Aselsan CATS Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi

Başlatan MAGNETO, Haz 23, 2016, 05:44 ÖS

« önceki - sonraki »

MAGNETO

Haz 23, 2016, 05:44 ÖS Last Edit: Haz 23, 2016, 05:54 ÖS by MAGNETO
Aselsan 2o16'da 8 CATS Teslimatı Gerçekleştirecek!

2o16 yılı sonuna kadar 8 adet CATS HD Elektro-Optik [EO/IR] Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi teslimatı gerçekleştirecek Aselsan, 2o17'den itibaren teslimat hızını ayda 3 adede çıkarmayı böylelikle yılda 36 adet CATS teslimatı gerçekleştirmeyi hedefliyor. Buna göre 2o16 yılını sistemi olgunlaştırma ve Seri Üretim Fazı'na hazırlık çalışmaları için planlayan Aselsan, Ocak 2o17'den itibaren ayda en az 3 adet CATS teslimatı yapabilmek için gerekli altyapı hazırlık ve malzeme tedarik/sipariş çalışmalarına şimdiden başlamış durumda.

Halen ellerinde teslimata hazır 3 CATS [Ortak Diyafram Açıklıklı Hedefleme Sistemi]'nin bulunduğuna ve bu yıl içinde teslim edilecek CATS'lerin tamamını geliştirme fazı ürünü olarak değerlendireceklerine dikkat çeken Aselsan yetkilisi bunlardan 3'ünün TAI'ye teslim edileceğini açıkladı. Daha önce 1 CATS HD EO/IR Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi'nin Sistem Entegrasyon Laboratuvarı [SEL/SIL]'nda kullanılmak üzere TAI'ye teslim edildiğini, Ekim-Aralık 2o16'da ise ilave 2 CATS'nin Anka-S İHA'nda kullanılmak üzere yine TAI'ye teslim edileceğini vurgulayan Aselsan yetkilisi geriye kalan 5 CATS HD EO/IR Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi'nden 2'sinin Baykar Makina ürünü BAYRAKTAR TB2 Silahlı İHA [TB2-S]'na takılacağını diğer 3'ünün ise EGM'ne teslim edileceğini kaydetti.

Temmuz ayı başlarında CATS'in BAYRAKTAR TB2-S İHA'na entegre edilerek uçuş testinin yapılması planlanmıştır. Entegrasyon kapsamında ufak bir modifikasyon çalışması yapılması gerektiğine dikkat çeken Aselsan yetkilisi "Onunla ilgili çalışmalarımız hızla gidiyor" dedi. EGM Helikopter Daire Başkanlığının da katkılarıyla bir Bell 429 Helikopterine CATS HD EO/IR Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi'nin entegre edildiğini ve Ankara, Gölbaşı'nda başarılı üç uçuş gerçekleştirildiğini anımsatan şirket yetkilisi EGM'nün talep ettiği iyileştirmeleri gerçekleştirdiklerini ve halihazırda ayda bir kez uçuş testi yaptıklarını ve 2o16 yılı sonuna kadar geliştirme faaliyetlerine devam edeceklerini anlattı. EGM Havacılık Daire Başkanlığı için TAI'den tedarik edilecek Anka Blok-B Operatif İHA'ları da yine CATS HD EO/IR Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi kullanılacaktır.

Sistemin daha da olgunlaşması için çaba harcadıklarını aktaran şirket yetkilisi ayrıca Vestel Savunma ile birlikte çalıştıklarını, halihazırda KARAYEL Taktik İHA'ya CATS entegre edilmemiş olsa da arayüzleri aynı duruma getirmek üzere çalışmalar yaptıklarını belirtti.

CATS EO/IR Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi için yurt dışından da önemli bir talep bulunduğuna dikkat çeken Aselsan yetkilisi bir sorumuza cevaben ortak optik ve ortak pencere yapısının kullanımı sayesinde belli bir hafiflemenin sağlandığı cihazın toplam ağırlığının halihazırda Lazer Hedef İşaretleyici [Laser Designator] ile birlikte yaklaşık 57kg olduğunu kaydetti.

3-5 mikron bandında çalışan çoklu algılayıcıya sahip CATS üzerinde; 1.92ox1.o8o çözünürlüğe sahip renkli gündüz kamerası, 64ox512 piksel dedektöre sahip yüksek çözünürlüklü 3'üncü nesil IR kamera ve 65ox48o piksel çözünürlüğe sahip çok dar bakış açılı düşük ışık kamerası için tek bir optik sensör yer almaktadır. Dahili Ataletsel Ölçüm Birimi [IMU]'ne sahip olan CATS'nde ayrıca Lazer Mesafe Bulucu ve Hedef İşaretleyici ile Lazer Aydınlatma Birimi ve Lazer Noktalama Birimi de yer almakta. CATS Elektro-Optik Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi'nde AselPOD'da olduğu gibi Diyot Pompalı Lazer Mesafe Bulucu ve Hedef İşaretleyici kullanıldığı için AselFLIR-300T'nin aksine 20.oooft'in [azami 25.oooft] üzerindeki irtifalarda da hassas hedef işaretlemesi yapılabilecek. Gimbal çapı 38o-4oomm [15-16 inç] olarak verilen CATS, sabit ve döner kanatlı hava platformlarına ilave olarak deniz platformlarında da kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır. CATS'nin aynı zamanda uzun yıllardır hizmette olan ve artık bakım ve tutum faaliyetleri zorlaşan emektar AselFLIR-200'ün de yerini alması bekleniyor.

http://monch.com.tr/TR,868/-aselsan-2o16da-8-cats-teslimati-gerceklestirecek.html?_tag1=636022878700000000
Mesajı Paylaş

ocay

Proje iyi gidiyor diye duymuştuk, yazıya dökülmüş.

Dedikleri gibi ASELSAN 2017 Sonuna kadar  44 CATS teslim edebilirse bu bizim ISR kabiliyetlerimize can suyu olur.

12 + 6 Bayraktar TB2 KKK
6 Bayraktar TB2 EGM
10 ANKA-S HvKK
3 ANKA-S MIT
6 ANKA-S EGM

görüldüğü gibi tam karşılıyor. Mesajı Paylaş

ocay

Ocak ayına kadar 3 tane CATS sistemi teslim edilmiş TAI'ye


Böyle bir şey vardı bir de.. nedir acaba
Mesajı Paylaş

murattekin

#3
May 25, 2017, 05:07 ÖÖ Last Edit: May 25, 2017, 05:10 ÖÖ by murattekin
Bu 3. Kuzgun.  :D  Balon, IR izi ölçen/arşivleyen ve resimdeki. Mesajı Paylaş
...

HDS

Türkçe fakir dil tabi... :P Mesajı Paylaş

merzifonlu

 :) Artık ulusal kodlama sistemi geliştirmemiz şart, isim karmaşası komik olmaktan çıktı. Mesajı Paylaş

anafor2016

illa isim vermek şart mı? BMW klasmanları 1-2-3 diye devam ediyor. Neden illa isim ve mesaj verme kaygısı? Mesajı Paylaş

swat

anafor2016

Hocam isim önemlidir, verilecek mesaj'da hem ulusal savunma sanayi ihracatı için PR yapmış olursunuz hemde dosta düşmana mesaj gider.
Bu arada Aselsan ASYA adında iki farklı sistem geliştirdi birisi Kamyona Monterli Obüs bir diğeri asker için mekanik iskelet.

Hani çok lazım şu kodlama isimlendirme sınıflandırma. Mesajı Paylaş

sntrk34

Aselsan 2017 hedefi olan ayda  3CATS üretimini başarabilmiş ve 15 adeti Tskya teslim edilmiş. Böylece flir sorunuda bitti.
https://twitter.com/tcsavunma/status/874906416963887106 Mesajı Paylaş

anafor2016

https://www.timeturk.com/hava-harp-okulu-ant-icme-ve-2017-2018-egitim-ogretim-yili-acilis-toreni/haber-741972"İHA'larda kullanılan bir kamera sistemi var. Bunu da dışarıdan alıyoruz. İHA ve SİHA'larımız terörle mücadelede, toprakların savunulmasında çok önemli araçlar. Daha önce arama, tarama vazifesinde insan gücü sevk ediyorduk. Çok zordu, bedeli çok da ağır. Şimdi ne yapıyoruz? O kamerayla tepeden hiç gerek yok, kafalarını kaldıramıyorlar. Kamerayı daha önce başka işler için ABD'den alıyorduk. SİHA'larda kullanmaya başlayınca sevkiyatı durdurdu. Daha ilginç olanı şu, ASELSAN bunu yerli üretmek için bir çalışma başlattı. Geçtiğimiz hafta gece görüşle ilgili bir problem vardı, onu da halletti. Biz bunu başardıktan sonra ABD ambargoyu kaldırdı, fiyatı da yüzde 50 düşürdü." Mesajı Paylaş

crun
CATS HD EO Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi


HVKK envanterindeki Heron/GÖZCÜ-I İHA ile ANKA Blok-A ve Blok-B İHA'nda kullanılan 2'nci Nesil AselFLIR-300T Termal Görüntüleme Sistemi 1.44o x 576 [LWIR dalga boyu] çözünürlüğe sahiptir. 2oo9 rakamlarıyla birim fiyatı ABD$1.6 Milyon olan AselFLIR-300T Termal Görüntüleme Sistemi'nin gimbal çapı 21 inç [53.4cm], mercek çapı 24cm, taret birimi ağırlığı 95kg, elektronik birimi ağırlığı ise 23kg'dır. AselFLIR-300T'nin hava aracı üzerindeki toplam ağırlığı, kablaj ve denge maksatlı olarak gövdeye yerleştirilen ilave ağılıklar [balastlar] ile birlikte 14okg'a ulaşmaktadır. Eski nesil Flaş Lambalı Lazer Mesafe Bulucu ve Hedef İşaretleyici [Laser Designator]'ye sahip olan AselFLIR-300T azami 2okm menzil ve 25.oooft [Flaş Lambalı Lazer için azami çalışma irtifası 25.oooft olarak verilmektedir] irtifaya kadar hedef işaretlemesi yapabilmektedir. 3-5 mikron bandında çalışan 3'üncü Nesil kızılötesi [IR] kameraya sahip olan CATS EO Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi, 22omm çapında giriş aynalı ortak optik açıklığa sahiptir. CATS [Ortak Diyafram Açıklıklı Hedefleme Sistemi]'nde; yüksek çözünürlüklü [HD, 1.92o x 1.o8o] renkli gündüz kamerası, MWIR dalga boyunda çalışan yüksek çözünürlüklü [64o x 512 piksel detektöre sahip] 3'üncü nesil IR kamera ve çok dar bakış açılı Düşük Işık NIR [DI-NIR] Kamerası [65o x 48o piksel çözünürlük] için tek bir optik sensör kullanılmıştır. Dahili Ataletsel Ölçüm Birimi [IMU]'ne sahip olan CATS'nde ayrıca Lazer Mesafe Bulucu ve Lazer Hedef İşaretleyici ile Lazer Aydınlatma Birimi ve Lazer Noktalama Birimi de yer almakta. AselFLIR-300T gibi ayrı bir elektronik birimi bulunmayan ve sadece taret biriminden oluşan CATS'nin toplam ağırlığı yaklaşık 59kg olarak verilmektedir. CATS EO Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi'nde AselPOD'da olduğu gibi Diyot Pompalı Lazer Mesafe Bulucu ve Hedef İşaretleyici kullanıldığı için AselFLIR-300T'nin aksine 30.oooft ve üzerindeki irtifalarda da hassas hedef işaretlemesi yapılabilecek. Gimbal çapı 437mm [17 inç] olarak verilen CATS, sabit ve döner kanatlı hava platformlarına ilave olarak deniz platformlarında da kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır.

CATS uzun menzilli bir EO/IR Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemidir. AselFLIR-300T'de en dar optik bakış açısı 1.73 derece iken CATS'de 0.5 derecedir, bu sayede aynı yerden aynı hedefe bakılması durumunda CATS hedefi 3.5 kat daha büyük gösterebilir. Diğer yandan AselFLIR-300T analog bir sistem iken CATS SDI çıkışlı dijital ve Full HD özellikli bir sistemdir. CATS'in halihazırda dünyada muadilleri ile aynı, hatta bazı üstünlüklere sahip bir ürün olarak lanse edilmektedir. Buna örnek olarak CATS'in 12o MiliJul [MiliJoule] seviyesinde bir çıkış enerjisine sahip olan Lazer Hedef İşaretleyici ile donatılmış olması verilmekte. Yüksek çıkış enerjisi aynı zamanda hedefleme/işaretleme menzilinde artış anlamına da gelmektedir. CATS, 30.oooft irtifa için kalifiye edilmiştir. Güçlü Lazer Hedef İşaretleyicisi sayesinde 1.064 nanometre'de 3okm'nin üzerinde mesafe ölçümleri yapılabilmektedir. NATO STANAG'ına göre Lazer Güdümlü bir mühimmat için 5o MiliJul'luk bir çıkış enerjisi gerekmektedir. Lazer gücü FLIR sisteminden konik bir hüzme şeklinde çıkmaktadır. Enerji ne kadar fazla ise lazer güdümlü mühimmatın hedef üzerindeki lazer hüzmesini takip etme olasılığı o kadar artmaktadır. Ancak lazer arayıcı başlıktaki lazer dedektör terminal safhasında çok yüksek süratte dönüş yaptığından Lazer Hedef İşaretleyicinin gönderdiği yüksek çıkış enerjili hüzme dedektörün körleşmesine sebep olabilir. Bunun ötesine geçmek için değişik tedbirler alınmaktadır.

https://twitter.com/5nci_Boyut/status/951029869332267008 Mesajı Paylaş

Karabasan

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

HDS

CATS değil bunlar -300'ler. Baksana tabak gibi IR optiğe. Mesajı Paylaş

anafor2016


murattekin

AF-300'e göre çok küçükmüş. Mesajı Paylaş
...


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter