İsrail Silahlı Kuvvetleri

Başlatan Merkator, Nis 21, 2017, 12:34 ÖS

« önceki - sonraki »

Terra

"INS Magen" göreve hazırlanıyor

Doğu Akdeniz'deki güç dengelerinde önemli bir aktör olan İsrail'in yeni savaş gemisi deniz denemelerine başladı.

İsrail Donanması için Almanya'da ThyssenKrupp Marine Systems'in Kiel'deki tersanesinde inşa edilen SA'AR 6 korvetinin ilk gemisi INS Magen deniz denemelerine başladı.

İsrail ile Almanya arasında dört SA'AR 6 korvetin inşasına ilişkin sözleşme Mayıs 2015'te imzalandı. Tasarım aşamasından sonra, geminin inşası Şubat 2018'de çelik kesme töreni ile başladı. İlk geminin 2020 baharında, geri kalan üç geminin ise bir kaç ay arayla İsrail Deniz Kuvvetleri'ne teslim edilmesi planlanıyor.

Yaklaşık 1.900 ton ağırlığa, 90 m uzunluğa sahip geminin silah sistemleri arasında  su üstü hedeflere karşı 76mm Oto Melara Top, 16 adet Gabriel Güdümlü Mermi, asimetrik tehditler için iki Typhoon Silah İstasyonu, hava hedeflerine karşı 32 mermi kapasiteli Barak 8 Dikey Atılabilir Güdümlü Mermi Fırlatıcısı, C-Dome nokta savunma sistemi ve iki 324mm Üçlü Torpido Fırlatıcısı yer alacak.

Ayrıca gemi Aktif Dizinli S-Bant EL/M-2248 MFSTAR Radarın yanı sıra elektronik harp, siber savunma sistemleri ve tespit ve gözetleme araçlarıyla donatılacak.

Hangar alanında SH-60 tipi bir helikopteri taşıyabilecek olan INS Magen radar kesit alanı, akustik izi ve sualtı gürültüsü düşük olması nedeniyle hayalet gemi olarak adlandırılıyor

http://defenceandtechnology.com/ins-magen-goreve-hazirlaniyor/ Mesajı Paylaş

nokta

Kamyona Monteli Obüs Siparişi

Ordunun yeniden yapılandırılması, yeni sistem tedariki ve hâlihazırda kullanımda olan donanımın modernizasyonu ile etkinliğinin artırılması için geniş çaplı bir stratejik planı uygulamaya koyan İsrail, sistem tedarik süreçlerine devam ediyor.

İsrail, envanterindeki M109 Doher'lerin yerini alması için Mayıs 2019'da imzaladığı değişim programını hayata geçiriyor. 12 yıllık periyodu kapsayan ve 280 milyon Amerikan Doları maliyeti olacağı hesaplanan plan kapsamında Elbit üretimi ATMOS kamyona monteli obüs sistemleri tedarik edilecek. Bu kapsamda geçtiğimiz yıl ilk parti ATMOS'lar için imzalanan 125 milyon Amerikan Doları tutarındaki sözleşmeye ek olarak geçtiğimiz günlerde yeni bir anlaşma haberi geldi. Anlaşma ile Tel Aviv, firmanın ABD'deki iştiraki Elbit Systems US'ten ilave ATMOS teslim alacak.

Soltam Systems'ın geliştirdiği ATMOS, modüler bir topçu sistemi. Kullanıcı talebi doğrultusunda herhangi bir kamyona monte edilebilen modül, gelişmiş elektronik alt yapısı ve otomatik yükleme sistemi sayesinde 2-6 personel ile idame ve idare edilebiliyor. 155 mm namlu ile donatılan sistem, DYU (dipten yanma ünitesi) kullanan ERFB-BB mühimmatlarla 40 km menzile atış yapabiliyor. ATMOS, dâhili ataletsel seyrüsefer ve gelişmiş elektronik sistemleri ile at-gözle kabiliyetine sahip. Bu sayede sistem, tek top-tek batarya görevlerini icra edebiliyor.

https://c4defence.com/Gundem/kamyona-monteli-obus-siparisi/9520/1 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter