Çin Silahlı Kuvvetleri

Başlatan kimlikci, May 16, 2016, 09:16 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Karabasan

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Karabasan

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Karabasan

#62
Oca 24, 2018, 03:36 ÖÖ Last Edit: Oca 24, 2018, 04:26 ÖÖ by Alkyone


Çin'de hava kuvvetlerinin kimyasal saldırıya hazırlık için yaptığı KBRN tatbikatlarından

Çin Almanya ya jet motoru teknolojisi ihraç etmeye hazırlanıyor
http://www.scmp.com/news/china/society/article/2127796/china-talks-sale-jet-engine-technology-germany
Jet motorlarında ki tek kristal türbin teknolojisi hakkında
http://www.xab.cas.cn/kxyj/kydt/201801/t20180110_4931266.html Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Karabasan

Çin railgun teknolojisinin testlerine başlamış
Konteynerler güç kaynağı olarak kullanılıyor
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Karabasan


Çin'in hava hava füze programı Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

Süper güç te olsan Türkiye de olsan yapıp yapacağın bunlar işte. Bir Sidewinder bir Amraam bir Harm birde bir tık yukarısı yeni modaya uyup ileride bunların RAMJET motorlusu.
Bizde aynı yoldayız süper gücün yüz çeşit füzesi yok herkes aynı şeylerle savaşıyor. Mesajı Paylaş

farabi

Çin, süper güç mü ? Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Sahip olduğu binlerce nükleer savaş başlığı, dünya ekonomisinin hatırı sayılır bir bölümünü elinde tutması, dünya nüfusundaki ağırlığı, geniş yüzölçümü, dünya biliminde her yıl artan payı ile; evet. Süper güçtür... Mesajı Paylaş

farabi

Çin'in bazı alanlarda gelişmiş olması , henüz bir süper güç olmadığı gerçeğini değiştirmiyor. Çin'in potansiyeli malum ama henüz olmadığı bir pozisyonda görülmesine itirazım var. Hem yumuşak güç hem de askeri kapasite bakımından önümüzdeki on yıllarda Çin önemli sınavlar verecek. Bütün o büyüme rakamlarına , teknik ilerlemeye rağmen zorlu bir mücadele vermek durumundalar , veriyorlar...

Çin'in küresel güç aktarımı kabiliyeti var mıdır ? Söz gelimi 15.000 kilometre ötede karma bir askeri operasyon yapabilecek kapasitesi var mı ? Denizaşırı kaç adet askeri nitelikte üsse sahiptir ?

Elinde tuttuğu ekonomik gücün niteliği nedir ? Ticaret hacminin %80'inin geçtiği su yolları üzerindeki hakimiyeti nedir ? Ya da çin ekonomisinin belkemği olan ucuz üretim anlamında rakipsiz mi olacak ?

Çin parasının küresel geçerliliği nedir ? ABD'nin ya da Euro bölgesinin Çin şirketlerine yaptırım uygulayabilme kapasitesi var mıdır ?

Dış ilişkiler bakımından kendi kıtası dışında oluşturduğu nüfuz ne boyuttadır ? Asya kıtası dışında hangi ülkelerde kontrol sahibidir ?

Politik ve ideolojik altyapısını diğer ülkelere ihraç edebiliyor mu ? İhraç ettiği ülkeleri, uygulanabilecek bir izolasyondan ne kadar koruyabiliyor ?

Çin'in endüstriyel kültür ve spor alanlarından hangisi üzerinde küresel etki kapasitesi vardır ? Uluslararası ölçekte algı mühendisliği yürütecek medya ve enformasyon kaynakları dünyayı ne kadar kuşatmıştır ?

Pek çok soru sıralanabilir. Maalesef tek soru , kaç nükleer harp başlığın var , değil.Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Bu hesaba göre dünyada Amerikadan başka süper güç yok. Ama bu hesap dünyanın tek süper gücü Amerikanın Orta Doğudan silinmesini, Baltık ve Doğu Avrupada sıkışmasını, Uzak Doğuda baskılanmasını açıklayamıyor. Bu nasıl bir süper güç tanımıdır ki uyduğu tek ülke olan Amerikada bile aksıyor. Kuzey Koreye söz geçiremiyor, İran tarafından sallanmıyor. Acaba yukarıda verilen süper güç tanımı mı yanlış? Mesajı Paylaş

putty

#70
Şub 18, 2018, 07:30 ÖS Last Edit: Şub 18, 2018, 07:34 ÖS by putty
Bana göre süpergüçleri sayıyorum
ABD
Rusya
Çin
İngiltere
Fransa
İtalya
Japonya

Süpergüçlüğü muğlak olanlar 
Kore
İspanya
Hindistan

Gelecekte süper güçlüğü muğlak olması muhtemel olanlar
Türkiye

Süpergüç taklidi yapanlar
İsrail
Zavallı ülke Almanya
Mesajı Paylaş

farabi

#71
Şub 18, 2018, 07:49 ÖS Last Edit: Şub 18, 2018, 07:56 ÖS by farabi
Soru nedir , Çin süper güç mü değil mi ?
Bu kavram ortaya konurken , bunun varlığını ölçmek maksadıyla, değerlendirme metodolojisi ortaya konmuş mu , konmamış mı ?
Bu terimi bulan adam , ben koydum , oldu mu demiş ?

Bir de şöyle bir durum var , hemen her konuya 0 ve 1 olarak yaklaşmak doğru değil. Onlarca kriter içerisinde Çin bazılarında yeterlilik sağlamaya başlamış ve fakat yeterlilik sağlayamadığı da onca konu var. Bu iş bir süreç işi o süreci de çarpışa çarpışa aşmak durumundalar. Diğer taraftan ABD'de dört başı mamur süper-güç ülke pozisyonunda değil artık , onun da açmazları var. Bununla birlikte süper güç kavramının en temel indikatörü durumunda olan hard-power ve soft power imkanlarını yer kürenin her hangi noktasına aktarım kabiliyetine sahip en önemli durumundalar.

ABD özelinde ise yukarıda yazıldığı haliyle, uzak doğuda baskılandığı , ortadoğudan silindiği gibi yorumlara gelince , bunlar başlı başına izafi ve zayıf tespitler. Kaldı ki katılmadığım bu önermeleri doğru kabul etsek dahi , bu en fazla ABD'nin tek kutuplu düzenin yıkılmaya başladığını , en azından bakılırsa ise politik başarısızlığı olarak okunur. Mesajı Paylaş

HDS

Çün "küresel bir oyuncu" olma yoluna girmiş bir stajyer şimdilik. Ama o yola girdi. 19. Parti kongresi de bunu perçinledi.

Onun için de kalan herkes için de çok zor olacak bu süreç.

Mezuniyet garanti değil. Mesajı Paylaş

kara mehmet

  Esasen tek süper güç Amerikadır. Rusya, Çin gibi ülkeler bölgesel güçtür. Süper güç teriminin altını doldurabilen tek bir ülke var.

  Bölgesel güç derken ülkelerin komşularına etki kabiliyeti düşünülmeli. Bu etki kabiliyeti de her bölgesel güç için aynı değil. Örneğin Almanya için bölgesel güç diyebiliriz ancak bunun altını Amerikalıların istediği kadar doldurabilir. Diğer yandan Rusya örneği var. Bu ülkenin Ukrayna üzerindeki gücü ile Almanyanın komşuları üzerindeki gücü bir değil.

 Çini bölgesel güç olarak kabuledip kendi komşuları üzerindeki etkisi üzerinden gücünü değerlendirmek daha doğru olacaktır. Mesajı Paylaş
SAVAŞMA SEVİŞ

putty

Burada süpergüç deyince devrin roma imparatorluğu olan güç kastediliyorsa bu tabiki ABD dir. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter