Çin Silahlı Kuvvetleri

Başlatan kimlikci, May 16, 2016, 09:16 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

nokta

Dongfeng-26 Füzesi Hizmete Girdi

Çin, 26 Nisan'da Halk Kurtuluş Ordusu'nun (PLA) yeni orta menzilli Dongfeng-26 (DF-26) balistik füze sistemini hizmete aldığını duyurdu. Dongfeng-26 (DF-26) hem geleneksel hem de nükleer savaş başlıkları ile donatılabiliyor. Yerli imkanlarla geliştirilen DF-26, kara ve deniz hedeflerine karşı hassas vuruş kabiliyetine sahip. Kuvvetin ayrıca Su-35 savaş uçağı hizmete aldığı da ilan edildi.

http://www.c4defence.com/Gundem/dongfeng26-fuzesi-hizmete-girdi/6190/1 Mesajı Paylaş

Karabasan
Çin'in Ningşia Hui Özerk Bölgesi'nin merkezi şehri Yinchuan'daki PLAAF Hava Üssü'ne ait yeraltı uçak hangarları
https://twitter.com/MrDepartment/status/995698157764923392 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Destiny

J-20'lerin HMD'leride operasyonel olmuş.

Mesajı Paylaş

nokta

Çin uçak gemi grubu başlangıç operasyonel seviyeye ulaştı

Çin Savunma Bakanlığı (MND), Çin'in ilk uçak gemisi Liaoning etrafında kurulan görev grubunun ilk operasyonel kabiliyete (Initial Operational Capability /IOC) ulaştığını duyurdu.

Devlete ait China Daily gazetesine göre, Liaoning ve beraberindeki gemiler, 12 Nisan'da filo incelemesine katıldıktan sonra Güney Çin Denizi'ne yöneldi ve "hava savunma, gemi savar ve denizaltı savar taktikleri ve kara hedeflerine karşı atışlar gerçekleştirdi."

http://www.c4defence.com/Gundem/cin-ucak-gemi-grubu-baslangic-operasyonel-seviyeye-ulasti/6465/1 Mesajı Paylaş

Karabasan

Çin'in geçtiğimiz aylarda düzenlenen DSA2018 fuarında görücüye çıkardığı roket-torpido karışımı sistem yenilikçi çözümler sunuyor
https://twitter.com/xinfengcao/status/987894940939137030 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

nokta

Çin iki adet Tip 055 muhribi denize indirdi

Çin'in Dalian Tersanesi (Dalian Shipbuilding Industry Company /DSIC) iki adet 10 bin tonluk Tip 055 muhribi aynı anda denize indirdi. İlk Tip 055 Jiangnan Changxingdao tersanesinde 2017 Haziran'dan denize inmişti. İkinci gemi se Nisan 2018'de indi.  Son denize inenler ise üç ve dördüncü gemiler.

Çin Halkın Kurtuluş Ordusu Deniz Kuvvetlerine (People's Liberation Army Navy /PLAN) göre Tip 055 gemileri yeni hava savunma sistemleri, su üstü ve su altı silahları ile donatılmış olacak. Bu muhripler PLAN'ın Tip 052D (Luyang III) sınıfı gemilerinin geliştirilmiş versiyonu. Gemiler 180 metre uzunluğunda, 20 metre genişliğinde ve 112 adet dikey ateşleme hücresine sahip. Bu hücrelerden Çin'in uzun menzilli seyir füzeleri dahi ateşlenebiliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/cin-iki-adet-tip-055-muhribi-denize-indirdi/6618/1 Mesajı Paylaş

nokta

Çin J-15 uçağının yerine yenisini geliştirecek

Çin, uçak gemisi konuşlu J-15 savaş uçaklarının yerine yeni uçak geliştirecek. J-15 uçağı dördüncü nesil çift motorlu Sukhoi Su-33 prototipinden hareketle geliştirildi. Shenyang Firmasının geliştirdiği uçak yaklaşık 33 ton kalkış ağırlığı ile kullanımda olan en ağır avcı uçağı olarak Liaoning uçak gemisinde görev yapıyor.

Çin'in FC-31 uçağı ilk uçuşunu 2012 yılında yaptı. Uçak J-15'ten daha küçük ve hafif.

http://www.c4defence.com/Gundem/cin-j15-ucaginin-yerine-yenisini-gelistirecek/6627/1 Mesajı Paylaş

nokta

Çin AIP denizaltısından rekor

Çin internet sayfası Halkın Günlüğü "People's Daily Online" Çin 'in ilk Havadan Bağımsız Tahrik sistemli (air-independent propulsion /AIP) denizaltısının Çin donanmasınca belirlenen birden çok rekoru kırdığını açıkladı. Yayına göre denizaltı en uzun seyir mesafesi, en derine iniş, zor şartlar altında hedef gemileri batırma.

Denizaltılarda üç alternatif yöntem kullanılıyor. Depoda saklı havanın personel ve güç için kullanıldığı yöntem en çok tercih ediliyor. Daha düşük teknoloji ve maliyetli bu yöntemde denizaltıların su altında kalma süresi 10 saat civarında kalıyor.

Havadan Bağımsız Sistemde depolanan hava personel için kullanırken güç kayanğı karma yöntem kullanılıyor. Su üstünde dizel makinası ile hareket eden denizaltı suyun altında elektrik gücünden yararlanıyor. Bu sistem  bir kaç hafta denizaltında kalabiliyor.

Nükleer güçle hareket eden denizaltılar ilse yalnız personel için havaya ihtiyaç duyuyor. Bu tip denizaltılar aylarca suyüzüne çıkmadan görev yapabiliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/cin-aip-denizaltisindan-rekor/6628/1 Mesajı Paylaş

Atılgan

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Deniz Kuvvetleri, güç gösterisi yaptı

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Deniz Kuvvetleri, filosuna eklediği iki yeni savaş gemisi ile güç gösterisi yaptı.
Çin Halk Kurtuluş Ordusu Deniz Kuvvetleri, bu ayın başlarında Asya'nın en büyük ve en gelişmiş savaş gemileri olan 13 bin tonluk iki tip 055 güdümlü füze gemisini suya indirdi.

"Çin Donanması gücünü ve isteğini gösterdi"

Rand Şirketi'nin kıdemli analisti Timothy Heath, "Bu geminin özellikle; çok gelişmiş bir tasarımı gizli özellikleri, radarları ve büyük bir füze stoku var. ABD, Japon ve Güney Kore gemilerinin çoğundan daha büyük ve daha güçlü." dedi.

Heath ve diğer askeri analistler, çift savaş gemilerini suya indiren Pekin'in, gemi inşa etme yeteneği ve deniz kuvvetlerini güçlendirme isteğini gösterdiğini belirtti.

Çin'in her yeni savaş gemisinin, bu yıl ABD Donanması'nın Suriye'yi vurmak için kullandığı Tomahawk füzesiyle eş değer olan uzun menzilli saldırı füzelerini ateşleyebilecek 112 dikey fırlatma tüpüne sahip olacağını belirtiyor.

China Daily'nin raporuna göre yeni savaş gemileri, Çin uçak gemisi savaş gruplarına entegre olmak için gizli bir tasarıma ve üst düzey elektronik savaş yönetim sistemine de sahip bulunuyor.

Timothy Heath, gemilerin Çin uçak gemilerini Ortadoğu gibi daha uzak bölgelere ulaştırmak için tasarlandığını söyledi.

https://www.denizhaber.com.tr/cin-halk-kurtulus-ordusu-deniz-kuvvetleri-guc-gosterisi-yapti-haber-83047.htm Mesajı Paylaş

nokta

Çin, Yeni Uçaklarını Teslim Aldı

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Donanması (People's Liberation Army Navy), yeni uçaklarını hizmete aldı. Donanma Havacılık Üniversitesi'nde düzenlenen törenle hizmete alınan 12 adetlik JL-10H ileri jet eğitim uçağı paketi, Çin Donanması'nda görev alacak pilotların yetiştirilmesinde görev alacak.

Çin Donanması, pilot eğitim programlarında yeniliklere gitti. Bu bağlamda pilot eğitimini Donanma Havacılık Üniversitesine devretti ve eğitim sürecini üniversitenin ardından iki aşamaya düşürdü. Daha önceki üç aşamalı sisteme göre daha verimli olması hedeflenen bu sistemle Çin Donanması, acilen ihtiyaç duyduğu 400 pilotun yetiştirme sürecini hızlandırmış olacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/cin-yeni-ucaklarini-teslim-aldi/6851/1 Mesajı Paylaş

nokta

Çin Uçağı Tayvanı Hedefliyor

Çin, J-16 uçaklarıyla harbe hazırlık eğitimi gerçekleştirdi. Su-30, J-10 ve J-11B uçaklarıyla icra edilen eğitimde farklı muharebe senaryoları uygulandı. Bu eğitimle birlikte J-16 uçakları, harbe hazırlık eğitimini tamamlamak için bir adımı daha geride bıraktı.

Çin'in en son geliştirdiği uçaklardan biri olan J-16, J-11 uçakları üzerinden geliştirildi. Uçak, ilk defa 2012-2013 yıllarında tanıtıldı ancak resmi olarak geçtiğimiz yıl Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun 90'ıncı kuruluş yıl dönümünde düzenlenen resmi geçit töreninde boy gösterdi. Menzili ve faydalı yükü artırılan platformun aviyonikleri de iyileştirildi. Yeni aviyoniklerle birlikte J-16'lara daha iyi hava-yer performansı sunan atış kontrol bilgisayarı entegre edildi. İki mürettebatla idare edilen uçaklar, 8 bin kilogram faydalı yük kapasitesi ve yüksek operasyon sığası ile de göz dolduruyor. Bütün bunların yanında kayda değer bir elektronik harp kabiliyeti de sunan platform, iki adet WS-10A turbofan motorla tahrik ediliyor. 30 mm top, anti-radyasyon füzeleri ve anti-gemi füzeleri de ateşleyebilen J-16, güdümsüz mühimmatları da kullanabiliyor.

Platformun olası bir Tayvan Operasyonu için geliştirildiği de savunma kulislerinde konuşulanlar arasında. Ayrıca icra edilen harbe hazırlık eğitiminin Çin'in 3'üncü Havacılık Bölüğü'ne bağlı uçaklarla gerçekleştirilmesi de burada konuşlu bulunan Su-30'ların J-16'larla değiştirileceği söylentisini de beraberinde getirdi. Bu Bölüğün görev alanı ise Doğu Çin Denizi ve Tayvan Bölgesi.

http://www.c4defence.com/Gundem/cin-ucagi-tayvani-hedefliyor/6855/1 Mesajı Paylaş


Destiny

Zhuhai airshowda yeni nesil bombardıman uçaklarını tanıtacaklar gibi...


Mesajı Paylaş

HDS

J-10B, TVC motorları ile Pugaçhev'in kobra manevrasını yapmış.

J-20 geldi gitti. Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

#104
Kas 06, 2018, 12:39 ÖS Last Edit: Kas 06, 2018, 12:46 ÖS by delenda_est_carthago
YAlniz J10 gercekten rol kapmis J-20'den.

adamlar TVC'yi cozmus yahu.

Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter