Rusya Silahlı Kuvvetleri

Başlatan kimlikci, May 16, 2016, 12:18 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

nokta

Prens, Rus Donanması'nda

Nükleer denizaltılar, satha çıkmadan haftalarca seyir kabiliyetleri ve önemli miktarlarda harp başlığını tepki zamanı dâhi tanımayacak mesafalere dek hasım topraklarına yaklaştırabilmeleri itibariyle hâlen en stratejik silahlardan biri konumunda.

Rusya, Soğuk Savaş döneminde hem miktar hem de kabiliyet çok geniş bir nükleer denizaltı filosuna sahip olan Sovyetler'den miras aldığı denizaltıcılık geleneğini sürdürüyor. Bu kapsamda Moskova, Severodvinsk'te imzalanan tutanakla Borei-A sınıfı olarak da bilinen Proje 955A balistik füze denizaltısını Sevmash Tersanesi'nden teslim aldı. Rus devlet makamları, imzalanan belgenin aynı zamanda RFNS Knyaz Vladimir (K-549)'in operasyonel kabiliyet kazandığının bir simgesi olduğunun altını çizdi.

Dördüncü nesil olarak addedilen Proje 955A sınıfı denizaltılar, önümüzeki yıllarda Rus Donanması nükleer gücünün bel kemiğini oluşturacak. GRAU sisteminde 3M30 olarak da adlandırılan R-30 Bulava kıtalararası balistik füzelerden 16 adet taşıyabilen platformlar, 9 bin kilometre fırlatma menziline nükleer taarruzlar düzenleyebilmekte. Nükleer tahrik sistemi sayesinde hareket menzili gibi kısıtlamalara tabi olmayan RFNS Knyaz Vladimir'in deplasmanı satıhta 14 bin 720; dalışta ise 24 bin ton. 170 metre uzunluğunda olan denizaltı, 25 knot/saat sürate erişebilmekte ve ek olarak altı adet 533 mm torpido tüpüyle teçhiz edilmiş durumda.

https://c4defence.com/Gundem/prens-rus-donanmasi-nda/10040/1

Mesajı Paylaş

Hard-Kill


Hard-Kill


OPTIMUSRuslarin yaptigi bariz kostruktion hatasi.

Mesajı Paylaş

OPTIMUSMil-Mi 28 HAVOC ön tasarimi (1968 sonlari)

O nedenle Türk Savunma Sanayisinin ürün cikartma süreci cok daha kisa oldugunu düsünmekteyim. Kaldi ki, su siralar Rus Savunma Sanayisi ürünleri ilk saha denemelerinde basarisiz olmakta. T14 Suriye,  Pantsir Libya,  Mil-Mi 28 Irak simdiye kadar oturmus sistemler olarak görülürdü. Mesajı Paylaş

OPTIMUSIran Hava Kuvvetleri'ne ait bir F4, Irak Silahli Kuvvetleri Hava Savunma' sinin(S125) üzerinden ucarken. Mesajı Paylaş

nokta

Amfibi Taarruz Gemisi için B Planı Devrede

Fransa'nın 2015 yılında Mistral sınıfı amfibi taarruz gemisi tedarikini iptal etmesinin ardından Rusya, donanmanın ihtiyacını yerli kaynaklarla karşılamaya karar verdi.

Rus askeri kaynaklara göre Moskova, iki adet yeni amfibi taarruz gemisinin inşa edilmesi için sözleşme imzaladı ve çalışmalar önümüzdeki hafta başlayacak. UDC 23900 Surf projesi olarak adlandırılan çalışmayı Nevsky Tasarım Bürosu yönetiyor. Kerch'teki Zaliv Tersanesi'nde inşa edileceği belirtilen gemilerin değerinin yaklaşık 100 milyar Ruble civarında olduğu ifade edildi.

Kremlin 2011 yılında Fransa ile iki adet Mistral için 1,2 milyar Euro değerinde anlaşma imzalamıştı. Bu anlaşma, Rusya'nın Kırım'ı işgal etmesi nedeniyle iptal edilmiş; inşası tamamlanan iki Mistral yaklaşık 850 milyon Euro karşılığında Mısır'a satılmıştı.

https://c4defence.com/Gundem/amfibi-taarruz-gemisi-icin-b-plani-devrede/10336/1 Mesajı Paylaş

nokta

Rusya'nın Yeni Nükleer Denizaltısı Suya İndirildi

Rusya'nın Borei Projesi kapsamında inşa ettiği beşinci denizaltı, Knyaz Oleg.  Gücünü nükleer reaktörden alan platform, inşa edildiği tersanede düzenlenen törenle denize indirildi.

Knyaz Oleg, göreve hazır olduğunda Pasifik Filoda konuşlandırılacak. Borei-A Sınıfı Knyaz Vladimir denizaltısı ise yakın zamanda hizmete alınmıştı.

Rusya Savunma Bakanlığı, Borei-A sınıfı denizaltıların, varyantlarına göre daha sessiz ve gelişmiş manevra kabiliyetine sahip olduğunu belirtiyor. Borei sınıfı denizaltılar 16 adet Bulava balistik füze ile donatılabiliyor.

https://c4defence.com/Gundem/rusyanin-yeni-nukleer-denizaltisi-suya-indirildi/10362/1 Mesajı Paylaş

kubila

Rusya 150.000 asker, 414 uçak, 106 savaş gemisiyle birlikte 5 günlük tatbikat için alarma geçti.

Putin'in emriyle Rus birlikleri alarma geçirildi.

Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu'nun açıklamasına göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin silahlı kuvvetlerin savaşa hazır olup olmadığını test etmek için acil bir tatbikat emri verdi. Tatbikat Baltık ülkeleri, Finlandiya, Ukrayna, Belarus gibi geniş bir bölgeyi kapsıyor. Tatbikat amacının ülkenin güneybatısındaki "terör tehlikesi"ne karşı güvenliği sağlamak olarak açıklandı.


https://www.defenceturk.net/putinin-emriyle-rus-birlikleri-alarma-gecirildi

Mesajı Paylaş

nokta

Rusya Denizaltı Sayısını Artıyor

Rusya Savunma Bakanlığı, Proje 636.3 ve 677 denizaltıların inşası için sözleşme imzaladı. Anlaşma kapsamında Kilo sınıfı Proje 636.3 ve Lada sınıfı Proje 677 denizaltıları Admiralty Tersanelerinde inşa edilecek.

Kilo sınıfı platformlar dünyadaki en sessiz konvansiyonel denizaltılardan biri olarak biliniyor. Yaklaşık 75 metre uzunluğundaki Proje 636.3'ler 3 bin 76 ton deplasmana sahip.

Lada sınıfı Proje 677, Proje 636'nın geliştirilmiş varyantı olarak görülüyor. Dördüncü nesil dizel-elektrikli Lada sınıfı denizaltıları, yeni muharebe sistemleri ile donatıldı. Kilo sınıfına göre deplasmanı %25 daha az olan Lada sınıfı platformlar, havadan bağımsız tahrik sistemiyle donatıldı.

https://www.c4defence.com/Gundem/rusya-denizalti-sayisini-artiyor/10628/1 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter