Hindistan Silahlı Kuvvetleri

Başlatan HDS, Eki 04, 2015, 06:28 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

nokta

Çıkarma Aracı Envanterde

Hindistan Donanması (Indian Navy/IN) altıncı Mk IV IN LCU L-56 Çıkarma aracını (Landing Craft ) envanterine kattı. Garden Reach Shipbuilders and Engineers Ltd ile IN, 303 milyon Amerikan Doları değerindeki sekiz adet araç için anlaşma imzalanmış, platformların altıncısı IN LCU L-56 Nisan 2019'da teslim edilmişti. 62,8 m uzunluğundaki araç Kolkata'da inşa edildi ve 50 kişilik mürettebatı bulunuyor. Entegre köprü sistemi ve entegre platform yönetim sistemiyle donatılan araç, 830 tonluk deplasmana sahip. Elektro-optik ateş kontrol sistemi ve 30 mm CRN-91 top ile donatılan Mk IV sınıfı platformların insani yardım, arama kurtarma gibi misyonlarda da kullanılması hedefleniyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/cikarma-araci-envanterde/8434/1 Mesajı Paylaş

nokta

700 Milyon Dolarlık Füze

Hindistan Hava Kuvvetleri, Balakot'ta Pakistan Hava Kuvvetleri ile gerçekleşen sıcak temasın ardından Rusya'dan 700 milyon ABD Doları değerinde havadan havaya ve havadan satıha füze tedarik edecek. Rus yapımı MiG ve Sukhoi uçaklarını silahlandırmak için tedarik edilecek füzeler arasında, R-73 ve Amerikan AIM-120 AMRAAM füzelerinin muadili olan R-77'de bulunuyor. Isı güdümlü R-73, 30 km menzile, aktif radar güdümlü olan R-77 ise 80 km menzile sahip. Ayrıca Hindistan Hava Kuvvetleri, savaş alanındaki etkinliğini artırabilmek adına Kh-31 anti radyasyon füzelerinden de alacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/700-milyon-dolarlik-fuze/8433/1 Mesajı Paylaş

nokta

Hindistan'a 11'inci C-17

Hindistan, C-17 nakliye uçağını envanterine katmaya devam ediyor. Boeing firması, 11'inci C-17 Globemaster III stratejik nakliye uçağını 26 Ağustos'ta Yeni Delhi'de Hindistan Hava Kuvvetleri'ne (Indian Air Force/ IAF) teslim etti. Boeing'in 2015 yılında Long Beach, California'daki C-17 üretim tesisini kapatmadan önce ürettiği son 12 adet platformdan olan uçak için 336,2 milyon ABD Doları değerinde sözleşme imzalanmıştı.

Platform, Hindon Hava Üssünde önceden teslim alınmış 10 adet C-17 ile birlikte konuşlandırılacak. Bu uçaklar ABD Dış Askeri Satış Programı kapsamında, 2001 yılında 4,1 milyar ABD Doları karşılığında sipariş edilmişti. Üst düzey IAF yetkilileri, platformun 74 tonluk kargo veya 150 tam donanımlı askeri personeli dört bin 200 km mesafeye taşıyabileceğini açıkladı.

http://www.c4defence.com/Gundem/hindistana-11inci-c17/8603/1

Mesajı Paylaş

nokta

Hindistan ve Rusya'dan Modernizasyon

Hindistan birden çok sistemin modernizasyonunu içeren bir program için Rusya ile anlaşmaya vardı. Rusya, Hindistan'ın Delhi sınıfı muhriplerin modernizasyonunu üstlenecek. Radar ve füze sistemlerinin iyileştirilmesiyle yürütülecek olan çalışma, P-15 Delhi sınıfı muhriplerin MR-755 Fregat-MAE E- satıh ve hava radarının modernize edilmesini ve Kashmir'de bir Hava Savunma Kompleksinin inşa edilmesini kapsayacak.

P-15 muhriplerin Hava Savunma kabiliyetini önemli ölçüde artırması hedeflenen iyileştirmenin bir parçası olarak, Hindistan'da sistemler elden geçirilirken, kritik donanımlar Hint endüstrisi ile Rusya'nın ortaklaşa çalışmasıyla üretilecek.

Delhi sınıfı gemiler, Hindistan'ın Project 15 adını verdiği programın ürünü olarak ortaya çıkmış; muhribin tasarımında Hindistan, SSCB'den önemli ölçüde destek almıştı. İki adet Sea King Mk42B veya Dhruv helikopterinin kullanımına uygun hangar ve piste sahip olan platformlar, Samahé 110N helikopter iniş yardım sistemiyle destekleniyor.

http://c4defence.com/Gundem/hindistan-ve-rusyadan-modernizasyon/8663/1 Mesajı Paylaş

nokta

Nüfuz Edici Bomba Teslim Edildi

İsrail, Hindistan Hava Kuvvetleri'ne (Indian Air Force/ IAF), sığınaklara karşı kullanılan Spice 2000 nüfuz edici bombanın ilk parti teslimatını tamamladı. Yeni varyantın teslimatını içeren teslimatla ilgili konuşan IAF kaynaklarına göre, mühimmatların Hindistan'a gönderilme süreci başladı ve ilk parti yakın zamanda teslim alındı. Yaklaşık 44 milyon ABD Doları değerinde, acil tedarik sözleşmesi altında satın alınan bombaları, İsrail merkezli Rafael firması geliştirdi. Anlaşma kapsamına, Mark 84 harp başlığı da dahil edildi.

Popeye havadan satıha füzenin türevi olan mühimmat, imha etmek için hedefin koordinatları ve uydu resimlerini kullanıyor. Elektro optik/ GPS güdüm kiti, güdümsüz bombaları hassas güdümlü bombalara dönüştürebiliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/nufuz-edici-bomba-teslim-edildi/8678/1

Mesajı Paylaş

nokta

MBDA, Hindistan'la Anlaştı

MBDA firması, Gelişmiş Kısa Menzilli Havadan Havaya (Advanced Short Range Air-to-Air Missile/ ASRAAM) ve Mistral füzelerinin nihai montajı, entegrasyonu ve test işlemleri için Hindistan merkezli Bharat Dynamics firmasıyla anlaşma imzaladı.

ASRAAM füzesi, Yeni Delhi'nin Sepecat/Hindustan Aeronautics (HAL) Jaguar jetlerinde kullanılacak. Ayrıca füze, Tejas Mk-1A, Hawk-Hindistan adı verilen Hawk Mk132 versiyonunda ve Sukhoi Su-30MKI platformunda yer alacak.  ASRAAM kızılötesi güdüm sistemiyle hedefini buluyor.

Mistral füzesi ise Hindistan'ın hafif taarruz helikopterlerinde (Light Combat Helicopter / LCH) kullanılacak.

http://c4defence.com/Gundem/mbda-hindistanla-anlasti/8698/1 Mesajı Paylaş

nokta

Hindistan, ikinci Scorpene Denizaltısını Teslim aldı

Hindistan'daki Mazagon Dock Shipbuilders Limited (MDL) tersanesi, 19 Eylül'de Mumbai'de düzenlenen bir törenle lisans altında inşa edilen Kalvari (Scorpène) sınıfı ikinci dizel-elektrikli denizaltıyı (SSK) Hint Donanması'na teslim etti.

Hindistan, Ekim 2005'te Hindistan'ın Project 75 denizaltı programı kapsamında, Fransız Naval Group (daha önce DCNS olarak biliniyordu) ile imzalanan bir anlaşmayla altı denizaltı siparişi verdi. Programın birinci sınıfı INS Kalvari Aralık 2017'de göreve başladı..

66 metre uzunluğundaki platformda altısı subay 31 mürettebatla görev yapabilir ve suya daldığında 20 knot sürate ulaşabilir.

http://c4defence.com/Gundem/hindistan-ikinci-scorpene-denizaltisini-teslim-aldi/8700/1 Mesajı Paylaş

nokta

Bahadur Devri Kapandı

Hindistan Hava Kuvvetleri (Indian Air Force /IAF) envanterinde bir devir sona erdi. Sık sık kaza / kırım olayları ile gündeme gelen IAF'ta Bahadur dönemi kapandı.

1985'ten bu yana görev yapan Hint MiG-27ML (NATO Kodu: Flogger)'leri geçtiğimiz günlerde düzenlenen bir törenle emekliye ayrıldı. Kuvvette bu uçağı kullanan son birim ise ülkenin batı kesiminde konuşlu bulunan 29 No' lu Akrep Filosu oldu.

İlk uçuşunu 20 Ağustos 1970'te gerçekleştiren ve Hindistan'da konuşlu HAL tesislerinde üretilen modelleri "Bahadur" olarak da anılan MiG-27'ler, değişken ok açılı kanat yapısına sahip. Toplamda 165 adeti Hint envanterine giren uçaklar, ok açılarını ortam koşulları ve sürate göre 16 ila 72 derece arasında değiştirebiliyor. Tek motorlu olan platformlardan bir filoyu daha Hindistan, Aralık 2018'de görevden çıkarmıştı.

http://c4defence.com/Gundem/bahadur-devri-kapandi/9123/1 Mesajı Paylaş

Terra

"Agni-V" geliyor

Hindistan Ordusu nükleer başlık taşıma kapasitesine sahip 5 bin 500 kilometre menzilli Agni-V balistik füzesini 2020 yılı içinde hizmete almayı planlıyor.

Hindistan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Hindistan yapımı yeni nesil kıtalar arası balistik füze Agni-V, ek atış testlerinden sonra 2020'de hizmete girebilir.

Agni-V'in son lansmanı Stratejik Kuvvetler Komutanlığı (SFC) tarafından Savunma Araştırma ve Geliştirme Örgütü (DRDO) yetkililerinin huzurunda gerçekleştirildi.

Savunma Araştırma ve Geliştirme Örgütü (DRDO)'nün geliştirme çalışmalarına 2008'de başladığı  Agni-V, 17 metre uzunluğunda, iki metre genişliğinde ve yaklaşık 50 ton ağırlığındadır. Üç aşamalı katı yakıtlı füze Hindistan askeri kaynaklarına göre yaklaşık 5.500-5.800 kilometre menzile sahip. Ancak füzenin 6.000 ila 7.500 kilometre menzile sahip olabileceği ve 1.500 kg nükleer savaş başlığı taşıyabileceği askeri kaynaklar tarafından iddia ediliyor.

http://defenceandtechnology.com/agni-v-geliyor/
Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter