ASELSAN Modüler Geçici Üs

Başlatan ocay, Haz 26, 2016, 10:36 ÖÖ

« önceki - sonraki »

ocay

Bildiğiniz üzere ASELSAN Son Yıllarda MGSÜ Projeleri için yüksek volümlü siparişler alıyor; bu proje ile ilgili bir tanıtım filmi var:

https://youtu.be/IBGr4Is39cE Mesajı Paylaş

ocay

48 Modüler Geçici Üs Teslime edilmesi planlanıyor. ASELSAN burda çok iyi bir iş çıkarıyor; gerçekten elimizdeki teknik imkanların doğru dürüst kullanıldığı örnek projelerden Mesajı Paylaş

İstiklalFM

Aselsan'a Modüler Geçici Üs Bölgesi Projesinde ilave sipariş
Aselsan ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında Modüler Geçici Üs Bölgesi Projesi ile ilgili olarak 05.02.2013 tarihinde imzalanan sözleşmeye ilişkin sözleşme değişikliği yapıldı. Söz konusu sözleşme değişikliği ile Aselsan'a toplam 247.517.078 Türk Lirası + 33.682.993 ABD Doları tutarında ilave "Güvenlik Sistemi" siparişi verilmiştir. Sözleşme değişikliği kapsamında, teslimatların 2020 yılı sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

Sözleşme bedeli 330 Milyon doları aştı
05.02.2013 tarihinde Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile ASELSAN arasında imzalanan 16 milyon 986 bin 839 ABD doları tutarındaki Modüler Geçici Üs Bölgesi projesi sözleşmesi kapsamında Mart 2016, Kasım 2016 ve Ocak 2018'de sözleşme değişikliğine gidilmiş ve Aselsan'a sırasıyla 99 milyon 800 bin  ABD Doları, 64 milyon 964 bin 559 doları ve  119 milyon 115 bin 506 ABD Doları tutarında ilave Güvenlik Sistemi siparişi verilmişti. Bu gün duyurulan sözleşme değişiklikleriyle beraber sözleşme değeri toplam 283 milyon 880 bin 65 dolar + 247 milyon 517 bin 78 Türk Lirasına ulaştı. Günümüz kuru ile bu bedel 334 milyon 565 bin 374 ABD Dolarına tekabül ediyor
Kaynak: http://www.defenceturk.net/aselsana-mgub-projesinde-ilave-siparis Mesajı Paylaş

ocay

335 milyon dolar para harcanmış MGÜS'lere, bence bir o kadar daha harcanır..Bu büyüklükte benzer bir proje yürüten dünyada bir elin parmaklarına geçmez. Bu açıdan MGÜS projesinin epey ihracat potansiyeli de var. ASELSAN son dönemlerdeki korumalı konteyner üreticilerini vs de dahil etmeli bu işlere. Ciddi ciddi 155mm top mermisi dibinde patlamasına rağmen hayatta kalabiliyor yerli malı zırhlı konyetnerler. Hatta bazıları 122mm Grad ve 120mm havan direkt isabetine bile dayanaklı hale getirilebiliyor.

Özellikle Kuzey Irak ve Suriye'deki operasyonlar ilerledikçe daha çok sipariş gelecektir. Mesajı Paylaş

Yakın

TSK'ye 22 yeni modüler üs bölgesi için sözleşme imzalandı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile ASELSAN arasında 22 modüler üs bölgesi yapımı için yeni sözleşme imzalandı.

Başkanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacı için, yerli ve milli imkanlarla geliştirilmekte olan modüler yapıdaki üs bölgeleri, terörle mücadele ve vatan savunmasında kullandığı üst düzey keşif, gözetleme ve silah sistemleriyle Türk ordusuna hizmet ediyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) kullanımına sunulan üs bölgeleri, havan atışlarına karşı güçlendirilmiş yapıda taşınabilir yaşam üniteleri, balistik koruma sistemleri, alarm, emniyet ve ikaz sistemlerinden oluşuyor.

SSB'nin yürüttüğü proje kapsamında 3 üs bölgesi daha öngörülen süre içinde tamamlanarak TSK'ye teslim edildi. Böylece, toplam teslim edilen üs bölgesi sayısı 36 olurken, ASELSAN yükleniciliğinde gerçekleştirilen proje kapsamında 15 üs bölgesinin de inşası sürdürülüyor.

Gelecek dönemde kurulumu gerçekleştirilecek ilave 22 üs bölgesine ilişkin ek sözleşme de SSB ile ASELSAN arasında imzalandı. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, söz konusu gelişmeyi Twitter hesabından duyurdu.

https://www.dunya.com/gundem/tskye-22-yeni-moduler-us-bolgesi-icin-sozlesme-imzalandi-haberi-451662 Mesajı Paylaş

nokta

ASELSAN'dan Üç Modüler Üs Bölgesi

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) terörle mücadelede keşif, gözetleme ve silah sistemleriyle Türk Silahlı Kuvvetleri'ne hizmet eden Modüler Üs Bölgelerinden üç adet daha teslim alındığını açıkladı.

ASELSAN'ın gözetleme, dost unsurlara savunma ve personelin barınma ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirdiği sistemler, en zorlu coğrafi koşullarda görev yapıyor. Teslim edilen üs bölgeleri ile birlikte toplam sayı 36'ya yükselirken SSB, 15 adet modüler üs bölgesinin inşa faaliyetlerinin devam ettiğini ve 22 adet üssün tedariki için ise ASELSAN ile sözleşme imzalandığını açıkladı.

http://c4defence.com/Gundem/aselsan-dan-uc-moduler-us-bolgesi/8518/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter