FNSS

Başlatan kimlikci, May 29, 2016, 10:47 ÖÖ

« önceki - sonraki »

kimlikci


canıtez

FNSS'ten Umman'a İlk Teslimat


Umman'a gerçekleşen ilk zırhlı araç ihracatı için FNSS firması tören düzenledi. Firma, Umman Silahlı Kuvvetleri için Oman Pars III adı verilen versiyonda toplam 172 adet 6X6 ve 8X8 zırhlı araç üretecek. Pars 8X8 araç 12 personel taşıyor. Araç, 550 beygir gücündeki motoru ve 7 vitesi sayesinde 100 km/s sürate ulaşıyor ve 700 km menzile sahip. Bütün tekerlerinden dönen araç 8 metre dönüş çapı içinde dönüşünü tamamlıyor. Aracın kulesinde 25 mm top bulunuyor. Pars'ın 6X6 versiyonu yedi personel taşıyor. Araç, 483 beygir gücündeki motoru sayesinde 100 km/s sürate ulaşıyor. Araç 700 km menzile sahip. Araç, 25 mm top taşıyor. Törene Savunma Sanayii Müsteşar yardımcısı Köksal Liman katıldı.


http://www.c4defence.com/Gundem/fnssten-ummana-ilk-teslimat/4640/1 Mesajı Paylaş

HDS

Firmanın kurumsal videosunda 4:30 gibi Korkut aracının iç kesiti de var. Hoş. Mesajı Paylaş

Defence

MSI Dergisi'nin IDEF Özel Sayısı'nda yayımlanan, "FNSS, IDEF'te, Kara Platformlarının Geleceğini Sergiliyor" başlıklı tanıtıcı makalenin tam metnine aşağıdan ulaşabilirsiniz:

FNSS, IDEF'te, Kara Platformlarının Geleceğini Sergiliyor

Ürün ailesini, yenilikçi ürünlerle genişletmeyi sürdüren FNSS, IDEF 2017'de, hem yeni araçlarının lansmanını yapıyor hem de en yeni platformlarının geldiği son noktayı sergiliyor. FNSS standının ziyaretçileri, kara platformlarının geleceğine dokunma fırsatı da buluyorlar.

Fuarda, kara platformlarına yönelik lojistik destek ve modernizasyon gibi çözüm ve kabiliyetlerini de sergileyen FNSS'nin standında, her biri sınıfının zirvesinde bulunan, şu araç ve silah sistemleri yer alıyor:

-KAPLAN MT Orta Ağırlık Sınıfı Tank
-KAPLAN 30 Yeni Nesil Zırhlı Muharebe Aracı
-KAPLAN 20 Yeni Nesil Zırhlı Muharebe Aracı
-PARS III 8×8 Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı
-PARS III 6×6 Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı
-PARS İZCİ 6×6 Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç
-PARS 4×4 Tanksavar Aracı
-TEBER 30 İki Kişilik Kule
-TEBER 30 Uzaktan Komutalı Kule

FNSS, fuarda; KAPLAN 30, PARS III 8×8 ve PARS III 6×6 Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı, PARS İZCİ 6×6 Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç, ZMA modernizasyonu ve TEBER 30 İki Kişilik Kule'nin lansmanını da yapıyor. Konsept tasarımının lansmanı Endonezya'da yapılan KAPLAN MT Orta Ağırlık Sınıfı Tank prototipi ise ilk defa sergileniyor.

FNSS Genel Müdürü ve CEO'su K. Nail Kurt, FNSS'nin geldiği noktayı şöyle özetliyor: "5 yıl önce ortaya koyduğumuz stratejik planımızın gösterdiği yolda, proaktif davranarak, hem Türk Silahlı Kuvvetlerinin hem de dünya ordularının ihtiyaç duyacağı teknolojilere ve yeteneklere yatırım yaptık. Sonuçta, 15 tondan 30 tona kadar, farklı ihtiyaçlara cevap veren paletli zırhlı muharebe aracı ailemiz; 4×4'ten 8×8'e kadar taktik tekerlekli zırhlı araç ailemiz ile SAMUR ve KUNDUZ'dan oluşan zırhlı istihkâm araçları ailemiz oluştu. Bunlara, orta ağırlık sınıfı tankımız KAPLAN MT'yi ve Zırhlı Amfibi Hücum Aracı ZAHA'yı da eklemeye hazırlanıyoruz. Ayrıca; 25, 30 ve 40 mm silahlı, insanlı ve insansız kulelerimizle de müşterilerimizin bu alandaki ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Bugün, FNSS, ürün ailesiyle ve bu ürünlerin etkinliği ve teknolojisi ile dünyanın önde gelen kara platformu üreticilerinden birisidir."

Kurt, gelecek için ise daha da büyük bir FNSS'nin ipuçlarını veriyor: "FNSS, son dönemde, Türkiye'de; PARS 4×4, KAPLAN 15, ZMA 30 ve ZAHA araçlarının tasarımını ve seri üretimini kapsayan projelere imza attı. Yurt dışında ise PARS 6×6 ve PARS 8×8 ile yeni bir ihracat başarısı daha kazandı. Tüm bunlar, şirketi, 1-2 yıl içerisinde, yıllık 500 milyon dolar ciro bandına taşıyacak. Önümüzdeki yeni stratejik plan döneminde ise hedefimiz, milyar dolarlık ciroya ulaşmak. Bunu, hem mevcut ürün ailemiz hem de bu ürün ailemize katacağımız yeni platformlarla sağlayacağız. FNSS, geride bıraktığımız dönemde; doğru stratejiler ortaya koyabilen, bunları uygulayabilen ve başarıya ulaşabilen bir firma olduğunu gösterdi. Yeni stratejik plan döneminde de aynısını tekrarlayacağından kimsenin bir şüphesi olmasın."

Kurt, son sözü ise FNSS'nin varlık nedeni olan müşterilerine ayırıyor: "FNSS, kurulduğu günden beri, girdiği her işe büyük bir ciddiyetle yaklaşan bir firma. Müşterilerimize, ihale sürecinden itibaren, değer katmaya başlıyoruz. Müşterilerimiz, sonunda ipi göğüsleyen FNSS olmasa bile FNSS'nin getirdiği yaklaşımlar sayesinde, ihalelerin; takvim, bütçe ve kalite parametrelerinin daha iyiye gittiğini biliyor. FNSS, Türk Silahlı Kuvvetlerinin; envanterdeki araç sayısı ve envanterdeki araç tipleri gibi farklı parametrelerin hepsine göre, en büyük tedarikçisi. İş yaptığı yabancı ülkelerle de FNSS'nin iş bağlantıları hiç kesilmedi. İlk sözleşmelerin ardından, yeni işler aldı ya da entegre lojistik destek faaliyetleri kapsamında, o ülkedeki varlığını devam ettirdi. Malezya'da AV8, Endonezya'da KAPLAN MT ile ortak geliştirme projeleri yürütüyoruz. Suudi Arabistan'da, yerel ortağımızla, bir devlet tesisini işletiyoruz. FNSS, yurt dışı müşterilerine, hem silahlı kuvvetleri için en iyi çözümü hem de savunma sanayileri için en uygun iş birliği modellerini sunuyor. Geleceğe güvenle bakmamızın en büyük nedeni, müşterilerimizin memnuniyeti. Önümüzdeki dönemde de müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmaya devam edeceğimizi, güvenle ifade edebilirim."

http://www.milscint.com/tr/tanitici-makale-fnss-idefte-kara-platformlarinin-gelecegini-sergiliyor/ Mesajı Paylaş

meraklı

Söyleşi: FNSS Genel Müdürü ve CEO'su K. Nail Kurt

"Yeni stratejik planımızda hedef, milyar dolarlık ciro."

Son yıllarda düzenlenen IDEF fuarlarını, yeni ürünlerinin lansmanı için iyi bir fırsat bilen FNSS, bu yıl da fuara, ziyaretçilerin uğrak yeri olacak, geniş bir stantla katılıyor. FNSS Genel Müdürü ve CEO'su K. Nail Kurt ile ziyaretçilerinin ete kemiğe bürünmüş hâllerini göreceği çalışmalarının arka planını; FNSS'nin stratejisini, önümüzdeki döneme ilişkin çalışmalarını ve projelerini konuştuk.

MSI Dergisi: Nail Bey, öncelikle iç ve dış pazarda FNSS'nin bugün geldiği konumu özetler misiniz?

Nail Kurt: FNSS, savunma cirosuyla ve ihracatıyla, pazara girdiği 1990 yılından beri, Türkiye'nin kara sistemlerinde en büyük firmasıdır. Bunu, çok farklı parametrelere bakarak söyleyebilirsiniz: Toplamda alınan işler, envanterdeki araç sayısı ve envanterdeki araç tipleri gibi. Nereye baksanız bu büyüklük ortaya çıkar. Kara Kuvvetleri Komutanlığı (K.K.K.lığı)'na, 4 farklı konfigürasyonda, 2.250 tane Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) teslim ettik. Bunlar, piyade gücünün belkemiğini oluşturuyor. Fırat Kalkanı harekâtında bu araçlarımız görüldü. SAMUR olarak da bilinen Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü gibi, çok değişik, niş bir aracın tasarım riskini aldık ve başarıyla telim ettik. KUNDUZ olarak da adlandırılan Amfibi Zırhlı İstihkâm İş Makinası gibi, yine benzersiz bir aracı; yüzen bir dozeri tasarlayıp teslim ettik. Kullanıcı, her iki araçtan da gayet memnun ve operasyonlarda kullanıyor. Şimdi, yine farklı bir 4×4 aracımız, PARS 4×4; bir bakıma yeni nesil bir ZMA olan KAPLAN 15 ve hava savunma sistemi gibi hacimli yükleri taşıyabilen amfibi bir zırhlı paletli aracımız ZMA 30 da envantere girmeye hazırlanıyor. Dolayısı ile TSK'nın en önde gelen yerli üreticisi olma konumumuzu koruyoruz.

Dış pazarlara baktığımızda da sistem ihracatı olarak, tüm Türk savunma sanayisinde, uzak ara öndeyiz. Birleşik Arap Emirlikleri, bugüne kadar 4 farklı sözleşme imzaladığımız Malezya, 5 farklı sözleşme imzaladığımız Suudi Arabistan, müşterilerimiz arasına kattığımız ve sözleşme imzaladığımız bir diğer Körfez Bölgesi ülkesi ile kuruluşumuzdan bu yana, toplamda 2,5 milyar doları geçen bir ihracat hacmine ulaştık. Endonezya ile Orta Ağırlık Sınıfı Tank'ı birlikte geliştiriyoruz. FNSS, uluslararası pazarın da başlıca oyuncularından birisi hâline geldi.

MSI Dergisi: Son dönemde, imzaladığı yeni sözleşmelerle hem yurt içinde hem de yurt dışında büyüyen bir FNSS görüyoruz. Bu büyümenin arkasında yatan stratejiyi anlatır mısınız?

Nail Kurt: FNSS, yaklaşık 5 yıl önce ortaya koyduğu stratejik planı takip ediyor. Bu stratejik planın koyduğu ana hedef, yıllık 500 milyon dolarlık bir ciroya ulaşmaktı. Buna da iyi bir planlama ve doğru altyapı yatırımları ile ulaşmayı öngörüyordu. Stratejik planımızdaki hedeflere ulaşmamız, FNSS dışındaki etmenler nedeniyle, tam olarak öngördüğümüz zaman diliminde gerçekleşmese de hepsine ulaşmak üzere olduğumuz söyleyebilirim. Dış pazarlarda, özellikle petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar nedeniyle bazı projelerimiz, beklediğimizden daha geç yürürlüğe girdi. Yurt içindeki bazı projelerin başlaması da öngörülenden 1-2 sene daha sonra gerçekleşti. Dolayısı ile henüz 500 milyon dolarlık ciro hedefine ulaşamamış olsak da elimizdeki sözleşmeye bağlanmış projelerle 1-2 sene içinde bu ciroyu gerçekleştirir hâle geleceğiz.

Stratejik planımızı, çok sıkı bir şekilde takip ettik. Bahsettiğim altyapı yatırımları, belli mühendislik alanlarında kabiliyetlerimizi geliştirmemizi gerektiriyordu. Böylece, tasarım mühendisliği iş gücümüzü 250'lere kadar çıkarttık; bu yılın sonunda 300 civarında olacak. Ortada, daha ilan edilmiş bir ihtiyaç ya da proje yokken, yeni ürünler ortaya koyduk. Bu ürünleri destekleyecek altyapı çalışmaları yaptık. Her yıl, yaklaşık 30-40 tane, küçük çaplı, münferit gibi gözüken; ama bir bütünü tamamlayan Ar-Ge projesi gerçekleştirdik ya da başlattık. Bunlar için FNSS'nin öz kaynaklarından, her yıl yaklaşık 10 milyon dolarlık bir ödenek ayırdık.

Tabii bu süreçte, fiziksel altyapımıza da yatırımlar yaptık. Toplam alanımızı ya da kapalı alanımızı büyütmeden; test sahamızı büyüttük, kapalı alanımızı da 6 farklı aracın üretimini aynı anda gerçekleştirebilecek şekilde düzenledik. Çünkü baktığımızda, birkaç sene içerisinde; Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) projesi kapsamında, PARS 4×4 ve KAPLAN-STA'yı; KORKUT projesi kapsamında ZMA-30'u; Malezya'nın AV-8 projesi için, PARS II kitlerini; Orta Doğu bölgesinden bir müşterimiz için PARS III'ü ve Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA) projesi için de ZAHA'yı üretiyor olacağız. Tabii ilave projeler de gelebilir.

Bütün bu altyapılar; insan, teknoloji ve tesis yatırımları, organizasyon değişiklikleri, stratejik planımızın birer parçasıydı, iyi planlanmış çalışmalardı. Dolayısı ile hiçbir şeyin tesadüf olmadığını vurgulamak isterim. Konjonktürün yardımı olduğu söylenebilir. Ama konjonktür, eğer siz hazırsanız yardımcı olur. Bizim projelerimizde, pek çok bileşenin, alt sistemin teslim tarihi, siparişten 1,5-2 sene sonra gerçekleşebiliyor. Dolayısıyla bugünün konjonktürü, 2 sene önceden hazır değilseniz bir şey ifade etmez.

Dolayısı ile ben çok iyi bir planlama, çok iyi bir gelecek öngörüsü yaptığımızı; bunları da stratejik plana yansıttığımızı ve çok iyi uyguladığımızı görüyorum. En önemlisi de tüm bu planlar, şirketin kılcal damarlarına kadar işledi. Bu, çok önemli. Çünkü kurum içinde sinerjiyi yakalayamazsanız bu zorlu hedefleri tutturmak imkânsız olur.

Stratejik Planın Bir Sonraki Durağı Milyar Dolarlık Ciro

MSI Dergisi: Bir sonraki stratejik planınızın içeriği hakkında bilgi verebilir misiniz? Bu plan ne zaman yayınlanacak?

Nail Kurt: Yeni stratejik planımızın üzerinde çalışıyoruz. Sona geldiğimizi söyleyebilirim. Bu yılın ikinci yarısında yürürlüğe gireceğini tahmin ediyorum. Ayrıntılarını paylaşamayacağız; ama ana hatlarından bahsedebilirim.

Yeni stratejik planımızda da büyümenin işaretleri olacak. Öncelikle yıllık 500 milyon dolarlık ciro hedefine nasıl geldiğimizi hatırlatmak isterim. 2007 yılında, 20-25 milyon dolarlık bir ciromuz vardı. Ortaya koyduğumuz stratejilerle 20 kat civarı bir büyüme kaydettik. 5 yıl kadar önce, şu anda yürürlükte olan stratejik planımızın üzerinde çalışırken izleyen 5 senelik süreçte, ulaşılan büyüklüğün hazmedileceği; bir dinlenme, olgunlaşma dönemi öngörmüştük. Bir anlamda bir kahve molası verecektik ve ardından ikinci bir büyüme dönemi gelecekti. Tabii hem pazar şartlarına hem de şirketin geldiği noktaya baktığımızda, böyle bir lüksümüz olmadığını gördük. Aslında bu durum, son 3-4 yıldır kendini belli ediyordu; ama stratejik hedeflerin benimsenmesi için, herkesçe fark edilmesi gerekiyordu.

Dolayısı ile çok fazla soluklanmadan büyümeyi devam ettirmemiz gerekiyor. Yeni stratejik planımızda, FNSS'yi, milyar dolarlık ciroya hazırlanırken göreceğiz. Özetle yeni stratejik planımızda hedef, milyar dolarlık ciro.

FNSS, gelecek yıl, 900-950 kişilik bir şirket olacak. Ama biz bu hedefe, personel sayısı olarak çok da büyüyerek, örneğin 2 katımıza çıkarak gitmeyeceğiz. FNSS, bu süreçte, belki 1.500 kişiye ulaşacak; ama büyük ihtimalle 2.000 olmayacak. Stratejik ortaklarımızla, yan sanayimizle daha fazla çalışacağız. Böylece, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM)'nın öngördüğü, bizim de can-ı gönülden destek verdiğimiz; teknolojinin, kabiliyetlerin, kazancın ve riskin tabana yayılmasına da katkı vereceğiz.

Stratejimizin bir parçası olarak, daha fazla stratejik ortak kullanacağız; onlarla mühendislik alanında iş birliği yapacağız. İş birliği ağırlıklı bir döneme giriyoruz. Sürdürülebilir büyümenin de ancak bu şekilde gerçekleşebileceğini öngörüyoruz.

Yeni stratejik planımızı uyguladığımız dönemde, yurt içi projelerle yurt dışı projelerin, ciromuzda hemen hemen eşit paylara sahip olacağını öngörüyoruz. Tabii bütün dengeleri değiştirecek büyük bir projeye de imza atabiliriz; böyle bir ihtimal de var.

Daha genel resme baktığımızda da SSM'nin stratejileri ile örtüştüğümüzü söyleyebilirim. En fazla örtüşme; iç kabiliyetlerin geliştirilmesi, alt sistem bazında yeterlilik kazanılması ve tabii ki olmazsa olmazımız ihracatı arttırarak devam ettirme.

MSI Dergisi: Söz ihracattan açılmışken, Türkiye'nin 2023 hedefleri ile ilgili FNSS neler yapacak?

Nail Kurt: FNSS, tabii ki 2023 hedeflerinin içinde olacak. Yeni stratejik planımıza baktığımızda, milyar dolarlık ciro hedefliyoruz ve bunun yarısının, yurt dışı projelerimizden geleceğini öngörüyoruz. Bugün için ihracatımız, yaklaşık 200 milyon dolar mertebesinde. 2023 için de 400 milyon doları geçebileceğimizi tahmin ediyorum. Fakat 2023'teki ihracat rakamımız nasıl gerçekleşirse gerçekleşsin, üzerimize düşeni fazlası ile yerine getireceğimize inanıyorum.

Yalnız 2023 hedefleri ile ilgili bir noktaya dikkat çekmem gerekiyor. Savunma sanayisi olarak belirlenen hedefe ulaşmak için, iç pazar büyüklüğünü iyi kullanmamız gerekiyor. Şu anda Türk savunma ve havacılık sektörünün cirosu, yaklaşık 5-6 milyar dolar mertebesinde. Bundan ihracatı çıkarttığınızda, yaklaşık 4 milyar dolar kalıyor. Bu rakamdan da sektörün kendi içindeki gerçekleştirdiği satışları ve Milli Savunma Bakanlığına ait tesislerin gelirlerini çıkarttığınızda, yaklaşık 3 milyar dolarlık bir iş hacmi ortaya çıkıyor. Diğer bir deyişle Türk savunma ve havacılık sanayisi, toplam 25 milyar dolarlık ihracat hedefine, bunun çok altında bir iç pazarla ulaşmaya çalışıyor.

Bu mümkün mü?

2023'te, TUSAŞ, bir uçak ya da helikopter satışı sözleşmesi imzalar; FNSS, çok büyük hacimli bir sözleşme imzalar; o yıl için hedefi tuttururuz. Ama bunun sürekliliği olmaz. Süreklilik için, bu hedefi destekleyecek kadar büyük bir iç pazar da gerekiyor. İç pazarın büyümesi, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)'nin de daha gelişmiş, daha modern teçhizatla donatılması anlamına gelir ki; TSK da bunu fazlasıyla hak ediyor.

MSI Dergisi: FNSS, bu hedeflere ilerlerken nasıl bir sanayileşme politikası izliyor?

Nail Kurt: Türkiye'de, ana yüklenici ve platform üreticisi olarak yeterli düzeyde firmalarımız var. Bazı alt teknolojilerde ve alt sistemlerde ise dışarıya bağımlıyız ve bu durum, zaman zaman Türkiye'yi zor durumda bırakıyor. Dolayısı ile bu teknoloji ve alt sistemlerin geliştirilebileceği bir ortam yaratmamız gerekiyor. SSM, bu sorunlara odaklanıyor ve biz de bu konuda SSM'nin en önemli destekçileri arasındayız.

Tabii bazı teknolojilerin, üniversitelerden, TÜBİTAK'tan başlayan bir süreçte geliştirilmesi gerekiyor. Bu teknolojileri ürünlere taşımak ise bize ve alt yüklenicilerimize düşüyor. Temel araştırma ve geliştirmeye destek olabilmek için çeşitli mekanizmalar var: SAYP gibi, SANTEZ gibi. Biz, bu mekanizmaları kullandığımız projelerin sayısını arttırmaya çalışıyoruz. Bunlar, uzun vadeli çalışmalar. Önümüzde de şöyle bir zorluk da var: Gelişmiş ülkelerin, 50-60 yıldır uyguladığı ve yavaş yavaş olgunlaştırıp bir noktaya getirdiği şeyleri, biz çok kısa bir zaman diliminde yapmaya çalışıyoruz. Bu zorluğu da göğüsleyerek devam ediyoruz.

MSI Dergisi: FNSS, son dönemde, ardı ardına yeni araç tasarımları çıkartıyor. Ürün geliştirme konusuna yaklaşımınız hakkında neler söylemek istersiniz?

Nail Kurt: Sistematik bir yaklaşım sergiliyoruz. "Nasıl?" sorusunun cevabı, stratejik planımızdan hareketle hazırladığımız teknoloji yol haritasında yer alıyor. Hangi alanlarda hangi teknolojilere ihtiyacımız olduğu, bu teknolojilerin hangi ürünleri destekleyeceği ve hangi ürünleri ortaya çıkartacağımızı, bu yol haritası ortaya koyuyor. Ayrıca ürün portföy yol haritamız ve iş planlarımız var. Tüm bunları, 5-10 yıl sonrasının pazar verisi tahminleri ile destekliyoruz.

Dolayısı ile ürün ve teknoloji seçimlerimiz, kişisel tercihlerle ya da tahminlerle değil, yol haritalarımızla yapılıyor. IDEF'te de bu yol haritalarının bize gösterdiği araçları sergiliyoruz. PARS 4×4, KAPLAN STA, Endonezya ile ortak geliştirdiğimiz Orta Ağırlık Sınıfı Tank, PARS II ve PARS III araçlarımız, standımızda olacak. Orta Ağırlık Sınıfı Tank'ın yürüyen prototipini getireceğiz. Bu araç, fuarın ardından da testlere başlayacak. Geçen IDEF'te, KAPLAN 20'nin lansmanını yapmıştık. Gelişen ihtiyaçlar, kuvvetlerin ihtiyacı ve özellikle SSM'nin Yeni Nesil ZMA projesindeki isterler göz önüne alındığında, KAPLAN 20'nin bir üst seviyesini geliştirmeye karar verdik ve KAPLAN 30 ortaya çıktı. Onun lansmanını da bu yılki fuarda yapıyoruz. Bu tonajda, sunduğu yetenekler ile fark yaratacak; çok özellikli bir araç olacağını söyleyebilirim. 30 mm kulemizi de lanse edeceğiz.

Ortak Geliştirme Modeline İnanıyoruz

MSI Dergisi: Endonezya ile yürüttüğünüze benzer bir ortak geliştirme projesi, yakın gelecekte gündeme gelecek mi?

Nail Kurt: Şu anda böyle bir proje yok. Ama olma ihtimali var. Bu ortak geliştirme modeli, SSM tarafından da çok doğru bulunuyor ve örneklerin arttırılması gerektiği ifade ediliyor. Yalnız bu modeli, Türkiye içinde destekleyecek mekanizmaları da geliştirmemiz gerekiyor. Endonezya ile yürüyen çalışmamızı, öz kaynaklarımızla finanse ettik. Ama işin içinde devlet desteği de olsaydı, Türkiye de söz sahibi olabilirdi; proje, Türkiye'nin de ihtiyaçlarını içerecek şekilde kurgulanabilirdi. Dolayısı ile yeni yaklaşımlara ve mekanizmaların oluşturulmasına ihtiyaç var.

MSI Dergisi: ALTAY tankının seri üretimi konusunda beklentileriniz ve hedefleriniz neler?

Nail Kurt: Bu konudaki görüşlerimizi, çok açık olarak ifade ediyoruz. SSM'de de her düzeyde anlatıyoruz. İlk aşamada tedarik edilmesi planlanan 250 tank var; ama biz konuyu, bunun ötesini de düşünerek ele alıyoruz. 1.000 tanklık bir ihtiyaç var. Sonrasında lojistik destek, ihracat, kurtarıcı tank gibi türev araçlar da olacak. Böyle yaklaştığımızda, neredeyse 25-30 milyar dolarlık bir projeler bütününden bahsediyoruz. Böyle büyük çaplı bir çalışmayı, tek bir firma ile yapmak -bu firma FNSS bile olsa- Türkiye için büyük bir risktir. Bu çalışmanın, hem tabana hem de Türkiye'deki araç üreticilerine yayılması gerekir.

ALTAY tankının üretiminde ve ömür devri yönetiminde, sektörün ana oyuncuları arasında ya iş bölümü ya da iş birliği yapılması gerekiyor. Çünkü Türkiye'de kara sistemleri sektörü, rekabet üzerine kurulmuştur. Bu işin tek bir firmaya gitmesi, rekabeti yok eder. Bunu alan firma, diğerlerinin çok önüne geçer.

Bu söylediklerimden rekabetten çekindiğimiz anlamı çıkarılmamalıdır. STA, ZAHA, RPG-Net, ÖMTTZA ihaleleri için oluşturduğumuz teklifler ile ne kadar maliyet etkin çözümler geliştirebildiğimizi SSM çok iyi biliyor. ALTAY için de aynısını yapmaya hazırız.

MSI Dergisi: Gelecek dönemde gündeme gelecek projeler; ÖMTTZA, yeni nesil ZMA ve tank modernizasyonu konularında FNSS hangi hazırlıkları yapıyor?

Nail Kurt: Biz her zaman, her proje için hazırız. Yeni nesil ZMA ile ilgili, şimdiden 2 tane ürünümüz var: KAPLAN 20 ve KAPLAN 30. Tekerlekli araç konusunda, 3'üncü nesil PARS, kabiliyetleri ile projelere hazır. Tank modernizasyon ihtiyaçları için de çözümlerimiz mevcut.

MSI Dergisi: İstihdam konusu da Türkiye'de son dönemde öne çıkıyor. FNSS, bu konuda neler yapıyor?

Nail Kurt: FNSS gibi bir firma söz konusu olduğunda, istihdama iki şekilde katkı sağlar: Ya firma kendisi işe alır ya da alt yüklenicilerine verdiği işlerle onların istihdamını arttırır. Biz, her iki yolla da devletimizin son dönemde başlattığı istihdamı arttırma çalışmalarına katkı veriyoruz.

Burada vurgulamam gereken bir konu var. Bir yurt dışı müşterimizle proje imzaladığımızda, Türkiye'nin savunma sanayisini geliştirirken yaptığı gibi, bu ülkeler de kendi topraklarında üretim yapılmasını talep ediyor. Bu yüzden, asıl istihdam artışı, yurt içi projelerle gerçekleştirilebiliyor. Bu projelerimizin istihdama doğrudan etkisi çok daha fazla oluyor.

MSI Dergisi: Son olarak, lojistik destek projelerinden sanayinin daha çok pay alması konusunu sormak istiyoruz.

Nail Kurt: Lojistik konusuna bakışımız şöyle: Sanılanın aksine lojistiği, önemli bir ciro kaynağı olarak görmüyoruz. Çoğunluğu yurt dışı kaynaklı olmak üzere, hâlen lojistik gelirlerimiz, ciromuzun %1'i seviyesinde. Bununla birlikte lojistik, FNSS'nin de ürünlerinin arkasında duran bir firma olarak mutlaka yer alması gereken bir alan. Tasarımlarımızı iyileştirmek adına, kullanım ve arıza geri beslemelerine ihtiyaç duyduğumuzu belirtmeliyim. Dolayısı ile sanayiciler olarak, teslim ettiğimiz araçlar ile bağımızı devam ettirme beklentimiz, esasen bunlarla ilişkilidir. Lojistik sistemin amacı, envanterdeki sistemlerin her an harbe hazır tutulması, bu sistemlerden beklenen performansın sağlanacağından emin olunması ve bu görevin maliyet etkin şekilde yapılabilmesidir. Bu çerçevede, lojistikle ilgili en doğru yaklaşımın; hem TSK'nın kendi lojistik birimlerinin hem de üretici şirketin yeteneklerinin kullanılması şeklinde olduğunu düşünüyoruz. Görev paylaşımı, kimin, hangi hizmeti daha maliyet etkin ve daha çabuk yapabileceğine göre gerçekleştirilebilir. Sık yapılan bakımların TSK tarafından üstlenilmesi; yenileme, modernizasyon gibi mühendislik gerektiren ve daha kapsamlı işlemlerin ise üretici firmalar tarafından yapılması, daha anlamlı olacaktır. Üretici firmalar, bu süreçte, devletin tesislerini, o tesislerdeki personeli de kullanabilir. Burada önemli olan, işin zamanında, maliyet etkin ve doğru bir şekilde yapılmasıdır. Özellikle maliyet ile işi doğru yapma arasında önemli bir denge var. Savunma sistemleri, askerimizin canını emanet ettiği, önemli ve pahalı sistemlerdir. Bunlarda doğru yedek parçaların kullanılması gerekir. Biz, bu konuda tamamlayıcı rol üstlenmeye ve üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye her zaman hazırız.

2000'li yıllara kadar, askeri fabrikalar ile özel sektörün rolleri tam oturmamış olduğundan, bir takım önemli tedarik projelerinde, milli çözümler mümkün olmasına rağmen, bu fırsatlar değerlendirilememişti. Ardından gelişen süreçte, kara araçları sektörümüz, TSK ihtiyaçlarının tamamını milli çözümler ile karşılayabilecek yetkinliğe ulaştı. SSM'nin liderliğinde, kara araçları sektörümüzde, organik kabiliyetler ve özel sektör arasında, başarılı bir denge noktası yakalandı. Askeri fabrikalarımız, envanterde yer alan platformların bakım-idamesinde uzmanlaşarak önemli katma değer yaratıyor. İhtiyaç duyulan alanlarda, özel sektör, lojistik sözleşmeleri imzalayarak, organik kabiliyetleri tamamlayıcı sorumluluklar da üstlenebiliyor. Bu rol paylaşımı çerçevesinde, etkin ve rekabetçi bir kara araçları sektörü yaratabildik.

FNSS Genel Müdürü ve CEO'su K. Nail Kurt'a, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

http://www.milscint.com/tr/soylesi-fnss-genel-muduru-ve-ceosu-k-nail-kurt/ Mesajı Paylaş

ocay

#5
Şub 09, 2018, 11:10 ÖS Last Edit: Şub 09, 2018, 11:11 ÖS by ocay
Bu en son 8x8 PARS işi ile FNSS Türkiye pazarında epey sipariş aldı:

-170+ FNSS PARS-III

-184 KAPLAN STA + 76 PARS 4X4 STA (toplam 260 araç)

-Korkut ve HİSAR-A (otonom) 56 (3'ü teslim edildi) + 45 adet(1'i teslim edildi) ZMA-30(ZPTP) aracı

-Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA) Projesi: 27 adet

yaklaşık 560 civarında araç FNSS tarafından TSK'ya önümüzdeki yıllarda teslim edilecek.

Tabii bazı ek projeler de FNSS'ye gelebilir:

6x6 PARS İzci aracı ve Hafif Alaşımlı Sabit Köprü (HASK) Projesi FNSS'ye verilebilir.

Mesajı Paylaş

meraklı

FNSS, Sektörün Gelişimine Verdiği Desteği, EYDEP ile Sürdürüyor

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) tarafından, sanayi içerisinde faaliyet gösteren firmaların nitelikli tedarikçi olabilmelerini sağlamak amacıyla başlatılan Endüstriyel Yetkinlik Değerlendirme ve Destekleme Projesi (EYDEP)'nin lansman töreni, 22 Mart'ta, Ankara'da gerçekleştirildi. Başbakan Binali Yıldırım, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ve Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir başta olmak üzere, çok sayıda üst düzey yetkilinin de katılımıyla gerçekleştirilen törene, aralarında FNSS'nin de yer aldığı, çok sayıda sektör firmasından yetkililer de hazır bulundu.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) tarafından, sanayi içerisinde faaliyet gösteren firmaların nitelikli tedarikçi olabilmelerini sağlamak amacıyla başlatılan Endüstriyel Yetkinlik Değerlendirme ve Destekleme Projesi (EYDEP)'nin lansman töreni, 22 Mart'ta, Ankara'da gerçekleştirildi. Başbakan Binali Yıldırım, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ve Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir başta olmak üzere, çok sayıda üst düzey yetkilinin de katılımıyla gerçekleştirilen törene, aralarında FNSS'nin de yer aldığı, çok sayıda sektör firmasından yetkililer de hazır bulundu.

Kurulduğu günden bu yana, alt yüklenicileri ile birlikte büyüme stratejisi ile çalışmalarını şekillendiren ve 2012 yılında Onaylı Tedarikçi Programı'nı başlatan FNSS, bu alandaki faaliyetleri çerçevesinde, EYDEP'e de katkı veriyor. SSM tarafından başlatılan EYDEP'te görev yapacak sertifikalandırılmış değerlendiricilerden oluşan ekipte, FNSS çalışanları da yer alıyor.

EYDEP, üretim, tasarım ve yazılım gibi alanlarda faaliyet gösteren firmaların nitelikli tedarikçi olabilmelerini sağlamak için, durum analizlerinin yapılmasını ve bu analizlerin bulguları uyarınca, firmaların geliştirilebilmesi için destek programlarının yürütülmesini kapsıyor. Böylece, ana yüklenici firmaların münferiden yürüttükleri alt yüklenici firma denetleme ve değerlendirmelerinin de yerini alıyor.

EYDEP'in uygulaması, ortak değerlendirme dilini konuşan, eğitilmiş ve SSM tarafından EYDEP özelinde sertifikalandırılmış değerlendiricilerden oluşan bir ekip tarafından yürütülecek. FNSS de programla ilgili çalışmaların başından itibaren, tecrübeli elemanları ile bu ekibin içinde yer alıyor.

Özgün yetkinliklere sahip firmalar, bu program sayesinde, hangi konularda kendilerini geliştirmeleri gerektiğini kolaylıkla görebilecekler. Kurumlar ise sektörel bütünlük ve sürdürülebilirlik için, hangi alanlarda nasıl stratejik kararlar alınması gerektiği konularında bilgi sahibi olacaklar.

FNSS Genel Müdürü ve CEO'su K. Nail Kurt, EYDEP'te aldıkları rol ile ilgili şunları söyledi: "FNSS olarak, alanımızda dünya liderlerinden biriyiz ve zirvede kalma mücadelemizde, alt yüklenicilerimizin, en önemli kozlarımız arasında bulunduğunun farkındayız. Kullanıcımız bizden, ortaya koydukları zorlu gereksinimleri, yüksek performanslı ve maliyet-etkin çözümlerle karşılamamızı bekliyor. Bu beklentileri karşılarken, kritik alt sistem, parça ve bileşenlerimizi tasarlayan ve üreten alt yüklenicilerimizden de destek alıyoruz. Bu sebeple 2012 yılında kendi Onaylı Tedarikçi Programımızı başlatmıştık. Aradan geçen sürede, sektörün daha da gelişmesi ile artık sektörün geneline hitap edebilecek bir onaylı tedarikçi mekanizmasına ihtiyaç duyulmaya başlandı. Savunma Sanayii Müsteşarlığımız, her zaman olduğu gibi, burada da yine öncü bir rol üstlendi ve EYDEP'i başlattı. Biz de FNSS olarak tecrübeli arkadaşlarımızla sürece destek verdik ve programın başlatılma aşamasına, hep birlikte ulaştık. İnanıyorum ki EYDEP, ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşması yolunda, stratejik hamlelerden biri olacak. Emeği geçen herkese teşekkür ederim."

http://www.fnss.com.tr/haber/fnss-sektorun-gelisimine-verdigi-destegi-eydep-ile-surduruyor Mesajı Paylaş

Eray

FNSS'in açılımı nedir acaba? Mesajı Paylaş

tuğrulbey

FMC-Nurol Savunma Sistemleri. İlk kurulduğunda Nurol un ortağı FMC idi ve hisselerin %51 ine sahipti. Daha sonra FMC BAe tarafından satın alındı. Kara sistemleri için SSM yerli firma şartı koyunca Nurol hisselerin %51 ine sahip oldu. Mesajı Paylaş

nokta

FNSS'ten Eurosatory çıkarması

FNSS, müşteri portföyünü genişletmeye Paris'ten devam ediyor. Eurosatory 2018'de, farklı ihtiyaçlara cevap olarak geliştirdiği; tekerlekli ürün ailesinden PARS III 8x8 ve PARS 4x4 ile paletli ürün ailesinden KAPLAN-20 araçlarını sergileyen FNSS, kullanıcı tabanını daha da geliştirmeyi hedefliyor.

FNSS, hem silahlı kuvvetlerine en iyi kara platformlarını tedarik etmek hem de yerel sanayiini geliştirmek isteyen ülkelere kendi komple çözümlerini sunuyor. Firma bu çerçevede ürünlerinin en zorlu gereksinimleri karşıladığını ve, iş birliği ve teknoloji transferi konularındaki tecrübesi sayesinde kullanıcı ülkelerin yerel sanayiinin de kendini geliştirebildiğine dikkat çekiyor. Firma bu tür çalışmalarına örnek olarak Birleşik Arap Emirlikleri, Malezya, Suudi Arabistan, Umman ve Endonezya ile yürüttüğü programları gösteriyor.

FNSS Genel Müdürü ve CEO'su K. Nail Kurt, yurt dışı iş birlikleri ile ilgili şunları söyledi; "FNSS, farklı ülkelerde, hem kullanıcı hem de sanayi ile bir takım gibi çalışmayı kurumsallaştırmış bir firma. Gittiğimiz ülkelerde, projeleri, tüm ömür devrini göz önüne alarak, bütüncül bir yaklaşımla ele alıyoruz. Kullanıcılarımıza, ilk tedarikte, dünyanın en iyisi sistemleri teslim etmeyi; aynı zamanda bu sistemleri, envanterden çıkartılıncaya kadar, ilk günkü gibi hazır ve etkin kılmayı hedefliyoruz. Bu hedeflere ulaşmak için, kullanıcılarımızın tercihleri doğrultusunda, farklı iş birliği modelleri ile çalışıyoruz. Yerel sanayinin yetkinliklerine bağlı olarak, teknoloji transferinden ortak geliştirmeye kadar, çok farklı modelleri, bugüne kadar başarıyla uyguladık. Önümüzdeki yeni fırsatlar, bizi heyecanlandırıyor. Yeni iş birlikleri kurmaya ve yeni dostluklar inşa etmeye hazırız. "

http://www.c4defence.com/Gundem/fnssten-eurosatory-cikarmasi/6471/1 Mesajı Paylaş

nokta

FNSS Gelecek 20 Yıla Hazır

SAVTEK 2018 9. Savunma Teknolojileri Kongresi'nde Savunma Sanayii'nin Gelecek 20 Yılı başlıklı panelde FNSS adına konuşan Haldun Olgun, kara araçlarının 20 yıl sonraki durumuyla ilgili öngörülerini paylaştı. Kara araçlarının tarihsel gelişiminden bahseden Olgun; yüksek balistik koruma arayışının araçların tasarımında ağırlaşma ve büyümeye sebep olduğunu belirtirken, hibrit ve elektrikli araç dönüşümünün bu durumu tersine çevirebileceğini dile getirdi. Askerin konforlu bir şekilde seyahatinin öngörüldüğü ve muharebe sahasına dinamik bir şekilde girişini hedefleyen yeni nesil sistemlerde, ayrıca gelişmiş tek er teçhizatları ve otonom/yarı otonom cihazlarla ilgili de gerekli hacim yaratılması gibi tasarım parametreleri gündeme gelecek. Mildesign yarışmalarıyla geleceğe dönük tasarımlar konusunda önemli kazanımlar elde ettiklerini belirten Olgun, savunma teknolojilerinde 20 yılın neredeyse "yarın" demek olduğunu ve yarına hazırlanmak için bu trendleri takip ettiklerini vurgulayarak sunumunu tamamladı.

http://www.c4defence.com/Gundem/fnss-gelecek-20-yila-hazir/6586/1 Mesajı Paylaş

meraklı

FNSS'nin 22.10.2018 tarihinde yayınladığı UKTK tanıtım videosu:

https://youtu.be/sz47VFki9NU Mesajı Paylaş

Terra

FNSS'in çalışanlarına verdiği değer tescillendi

FNSS, çalışanlarına verdiği değeri, "İK'nın Güvenilir Danışmanlığı" projesi ile 3 ayrı kategoride aldığı Brandon Hall ödülleri ile tescilledi.

FNSS, "İK'nın Güvenilir Danışmanlığı" projesi ile 'En İyi İK Veri Analitiği', 'En İyi İnsan Kaynağı Yönetimi İnovasyonu' ve 'En İyi İK Stratejisi ve Ölçüm Modeli' kategorilerinde layık görüldüğü ödülleri, 24 Ocak'ta, Amerika Birleşik Devletleri, Palm Beach'te yapılan törende aldı. 3 ayrı kategoride altın madalya alan projenin odağı, etkili insan kaynağı yönetimi.

30. Yılını başarılarla tamamlayan FNSS, global arenada 500'ün üzerinde proje arasından, dünya çapında tanınan bağımsız profesyonellerden oluşan jüri tarafından değerlendirilen projesi ile Türkiye'den 3 altın madalya ile ödüllendirilen ilk firma oldu. Önemli olan noktanın çalışanın sesini duymak olduğunu belirten FNSS İK Direktörü Mehpare Alp, bunun için çalışanlar ile birebir diyalog görüşmeleri gerçekleştirdiklerine, anketler yaparak çalışanların fikirlerini duymaya özen gösterdiklerine dikkat çekti. Bu projeye hazırlanırken uluslararası birçok konferansa katılarak, en iyi uygulamaları dinlediklerini belirten Alp, hem sektörde hem de alanında en iyiler ile kıyaslama çalışmaları yaptıklarını belirtti.

İK Analitik projesi ile elde edilen sonuçların yöneticiler ile paylaşılması amaçlı 'İK'nın Güvenilir Danışmanlığı' toplantıları düzenlendi. Toplantılarda, çalışan istatistikleri, işe alım ve iş hacmi analizleri, çalışma saatleri, performans değerlendirmeleri, rekabet değerlendirmeleri ve eğitim başlıkları altında toplanan veriler, tüm bölüm yöneticileri ile birlikte incelendi. İlham sağlayan ve güven veren uygulamalar toplantılarda takdir edilerek, gelişim aksiyonları belirlendi.

İş dünyasının en önemli ödüllerinden biri olarak görülen "Brandon Hall Mükemmeliyet Ödülleri", önde gelen bağımsız araştırma ve analiz şirketi olan Brandon Hall tarafından 1994 yılından beri veriliyor. Madalya almaya hak kazanan diğer firmalar arasında Accenture, Bank of America, Cisco Systems, Dell EMC, Deloitte, Google, IBM, PepsiCo, PwC, SAP, Siemens ve Walmart gibi bir çok farklı sektörden global firma yer almakta.

FNSS insan odaklı yöntemler ile insan kaynağının daha etkili yönetilmesi, çalışan gelişiminin daha verimli ilerlemesi ve çalışan bağlılığının arttırılması alanında en güncel İK uygulamalarını hayata geçirmeye devam ediyor.

http://defenceandtechnology.com/2019/03/01/fnssin-calisanlarina-verdigi-deger-tescillendi/ Mesajı Paylaş

nokta

FNSS'ten kesintisiz destek

Dünya genelindeki çok sayıda kullanıcının kara platformu ihtiyaçlarını karşılayan FNSS, araçlarının; üstün beka, hareket kabiliyeti ve ateş gücünün yanı sıra kullanıcılarına sunduğu entegre lojistik destek (ELD) çözümleriyle de fark yaratıyor. Firma, teslim ettiği ilk araç da dâhil olmak üzere, tüm araçlarına kesintisiz destek sağlamayı 30 yıldır sürdürüyor.

Kullanıcılarının her biri, yüksek standartlara sahip silahlı kuvvetler ve güvenlik güçleri olan FNSS, ELD konusunda, dünyadaki önde gelen standartlarla ve uygulamalarla uyumlu çalışmalar gerçekleştiriyor. 30 yıllık tecrübesini de bu alandaki çalışmalarına yansıtan firmanın ELD uygulamaları; yerel ortaklarla çalışmaktan araçların operasyonlar sırasında desteklenmesine, yerel ofis kurulumlarından yerel tesislerin işletilmesine kadar çok geniş bir yelpazedeki çözümleri kapsıyor.

FNSS, ELD faaliyetleri kapsamında, her bir ürünü için:

Kullanıcı talepleri doğrultusunda Teknik Veri Paketi'ni hazırlıyor ve bunu, ürünlerin ömür devri boyunca yaşayan, güncel bir paket olarak idame ediyor. Kapsamlı bir "Teknik Eğitim Paketi" hazırlıyor. Bu eğitim paketi, kullanıcı ihtiyaçlarını analiz ederek geliştirilen, kolay kullanılabilir ve kolay anlaşılabilir niteliktedir. FNSS, kullanıcı ve bakımcı yetiştirme eğitimi hizmetine ek olarak, eğiticileri yetiştirme programı da sağlıyor. Bununla birlikte kullanıcı seviyesi ve bakım kademelerini de içeren, isteğe göre etkileşimli teknik dokümantasyonlar hazırlanıp araçlarla birlikte teslim ediliyor.

Kullanıcı odaklı, her koşulda ve ömür devri boyunca sahada teknik servis hizmetleri sunuyor. Sağlanan bu teknik servis hizmetleri arasında; Arıza Tespit, Bakım ve Onarım Hizmetleri; Veri Toplama ve Kayıt (AASİ), Veri Analizi ve Tasarım İyileştirme; Etkileşimli Uzaktan Bakım Hizmeti; Fabrika Seviyesi Bakım Hizmetleri; Orijinal Ekipman Üreticisi Kaynaklı Yedek Parça Tedariki; Özel Takımlar ve Test Ekipmanları Tedariki yer alıyor.

FNSS, ELD ile ilgili çalışmalarını, Ürün Devir Döngüsü sürecinde ele alıp, ürün geliştirme sürecinin en başında başlıyor ve araçların elden çıkarılması aşamasını da içerecek şekilde desteklemeye devam ediyor. ELD ile ilgili faaliyetler garanti dönemi ve sonrasında da yürütülerek yedek parça, teknik destek ile teknik dokümantasyon güncellemeleri ve isteğe bağlı kullanıcı ve bakım eğitimleri gibi hizmetler sağlanmaya devam ediyor.

FNSS Genel Müdürü ve CEO'su K. Nail Kurt, kullanıcı memnuniyetinin arkasındaki gizli kahramanın ELD olduğunu söylüyor: "FNSS, PARS ürün ailesi için, henüz araçlar Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterine girmeden, birden fazla ülkede kullanıcı bulmayı başardı. Bu başarıda, araçlarımızın üstün özelliklerinin yanı sıra diğer kullanıcılarımızın yaşadığı ELD tecrübesinden üst düzeyde memnun kalmalarının ve bu konuda referans olmalarının da etkisi büyük. FNSS tarafından tasarlanan ve üretilen bir araç, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine henüz girmemiş olabilir; ama kullanıcılarımız, şundan her zaman emin olabiliyor: FNSS, teslim ettiği bir aracı, envanterdeki son gününe kadar destekler. Bunu defalarca gösterdik ve gelecekte de göstermeye devam edeceğiz."

http://defenceandtechnology.com/2019/04/30/fnssten-kesintisiz-destek/ Mesajı Paylaş

Terra

FNSS'ye uluslararası ödül

FNSS, British Safety Council tarafından bu sene 62'ncisi düzenlenen ve iş sağlığı güvenliği (İSG) sektörünün ilk ve en prestijli ödüllerinden biri olan Uluslararası İş Güvenliği Ödülüne layık görüldü.

Ödül almaya hak kazanan tüm şirketlerin 11 Mart'ta açıklandığı programın, 29 Mayıs'ta, Londra Grosvenor House Otelinde düzenlenmesi planlanan uluslararası ödül töreni ileri bir tarihe ertelendi.

FNSS, İSG'yi kurum kültürü olarak ele alması, üst yönetimin güvenlik taahhüdü, İSG süreçlerine yönetsel seviyede olmayan çalışan katılımının sağlanması, etkin değişim yönetimi yapılabilmesi, sağlık, güvenlik ve iyilik halini bir arada tutarak çalışanı koruma prensibi, İSG hedefleri ve riskleri kontrol altına alma yöntemleri konularındaki uygulamaları ile bu ödüle hak kazandı.

FNSS, İSG kültürünün ve bu doğrultuda gerçekleştirilen çalışmaların küresel ölçekte değerlendirilebilmesi amacıyla bu yıl ilk defa ödüle başvurdu. Sürdürülen faaliyet ve iyileştirmelerin bir sonucu olan bu ödül, hedeflenen gelişmeler için bir araç niteliği taşırken, sağladığı motivasyon ile güvenlik kültürünün geliştirilerek sürdürülebilirliğini sağlama konusunda atılan önemli bir adım oldu.

Uluslararası bir platformda, iyi ve etkin bir iş sağlığı güvenliği ve iyilik hali taahhüdü gösteren firmalara verilen bu ödül, FNSS İSG kültürünü, diğer bir deyişle tüm FNSS çalışanlarının bu konuda göstermiş oldukları özverili çalışmalarını taçlandırmış oldu

http://defenceandtechnology.com/fnssye-uluslararasi-odul/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter