Malezya Silahlı Kuvvetleri

Başlatan ayibarishi, Ağu 31, 2019, 07:15 ÖS

« önceki - sonraki »

ayibarishi

Sovyetler Birliği'nin dağılması ve modern Rus silahlarının uluslar arası piyasaya açılması sırasında, Malezya Hava Kuvvetleri beklenmedik bir yol seçerek MiG-29 uçağını satın aldı. Uçakları ilk yıllarında mutlu mesut kullandılar. Fakat Rusların bakım tutum yaklaşımı, yedek parça yönetimi ve batılı muadillerine göre kısa olan parça ömürleri nedeniyle, oldukça uzun zamandır problem yaşamaktalar. Aynı durum daha az vahim olarak ellerindeki Su-30 filosu içinde geçerli. (Ki bünyesinde ufacık dahi İsrail malı parça olmaması kaydıyla alınmış özel bir versiyondur.) İstedikleri harbe hazırlık oranını elde edemeseler de bir şekilde devam ediyorlar. Havada kalış süresi, menzili ve çıkabildiği irtifa vb. özellikleriyle bunu dengeliyorlar.

Neyse efendim epeyce uzun süredir Malezya MiG-29'ları yerde ve çok az uçuyor. Bu husus iki ülke arasında epey süredir müzakere konusu ve birçok farklı açıdan tartışıldı. Son olarak şu haber geçti:

https://www.nst.com.my/news/nation/2019/08/517247/russian-president-shares-special-bond-dr-m

Rusya uçakları geri satın almayı ve yerine (fiyat farkıyla elbette) yeni nesil MiG-35'lerden vermeyi teklif etmiş. Bakalım bu son öneriye Malezya yönetimi nasıl yaklaşacak? Malezya F/A-18E-F, Rafale vb. batı yapımı uçaklarla da ciddi biçimde ilgileniyor aslında. (Birkaç sefer haberler çıktı bu hususta.) Rusya elbette müşterisini kaybetmek istemiyor. Acaba geçmiş Rus tayyaresi deneyimleri Malezya'yı NATO standardı tayyarelere yönlendirecek mi? Yoksa iki lider arasındaki "özel ilişki" Rus havacılık ekolünün geleceğini bu ülkede kotarabilecek mi?..

Mesajı Paylaş

süper çavuş

8 tanede F/A-18D almışlardı bunlar .. Mesajı Paylaş

Topgun

Rus helikopterini aldık, boyumuzun ölçüsünüde aldık. Rus platformları ve idamesi ile ilgili hiç bir bilgisi olmayan cahil insanlar, sırf siyasi sebeplerle bu ürünlerin propagandasını yapıyorlar. Kullanan biliyor, eminim sesleri yettikçe yukarıyada iletiyorlardır, lakin siyasetçinin zerre kadar anlamadığı bu teknik hususları ne kadar ipleyeceği meçhul. Malezyanın aklı varsa seçimini tercih ettiği deniz üzeri uzun menzil çift motorlu F/A-18E/F olarak yapması lazım. Lakin yine siyasi sebeplerle Su-35 seçmeleride olası. Fakat kesinlikle MIG-35 olmamalı. Mesajı Paylaş

Baltica

@Topgun, siyasetci anlamiyor da, burokrati, askeri anliyor mu zannediyorsun ?

Bir kere, Rus mantalitesini bilmek lazim ki, adamlarla is yapma zemini bulasin. SSB'de veya HVKK Karargahinda, sor bakalim kac kisi Ortodox yilbasi, ad gunu ne demek biliyor ? Mesajı Paylaş

erdem

Ruslarla is yapmanin is yapmanin en cok yoran yani da Ruslar'in Rus yonteminden baska bir yontemi kabul etmemesi, anlamamasidir. Kabul ettiklerini, anladiklarini soyleseler de bu boyledir.

Bizimkiler oturup 18 ay toplanti yapabilirler. O toplantilarda cok ince teknik konular, prosedurler v.s. konusulabilir.

Her sey anlasildi zannettikten sonra adamlar yine bildikleri sekilde size teslimat yaparlar.

O saatten sonra butun projeyi iptal edemeyeceginiz icin geleni kabul eder, icinizden kufredersiniz. Mesajı Paylaş

Baltica

Aynen oyle ! Bir baska konu da - ki bu konuda birbirimize cok benziyoruz, yabancilik cekmezler- Ruslarin, bir hatanin sorumlulugunu ustlenmemek icin, inanilmaz yaratici yontemler gelistirmesidir. Ortada, bir hata varsa, akliniza gelebilecek herkes hatalidir, sadece o isi yapanin sorumlulugu yoktur. ! Mesajı Paylaş

nokta

Asya'da Çin Gemileri Artıyor

Malezya Donanması için sipariş edilen dört adet Keris sınıfı Kıyı Suları Görev Gemisinin (Littoral Mission Ship/ LMS) ilki teslim edildi. Çin'in Wuchang Tersanesinde inşa edilen platform, Doğu Çin'de Malezya hükümeti yetkililerine düzenlenen törenle devredildi. 780 ton deplasmana sahip gemi için 2017 yılında yaklaşık 285 milyon ABD Doları değerinde imzalanan sözleşme kapsamında, platformların teslimatının 2021 yılında tamamlanması planlanıyor.

Platformlardan iki adedinin Çin'de kalanların ise Malezya'da inşa edilmesi konusu gündeme geldi. Malezya hükümeti daha sonra bütün gemilerin Çin'de inşa edilmesi karşılığında maliyette indirim için görüşmelere başladı.  Malezya, karakol, terörle mücadele, arama - kurtarma, denizcilik bölgelerinin korunması gibi rollerde kullanmak için Keris sınıfı gemileri tedarik etme kararı aldı.

http://www.c4defence.com/Gundem/asyada-cin-gemileri-artiyor/9155/1
Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter