Çin Silahlı Kuvvetleri

Başlatan kimlikci, May 16, 2016, 09:16 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Karabasan

Çin Gemi İnşa Endüstrisi (CSIC) yaptığı açıklamada savaş gemileri için 20 megawatt lık buharlı turbo jeneratör geliştirdiğini açıkladı. Jeneratörün operasyonel olduğu ve artık test gemilerinde test edileceği söyleniyor. Sistemden uçak gemilerine 1 kaç tane kurulması bekleniyor
http://english.chinamil.com.cn/view/2018-12/26/content_9388633.htm Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

nokta

Çin'den Güçlü Test

Çin, nükleer olmayan en güçlü konvansiyonel bombasını test etti, Aralık ayında gerçekleşen denemede ABD yapımı GBU-43 (Tüm Bombaların Anası (Mother of All Bombs / MOAB) benzeri bomba test edildi. Bomba zırhlı tahkimatları, sığınakları, tankları ve zırhlı araçları etkisiz hale getirebiliyor.

China North Industries Group Corporation (NORINCO), H-6K bombardıman uçağını MOAB'I bırakırken gösteren tanıtım videosu yayımladı.

Çin medyasında yer alan bilgilere göre, Çin, H-6K uçağı bir seferde yalnızca bir tane MOAB taşıyabiliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/cin-den-guclu-test/7625/1 Mesajı Paylaş

nokta

ABD, Çin'den Stealth Uçak Sürprizi Bekliyor

ABD Askeri İstihbarat Teşkilatı, "Savunma İstihbarat Teşkilatı" (Defence Intelligence Agency / DIA) Çin ordusunun temel yeteneklerini inceleyen "Çin'in Askeri Gücü Raporu" nu yayınladı

Bu çalışma, Çin'in savunma ve askeri hedefleri, stratejileri, planları ve niyetleri hakkında ayrıntılı bilgi sunuyor.

ABD, gelecek yıllarda Çinin yeni başka bir gizli savaş uçağıyla karşı karşıya gelmeyi bekliyor. ABD istihbaratı, Çin'in resmi duyurularını ve resmi olmayan açıklamaları, inkârları ve yorumların eksikliği üzerinden Çin askeri yetenekleri hakkında kesin bir fikir edinmeye çalışıyor.

ABD, Pekin'in hiper ses üstü bir silah (Wu-14) geliştirdiğini, özellikle MALE (Orta İrtifa Uzun Dayanıklılık) tipi İHA'larının piyasada aktif olduğunu biliyor. Buna ek olarak, Pekin siber ve uzay yeteneklerinin (uydu, uydu karşıtı silah vb.) geliştirilmesine ve deniz kuvvetleri üzerinde denizaltı alanında ilerleme kaydedilmesine odaklanmış durumda.

Bazı bölgelerde, elektromanyetik silahlarda Çin öne çıkıyor gibi görünüyor. Ancak bu hala onay gerektiriyor.

Çin'in hava yetenekleri de dikkate alınıyor. Motor tasarımındaki eksikliklere rağmen, Çin zaten beşinci nesil radarda fark edilmesi zor savaş uçağı Chengdu J-20 ve Shenyang FC -31'i geliştirdi.

Üreticisinin sağladığı belgelere göre, J-20 "hava üstünlüğü için geliştirilmiş " ağır bir savaşçı "olarak tanımlanıyor. DIA raporu, J-20 ve FC-31'in 5. nesil uçaklar olduğunu  kabul ediyor ancak Çin'in gizli bir avcı bombardıman uçağı geliştirmek istediğine de inanıyor. 

Bu nedenle, Halkın Kurtuluş Ordusunun hava bileşeninin uçaklarının temel özelliklerini özetleyen bir tabloda, geliştirilmekte olan ve "Taktik Bombacı" olarak adlandırılacak olan bu uçağın bir sözü var. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, aynı zamanda, tasarımı büyük ölçüde Sovyet Tupolev Tu-16'dan esinlenilen mevcut Xian H-6K'nın yerini almaya çalışan stratejik gizli bombardıman uçağının H-XX (veya Hong-20) tarafından da bildirildiği bildiriliyor.

DIA raporuna göre  Çin, "bölgesel ve küresel hedefleri vurmak için yeni orta ve uzun menzilli gizli bombardıman uçakları geliştiriyor. Gizli teknoloji, 2025 yılına kadar ilk operasyon kapasitesine ulaşacak olan bu yeni uçağın geliştirilmesinde kilit bir rol oynamaya devam ediyor."

http://m.c4defence.com/Gundem/abd-cinden-stealth-ucak-surprizi-bekliyor/7685/1 Mesajı Paylaş

Destiny

Bende dünyanın ilk hipersonik uçak hedefine Çin'in ulaşacağını düşünüyorum. Böyle bir sürprizle karşılaşabiliriz. Bu yorumu buraya atıp beklemeye geçiyorum. Mesajı Paylaş

Atılgan

ÇİN'İN İKİNCİ UÇAK GEMİSİ, SON TESTLERİNİ GERÇEKLEŞTİRECEK

Çin'in ilk yerli üretimi olan ikinci uçak gemisi Type 001A'nın son testlerini gerçekleştirmek üzere yola çıktığı bildirildi. Teste bir J-15 savaş uçağının elektronik harp ile donatılmış versiyonu ve bir Z-18 helikopteri katılacak.

Çin'in ikinci uçak gemisi olan Type 001A, Çin Deniz Kuvvetleri (PLA-N) envanterine giriyor. Uçak gemisinin envantere kabulünden önceki son deniz denemesine çıktığı, bu testlerde savaş uçaklarının gemiye iniş kalkış testlerinin gerçekleştireceği bildirildi.

Çin yerel basınında paylaşılan fotoğrafta uçak gemisinin çok sayıda römorkör teknesinin yardımıyla tersaneyi terk ettiği görüntülendi.

Savaş gemisinin aviyonik, radar ve haberleşme sistemlerini daha önceki denemelerde başarılı bir şekilde test edildiği bu nedenle son testte sadece savaş jetlerinin iniş kalkış testleri yapılacağı bildirildi.

Teste bir J-15 savaş uçağının elektronik harp ile donatılmış versiyonunun ve bir Z-18 helikopterinin katılacağı iddia ediliyor.

Yapımına 2013'te başlanan uçak gemisinin uzunluğu 315 ve genişliği 75 metre, ağırlığı 70 bin ton ve seyir hızı 31 knot. Geminin 36 adet J-15 savaş uçağını taşıma kapasitesine sahip olduğu bildiriliyor.

Çin'in ilk uçak gemisi Liaoning ise eski adı 'Varyag' olan Sovyet yapımı platformu, 1998'de Ukrayna'dan alınmıştı.

https://www.denizhaber.net/mobi/news_detail.php?id=87141
Mesajı Paylaş

Terra

Çin'in 2019 savunma bütçesi 177 milyar dolar

Çin Halk Cumhuriyeti savunmaya ayırdığı bütçeyi yüzde 7,5 artırarak 177 milyar dolar çıkaracak.

2018 yılında ekonomik büyüme hızı yüzde 6,6'lık oranla son 30 yılın en düşük seviyesine gerilemesine rağmen Çin yönetimi savunma bütçesinde kısıtlamaya gitmiyor.

10 sene içinde kapasite olarak ABD ordusunu geride bırakacağı tahmin edilen Çin, 2019 yılı için savunmaya 177 milyar dolar ayıracak.

Doğu ve Güney Çin Denizi ile ilgili anlaşmazlıklar ve Tayvan ile olan gerginlikte Pekin'in sergilediği sert tutum nedeniyle, Çin'in askeri yatırımları bölge ülkeleri tarafından endişe ile karşılanıyor.

2018'de yüzde 8,1 ile ABD'den sonra savunmaya en fazla kaynak ayıran ülke olan Çin, 2017'de yüzde 7, 2016'da ise yüzde 7,6 oranında ayırmıştı. 2010'ların başında ise bu rakam çift haneleri görmüştü.

http://defenceandtechnology.com/2019/03/09/cinin-2019-savunma-butcesi-177-milyar-dolar/ Mesajı Paylaş

nokta

Liaoning'de Yeni Dönem

Çin'in Liaoning uçak gemisi, eğitim görevlerinden çıkacak ve muharip sıfat kazancak. Sovyetler Birliği  döneminde inşa edilen ve Ukrayna'da "Varyag" adıyla demirli gemiyiÇin, Ukrayna'dan turizm merkezine çevireceğini iddia ederek satın almıştı. Çin ardından gemiyi bir eğitim ve test gemisi olarak tasarlayacağını açıklamıştı. Çin'in ilk uçak gemisi Liaoning, son değişiklikler ve yoğun eğitim tatbikatlarının ardından muharip rolü oynamaya hazırlanıyor.

Çin Merkez Televizyonu (China Central Television /CCTV) Ağustos 2018'den itibaren düzenli bakım sonucunda meydana gelen değişikliklerle ilgili detayları açıkladı.

CCTV'ye göre uçak gemisinin uçak durdurma kabloları daha güçlü kablolarla değiştirildi. Böylece daha ağıt uçaklar da inebilecek. uçakta Elektronik harp ve elektronik harbe karşı koyma alanında iyileştirmeler yapıldı.

Güverte, operasyonları hızlandırmak için alan genişletildi.

Tahrik sistemi ve güç sistemi de çeşitli optimizasyonlara ve iyileştirmelere sahipti ve rapora göre artık daha kararlı ve verimli.

Uçuş güvertesi ve boru hattı sistemi dâhil diğer yerler de iyileştirmeler gördü.

Öte yandan Çin'in ikinci uçak gemisinin yakında hizmete girmesi bekleniyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/liaoningde-yeni-donem/8093/1 Mesajı Paylaş

nokta

Çin Tersaneleri Hız Kesmiyor

Gün geçtikçe inşa hızını artıran Çin tersaneleri, dur durak bilmeden suya yeni platformlar indirmeye devam ediyor.

Çin, Liaoning Bölgesi'nde faaliyet gösteren Dalian Tersanesi'nde iki yeni Tip 052D (Luyang III) sınıfı güdümlü füze muhribi ve 1 adet Tip 056 sınıfı korvetin denize indirildiğini açıkladı. Gemiler, sınıfının Dalian'da inşa edilen dördüncü ve beşinci; toplamda inşa edilen 19'uncu ve 20'ncisi platformu özelliğini taşıyor. Gemilerin römorkörler yardımıyla denize indirildiği belirtilirken, donatım işlemlerinin akabinde kısa süre içinde hizmete girmesi bekleniyor.

Çin'in gelecekte 30 adetten fazlasına sahip olmayı planladığı Luyang III'ler, aktif elektronik dizinli radar ve 64 adet dikey fırlatıcıya sahip. Açık denizde eskort ve hava savunma görevlerini de yerine getirebilen platformların, uçak gemisi görev gruplarına güçlü bir hava savunma şemsiyesi sağlayacak kabiliyette olduğu belirtiliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/cin-tersaneleri-hiz-kesmiyor/8159/1 Mesajı Paylaş

nokta

Amfibi Gemi İnşa Hızı Artıyor

Gemi inşa faaliyetlerini tam gaz sürdüren Çin, muhriplerin ardından amfibi gemilerin inşa hızını da artıracak.

Geçtiğimiz günlerde Tip 071 (Yuzhao) sınıfı amfibi taarruz gemisinin sekizincisini denize indiren Çin Tersaneleri, hız kesmeden inşa faaliyetlerini sürdürüyor. Shanghai'deki Hudong-Zhonghua Tersanesi'nde denizle buluşan platform, Haziran 2017'den bu yana denize indirilen dördüncü 20.000 tonluk LPD olma özelliğini taşıyor. Oldukça hızlı bir inşa süreci geçiren gemilerden yedincisi sekiz ay, sekizincisi ise kızağa konmasına müteakiben altı ayda denize indirildi. Gemiler, deniz üzerinde devam eden inşa ve entegrasyon çalışmaları kapsamında 12 ay içinde donanmaya katılmaya hazır hâle geliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/amfibi-gemi-insa-hizi-artiyor/8240/1
  Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

#129
Haz 11, 2019, 08:08 ÖÖ Last Edit: Haz 11, 2019, 08:14 ÖÖ by HARZEMŞAH
Tanrı, tıpkı İkinci Dünya Savaşı öncesinde ABD'nin karşısına Japonya'yı çıkarttığı gibi, şimdi de Çin'i çıkarmış görünüyor.

Çin'in silahlanma hızı, İkinci Dünya Savaşı öncesi Japonya'sını andırıyor.

Zamanında Japonya'nın batıdaki müttefiki Almanya ise, şimdi de Çin'in batıdaki müttefiki Rusya.

Ve tüm bunlar yaşanırken; kara bir bulut tabakası ABD'ye doğru yaklaşırken, ABD, İsrail'in yönlendirmesi ile Türkiye'yi karşı saflara itmeye çalışıyor.

Allah akıl fikir versin, ABD'de yönetiminin, İsrail'den Amerikalılara geçmesini hızlandırsın... Mesajı Paylaş

DelKu

   16-20 adet tip 055/A destroyer ( 12.000 ton klasmanı)
   36-40 adet tip 052D/E destroyer ( 7.000 ton )
   40-50 adet tip 054A/B firkateyn ( > 4.000 ton )
   60 adet dizel denizaltı
   16 adet Nükleer saldırı denizaltısı
   8 adet  Nükleer başlıklı denizaltı
   4 adet Uçak gemisi (2 ski- jump, 2 katapultlu)
   8 tane tip 071 LPD ( >25.000 ton )
   3 tane tip 075 LHD ( >36.000 ton )

Bu listeye 190 -210 tane korvet (1500-2000 ton) , füze hücumbotu (>500 ton) ve 1000 ton üstü sahil güvenlik gemileri dahil değil. Üstelik bu gemiler son dönem inşa edildiler, Geçmişten kalanları hızla hizmet dışına alıyorlar.

Çin deniz kuvvetlerinin 2030 projeksiyonu, Trump'ın neden yırtındığının daha iyi anlaşılması için. Ekonomi, insan kaynağı vs den bahsetmedik daha
Mesajı Paylaş

petibor

Çin gemi yapabilir ama ABD gibi dünyanın her yerinde üslere sahip olması çok zordur. Düşünün ABD nin oralarda kendi adası bile var ama Avustralya İngiliz adaları ve Kore gibi Japonya gibi müttefikleri ile her yerde bir limanı var. Doğu Akdenizde 6. Filosu var ama yanıbaşında Kıbrıs da İngiliz öbür yanda İsrail limanları üsleri var. Türkiye Yunanistan gibi ülkeleri saymadan bile en kadim dostları ile dahi çok rahat. Çin gemi yapsa ne olacak nereye gidecek onlarla. Mesajı Paylaş

farabi

Afrika kıtasındaki en büyük yabancı askeri üs Çin'e ait. Bu Çin'in ilk denizaşırı ve daimi askeri üssü. Nikaragua'da ise tarihin en büyük kanal projesine başladılar. Avrasya hattında ise Gwadar lojistik koridoru ve Sibirya'ya alternatif bir demir ipekyolu projesi sürmekte .

Bunu Çin'in maden ve enerji yatırımlarıyla, küresel ekonomik hamleleriyle, Afrika misyonlarıyla ve özellikle Latin bölgede siyasal pozisyonuna bakarak ortak bir çerçeve içerisine almak mümkün.

O gemiler Sarı Denizi müdafaa için suya indirilmiyor. Mesajı Paylaş

kurtkapan


HDS

Amerikalı LCS yaptı ve deli gibi para gömdü.

Aha da o gün geldi, Hürmüz Boğazı yanıyor. Kim bakıyor oraya? Yine DDG'ler.

Amerikan deniz gücü postürü ile Çin'inki farklı olacaktır. O şekilde de bakmak gerek. Amerika'nın en başta 40 küsür nükleer denizaltısı var ve asıl görev nükleer triadın bir ayağını oluşturmak. Çin'in bu doktrini benimsemek zorunluluğu yok. İhtiyacı yok.


Mesela Japon donanmasına bakmak gerek. O önemli bir referans. Ancak Çin'in bir F-35B'si olmaması çok büyük handikapı olacak. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter