Kaddafi Sonrası Libya ve Libya İç Savaşı

Başlatan kimlikci, May 30, 2016, 06:34 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HDS

Doğru değil ama, "why not?" Mesajı Paylaş

onkomd

Yorumlar süper de, adama biraz haksızlık etmişler. Adam lazer silahından bahsetmiş işte. 300 km'yi abartmış ama 10-20 seneye o da olabilir belki. Mesajı Paylaş

Merkator

İtalyanların MQ-9'u Libya'da düşürüldü

Libya üzerinde uçan İtalyan Hava Kuvvetleri'ne ait ABD yapımı MG-9A Predator B tipi İnsansız Hava Aracı düşürüldü. Enkaz parçaları, sosyal medya üzerinden Halife Haftar'a ait Libya Ulusal Ordusu tarafından paylaşıldı.

theaviationist.com sitesinin haberine göre, düşürülen MQ-9A'nin 32'nci Filoya ait olduğu belirtildi. Filonun ana üssü ise İtalya'nın güneyindeki Amendola Hava Üssü.

Enkaz parçalarının gösterilmesinden sonra İtalyan Savunma Bakanlığı olayla ilgili açıklama yaptı. Bakanlık, "İHA'ın denizüstü kontrol amaçlı uçurulurken kaybedildiği" bilgisini paylaştı.

En son MQ-9 düşürülme olayı, geçtiğimiz ağustos ayında Yemen'de yaşanmıştı. ABD güçlerine ait İHA, Husiler tarafından düşürülmüştü.

HALİFE HAFTAR'A AİT KUVVETLER PAYLAŞTI

MQ-9A, Bingazi'ye 65 kilometre uzaklıktaki Tarhuna yakınlarında düştü. Halife Hafter'e ait kuvvetler, İHA'yı düşürdüklerini açıklayarak fotoğrafları paylaştı. Bu arada İHA'daki İtalyan yuvarlak forsunu gösteren Hafter Güçleri, MQ-9'un Türkiye'ye ait olduğunu iddia etmesi de dikkat çekti.

General Atomics tarafından geliştirilen sistem, ABD'nin yanı sıra İngiltere, Hollanda, Fransa ve İtalya tarafından kullanılıyor. MQ-9'a Yunanistan da sipariş vermişti. Kanat açıklığı 20,1 metre olan hava aracı, 900 beygir gücünde motora sahip. Saatte 463 kilometre hıza çıkabilen MQ-9'lar, havada 30 saat kalabiliyor.

Maksimum kalkış ağırlığı 4 bin 763 kilogram olan İHA, mühimmat ve kamera sistemleri dahil 1,724 kilogram yük taşıyabiliyor.

http://www.kokpit.aero/italya-libya-mq9-dusuruldu
Mesajı Paylaş

Merkator

Libya'da ABD'ye ait İHA kayboldu

ABD, Afrika Komutanlığına (AFRICOM) ait bir insansız hava aracının Libya'da radardan kaybolduğu bildirildi.

AFRICOM'dan yapılan açıklamada, "Afrika Komutanlığına ait silahsız ve uzaktan kumandalı bir hava aracı Libya'nın Trablus bölgesi üzerinde 21 Kasım'da kayboldu" denildi.

İHA'lar ile Libya'da güvenlik durumu ve terör faaliyetlerinin gözetlendiği belirtilen açıklamada, "(İHA) Operasyonlar Libya'daki terörle mücadele faaliyetlerinde önemlidir ve tamamen hükümetle koordinasyon halinde yapılıyor" ifadesine yer verildi.

Açıklamada olayla ilgili soruşturma başlatıldığı bildirildi.

http://www.kokpit.aero/libya-da-kayboldu Mesajı Paylaş

petibor

Geçen hafta İtalyan şimdi ABD ilginç yoğunlukta IHA kaybı var. Bende artık Lazer le Türkler düşürdü şehir efsanelerine inanasım geliyor. Yada başka yollarla. Mesajı Paylaş

petibor

Libya ya asker göndermemiz konuşuluyor. Ben destekliyorum Libya bizim için çok özel bir yer. Yunanistan ı Güneyden Mısır i kendi kıtasından rahatsız etmek Afrika'ya sahra altına bir koridor açmak için çok stratejik. Mesajı Paylaş

dum

Göndermemiş miyiz daha? Mesajı Paylaş

doğu

Dün Cumhurbaskanina o soru tesadufen sorulmadi zaten, planliydi. Eline tutusturmuslardir bunu soracaksin diye. Bunlar hep konusuldu Libyalilar gidip geldikce. Libya ile yapilan anlasmayi kicimizin ustunde oturarak koruyamayiz zaten, ic kamuoyunu bilgilendirme fasli bu.
  Turk askeriyle ilgili de yukarida dum ustad aslinda cevabi vermis, bir tik arttirayim, ne zaman ciktik ki tamamen ? Mesajı Paylaş

Fearlessleon

Malum GNA'nın gidişatı çok iyi değil. Acaba neler yapabiliriz? Mesajı Paylaş

doğu

Ara 10, 2019, 08:03 ÖÖ Last Edit: Ara 10, 2019, 08:22 ÖÖ by doğu
 Gerilla savasini tatbik edecek taraf bizsek hic dusunmeye gerek yok, TSK kendi kabiliyeti ve egitim tecrubesiyle duman eder oralari, vur kac nasil olur nasil tuzak kurulur, sizilir tum dunyaya ders verilir.
  Yok eger Rusya gibi direkt koruma amaciyla girersek hava ussu elzem olur. Libya uzak ani bir durumda mudahale cok gecikir. Eldeki helo ve siha kabiliyeti zaten gayet iyi durumda, karsi tarafin belirgin bir hava gucu yok fakat kisa vadede isler degisebilir. Asil soru su; bu kadar yayildiginda hava kuvvetleri nicelik olarak bu durumu ne kadar karsilayabilir ? Suriye, Irak, Ege ve bir de Libya olursa ? Ben kisa vadede ek f16 alimini gerekli goruyorum bu sartlarda, yarindan degil bugunden bahsediyoruz. Ya da risk alacagiz bilemiyorum, kaz gelecek yerden tavuk esirgenmemeli. Libya'da bir hava üssü Akdeniz'de Yunanistan ve Mısır'ı çok düşündürtür, haritaya bakın. Mesajı Paylaş

petibor

Sayın doğu bu mevzuda Mısır diye bir aktör var bilmem takip ediyor musun olayları. Mesajı Paylaş

doğu

Libya ile olan ilişkim eskiye, teee 80'lere dayanır, ailevi, çok giden gelen oldu oraya çalışmak için. Severim oraları, tarihi bilirler, devlet de sever elini hiç çekmedi üstünden, insanı da ayrıdır diğerlerine çok benzemez. Mısır'ın aktör olduğu Akdeniz'de Türkiye başroldür, birliklerde kırmızı alarm çaldığında, sözün bittiği yerde Mısır genellikle hep kaybeden olmuştur. Bizi tedirgin edecek olanlar başkalarıdır esasen bence. Mesajı Paylaş

petibor

Bana yinede Mısır ı ben diyene kadar hiç hesaba katmıyordun gibi geldi yazdıklarından. Sanki hissiyatında Toyatalı adamları F16 ile avlayıp bu işi kolayca bitirecektin gibi geldi. Biraz kafan karışmıştır bence illaki dünkü heycanın yoktur bugün. Mesajı Paylaş

doğu

Abartarak konuşmayı severim iyice yer edinsin diye, Mısır benim için dün neyse bugünde o, değişen birşey yok. Konuyla ilgili bu işin o kadar da kolay olmayacağını yazdım burada zaten, Suriye gibi değil yani bunun farkındayım. Fakat sizinle ayrıldığım durum bizi zorlayacak ve belki de gün sonunda kaybedeceksek o kayba sebep olacak kanadın Mısır olmadığı yönünde. Mısır'ı karşımıza maşa olarak dikerler en fazla, maşayı tutan ellere karşı da bize sağlam bir müttefik gerektiğinden de bahsetmiştim. Bence siz Mısır'a gereğinden fazla paye veriyorsunuz. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter