TEİ

Başlatan kimlikci, Haz 03, 2016, 08:58 ÖÖ

« önceki - sonraki »

The Thing

SASAD ödüllerinde birincilik TEI'nin

Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği (SASAD) tarafından düzenlenen ödül töreninde TUSAŞ Motor Sanayi (TEI) birincilik ödülünü aldı.

Türkiye'de savunma sanayine imalat ve tasarım yapan tüm şirketlerin üye olduğu SASAD'ın dün düzenlenen genel kurulu sonrasında ödül töreni gerçekleştirildi. Üye şirketlerin 2015'te yaptığı projelerin yarışırken 10 farklı kategoride yapılan değerlendirmede TEI birinci seçildi.

TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut F. Akşit ödülü Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'tan aldı. Akşit yaptığı açıklamada üst üste iki sene bu ödüle hak kazanmanın TEI için bir gurur kaynağı olduğunu belirterek, bu başarı için tüm çalışanlarına teşekkür etti.

https://sadfor.savtera.org/index.php?topic=1130.msg19688#new Mesajı Paylaş

Observer

TEI 2016'da 237 milyon dolarlık ihracat yaptı

Havacılık motorlarında bir dünya markası haline gelen TUSAŞ Motor Sanayi (TEI), 2016'da gerçekleştirdiği 237 Milyon Dolarlık ihracat rakamı ile savunma ve havacılık alanında en çok ihracat yapan firmalar arasında ikincilik ödülünü aldı.

Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçılar İhracatçıları Birliği (SSI)'nin 26 Nisan'da gerçekleştirilen Genel Kurul Toplantısı'nda Savunma ve Havacılık alanında 2016 yılında en çok ihracat yapan firmalara ödülleri verildi.

Türkiye'de uçak motoru parçası üretimi alanında ilk akla gelen şirket olan ve dünyadaki  savunma ve havacılık şirketleri arasında  yükselişini sürdüren TEI - TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş., elde etmiş olduğu ihracat rakamları ile Savunma ve Havacılık Sanayii dalında TUSAŞ'ın ardından 2. oldu. Ödülü, TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'tan aldı.

http://www.kokpit.aero/237-milyon-dolarlik-ihracat Mesajı Paylaş

Merkator

TEI Paris'te hem PD170'i hem de TS1400'ü tanıtacak

Dünyanın en büyük havacılık fuarlarından Paris Air Show'a katılacak olan TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) fuarda 5 kademe blisk, ilk çift kademe turboşarjlı dizel havacılık motoru PD170'i ve Türkiye'nin İlk Milli Turboşaft motoru olan TS1400'ün modelini sergileyecek.

Fuara dokuzuncu kez katılan TEI, ilk çift kademe turboşarjlı dizel havacılık motoru PD170'i ve Türkiye'nin İlk Milli Turboşaft motoru olan TS1400'ün modelini sergileyecek. Stantta ayrıca, TEI'nin en büyük tedarikçisi olduğu, dünyanın en çok tercih edilen yeni nesil ticari motoru olan LEAP için, TEI tarafından üretilen 5 kademe kompresör blisk'leri de ziyaretçilerin ilgisine sunulacak.

ÖDÜL ALACAK

Ayrıca 23 Haziran Cuma günü yapılacak törenle TEI, LEAP Together Projesi'nesağladığı katkılardan dolayı, CFM International çatısı altında LEAP motorunun GE Aviation ile beraber iki ana üreticinden biri olan SAFRAN Aircraft Engines firması tarafından verilen "En İyi İş Ortağı" ödülünü alacak.

Küresel olarak rekabetçi özgün güç sistemleri sahibi olma vizyonu doğrultusunda tasarımdan imalata, motor montaj ve testden motor bakım ve onarım faaliyet alanlarına kadar geniş bir yelpazede global havacılık sektörüne ürün ve hizmet sağlayan TEI, dünyanın dev havacılık firmalarının katıldığı Paris Air Show'a katılarak hem marka değerini pekiştirecek hem de ülkemizin savunma ve havacılık sanayiinde geldiği seviyeyi sektör oyuncularına gösterecek.

http://www.kokpit.aero/tei-paris-2017-katiliyor Mesajı Paylaş

HDS

GE ve CFMI Paris'te $30Milyar'lık yeni motor siparişi almış. Bunun ciddi bir kısmı CFM'in LEAP motoru. TEI'nin blisk spool'larını yaptığı peynir ekmek motor.

Burada da GE, LEAP motorunun blisk spool'larını yapabilmesi için kendi teknolojisi olan bir dolu teknolojiyi TEI'ye açmıştı. TEI'nin almak isteyeceği kadarını. Halen çok ciddi bir Elektro Kimyasal İşleme sistemi ve dünyadaki sayılı "Inertia Welding" sistemleri bu motorun bu parçalarını üretmek için çalışıyor. Aslında SSM'nin desteği ile bu yatırımlar F-35'in F136 motoru için yapılmıştı. F136 ölünce LEAP tüm yatırımı doldurdu. Mesajı Paylaş

Tuğra

TEI - Atalet Kaynağı Tezgahı

Türkiye'de sadece TEI'de,Dünyada ise sınırlı sayıda havacılık şirketinde bulunan yüksek kapasiteli atalet kaynağı tezgahları ile başka bir proses ile gerçekleştirilmesi mümkün olmayan,birden fazla dönen motor parçasının yekpare hale getirilmesi prosesini çok kısa sürelerde gerçekleştirmekte

https://www.youtube.com/watch?v=dGbAhVeRmZs&t=0s Mesajı Paylaş

Danişment

http://www.star.com.tr/politika/savunmada-jet-devrim-haber-1241495/Savunma sanayinde jet devrim! Bir ilk yaşandı!
Milli Savunma'da devrim niteliğinde yeni bir projeye daha imza atıldı. Türkiye'nin ilk yerli ve milli jet motoru üretildi.
 
Savunma sanayinde jet devrim! Bir ilk yaşandı!
Eskişehir'de sessiz sedasız bir devrimin hazırlıkları yapılıyor.TEI (TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş/TUSAŞ Engine Industries) Türkiye'nin ilk yerli ve milli jet motorunu tamamlamak üzere. Aslında tamamladı denilebilir, zira küçük tip bir jet motorunun platformla uçuşları yapıldı. Helikopterlerde kullanılacak ikincisinin ise 'çekirdek' kısmı ortaya çıkmak üzere, ilk testleri yakında yapılacak. Ve üstelik tamamı bu değil. Türkiye son 10 yılda savunma sanayini 'yerli ve milli' hale getirmek için çok önemli projeler başlattı. Gemi, helikopter, insansız hava aracı, tank ve savaş uçağı...

Siyaset kadar bu projeleri yakından takip eden bir gazeteci olarak bütün bunların 'kalbi' olan 'motor' konusunda nerede olduğumuzu görmek üzere Eskişehir'deki TUSAŞ/TEI tesislerine gittim.

TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, önce "motor teknolojisi, stratejik önemi ve Türkiye'nin durumu" başlığını koymam gereken hızlandırılmış bir 'ders' verdi; ardından fabrikayı Star'a açtı. Mesajı Paylaş

Tango-1

TEI - Turboşaft Motor Geliştirme Projesi

https://www.youtube.com/watch?v=5cegyW9hXEY Mesajı Paylaş

Merkator

Gökyüzündeki Uçakların Yarısı TEI ile Havada


Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın şirketlerinden Tusaş'ın ürettiği parçalar bütün dünyada yaygın bir şekilde kullanılıyor. Tusaş Genel Müdürü Faruk Akşit, "Askeri veya sivil, gökyüzünde uçan her 2 uçaktan 1 tanesinde TEI parçası var" dedi.

TUSAŞ Motor Sanayi AŞ (TEI) Genel Müdürü Mahmut Faruk Akşit, askeri veya sivil, gökyüzünde uçan her 2 uçaktan 1'inde TEI parçası olduğunu bildirdi. Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak'ın kendisine yaptığı ziyarette şirketin çalışmaları hakkında bilgi veren TEI Genel Müdürü Akşit, hedeflerini de anlattı.

KÜRESEL LİGDE İLK BEŞTEYİZ

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Akşit, "Askeri veya sivil, gökyüzünde uçan her 2 uçaktan 1 tanesinde TEI parçası var" dedi. Gelen taleplere göre yatırımları genişlettiklerini ifade eden Akşit, "Savunma sanayi alanında bağlı bulunduğumuz TAI'den sonra ihracatta ikinci sıradayız. Eğitim kalitesi yüksek bin 934 çalışanımız var. Kalite açısından 3 bin 672 firma arasında TEI dünyada ilk 5 arasında yer almaktadır" diye konuştu.

HEDEFİMİZ LİDER OLMAK

Havacılıkta kullanılan güç sistemleri ve türevleri için küresel ölçekte, rekabetçi, sürdürülebilir ve özgün ürünler tasarlama hedefiyle çalıştıklarını belirten Akşit, şunları kaydetti: "Üreten ve servis hizmeti veren lider bir motor şirketi haline gelmek tek amacımız. Yeni nesil üretilen yolcu uçaklarının dünyadaki en büyük tedarikçisi biziz. Bu da bize çok büyük gurur veriyor. Şu an kalitemiz ve üretimimizle dünyada en iyi yerdeyiz."

YENİ TASARIMLAR İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Yan sanayi alanında çalıştıkları firmalara çeşitli eğitimler verdiklerini belirten Faruk Akşit, yan sanayiye verdikleri destekle iyi bir iş hacmi kazandırdıklarını ve ciddi bir istihdam sağladıklarını kaydetti. Eskişehir Havacılık Kümelenmesi Derneği'nin kurucu üyelerinden olduklarını da belirten Akşit, yeni tasarımlar üzerinde çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Eskişehir'e büyük katkı

Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak kentin havacılık sektöründe gelişmesine katkı sağlayan TEI yönetimini tebrik etti. TEI'nin yaptığı çalışmaları takdirle karşıladığını söyleyen Çakacak, ürettiği projeler ve kendini devamlı yenileyen teknolojik çalışmalar yapan TEI'yi ülke sanayisine büyük katma değer sağlayan bir kuruluş olarak nitelendirdi. Havacılık alanında Eskişehir'in dünyada söz sahibi haline geldiğini vurgulayan Çakacak, savunma ve havacılık alanında faaliyet gösteren şirketlerin arasındaki eş güdüm ve iş birliğinin bu başarıyı getirdiğini vurguladı.

http://www.kokpit.aero/ucaklarin-yarisi-tusas-la-havada Mesajı Paylaş

Kartalbey

Başbakan Yıldırım, TEI-TUSAŞ Motor Sanayi A.Ş'nin Eskişehir yerleşkesini ziyaret etti

Başbakan Binali Yıldırım, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve beraberindeki heyet 3 Ekim 2017 tarihinde TEI - TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş'nin Eskişehir yerleşkesini ziyaret etti.

Başbakan Yıldırım ilk olarak Türkiye'nin ilk milli turbodizel İnsansız Hava Aracı Motoru (İHA) olan PD170'in test alanını ziyaret ederek, projenin son durumu hakkında bilgi aldı. Ardından İleri İmalat Teknolojileri Binası'na geçerek, Özgün Hafif Genel Maksat Helikopter Programı için TEI'nin geliştirmekte olduğu Türkiye'nin ilk milli turboşaft motorunda ve Haziran ayında TAI'nin Şimşek Platformu ile ilk uçuşunu gerçekleştiren TJ90 motorunda gelinen son noktayı yerinde gözlemledi. Başbakan Yıldırım'ın ziyareti, TEI çalışanları ile çektirdiği fotoğrafın ardından son buldu.

http://www.kokpit.aero/basbakan-eskisehir-tei-ziyareti Mesajı Paylaş

KarabasanTürkiye'nin motor merkezi zirveye çıktı

TEI, tüm havacılık otoriteleri tarafından tanınan ve sektördeki yetkinliğin en önemli göstergelerinden olan Nadcap akreditasyonlarının sayısını 10'a çıkardı.
Havacılık sanayisinde motor teknolojileri konusunda uluslararası üretici olan TUSAŞ Motor Sanayii AŞ (TEI), üretim kabiliyetlerini ve sahip olduğu standartları daha da yukarı taşıyor.
Türkiye'de havacılık, uzay ve savunma sanayisine yönelik uluslararası kalite standartlarını belgeleyen ilk şirket olan TEI, revizyona geçişi de başarıyla tamamladı. TEI, "Havacılık, Uzay ve Savunma Sanayi Organizasyonları İçin Kalite Sistem Gereklilikleri Standardı AS9100" ve "Havacılık Bakım Organizasyonları İçin Kalite Sistem Gereklilikleri Standardı AS9110"u revize ederek geliştirdi. Şirket, yeni revizyona geçiş denetimlerini başarıyla tamamlayarak belgeleri almaya hak kazandı.

TEI, böylece AS9100 ve AS9110 kalite yönetim sistemlerinde yeni revizyona geçen Türkiye'deki ilk şirket, dünyada binlerce kuruluş arasında da ilklerden biri oldu. AS9100, havacılık endüstrisi için kalite ve risk yönetimi standardını ortaya koyuyor. Bu standartlara uyum, ürün ve hizmet hataları riskinin azaltılması, ölümcül iş kazaları ve risklerinin azaltılması ve ticari lisans sağlanması gibi faydalar sağlıyor.
AS9110 ise özel, ticari ve askeri uçaklara bakım, onarım ve revizyon sağlayan işletmeler için kriterleri belirliyor. Bu standart, ABD sivil havacılık otoritesi FAA'dan parça imalat onayı almak isteyen uçak parçaları ve bileşenleri üreten şirketler için aranıyor. AS9110 diğer düzenleyici ve sözleşme gereklerini de tamamlıyor.

Dünyaya da liderlik ediyor

TEI, tüm havacılık otoriteleri tarafından tanınan ve sektördeki yetkinliğin en önemli göstergelerinden olan Nadcap akreditasyonlarının sayısını da 10'a çıkardı. Son olarak "ölçüm ve muayene akreditasyonu"na sahip olan TEI, dünyada 4 bin firma arasında akreditasyon sayısıyla bu alanda liderliğe yükseldi.

Nadcap Programı ile şirketlerin yönettiği özel proseslerin havacılık sektörü kurallarına uygunluğu değerlendiriliyor ve onaylanıyor.
Tüm havacılık sektörü otoriterleri tarafından tanınan Nadcap kapsamında kimyasal işlemler, kaplamalar, kompozitler, akışkan dağıtım sistemleri, ısıl işlem, tahribatsız muayeneler, yüzey geliştirme, kaynak gibi bir dizi özel proses için denetim programı bulunuyor.
https://aa.com.tr/tr/turkiye/turkiyenin-motor-merkezi-zirveye-cikti/1096037 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Terra

TEI İngiltere'de gücünü sergiliyor

Global sivil havacılığın %50'sinden fazlasına ürün ve hizmet sağlayan TUSAŞ Motor Sanayii (TEI) Londra'da düzenlenen ve dünyanın en önemli havacılık fuarlarından Farnborough Airshow'a özgün ürünleri ile yer alıyor.

TEI, 20 Temmuz'a kadar sürecek Farnborough Airshow'da ilk çift kademe turboşarjlı dizel havacılık motoru PD170'i, Türkiye'nin İlk Millî Turboşaft motoru olan TS1400'ün modelini ve katmanlı imalat teknolojisi ile TS1400 Turboşaft Motoru için imal ettiği parçaları sergiliyor.

Stantta ayrıca, TEI'nin en büyük tedarikçisi olduğu, dünyanın en çok tercih edilen yeni nesil ticari motoru olan LEAP için, TEI tarafından üretilen 5 kademe blisk de ziyaretçilerin ilgisine sunuluyor.

http://defenceandtechnology.com/2018/07/17/tei-ingilterede-gucunu-sergiliyor/ Mesajı Paylaş

HDS

TEI'nin blisk ve blisk spool üretim holünü bir yıl kadar bakıma almasında fayda var. Üstelik aniden.

Şu anda gerek Boeing gerekse Airbus'ın karlı ürünleri MAX ve NEO zaten zor durumda. Pratt motor veremediği için NEO işi krize girdi. CFM de LEAP yetiştirmekte zorlanıyor. Üstelik Farnbrough'da epey tek koridorlu satıldı.

MAX ve NEO'yu bir motor krizine daha sokma vakti geldi. Üstelik bunu meclisten çıkarmak gerek. Mesajı Paylaş

Arıcı

Sayın HDS. Onların Kongresi varsa bizim de TBMM'miz var diyorsunuz yani? :D Mesajı Paylaş

HDS

Hayır. Firma bunu yaparsa ceza öder. :) Mesajı Paylaş

meraklı

TEI'den Stratejik Ortaklık

Türkiye'nin dışa bağımlılığını azaltma yolunda stratejik bir ortaklığa imza atan TEI, Gür Metal Hassas Döküm San. ve Tic. A.Ş. firmasının %51'lik hissesini satın aldı.

TEI, bu kritik ortaklıkla, ihtiyaç duyduğu hassas döküm motor parçalarını üretebilme yeteneğini kazanmış oldu.

TEI'nin yürüttüğü TS1400 Turboşaft Motoru ve diğer milli motor projelerinde kullanılabilecek titanyum parçalarının dökümü konusunda yerli tedarikçi konumunda olan Gür Metal, İNCİ (Havacılıkta Kullanılan Titanyum Hassas Döküm Prosesinin Geliştirilmesi) ve KRİSTAL (Havacılıkta Kullanılan Nikel Süperalaşım Malzeme ve Üretim Proseslerinin Geliştirilmesi) projelerinde TEI ile birlikte çalışıyor.

http://www.milscint.com/tr/teiden-stratejik-ortaklik/ Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter