Kaddafi Sonrası Libya ve Libya İç Savaşı

Başlatan kimlikci, May 30, 2016, 06:34 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

delidumrul

Bu aletler, buraya getirtilip incelenemez mi ? Nedir ne değildir deyü ? Mesajı Paylaş

doğu

#436
Oca 30, 2020, 02:17 ÖS Last Edit: Oca 30, 2020, 02:21 ÖS by doğu
 Kornet'in nesini inceleyecegiz hocam ? alyuvarlarina kadar biliyoruz zaten. Neler getirilip incelendi Kornet ne ki :) Mesajı Paylaş

delidumrul

Geneli için sarf ettim o cümleyi üstadım .

UMH nin düşürdüğü İHA'dan ,ele geçirilen araçlardan, bilumum sahadan toplanan her bir parçada bir emek var.

" Bunları kendimize katabilir miyiz ? " ya da " Bunlardan kendimize ne katabiliriz  ? "

 Bunu kastettim. Mesajı Paylaş

doğu

 Bence hic getirmezler bile, Hafter'in tanklari dusunsun.
 Ele gecirilen silahlar egittigimiz unsurlara veriliyordur. Az degil yani Suriye operasyonlarinda ele gecenler. Baris Pinari'nda Javelin de ele gecirildi bir dolu, onlari ne yaptik merak ediyorum ama... Mesajı Paylaş


TULGA

Bunları böyle sosyal medyaya düşürerek hiç iyi yapmıyoruz. Bütün çalışmalar planlamalar sevkiyatlar üstü örtülü kapalı ve belli etmeden yapılmalı. Yıllar sonra agresif askeri ve politik hamleler yapıyoruz onları da ele güne manşet ediyoruz.

Ha eğer sağanak yağmuru göstere göstere yağdıracaksan gecenin karanlığını aydınlatacak unutulmaz bir hava harekatı yaparsın ona eyvallah derim. Lakin iğneden ipliğe herşeyimiz böyle görsele düşünce kendi kendimizi ele veriyoruz. Mesajı Paylaş

doğu

 Dunyanin hicbir yerinde askeri gemiyle yapilan bir sevkiyat bu kadar rahat afise edilmez. Adam almis eline telefonu ne var ne yok cekmis bi de twitter a koymus. Gevseklige bak ask gemisinde turistik seyahate cikmis sanki !
 Turk ordusu dunyanin en ketum ordularindandir ve bunu da yillar yili bir silah olarak kullanmistir. Artik bu vaziyete birileri engel olmali, herkes herseyi bilmek zorunda degil. Mesajı Paylaş

altinay

Bu görüntülerin çekilmesi de, çektirilmesi yalnış. Ancak bir pozitif yanı da var. O da, Hafterin elemanlarının moralini bozmak.  Mesajı Paylaş
Cahille girme münakaşaya.
Ya sinirlerini zıplatır tavana,
ya da yazık olur adabına.

TULGA

Türkiye'nin hava savunma sistemini güçlendirdiği Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) sahada sonuç almaya başladı. Savaş suçlusu Hafter'e karşı kullanılması için bu ülkeye gönderilen hava savunma sistemleri Korkut ve Hawk'lar, Misrata ile Trablus semalarını İHA'lara kapattı. Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Hafter'e verdiği Çin yapımı silahlı insansız hava aracı Winglong-2'nin birkaç gün önce Misrata'da düşürülmesinin ardından dün de Rus keşif İHA'sı Orlan, Trablus'un el-Bedri bölgesinde başarıyla imha edildi. Böylece meşrû Libya ordusu, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin desteği sayesinde birkaç gün içinde 2 hava aracını düşürmüş oldu. UMH güçlerine bağlı operasyon odası, 2019 Nisan ayından 28 Ocak 2020 tarihine kadar aralarında Mig-23 ve Su-22 savaş uçakları ile çok sayıda İHA ve SİHA'nın da bulunduğu 15 hava aracını düşürdüklerini duyurmuştu.

GRAD'LAR DA VURULDU

Başkent Trablus'un güneyindeki Tavişe Operasyon Dairesi Üyesi Komutan Selim Kaşut, Rusya ve BAE destekli darbeci Hafter güçlerinin sahada gerilemeye başladığını bildirdi. UMH güçlerinin Misrata-Trablus arasına sinyal bozucu cihazlar yerleştirdiğini, Hafter milislerinin sürekli hedef aldığı başkentteki Mitiga Havalimanı'na da hava savunma sistemi konuşlandırıldığını hatırlatan Kaşut, Hafter yanlısı teröristlerin ateşlediği Grad füzelerinin de Trablus'un dünyaya açılan kapısı durumundaki Mitiga'yı vuramadan 'özel silahlarla etkisiz hale getirildiğini' kaydetti. Saldırı girişimleri sonuçsuz kalan Hafter ise giderek daha da hırçınlaşıyor.

Gönderilen ekipman ve sistemler devreye girmiş anlaşılan. Sırf bu kadarı ile bile denge sağlanmış görünüyor. Morallerinin bozulması ötesine geçilmiş anlaşılan.


www.haber7.com Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Libya'da saflar netleşiyor. Bugüne dek ortada görünen ABD, Milli Mutabakat Hükumetinden yana tavır almaya başlıyor. Bu konuda bazı belirtiler var...

Keza aynı yakınlaşma Suriye cephesinde de gerçekleşecek gibi... Mesajı Paylaş

BETONBEY

#445
Şub 13, 2020, 12:14 ÖS Last Edit: Şub 13, 2020, 12:16 ÖS by BETONBEY
"Suriye, Duma'dan ayarladığı Suriyelileri Hafter saflarında 3 ay savaşmaları karşılığında aylık 800-1000$ para vererek Libya'ya gönderiyor. İlk 25 kişilik grup, Bingazi'ye gitmek için Suriye'den geçen hafta yola çıktı" 

https://t.co/0fMdvIWVql
https://twitter.com/metesohtaoglu/status/1227903703056834561?s=19

Benim merak ettiğim bu parayı kim veriyor şimdi?

Tahminim Hafter eli ile KSA yada BAE... Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Trablus'un Mitiga Havalimanı Saldırılar Sonrası Kapatıldı

Libya'nın başkenti Trablus'un faaliyetteki tek havalimanı, Halife Hafter'e bağlı güçlerin roket saldırıları nedeniyle kapatıldı.

Trablus'un doğusunda yer alan Mitiga Havalimanı'nın saldırılardan hasar alıp almadığı henüz açıklık kazanmadı. Havalimanının faaliyetlerini durdurmasıyla ilgili daha fazla ayrıntı verilmedi.

2014'te başkentin güneyindeki Trablus Uluslararası Havalimanı'nın rakip isyancı gruplar arasındaki çatışmalar ve saldırılarda kullanılamaz hale gelmesi nedeniyle, Mitiga yurt içi ve uluslararası uçuşlar için tek adres haline gelmişti.

Öte yandan Hafter güçlerinin ele geçirmeye çalıştığı Trablus'un merkezine de havan topu saldırısı düzenlendi. Reuters haber ajansına bilgi veren Sağlık Bakanlığı kaynakları bir kadının öldüğünü dört kişinin yaralandığını açıkladı.

Öte yandan Hafter'e bağlı Libya Ulusal Ordusu sözcüsü Ahmed Mismari, Birleşmiş Milletler'in Misrata veya diğer havaalanlarını kullanması gerektiğini zira Mitiga Havalimanı'na gelen uçuşların güvenliğini sağlayamayacaklarını bildirmişti.

Mismari bu duruma gerekçe olarak Türkiye'nin Mitiga'yı üs olarak kullanmasını göstermişti.

Libya'daki BM temsilciliği de Hafter güçlerini, Libya'ya BM personelini getiren uçuşları engellemekle suçlamıştı

https://www.amerikaninsesi.com/a/trablusun-mitiga-havalimani-saldirilar-sonrasi-kapatildi/5287015.html Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Bu dünün haberiydi. Amerika, saat farkından dolayı mı haberi bir gün sonra yayınlıyor?!?

Bildiğim kadarıyla saldırı geçtikten sonra yeniden uçuşlara açıldı. Bugün de tekrar bir saldırı olduğunu duymadım. Mesajı Paylaş

Yakın

Rus gazetesi Libya'da bir Rus askerinin öldürüldüğünü iddia etti

Orenburg kentinde yayınlanan Orengrad gazetesinde çıkan haberde, bir Rus askerinin, Libya'da görev esnasında öldürüldüğü iddia edildi.
 
Rusya'da yerel gazete bir ülke askerinin Libya'da öldürüldüğünü ileri sürdü. 

Orenburg kentinde yayınlanan Orengrad gazetesinde çıkan haberde, bir Rus askerinin, Libya'da görev esnasında öldürüldüğü iddia edildi.

Haberde, askerin keskin nişancı olduğu belirtilerek Libya'daki çatışmalara takma isimle katıldığı kaydedildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, daha önce Rus askerlerinin Libya'da görev yapmadığını, Rus vatandaşların ise para karşılığında buradaki çatışmalara katıldığını söylemişti.

Putin, "Eğer orada (Libya'da) Rus vatandaşları varsa bile onlar Rusya'nın çıkarlarını temsil etmiyor ve Rus devletinden para almıyorlar." ifadelerini kullanmıştı.

https://www.dunyabulteni.net/avrupa/rus-gazetesi-libyada-bir-rus-askerinin-olduruldugunu-iddia-etti-h459954.html Mesajı Paylaş

OPTIMUS

Libya konusunda tarihten biraz esinti alalim:"Vicdanımızdan gelen bir ses, bize, vatanın bu yılmaz ve içtenlik dolu ufuklarını bütünüyle temizlemedikçe; gemilerimizin Tobruk, Derne, Bingazi ve Trablusgarp limanlarında yeniden demir attığını görmedikçe görevimizi yapmış sayılamayacağımızı söylüyor."

Mustafa Kemal
Nisan 1912 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter