Önemli: Terör Siyaset ve Üslup Üzerine

Başlatan Moderasyon, Eki 03, 2015, 09:06 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Moderasyon

Değerli Üstadlarım, Sevgili Arkadaşlarım;

Öncelikle sizleri çok iyi anladığımı bilmenizi istiyorum. Özellikle konu terör ve etkileri olduğunda, siyaset kurumunu işe bulaştırmadan bir yazı yazmak oldukça zordur. Sonuç olarak terör; askeri bir boyutu olsa dahi, ağırlıklı olarak siyasi bir emelin, haksız bir yöntemle ve de şiddetle dayatılma çabasından ibaret değil midir? Bununla birlikte sizden değerlendirmenizi rica edeceğim önemli bir hususu arz edeceğim.

İnsanların bazı konulara objektif yaklaşması ve tarafsız kalması oldukça zordur. Siyaset, vatanseverlik ve din bu konuların başında gelir. Sonuç olarak her adem oğlunun kendine özel bir dünya görüşü ve bakış açısı vardır. Bu durum birçok zaman insanı, objektif değerlendirmelerden ziyade duygusal tepkilere iter. Ve doğanın bir kanunu olarak her etki bir tepki ile neticelenir. Farklılıklar belirginleşir, büyür, ayrışır, Düşmanlık tohumları kök salar ve ne kadar beslerseniz o denli güçlü ağaçlara, ormanlara dönüşürler. Fakat unutmayınız ki değişim, hayatın en önemli parçasıdır. Doğru bir üslupla yaklaşılacak olduktan sonra, her insan değişime ve gelişime açık kalacaktır.

Malumunuz olduğu üzere iki çeşit lisan vardır. Birincisi konuştuğumuz ve bu forumda da yazıştığımız dildir. Diğeri ise eskilerin deyimi ile: Lisan-ı Hal'dir. Kendi hayatımdan bir örnekle izah edeyim. Sene 92, üniversiteye başladım. 550 kişilik ana amfinin sıralarının halini görecektiniz. Yazılar, karikatürler, kopyalar, mesajlar, falan filan. Bembeyaz olması gereken sıraların üzeri, çeşitli renklerdeki mürekkep izlerinden ötürü koyu ve karanlık bir halde idi. Tabiatıyla hiç kimse dikkat etmediği ve umursamadığı için her gün daha da kirleniyordu. ikinci yılın başında okul temizlik hususunu bir özel şirkete havale etti. Belki de hiç düşünülmeyen bir gelişme oldu bu sayede. Özel şirket malum maliyetten tasarruf etme kaygısı ile birçoğumuzun annesinden bile yaşlı hanımları işe almıştı. Her ders arası sınıflara girerek sıraları çitileye çitileye temizlemeye başlayan bu ekip, üzerimizde öyle bir manevi hava yarattı ki: Görüşü, duruşu, milliyeti her ne olursa olsun tüm öğrenciler sıraların üzerine yazmaktan utanır oldular. Tertemiz sıralar ile mutlu mesut geçinmeye, her ders arası gelmeye devam eden teyzelerimizle de utanç duymadan sohbet etmeye başladık.

Değerli arkadaşlarım; Hepinize tek tek teşekkür ediyorum. Çünkü gerçekten çok iyi gidiyoruz. Çok güzel ve seviyeli bir tartışma platformu oluyor "Sadfor" Bunun için hiçbir şey yapmadık ve özel bir çaba da göstermedik. Tamamı siz arkadaşlarımızın yüce gönüllerinin, engin zihinlerinin, marifeti ile oldu. Olmaya da devam ediyor. Sonuçta yönetim ve moderasyon her ne isterse istesin, hangi çabayı sarf eder ise etsin, sizlerin katkısı olmadan yalnızca bir "hiç" ten ibarettir. Ve sağ olasınız katkılarınız, yalnızca lisan ile değil, lisan-ı hal ile de bizlere eşsiz bir kimlik kazandırıyor.

Şu anda oldukça nitelikli bir çekirdek kullanıcı gurubumuz var. Ama bildiğiniz üzere "Sadfor" açık bir platform. Yakında her yaş ve meslek grubundan bir çok arkadaşımız daha aramıza katılacaktır. Belki de binlerce üyeye ulaşacağız. Hele ki Google Adsense olayına giriş yapıp arama motorlarında en üstlerde yer almaya başladığımızda. İşte biz bu kimyamızı, duruşumuzu devam ettirebilmeliyiz ki; yeni katılacak arkadaşlarımıza da örnek olabilelim. Lisan-ı hal ile düşündürelim ki onlar da, kimyamıza uyum sağlasınlar, bizlerden nitelikli bilgi ve hoş sohbet arasınlar, umsunlar, bulsunlar. Çatışma sürtüşme değil, zihinsel huzur bulsunlar. Forum yönetimi olarak biz bunu başaramayız. Yalnızca siz, zaten yapmaya başladığınız şeyi yapmaya devam ederek, sessizce bunu başaracaksınız.

Forum yönetimi ve moderasyonu olarak bizlerin yapabileceği şeyler kısıtlıdır. Örneğin: Sizlere zırhlı araçlar, zırh teknolojileri, yerli üretim platformlar, mühimmatlar ve konuyla ilgili tüm gelişmeler hakkında bilgi paylaşabileceğiniz bir platform sunabiliriz. Sizler de bu platformu verimli bir şekilde kullanabilirsiniz. Fakat paylaşımlarınız arasında bir zırhlı aracımızın yada teknolojimizin zaafları var ise, bunların teröristler yada düşmanlarımız tarafından kullanımı bir risk oluşturuyor ise, işte biz bu zararlı olabilecek bilgileri süzebilir, engelleyebiliriz. Ya da ileride sırf devletimize, milletimize, silahlı kuvvetlerimize zarar vermek amacı ile aramıza sızacak kasıtlı üyelerle de karşılaşabiliriz. Bu insanları ayıklamak, engellemek, zarar vermesini önlemek de sizlerin katkısı ile bizim görevimiz olacaktır.

Bizler üyelerimizi kafamıza estiği gibi cezalandırmak, banlamak, tehdit etmek, şu bu yapmak istemiyoruz. Çünkü üyelerimiz bizim değerimizdir ve bu ne bizim nede platformumuzun karakterine uymaz. İnsanları kayırmak, birbirinden ayırmak, farklı muamele etmek istemiyoruz. Çünkü biliyoruz ki bazen gerçekleri görüp tepki gösterememek, öfke ile kalkıp kötü söz söylemek de insan doğasıdır. Ama başkalarının da başka doğruları olabilir, siyasi görüşleri, zihni yada dini farklılıkları olabilir. Bunları görmezden gelmek de siz değerli dostlarımızın karakterine uymaz. Bu nedenle; her hangi bir siyasi parti ismi yerine siyaset platformu tabirini kullanmak ve üslubunuzu daima ölçülü tutmak gibi bir nezaketle bizleri ödüllendireceğinizi canı gönülden umut ediyoruz. Emin olun ölçülü bir üslupla da anlatsanız hepimiz, ne kastettiğinizi anlıyoruz, gönlünüzün yüceliğini kavrıyoruz.

Saygılarımızla.
Sadfor Moderasyon

Savtera Savunma Teknolojileri ve Strateji Enstitüsü Tartışma Platformu Ekibi. Mesajı Paylaş

robust

#1
Eki 03, 2015, 01:00 ÖS Last Edit: Eki 03, 2015, 01:03 ÖS by robust
Bana iletinin neden silindigini ve icinde neyin yanlis oldugunu aciklayin lutfen. Hergun gazetelerde yazilanlardan, TV'lerde soylenenlerden farkli bir sey yoktu. Bugun siyasiler hatalarini kabul etmiyorlar mi? TV'lerde dinledik neden operasyon yapmadiklarini, neden goz yumduklarini kendi agizlariyla soylediler, sehirlere bomba silah tasindi bu surecte dediler.  Bunlari bile sansurleme ihtiyaci hisseden bir forumda kalmaninda bir anlami yok sanirim. Bana musade. Uyeligimin silinmesini rica ediyorum.
Mesajı Paylaş

murattekin

PKK teroru ile ilgili konular hangi basliga tasindi? Mesajı Paylaş
...


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter