Çin Silahlı Kuvvetleri

Başlatan kimlikci, May 16, 2016, 09:16 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

eternal773. gemi için düşünülen fırlatma sistemi Mesajı Paylaş

nokta

Çin'in 'hayalet uçağı' aktif kullanıma sunuldu

Çin'in radara yakalanmayan 5. nesil savaş uçağı J-20'nin ordu envanterine alınarak aktif kullanıma sunulduğu bildirildi.

Çin Merkez Televizyonu (CCTV), J-20'nin Çin Halk Kurtuluş Ordusu (ÇHKO) Hava Kuvvetleri envanterine girdiğini duyurdu.

İlk test uçuşunu 2011'de yapan hayalet uçağın kısa ve uzun menzilli füze taşıma kabiliyeti bulunuyor.

Çin'in J-20 ve J-31, ABD'nin F-22 ve F-35, Rusya'nın T-50 savaş uçakları, dünyada radara yakalanmayan uçaklar kategorisinde yer alıyor.

Ülkenin tamamen yerli üretimi hayalet uçağı J-20, geçen yıl kasım ayında düzenlenen Cuhay Havacılık Fuarı'nda gösteri uçuşu yapmıştı.

Savunma bütçesini 20 yıldır sürekli artıran Çin, ABD'den sonra askeri bütçeye en fazla kaynak ayıran ülke konumunda. Çin Maliye Bakanlığı, geçen hafta ülkenin 2017 savunma bütçesinin geçen yıla oranla yüzde 7 artırılarak 1,04 trilyon yüene (yaklaşık 152 milyar dolar) çıkarıldığını açıklamıştı.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin, kalkınma hedefleri çerçevesinde askeri teknolojiye de yoğun yatırım yapıyor.

Çin savaş uçaklarının yanı sıra denizaltı, yolcu uçağı, füze sistemleri de imal ediyor. Ülkenin tamamen yerli üretim olacak ikinci uçak gemisi "Şandong"un yapımının da bu yıl sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

http://www.trthaber.com/haber/dunya/cinin-hayalet-ucagi-aktif-kullanima-sunuldu-303171.html Mesajı Paylaş

nokta

Sahil Güvenliğe Yeni Silah Sistemi

Çin Sahil Güvenlik Komutanlığı (CCG), Tip 818 serisinin ilk gemisini ana silah olarak 76 mm PJ-26 top ve Tip 630 30 mm Nokta Savunma Sistemi ile (CIWS) donattı. Tip 630 Nokta Savunma Sistemi temel olarak gemisavar füzeler ile diğer hassas güdümlü silahların yanı sıra, sabit veya döner kanatlı hava platformları, küçük gemiler, kıyı hedefleri ve yüzey mayınlarına karşı savunma amacıyla tasarlandı. Jiangkai II sınıfı (Tip 054A) fırkateynler temel alınarak tasarlanan 3900 tonluk Tip 818 platformlar, 134 metre uzunluğa, 16 metre genişliğe sahip ve azami 27 knot hıza ulaşabiliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/sahil-guvenlige-yeni-silah-sistemi/4177/1 Mesajı Paylaş

Merkator

Çin'in İlk Yerli Uçak Gemisi Suya İnmeye Hazır

Çin Halk Cumhuriyeti, ilk yerli üretim uçak gemisini suya indirmeye hazırlanıyor. 50 bin ton deplasmana sahip Tip 001A, Dalian Tersanesi'nde inşa ediliyor.

Çin Donanması'nın halihazırda hizmetinde bulunan tek uçak gemisi Liaoning, Ukrayna'dan satın alınmış ve 2012 yılında göreve başlamıştı.

http://www.c4defence.com/Gundem/cin-in-ilk-yerli-ucak-gemisi-suya-inmeye-hazir/4246/1 Mesajı Paylaş

Atılgan

Çin İkinci Uçak Gemisini Suya İndirdi

Amiral Kuznetsov'un akrabası: Çin'in yeni uçak gemisi neler yapabiliyor?

Çin Halk Kurtuluş Ordusunun ikinci uçak gemisi, dün ülkenin kuzeyindeki Dalien kentindeki limanda düzenlenen törenle suya indirildi. Bu gemi, Çinli uzmanların sıfırdan 4 yılda kendi imkanlarıyla inşa ettikleri ilk uçak gemisi oldu. 001A sınıfı uçak gemisinin 2020 yılından önce ordunun hizmetine girmesi planlanıyor.

Geminin birçok taktik ve teknik özelliği açıklanmasa da askeri uzmanlar, 001A'in Çin Deniz Kuvvetlerinin ilk muharebe uçak gemisinin olacağını savunuyor.

Çin'in daha önce sahip olduğu ilk uçak gemisi Liaoning, genelde uçak pilotlarının eğitimi ve uçak gemileri grubunun kurulmasına yönelik deneme çalışmaları amacıyla kullanılmıştı.

Eski geminin gelişmiş modeli olan 001A, Çin'in Asya-Pasifik bölgesindeki etkisini artıracak. Çin yönetimi ayrıca bu geminin dışında en az ABD'nin aynı sınıftaki kardeşlerinin özelliklerine sahip olabilecek yepyeni bir uçak gemisi üretme planları yapıyor.

KUZNETSOV'UN KARDEŞLERİ

Çin'in iki uçak gemisi de Rusya'nın tek uçak gemisi Amiral Kuznetsov'un akrabaları kabul ediliyor. Eski adı Sovyet yapımı Varyag olan Liaoning uçak gemisinin platformu 1998'de Ukrayna'dan alınmıştı.

Sputnik'e konuşan Rus askeri uzman Vasiliy Kaşin, "001A uçak gemisi, dizayn bakımından Liaoning'e ve tabii ki Amiral Kuznetsov'a benziyor. Üst yapısı ve uçuş güverteleri bir miktar değişti, bununla birlikte yeni gemi elektronik donanımları bakımından Liaoning'dan oldukça üstün. Tüm parçalar son derece modern ve Çin'in yerli üretimi" dedi.

Kaşin, 001A uçak gemisinde Amiral Kuznetsov'da bulunan seyir füzelerinin olmayacağını, ancak bu hacimlerin gemide bulunacak uçaklar için ek yakıt depolarının ve cephaneliklerin sağlanması için değerlendirildiğini, gemide SU-33'lerin Çin versiyonu olan J-15 avcı uçaklarından en fazla 36 adet bulundurulabileceğini söyledi.

Kaşin, "Şu anda aynı projeye benzer bir uçak gemisinin inşaatı devam ediyor, geminin 2021'de suya indirilmesi planlanıyor. Nitekim 3 gemi, kıyı hava kuvvetleriyle ve sahil güvenlik birlikleriyle etkileşim halinde Çin'i savunma görevini üstlenecek, ayrıca Pasifik Okyanusu'nun batı kısmında kullanılabilecek" diye konuştu.

KIYILARI SAVUNMANIN ÖNEMİ

Çin, zaten dünyanın en büyük ikinci savunma bütçesi olduğu bilinen savunma bütçesinin sürekli olarak artırılması sayesinde askeri inşa işlerinin temposunu yüksek tutmayı başarıyor. Pekin'in savunmaya bu yıl için tahsis edeceği bütçenin yaklaşık 156 milyar dolar olacağı bildirildi.

Savunma bütçesinin aslan payınınsa deniz kuvvetlerinin geliştirilmesine yönelik kullanıldığı biliniyor. Bu yaklaşım, Çin'in kendisi için oluşabilecek tehlikeyi Pasifik tarafından beklediğini gösteriyor. Çin'in inşa ettiği gemiler, ABD'nin saldırı filosuna rahatlıkla karşı koyabilecek.

Öte yandan uzmanlar, Çin'in olası bir savaş durumunda sınırlarını koruyabileceği uzak menzilli hava savunma sistemlerinin hala eksik olduğuna dikkat çekiyor. Ancak Çin yönetimi bu eksiğini de Rus yapımı füze savunma sistemleriyle kısa sürede kapatmayı planlıyor. Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Dairesi (FSVTS) dün, Çin'e S-400 füze savunma sistemlerinin teslimatlarına başlandığını açıkladı.

http://www.kaptanhaber.com/haber/46040/amiral-kuznetsovun-akrabasi-cinin-yeni-ucak-gemisi-neler-yapabiliyor.html Mesajı Paylaş

nokta

Çin'in Beşinci Yuzhao Sınıfı Havuzlu Çıkarma Gemisi Suya İndi

Çin, beşinci Yuzhao Sınıfı (Tip 071) havuzlu çıkarma gemisini 15 Haziran'da China State Shipbuilding Corporation'ın (CSSC'nin) yan kuruluşu olan Hudong-Zhonghua Tersanesi'nde suya indirdi.

Tip 071 gemiler, temel olarak amfibi çıkarma operasyonlarında görev alıyor ancak insani yardım ve sivil tahliye görevlerinde de kullanılabiliyor. 210 metre uzunluğundaki gemi, 20 bin tonun üzerinde deplasmana sahip. Gemi, hangarında dört adede kadar orta ağırlık sınıfı helikopteri taşıma kapasitesine sahip. Azami 25 knot hıza ulaşabilen Yuzhao Sınıfı, 18 knot seyir hızında 10 bin deniz mili menzile sahip. Gemilerin azami operasyon süresi ise 60 gün. Sınıfın ilk gemisi Kunlun Shan (998) 2006 yılının aralık ayında suya indirilmiş ve 2007'nin kasım ayında hizmete girmişti.

http://www.c4defence.com/Gundem/sinifinin-besinci-gemisi-suya-indi/4557/1 Mesajı Paylaş

Atılgan

Çin'in yeni nesil destroyeri suya indirildi

Çin'in yerli tasarım ve üretim yeni nesil destroyeri, Şanghay'da suya indirildi. Şinhua ajansının haberine göre, Jiangnan Shipyard Group firması tarafından üretilen 10 bin tonluk yeni nesil destroyer, hava ve deniz savunma ekipmanları ile donatılarak test aşamasına başladı.

Çin donanmasının modernizasyonu için kilit öneme sahip olduğu belirtilen gemi, daha küçük ebatlı 052D sınıfı füze güdümlü destroyerlerin yerini alacak yeni tip 055 sınıfı destroyer olarak görülüyor.

Donanma, geçen yıl destroyer, korvet ve güdümlü füze fırkateynlerinin de aralarında bulunduğu 18 savaş gemisini envanterine aldığını duyurmuştu.

ABD, Pekin yönetiminin komşularıyla egemenlik ihtilafları yaşadığı Güney Çin Denizi'ne sıklıkla donanma gemilerini göndererek devriye faaliyetleri yapıyor.

Hidrokarbon ve balıkçılık açısından zengin kaynaklara sahip, aynı zamanda dünyanın en önemli uluslararası taşımacılık güzergahları arasında bulunan Güney Çin Denizi, dünya deniz ticaretinin 3'te 2' sine ev sahipliği yapıyor.

Güney Çin Denizi'nde egemenlik tartışmaları

Güney Çin Denizi'nde oluşturduğu yapay adalar üstünde hava üssü ve sivil tesisler inşa ederek ihtilaflı sulardaki konumunu güçlendirmeye çalışan Pekin yönetimi, başta Filipinler olmak üzere Vietnam, Brunei ve Malezya'nın aralarında bulunduğu komşu ülkelerle egemenlik tartışmaları yaşıyor.

Washington yönetimi, ihtilaflı Güney Çin Denizi'nin, seyrüsefer özgürlüğüne sahip uluslararası sulara dahil olduğunu ileri sürerek bölgeye askeri unsurlar gönderiyor. ABD yetkilileri, tartışmalı sulardaki yapay adalarda tesisler inşa eden Çin'e 'uluslararası hukuku ihlal ederek bölgeyi askerileştirdiği' suçlamasında bulunuyor.

http://www.denizhaber.com.tr/cinin-yeni-nesil-destroyeri-suya-indirildi-haber-74954.htm Mesajı Paylaş

nokta

Çin Güney Deniz Filosuna Yeni Korvet Takviyesi


Çin, 11 Temmuz'da yeni Tip 056 (Jiangdao) Sınıfı korveti Hanzhong'u (520) hizmete aldı. Temmuz 2016'da suya indirilen korvet, Çin Halk Kurtuluş Ordusu Deniz Kuvvetleri'nin (PLAN'ın) Güney Deniz Filosu'nda görev yapacak.

89 metre uzunluğunda, 11,6 metre genişliğindeki korvetin deplasmanı bin 365 ton. Platform, 60 kişilik mürettebat kapasitesine sahip. Korvetin silahları arasında dört adet YJ-83 gemisavar seyir füzesi, sekiz adede kadar füze fırlatabilen AJK-10 lançeri ve iki adet 324mm üçlü torpido kovanı yer alıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/guney-deniz-filosuna-yeni-korvet/4648/1 Mesajı Paylaş

Anatolia

Tip 055 Destroyer hakkinda South Front tarafindan hazirlanmis 6:20 sureli bir video. Suna benzer 9-12 adet civari gemiyi envanterimize katacagimiz gunu gormek bize nasip olur umarim.

https://www.youtube.com/watch?v=oaVp04Sn3ag


South Front : Rus bakis acisi ile Suriye'de yasanan gelismeleri analiz edip yorumlayan Youtube kanali. Mesajı Paylaş

nokta

Çin'in Dev İHA'sı Seri Üretime Giriyor


China Daily gazetesinin 15 Temmuz'da açıkladığı rapora göre, Çin'in en yeni silahlı keşif insansız hava aracı (İHA) Cai Hong 5 (Rainbow 5) seri üretim için hazır. Çin Havacılık ve Uzay Bilimi ve Teknolojisi Kurumu (CASC), CH-5'in ilk prototipini Kasım 2016'da düzenlenen Zhuhai Airshow China fuarında tanıtmıştı.

20 metre kanat açıklığına sahip CH-5 MALE (medium-altitude long-endurance) sınıfı İHA'nın azami kalkış ağırlığı 3 bin 300 kg; faydalı yük kapasitesi ise bin 200 kg. Her iki kanadının altında üçer adet askı noktası bulunan İHA, aynı zamanda termal görüntüleyicili bir elektro-optik/kızılötesi sensör podu da taşıyor. Sergilenen prototip, AR-1 kısa menzilli yarı-aktif lazer güdümlü zırh delici füzeler, AR-2 zırh delici füzeler ve bir Fei Teng-9 (FT-9) hassas güdümlü füze ile donatıldı. CH-5'ler, paylaşılan bir veri linki sayesinde CH-3 ve CH-4 İHA'lar ile iş birliği içinde görev yapabiliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/dev-iha-seri-uretime-giriyor/4659/1 Mesajı Paylaş

nokta

Rusya'dan Çin'e Mi-17 Satışı

Rus devlet silah ihracatı şirketi Rosoboronexport'un Genel Müdürü Alexander Mikheev 21 Temmuz'da yaptığı açıklamada, Çin'e dört adet Mil Mi-171E nakliye helikopteri tedariki için bir sözleşme imzaladıklarını kaydetti. Sözleşme, 2018 yılında yürürlüğe girecek. Çin, tedarik edeceği Mi-17 helikopterleri için teslimatı 2018 yılında yapılmak üzere dört adet JSC Klimov üretimi VK-2500 turboshaft motoru siparişi de verdi. Mi-171E, Mi-8/17 ailesinin ihracat varyantı.

http://www.c4defence.com/Gundem/beijing-e-ilave-nakliye-destegi/4684/1 Mesajı Paylaş

nokta

Çin'den Birçok İlk


Çin, Halk Kurtuluş Ordusu'nun kuruluşunun 90'ıncı yılı münasebetiyle bir tören düzenledi. Çin'in savunma kabiliyetlerini sergilemek için düzenlenen bu büyük törene belirli sayıda basın mensubu ve ilişkili insan davet edildi. İlk defa Zhurihe Üssü'nde yapılan organizasyonda, Çin Ordusu'nda kullanılan sistemler geçiş yaptı. Bu tören sırasında Batı'da merak uyandıran birçok araç ise ilk defa sergilendi.

Gerginliği artan Pasifik'te Çin Ordusu, sergilediği birçok sistemin yanında, hizmete yeni giren DF-31AG kıtalararası balistik füzesini de gösterdi.

Güç gösterisine dönen bu tören, Hindistan ve Çin'in Pasifik'teki komşuları üzerinde tedirginlik yarattı.

http://www.c4defence.com/ Mesajı Paylaş

Anatolia

#27
Ağu 04, 2017, 03:46 ÖS Last Edit: Ağu 04, 2017, 04:08 ÖS by Yönetim

Dünyanın en büyük ordusuna sahip olan Çin geçtiğimiz aylarda aldığı karar ile 2020'ye kadar mevcut
askeri yönetim ve komuta kademesinde reform yapacağını açıkladı. Çin Devlet başkanı ve aynı zamanda
Merkez Askeri Komisyonu Başkanı (CMC) Xi Jinping'in reform kararını açıklamasının ardından, ülke içi
ve dünya kamuoyu Çin'in yapacağı askeri reformlara büyük ilgi gösterdi. Nitekim bir çok Çinli uzman
yapılması planlanan değişiklikleri 60 yıldan fazla maziye sahip Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun (PLA) en
büyük reformu olarak yorumladı.

Peki Çin tarihinin bu en köklü ve kapsayıcı askeri reformları neleri içeriyor? Reformlarla birlikte askeri
yapılanma nasıl bir sisteme bürünecek?


Yazinin uzun versiyonu ve devami gorseller ile birlikte linktedir : http://www.academiachina.org/p1382/


Mesajı Paylaş

Anatolia


Terra

Çin ordusundan yeni model balistik füze


Askeri yetkililer, küresel vuruş kabiliyetine sahip DF-31AG adlı yeni model kıtalar arası balistik füzelerle Çin'in "stratejik caydırma gücünün arttığını" açıkladı.
Çin Halk Kurtuluş Ordusunun (PLA), geliştirdiği yeni model DF(Dongfeng)-31AG türü balistik füzeleriyle "stratejik caydırıcılığını artırdığı" bildirildi.

PLA Daily'nin haberine göre, Çin'in DF-31A model kıtalar arası balistik füzesinin (ICBM) geliştirilmiş bir versiyonu olan DF-31AG, sahip olduğu yüksek hareketlilik ve işlevsellikle PLA roket güçlerinin caydırıcılık gücünü artırdı.

Ordu yetkilileri, yeni geliştirilen katı yakıtlı taşınabilir DF-31AG füzelerini "Çin'in küresel konumu ve savunma gücünün bir simgesi" olarak nitelendirdi.

PLA balistik füze danışmanı Yang Çıncün, DF-31AG'nin çok kısa hazırlık süresiyle birçok arazi türünde fırlatılmaya müsait olduğuna dikkati çekerek, "Küresel vuruş ve yüksek manevra kabiliyetleri ile donatılan yeni balistik füze, ordunun stratejik caydırıcılığını ve hücum gücünü artırdı." ifadesini kullandı.

Ülke ordusunun envanterinde katı yakıtlı DF-31A ile DF-31AG ve sıvı yakıtlı DF-5B olmak üzere nükleer kapasiteli üç tür ICBM bulunuyor. ICBM, karadan fırlatmayla minimum 5 bin 500 kilometrelik menzile ulaşabiliyor.

PLA'nın 90'ıncı kuruluş yıl dönümü kutlamaları kapsamında geçen ay sonu ülkenin en büyük kara üssü olan Curıhı'da 12 bin asker ve 100'den fazla hava aracının katıldığı bir askeri geçit töreni düzenlenmişti.

DF-31AG'nin ilk defa sergilendiği törende ayrıca ülkenin yerli üretimi J-20 savaş uçakları ve HQ-22 hava savunma füzeleri de ilk defa görücüye çıkmıştı.

Törende konuşan Devlet Başkanı Şi Cinping, "Çin'in güçlü bir orduya her zamankinden daha çok ihtiyacı olduğu" açıklamasını yapmıştı.

http://www.ntv.com.tr/dunya/cin-ordusundan-yeni-model-balistik-fuze,tkxYjiUQgkyrR6Togu5SvA Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter