Kaddafi Sonrası Libya ve Libya İç Savaşı

Başlatan kimlikci, May 30, 2016, 06:34 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Bozok

Libya ordusu Trablus'un güneyinde önemli noktaları ele geçirdi

Libya ordusu, başkent Trablus'un güneyinde ilerleme kaydedildiğini ve ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milislerin kontrolündeki önemli yerlerin ele geçirildiğini açıkladı.

Libya ordusunun yürüttüğü Öfke Volkanı Operasyonu basın biriminden yapılan açıklamaya göre, orduya bağlı güçler, Trablus'un güneyindeki Selahaddin ve El-Meşru ekseninde ilerleme sağladı. Ordu güçleri, bölgede bazı önemli noktaları Hafter milislerinden geri aldı.

Orduya ait Savaş Medya Ofisinin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada da hükümet güçlerinin Selahaddin'deki pasaport dairesi binasının tamamında ve Selahaddin eksenindeki El-Tekbali Kampı'nda kontrolü sağladığı belirtildi.

Libya ordusu 18 Mayıs'ta stratejik Vatiyye Askeri Hava Üssü'nde kontrolü sağladıktan sonra bölgedeki kasabaları da Hafter milislerinin elinden kurtarmaya başlamıştı.

Trablus'un güneyindeki Esabia kentinde dün kontrolü sağlayan Libya ordusu, son 72 saat içinde aralarında Tunus sınırı yakınlarındaki Bedr ve Tici beldelerinin de yer aldığı üç beldeyi milislerden temizlediğini duyurmuştu.

Terhune kentine uzanan ikmal hattı üzerindeki Mizde beldesinin yerel konseyi ve kentin önde gelenleri, yaptıkları ortak yazılı açıklamada, "Fayiz es-Serrac başkanlığındaki meşru hükümete ve Libya ordusunun Hafter milislerine karşı yürüttüğü Öfke Volkanı Operasyonuna destek verdiklerini" bildirmişti.

https://www.aa.com.tr/tr/dunya/libya-ordusu-trablusun-guneyinde-onemli-noktalari-ele-gecirdi/1850440 Mesajı Paylaş

TULGA

Dün ve Bugün Trablus güneyinde ilerleme devam etmekte. Havaalanı yakınında da çatışmaların sürdüğü belirtilmekte.

Mesajı Paylaş

meraklı

Libya'da Hafter milisleri bayram sabahında başkenti bombaladı

Libya'da Hafter milisleri, Ramazan Bayramı sabahında başkent Trablus'taki Mitiga Havalimanı'na roketli saldırı düzenledi.

Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin darbeci lideri Halife Hafter'e bağlı milisler, Ramazan Bayramı sabahında başkent Trablus'taki Mitiga Havalimanı'nı bombaladı.

Libya ordusunun yürüttüğü Öfke Volkanı Operasyonu Basın Birimi'nden yapılan açıklamaya göre, sabah erken saatlerde Hafter'e bağlı milisler, başkentteki Mitiga Havalimanı'nı roketlerle vurdu.

Açıklamada, düzenlenen saldırının "Hafter milislerinin ramazan ayına, Ramazan Bayramı'na, geleneklerine ve yaptığı geçersiz ateşkes çağrılarına saygısının olmadığını" ortaya koyduğu belirtildi.

Açıklamada, can kaybı veya hasara ilişkin herhangi bir bilgi paylaşılmadı.

Libya ordusu, Hafter'e bağlı milislerin karşısında son dönemde pek çok askeri başarıya imza attı. Hafter milislerini 18 Mayıs'ta ülkenin batısındaki stratejik Vatiyye Üssü'nden çıkaran Libya hükümeti, batı bölgelerindeki farklı beldeleri de milislerden arındırmaya devam ediyor.

Hafter milislerinin başkente saldırılarında harekat ve ikmal merkezi olarak kullandıkları Terhune kentini kuşatan ordu birlikleri, bazı silahlı grupları bu hamlesiyle başkentin güneyindeki cephelerden Terhune kentini savunmaya çekilmeye zorladı. Ordu birlikleri, bugün başkentin güneyinde aralarında Hamza, Yermuk, es-Savarih askeri kamplarının da yer aldığı geniş bir bölgeyi milislerden arındırdı.

Ordu birlikleri, dün başkentin güneyindeki Selahaddin ve El-Meşru ekseninde ilerlerken bölgedeki kritik noktaları Hafter milislerinden geri almış ve El-Tekbali Kampı'nda kontrolü sağlamıştı. Hafter milislerinin başkentin güneyindeki geri çekildiği cephelerde yerleşim bölgelerine çok sayıda patlayıcı tuzakladığı ortaya çıkmıştı.

https://www.aa.com.tr/tr/dunya/libyada-hafter-milisleri-bayram-sabahinda-baskenti-bombaladi/1852079 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

New York Times: Türk silahlarının Libya'ya ulaşmasını engellemeleri istenen paralı askerler Hafter'le anlaşamayarak Malta'ya gitti

Amerikan New York Times (NYT) gazetesi, geçen yıl yaz aylarında Libya'da General Halife Hafter'e bağlı güçlerle birlikte savaşmaları için 4 ülkeden 20 paralı askere 80 milyon dolar ödendiğini yazdı.

Ancak gazeteye göre Birleşmiş Milletler tarafından yürütülen bir soruşturma, askerlerin Hafter'le yaşadıkları anlaşmazlık nedeniyle Libya'da sadece 4 gün kalıp Malta'ya gittiklerini ortaya çıkardı.

NYT haberinde, "Askerlerin görevi Türkiye'nin gönderdiği silahların denizden Trablus hükümetine ulaşmasını önlemekti" dedi.

Declan Walsh imzalı haberde, BM Güvenlik Konseyi'ne Şubat ayında sunulan gizli bir raporda, paralı askerlerle ilgili organizasyonun Birleşik Arap Emirlikleri'nde yapıldığı, bu ülkedeki gizli bazlı şirketlerin de operasyona finansman sağladığı belirtiliyor.

Şirketleri kontrol ettiği ya da kısmen sahibi olduğu belirtilen isim ise Avustralyalı iş adamı ve eski savaş uçağı pilotu Christiaan Durrant. Onun çok yakını olduğu vurgulanan kişi de Trump yönetimiyle yakın ilişkileriyle bilinen ABD'nin en ünlü paralı asker organizatörü Erik Prince.

BM, Prince'in Libya'daki başarısız paralı asker operasyonunda rol oynayıp oynamadığını soruşturuyor. Prince ise iddiaları reddediyor.

Libya'da Vatiyye Hava Üssü'nü ele geçiren Türkiye destekli Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri
20 paralı askerden 11'i Güney Afrikalıydı

NYT'nin haberine göre 2019 yılının Haziran ayında Bingazi'de konuşlandırılan 20 askerin başında eski Güney Afrika Hava Kuvvetleri Komutanlığı yetkilisi Steve Lodge vardı.

Lodge daha önce Nijerya'da da paralı asker olarak savaşmış bir isim. Tümü eski asker olan 20 kişiden 11'i Güney Afrika, beşi İngiltere, ikisi Avustralya, biri de ABD vatandaşıydı.

Gazetenin detaylarını aktardığı BM soruşturmasında, paralı askerlerin Türkiye'nin gönderdiği silahların denizden Trablus hükümetine ulaşmasını önlemek için öncelikle sürat motorları ve saldırı helikopterleri kullanmak istedikleri belirtiliyor.

Haberde, Bingazi'deki General Halife Hafter'in ise paralı askerlerin eski helikopterler getirmelerine çok sinirlendiği, ona yakın yetkililerinden birinin helikopterler için "Ahı gitmiş, vahı kalmış" ifadesini kullandığı bildiriliyor.

NYT'deki haberde şu satırlar yer alıyor:

"Libyalı komutanla anlaşamayan paralı askerler, çekilerek Malta'ya gitmeye karar verdiler. Ancak 2 Temmuz gecesi Bingazi'den ayrılmak istedikleri sırada, botlarından birinde sorun çıktı. 20 asker de bunun üzerine tek bir bota binerek Malta'ya gitti.

"5 Ağustos'ta Hafter güçlerine ait bir insansız hava aracı, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin kontrolündeki Misrata Havaalanı'nda bir kargo uçağını bombaladı. Kargo uçağı, bir ay önce Hafter'e helikopter taşıyan SkyAviaTrans şirketine aitti. Ukrayna şirketinin sloganı ise 'Her şey, her yerde ve her zaman, profesyonelce'ydi. Yetkililer, kargo uçağının bu kez Trablus'a (Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne) gönderilen askeri teçhizatı taşıdığını söyledi."

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-52802612 Mesajı Paylaş

Hard-Kill
ABD Ordusu Libya'daki Rus uçaklarının fotoğraflarını paylaştı!

https://www.savunmasanayist.com/abd-ordusu-libyadaki-rus-ucaklarinin-fotograflarini-paylasti/ Mesajı Paylaş

yasharP

Senin bu ülkedeki konuşlu ana güçlerini hedef alabilecek ve açık açık tehdit eden bu uçakları park halindeyken yok etmemek aptallık. İsrail olsa ne yapardı? Geldiği gün yok ederdi. Havaya uçursak bunları kim ne diyecek? Neyi bekliyoruz? Mesajı Paylaş

polybolos

Biz ruslarla köprüleri atmışız anlaşılan Mesajı Paylaş

Teknisyen

ABD artık direkt taraf oluyor herhalde...Bu olursa Fransa ne yapacak merak etmiyor değilim.

Mesajı Paylaş

putty

Amerika'ya çok güvenmeyin kolaylıkla Rusya yı pasifize ederek etkisiz kılarak Hafter yanlısı olarak rol kapabilir. Rusya Hafter yanlısı ABD o zaman bu taraftan olacaktır diye ummamak lazım. Mısır Hafter e ne derse o olur  durumdayken Mısırı yönlendirmek hiç zor değil ABD için. Uçağa atlayıp ayrılmışlar paralı askerleri mesela işaretler bile var. Uçaklar parası verilip satın alınmıştır Rusya'nın olaya hava kuvveti ile girdiği anlamına gelmez. ABD biz Hafter i meşru hükümet olarak kabul ediyoruz demesi olmayacak iş değil. Amerika bizim tarafı niye tutsun dinci taraf bizimkisi. Mesajı Paylaş

TeoMan

UMH nasıl dinci oluyor hocam ben kaçırdım orayı sanırım?

Yoksa Türkiye'nin taraf olduğu yer  otomatik 'dinci' kıdemi mi alıyor?

Yani biz hafteri destekliyoruz desek haftere dinci deyip serraca mı yanlayacaktı bu adamlar? Mesajı Paylaş

putty

Kafa kesen dinciler başka siyasal islamcı dinciler başka şey ikisini karıştırma. Bahsettiğim dincilik siyasal İslamcı dincilik yani Mısır ın devrilen iktidarı gibi dincilik. Batı kafa kesenden değil bu dincilikten korkuyor kafa kesenler zaten karikatürize bir şey ondan korkacak bir durum yok. Siyasal islamcıyı anlamak için 20 yıl sabredip beklemek gerek Mesajı Paylaş

Osman

Daha önce de yazdım, Libyada 2 tarafta da "laik"var "dinci" var. Sakalım olmadığından putty kaale almadı. Mesajı Paylaş

alchemist

Değil sakal, Allame-i Cihan en büyük evliya olsan, putty yine inanmak istediğine ısrar etmeye devam eder :) Mesajı Paylaş

factoraptor

Ortadoğuda siyasal İslam akımlarından korku sebebi İslam değil ki..

BAE Suud falan hepsi köktendinci beton kafalı adamlar. Ama dinci değiller

Kavram kargasasi bu.

Mesajı Paylaş

putty

Ben Osmanı her şekilde ikna ederim de Harzemşah böyle mevzulardan hoşlanmıyor bende otoriteye saygılıyım biliyorsunuz Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter