenin söz verildiği gibi 2023 yılında devreye alınması amacıyla Türkiye'deki şirket üst yönetimi değiştirildi.

Akkuyu Nükleer AŞ Genel Müdürü ve Yuriy Galanchuk ve bazı yöneticiler görevden alındı. Anastasia Zoteeva, genel müdür olarak atandı aynı zamanda yönetim kurulu başkanlığı da yapacak. Zoteeva'nın Rusya'nın Finlandiya'da kurduğu nükleer santralde üst yönetimde görev aldığı, saha deneyimi olduğu için tercih edildiği belirtiliyor.

YOĞUN MESAİ BEKLİYOR

Zoteeva'yı Türkiye'de yoğun bir nükleer mesai bekliyor. İlk iş olarak şirketin Ankara'daki merkezini Mersin'e taşıyacak. Şirket yönetimi, bir süre önce bu konuda çalışanları bilgilendirmişti. Ekip, Mersin'de yerinde projeye odaklanacak. 2023 yılında elektrik üretimine başlanması için proje ortakları belirlenecek. Bu konuda, başta IC İçtaş olmak üzere bazı Türk şirketlerle inşaat için işbirliği görüşmeleri sürüyor.

İKİNCİ ÜNİTE

Rusya, bin 200 megavatlık ikinci ünite için de lisans başvurusu yaptı. Türkiye, başvuruyu gerek idari gerekse de teknik yönden inceliyor. Zoteeva ve ekibi, ikinci üniteye ilişkin süreçleri tamamlayacak ve yatırım için gerekli alt yapıyı oluşturacak.

Türkiye'nin ilk nükleer santrali olan Akkuyu, toplam 4 üniteden oluşacak. Her bir ünitenin gücü bin 200 megavat. İlk ünitenin 2023 yılına yetişmesi hedefleniyor. Diğer üç ünitenin, birer yıl arayla devreye alınması bekleniyor. Türkiye, ilk ünitenin gecikme olasılığı üzerine Rusya'ya "Hızlanın" uyarısında bulunmuştu.

https://www.denizhaber.net/mobi/news_detail.php?id=87091 Mesajı Paylaş

Atılgan

AKKUYU NGS'YE ORTAKLIK İÇİN GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

Akkuyu Nükleer AŞ Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Anton Dedusenko, ROSATOM'un Akkuyu NGS'deki yüzde 49'luk hissesini satma hakkına sahip olduğunu belirterek "Ortak arayışındayız. Görüşmelerimiz devam ediyor" dedi.

Akkuyu Nükleer AŞ Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Anton Dedusenko, Rusya Atom Enerjisi Kurumu'nun (ROSATOM) Akkuyu Nükleer Güç Santrali'ndeki (NGS) yüzde 49'luk hissesini satma hakkına sahip olduğunu belirterek "Hali hazırda gerçekten ortak arayışındayız. Bazı şirketlerle müzakereler ve görüşmelerimiz devam ediyor. Bu şirketler sadece Türk şirketi değil, yabancı şirketler de olabilir. Müzakerelerimiz sonuçlandıktan sonra ancak açıklayabileceğiz" dedi.

Dedusenko, 2. Nükleer Santraller Fuarı ve 6. Nükleer Santraller Zirvesi kapsamında düzenlenen basın toplantısında santralin birinci ünitesi için ruhsatların alındığını, ikinci ünitesi için sınırlı çalışma izni bulunduğunu ve üçüncü ünite için de gerekli hazırlıkların devam ettiğini söyledi.

Akkuyu NGS'nin Türkiye'nin ilk "yap-sahip ol-işlet" modeliyle gerçekleştirilen santrali olduğunu ifade eden Dedusenko, zirve kapsamında farklı şirketlerle projeye ilişkin bilgi alışverişinde bulunduklarını dile getirdi.

Dedusenko, nükleer güç santrallerinde güvenliğin en önemli konuların başında geldiğini ve şirketlerle yaptıkları görüşmelerde de güvenlik üzerinde durduklarını anlattı.

Projede güvenlik sebebiyle "3+ teknoloji" ekipmanlarının kullanıldığını belirten Dedusenko, projeye dahil olacak tedarikçi şirketlerde nükleer santral inşaatında uluslararası deneyim şartı arandığını bildirdi.

Dedusenko, Akkuyu NGS projesinde 500, inşaatın gerçekleştiği sahada ise 800 kişinin istihdam edildiğini söyledi. Anton Dedusenko, "Bu yıl sonuna kadar işe alımlarımız devam edecek. 2019 sonunda personel sayımız bin 900 kişiye çıkacak. Projemizin zirve dönemine denk gelen 2020 yıllarını kapsayan dönemde ise çalışanlarımızın sayısı 9 ila 10 bin arasında olacak." diye konuştu.

RUSYA MALİYETİN YÜZDE 51'İNİ YATIRDI

Dedusenko, Akkuyu NGS hükümetler arası anlaşma kapsamında olduğu için Rosatom'un hisselerinin yüzde 49'unu satma hakkına sahip olduğunu belirterek, "Hali hazırda gerçekten ortak arayışındayız. Bazı şirketlerle müzakereler ve görüşmelerimiz devam ediyor. Bu şirketler sadece Türk şirketi değil, yabancı şirketler de olabilir. Müzakerelerimiz sonuçlandıktan sonra ancak açıklayabileceğiz." ifadelerini kullandı.

Uzun bir zamandır devam eden projede elektrik üretim maliyetleriyle birlikte çeşitli ekipman maliyetlerinin de arttığına işaret eden Dedusenko, şunları söyledi:

"Şu anda net bir rakam söyleyememekle beraber Akkuyu NGS inşaatında Rus tarafı maliyetin yüzde 51'inden sorumlu. Akkuyu NGS'nin yapım bedeli 20 milyar dolar ve Rus tarafı sorumlu olduğu yüzde 51'lik hissenin karşılığının tamamını yatırmış durumda. Bu miktar projede uzun bir dönem yeterli olacak. Hükümetler arası anlaşmaya göre, ilk elektrik üretiminin lisans alındıktan sonraki 7 sene içinde başlaması gerekiyor. Biz geçen sene ilkbaharda ilk ünite için lisans aldık ve bu 7 seneyi beklemeden daha erken sürede ilk üniteyi devreye almayı planlıyoruz. Fiziksel olarak işletmeye alınması ve güvenlik konuları ön planda olduğu için sürelerin kısaltılması konusunda Türk tarafıyla görüşmelerimiz devam ediyor ama net bir tarih veremiyoruz."

"GELİRİN YÜZDE 20'SİNİ TÜRKİYE'YE ÖDEYECEĞİZ"

Dedusenko, Türkiye'nin Akkuyu NGS'ye kilovatsaat başı 12,35 dolar/cent alım garantisi ödeyeceğini, ilk ünitenin devreye alınmasının planlandığı 2023'te Türkiye'deki elektrik fiyatları daha yüksek olsa da bu fiyatın artmayacağını ifade etti.

Elektrik fiyatlarının alım garantisi fiyatının altında kalması durumunda da bir değişiklik olmayacağını dile getiren Dedusenko, "Özellikle yenilenebilir enerjide belirtilen tarife belli olduğu sürece, o tarifenin altına düşmesi söz konusu olmuyor. Bu bizim proje için de geçerli. Proje şirketimiz elektrik üretiminin gelirinden yüzde 20'sini Türkiye tarafına ödeyeceği için tarife ne kadar yüksek olursa, Türkiye'nin bizden alacağı gelir de o kadar yüksek olacak." dedi.

Dedusenko, Akkuyu NGS'ye Genel Müdür olarak atanan Anastasia Zoteeva ile ilgili olarak da Zoteeva'nın projeye daha önce dahil edildiğini ve çalışmaya ivme kazandıracağı söyledi.

https://www.denizhaber.net/mobi/news_detail.php?id=87142 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter