RAYTHEON

Başlatan kimlikci, May 24, 2016, 12:47 ÖS

« önceki - sonraki »

kimlikci

FUTURE WARFARE CULTIVATING EMERGING TECHNOLOGIES

http://www.raytheon.com/news/rtnwcm/groups/corporate/documents/content/rtn_303213.pdf

Raytheon'un gelecek yıllara yönelik teknoloji vizyonu
Mesajı Paylaş

Karabasan

Savunma devini Siber Güvenlik Yatırımı Kurtardı

Amerikan dev savunma şirketi Raytheon son dönemde yaptığı cesur hamleleriyle dikkat çekiyor. ABD Savunma Bakanlığı'na iş yapan en büyük yüklenici şirketlerden biri olan Raytheon, geçtiğimiz ay sonunda bir Apache helikopterine monte edilen lazer silahını başarıyla denemişti. Bu deneme, savaş teknolojilerinde bundan sonra görülecek evrimin işaretlerinden biri olarak değerlendirildi.

Ancak 80 ükeye silah satan Raytheon'un en çarpıcı hamlesi bu değil. Şirket, Fifth Domain (Beşinci Alan -ilk dördü kara, hava, deniz ve uzay) olarak adlandırılan siber savaş alanındaki rekabetçi adımlarıyla da dikkat çekiyor. Pekçok savunma şirketi siber güvenlik yatırımlarından vazgeçerken, Raytheon ise birkaç yıl içinde bu alandaki yatırımlarını ikiye katladı. Bazılarının kumar olarak gördüğü bu kararın arkasında şirketin CEO'su  Tom Kennedy'nin kararlı tutumu var.

10'u Aşkın Siber Şirket Satın Alındı

Güvenlikle ilgili haber ve analizler yayınlayan Cipher Brief internet sitesine nadir mülakatlarından birini veren Kennedy,  bunun 10 yıl aşkın bir süre önce başlayan bir süreç olduğuna işaret ediyor. Siber saldırıların artış göserdiğine 10 yıl önce yönetim olarak dikkat çektiklerini belirten Kennedy,  şirketini de hedef alan hackerlara karşı zaaflarının bir kısmını kendi içlerinde çözüdüklerini, kalan boşlukları ise şirket satın alarak hallettikerini söylüyor. Raytheon, son 10 yılda çoğunluğu siber güvenlik alanında faaliyet gösteren, özgün aplikasyonları olan 14 şirketi satın aldı.

Bu satın alma stratejisi, Obama yönetiminin savunma harcamalarını kısıtlama kararının ardından savunma şirketlerinin gelirlerinde düşüşün olduğu 2011'de Raytheon'un ayakta kalmasını sağladı. Birçok CEO yeni tekonolojilere kaynak artırmayı düşünmezken, bir ticaret mühendisi olan  Kennedy ise sektörde daralma yaşandığı bir dönemde böyle riskli bir karar alırken hissedarlara, "Bakın biz siber güvenlikle ilgili tüm bu yeterliliğe sahibiz. Bunu piyasaya sürmek için bir yol yok mu?" diye sorduğunu aktarıyor.

Siber Şirketle Süper Gelir: Yılda 600 Milyon Dolar

Şirketin tüm siber kapasitesine rağmen siber güvenlik ürünleri satacak piyasa kanalları yoktu. Bunun üzerine bu alanda faaliyet gösteren Websense adlı şirketi aldılar.

Raytheon'ın siber güvenlik piyasasındaki yükselişi de işte böyle başladı. Kennedy, bu stratejinin meyvelerini topladıklarını,"Bazı teknoloji ürünlerimizi Websense ile birleştirdik ve Ocak 2016'da Forcepoint adlı bir şirket kurduk. Yılda 600 milyon dolar gelir elde eden bir siber güvenlik ürünleri şirketi meydana getirdik." sözleriyle özetliyor.

Amerikalı CEO'nun telaffuz ettiği bu rakam, neye ne zaman ihtiyaç duyacağını bilmeyen müşterilerin olduğu ve zaten çok sayıda şirketin bulunduğu siber piyasada önemli bir başarı.

Siber Güvenlik Şirketi, Savunma Şirketinden Daha Değerli

Kennedy siber güvenliğin nasıl büyük bir piyasa olduğunu da şu sözlere dile getiriyor: "Ticari siber güvenlik şirketlerinin piyasa değeri, savunma şirketlerinin piyasa değerinden önemli derecede yüksek. Yani, belirli bir yıldaki toplam gelirimizi alırsanız - bizim piyasa değerimizin ne olduğuna bakacak olursak-  bu temel olarak hisse sayısı çarpı hisse senedi bedelidir- bu da yaklaşık 1,8, 1,9'dur. Dolayısıyla 1.9'u gelirle çarparsanız bizim piyasa değerimizi bulursunuz. Bir ticari siber güvenlik şirketin gelir isek, geliri 6 veya 10 ile çarparsınız Çok daha yüksek bir değer kazanırlar.".

Bazılarının kumar olarak gördüğü siber yatırımlarının arkasında 95 yıllık bir ticarî aklın olduğunu ifade eden Kennedy, savunma şemsiyesi altında bu alanda iş yapmaları halinde şirketi öldürmüş olacaklarını ifade ederken, "Çünkü siz savunmada satmaya alışıksınız --biz 80 ülkeye satıyoruz, dolayısıyla savunma alanında 80 müşterimiz var. Ancak karlı bir ticaret şirketi oluşturmak için 20 bin artı müşteriye satış yapmam lazım. Tamamen farklı satış gücü, tamamen farklı satış biçimi. Tamamıyla farklı pazarlama biçimi." diye konuşuyor. Bir zamanlar siber hırsları olan diğer savunma şirketleri bu alandan çekilirken, Raytheon'ın bu konuda istikrarlı büyümesinin arkasıındaki sebep de belki bu pazarlama yöntemi.

https://siberbulten.com/sektorel/glbl/savunma-devini-siber-guvenlik-yatirimi-kurtardi/?utm_content=buffer4d1f5&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

nokta

Raytheon Hızlı İlerliyor

ABD konuşlu Raytheon firması, iki önemli gelişmenin haberini verdi.

Bu gelişmelerden ilki, Meksika'dan. Firma, Meksika'nın sipariş ettiği RIM-116 RAM (Rolling Airframe Missile) Blok 2 sistemlerini teslim etti. Sistem, Meksika Donanması için inşa edilen POLA (Patrulla Oceánica de Largo Alcance / Uzun Menzilli Okyanus Devriye Gemisi) platformlarında kullanılacak. Düşman gemisavar füzelerinin önlenmesi görevleri için geliştirilen füzelerin Blok 2 modellerinde öncülüne göre daha güçlü bir motor, daha gelişmiş kontrol birimi ve radyo frekans alıcısı bulunuyor. RAM, sekiz ülke envanterinde yer alan 165 gemide aktif olarak görev yapıyor. Türk Donanması envanterinde yer alan Ada Sınıfı korvetlerde de RIM-116 RAM füzesi yer alıyor.

Kore Cumhuriyeti'nden duyurulan bir diğer gelişme ise RIM-67 SM-2 füzelerini ilgilendiriyor. Kore Cumhuriyeti, yaz döneminde gerçekleştirdiği eğitim ve tatbikat faaliyetleri kapsamında SM-2 füzeleri ile beş atışlı test gerçekleştirdi. Bu füzeler arasında sistemin gelişmiş bir modeli olan Blok IIIA ve B modelleri de yer alıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/raytheon-hizli-ilerliyor/7286/1 Mesajı Paylaş

nokta

Raytheon ve UTC Birleşiyor

ABD'nin en büyük savunma firmaları arasında yer alan iki firması Raytheon ve United Technologies Cooperation (UTC), resmi olarak 2020'nin ilk yarısında birleşecek. Anlaşmaya göre firmanın adı Raytheon Technologies Corporation olacak.

"Eşit birleşme" olarak adlandırılan işlemde UTC hissedarları yaklaşık birleşik şirketin yüzde 57'sine ve Raytheon hissedarları yaklaşık yüzde 43'üne sahip olacaklar.

http://www.c4defence.com/Gundem/raytheon-ve-utc-birlesiyor/8238/1 Mesajı Paylaş

petibor

Ne kadar eşit olduğu yeni isimden belli. Bizim adın başını sizin adın sonunu alalım demişler galiba. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter