Rusya Silahlı Kuvvetleri

Başlatan kimlikci, May 16, 2016, 12:18 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

nokta

Kuzey Kutbuna Nükleer Kırıcı

FSUE ATOMFLOT firması, nükleer tahrik sistemine sahip buzkıran gemisi tedarik etmeye devam ediyor. Firma, Rusya merkezli Baltık Tersanesi (Baltiysky Zavod) ile Nükleer İtkili Buzkıran Gemi Projesi kapsamında inşa edilen Proje 22220 sınıfı platformların dördüncü ve beşinci gemilerinin inşası için yaklaşık 1,5 milyar Amerikan Doları değerinde anlaşma imzaladı. Platformların, 2024 ve 2026 yıllarında teslim edilmesi planlanıyor.

Projenin ilk gemisi olan Arktika'nın inşasına 2013'te başlayan Baltık Tersanesi, 2015 ve 2016 yıllarında ikinci ve üçüncü platformlar olan Siberia ve Ural'ı kızağa koymuştu. 2020'nin Mayıs ayında Arktika'nın hizmete girmesi planlanırken, Siberia'nın 2021'de, Ural'ın ise 2022'de teslim edilmesi hedefleniyor.
Her biri 33 bin 450 ton deplasmana ve 173 metre uzunluğa sahip olan Proje 22220 sınıfı gemiler, 175 MW'lık iki adet RITM-200 nükleer reaktörü ile tahrik ediliyor. Rusya'nın Kuzey Kutup bölgesindeki Kuzey Deniz Rotası için geliştirilen platformların maksimum buz kırma kapasitesi üç metre.

http://c4defence.com/Gundem/kuzey-kutbuna-nukleer-kirici/8508/1 Mesajı Paylaş

nokta

Askerler için Yeni Muharebe Teçhizatı

Rus askerleri, yeni muharebe teçhizatıyla korunacak. Samara ve Orenburg bölgelerinde konuşlandırılan yaklaşık iki bin askere Ratnik muharebe teçhizatı temin edildi. Muharebe alanındaki askerlerin yeteneklerini geliştirmek için tasarlanan bir projenin parçası olan Ratnik, yeni nesil muharebe teçhizatı olarak askere modern koruma, haberleşme, silah ve mühimmat desteği sunuyor.

Askerin muharebede kullanacağı teçhizat Ratnik: Kask, vücut zırhı; tek parça tulum; işitme koruma tertibatı; koruyucu gözlük; dizler ve dirsekler için koruyucu set; bir adet bomba atar, hafif makineli tüfek; keskin nişancı tüfeği, mühimmat; gündüz ve gece görüş sistemi; küçük boyutlu bir dürbün; optik ve termal silah görüşünü içeriyor.

Yaşam desteği ve güç kaynağı unsurlarının yanı sıra keşif, kontrol ve haberleşme cihazlarına sahip olan muharebe teçhizatı, ayrıca çok işlevli bir adet bıçak, kış ve yaz için iki taraflı kamuflaj seti; bir adet sırt çantası, ayrı su filtresi; nefes koruma cihazı, radyolojik ve kimyasal kontrol aracı ve tıbbi bakım teçhizatını bünyesinde bulunduruyor.

http://c4defence.com/Gundem/askerler-icin-yeni-muharebe-techizati/8540/1 Mesajı Paylaş

nokta

Amiral Kasatonov için Son Testler

Rusya'nın Proje 22350 sınıfı Amiral Kasatonov fırkateyni önümüzdeki hafta tersane testlerinin son aşaması için Baltık Denizi'ne doğru yola koyulacak.

Rus Donanması Sözcüsü Kaptan Igor Dygalo'nun açıklamasına göre, Firkateyn mürettebatının ve Severnaya Tersanesi teslimat ekibi programın tamamladığına dair bir rapor hazırlayacak. Rus Donanması Baş Komutanı Nikolai Yevmenov'a verilecek raporun ardından geminin teslim edilmesi konusunda karar verilecek. Testlerin ardından Amiral Kasatonov'un Eylül ayında, envantere giriş testlerine tabi tutulması planlanıyor. Sözcü Dygalo, "Fırkateyn mürettebatı, Rus Donanması Entegre Eğitim Merkezi'nde, testin bütün aşamalarını yürütmek ve gemi teçhizatı ve silahlandırma sistemlerinin daha sonraki operasyonlarını gerçekleştirmek için kapsamlı bir eğitimden geçti" dedi.

Proje 22350 sınıfı fırkateynler, 4 bin 500 ton deplasman ağırlığa ve 29 knot sürate sahip. Platformlar Oniks, Kalibr füzeleri ve Poliment-Redut hava savunma füzesi sistemiyle donatıldı.

http://c4defence.com/Gundem/amiral-kasatonov-icin-son-testler/8543/1 Mesajı Paylaş

nokta

Rusya, Yeni Kan Arayışında

Rusya, yeni denizaltı savunma harbi uçağı arayışına girdi. Rusya Savunma Bakanlığı'nın açıklamasına göre, Il-38 ve Tu-142'nin yerini alacak yeni denizaltı savunma harbi uçağı için çalışmalar başladı. Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Başkanı Denis Manturov, "Savunma Bakanlığı, mevcut modellere dayanarak yeni bir devriye uçağı oluşturulması için uçak geliştiricilerine çağrı yaptı. Bu yıl, temel bir seçimin yapılacağına inanıyorum" dedi. Manturov açıklamasında, uzun menzilli Tu-142 denizaltı savunma harbi uçaklarının modernizasyonu konusunda da çalıştıklarını ifade etti.

Mevcut IL tipi uçakların platformu üzerine denizaltı savunma harbi uçağı yaratma olasılığının inisiyatif temelde araştırıldığı belirtilirken, tamamen yeni bir uçak tipi geliştirme konusunun da gündemde olduğu açıklandı.

http://www.c4defence.com/Gundem/rusya-yeni-kan-arayisinda/8602/1 Mesajı Paylaş

Atılgan

Rus Donanması'nın filosuna 6 yeni denizaltı katılacak

Rus Donanması'nın filosuna 2020 yılında 6 adet yeni denizaltının katılacağı bildirildi. Yıl sonuna kadar üretimlerinin bitirilmesi planlanan denizaltılar, 2020'de donanma filosuna dahil edilecek.

Rusya Donanması'nın filosuna 28 yıl sonra ilk kez 4 özel nükleer denizaltı da dâhil olmak üzere aynı anda 2020 yılında 6 yeni denizaltı katılacak.

İmzalanan sözleşmeye göre, 2020 yılına kadar Siomash şirketi 955A planından Kinyaz Alig'e AM885 serisi Novasibirsk projesinin ilk serisini Rus Donanması'na teslim edecek.

Ayrıca bu şirketin AM 885 Kazan Özel Nükleer Denizaltı Projesi'ni ve 09852'yi Rusya Donanması'na teslim edeceği öğrenildi.

Bu nükleer denizaltı, bunun üzerine henüz bir test yapılmadığı için bir süre Rusya Savunma Bakanlığı'nın Derin Deniz Araştırma Enstitüsü'nün denetiminde olacak.

'Kinyaz Vladimir' ve 'Kazan' isimli nükleer denizaltıları, Rusya'nın savunma potanisiyelini artırıp okyanuslardaki konumunu güçlendirecek.

Daha önce Rusya Savunma Bakanı Sergei Shigo, bu yıl sonuna kadar dizel ve iki nükleer denizaltı da dâhil olmak üzere 3 yeni denizaltı teslim alacaklarını açıklamıştı.

https://www.denizhaber.net/rus-donanmasinin-filosuna-6-yeni-denizalti-katilacak-haber-90438.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

Rus Donanması'na elektrikli denizaltılar geliyor

Admiralty Tersanesi'nde Rusya'nın Pasifik Filosu için inşa edilecek 2 adet yeni Proje 636.3 dizel-elektrik denizaltı kızağa konuldu. Ufa ve Magadan isimli denizaltılar, 2021'in sonunda ve 2022'nin ilk yarısında teslim edilecek.
United Shipbuilding Corporation'ın iştiraki olan Rusya merkezli Admiralty Tersanesi, Rus Donanması'nın Pasifik Filosu için 2 adet yeni Proje 636.3 dizel-elektrik denizaltıyı kızağa koydu.

Ufa ve Magadan olarak adlandırılan gemiler, Eylül 2016'da Savunma Bakanlığı ile imzalanan Pasifik Filosu için altı adet denizaltı inşa sözleşmesi kapsamında kızağa konuldu.

Anlaşma sonrasında ilk platform, Petropavlovsk-Kamchatsky, 2017 yılında kızağa konulmuştu. 25 Kasım'da Rus Donanması'na teslim edilmesi planlanıyor.

Ufa ve Magadan'ın sırasıyla 2021'in sonunda ve 2022'nin ilk yarısında teslim edilmesi hedefleniyor.

https://www.denizhaber.net/rus-donanmasina-elektrikli-denizaltilar-geliyor-haber-91839.htm Mesajı Paylaş

Trilogy

Amiral Kasatonov fırkateyni yılsonuna kadar Rus donanmasına katılacak

Rusya Savunma Bakanlığı, Proje 22350 kapsamında üretilen en yeni fırkateyn Amiral Kasatonov'un bu yılsonuna kadar Rusya Deniz Kuvvetleri filosuna katılacağını duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı Enformasyon ve Kitle İletişim Araçları Departmanı'ndan yapılan açıklamada, Proje 22350 kapsamında üretilen Amiral Kasatonov fırkateyninin ve diğer bazı gemilerin bu yılsonuna kadar Rusya Deniz Kuvvetleri filosuna katılacağı belirtildi.

Açıklamada, "Bu yılsonuna kadar özellikle Amiral Kasatonov fırkateyni, Gremyaşiy korveti, İnguşetya hafif füze kruvazörü, mayın tarama gemisi Vladimir Emelyanov, Akademik Paşin deniz tankeri ve diğer lojistik destek gemileri Rusya Deniz Kuvvetleri filosuna katılacak" ifadelerine yer verildi.

Pasifik Filosu için üretilen Volhov adlı ikinci denizaltının yılsonuna kadar suya indirileceği hatırlatılan açıklamada, şöyle dendi:

"Gemi onarım ve modernizasyon alanında Vepr nükleer denizaltısının, Olenegorskiy Gornyak adlı büyük çıkarma gemisinin ve Romuald Mukleviç hidrografi gemisinin onarımı tamamlanmak üzere. Büyük denizaltısavar gemilerinin onarım ve modernizasyon programına devam edilecek."

https://tr.sputniknews.com/savunma/201912011040731744-amiral-kasatonov-firkateyni-yilsonuna-kadar-rus-donanmasina-katilacak/ Mesajı Paylaş

nokta

Rusya, S-300 Konuşlandırdı
 
Sovyetler Birliği, S-25 Berkut (NATO kodu: SA-1 Guild) hava savunma füzelerinin yerini alması için S-300 yarı mobil sistem üzerine 1967'de çalışmaya başladı. Günümüzde Çin, Yunanistan ve Hindistan gibi ülkelerin envanterinde olan sistemin modernize edilmiş varyantı S-300PM2 Favorit'i Rusya, güneybatısında yer alan Voronej Bölgesi'nde muharebeye hazır halde konuşlandırdı.

Rusya'nın envanterini yeniden silahlandırma programı kapsamında modernizasyon sürecine giren sistem, uçan platformları 200 kilometre, balistik füzeleri ise 40 kilometre menzilde durdurabiliyor.

http://c4defence.com/Gundem/rusya-s300-konuslandirdi/9039/1 Mesajı Paylaş

Terra

Rus Ordusuna "Pantsir" takviyesi

Rus ordusu Aralık ayı sonuna kadar 27 adet Pantsir-S1 hava savunma sistemini teslim alacak.

Rusya Hava Kuvvetleri Genel Komutan Yardımcısı Korgeneral Andrei Yudin, "Siparişi verilen 27 adet Pantsir -S1 hava savunma sisteminin teslimatının 2019'da yapılması planlanıyor." dedi.

Rus ordusunda 2012 yılında hizmete giren Pantsir-S1'ler, Tunguska sisteminin yerini alması amacıyla 1990'lı yıllarda geliştirilmeye başlandı. İki adet çift namlulu topa sahip. Paletli, tekerlekli ve çekili araçların üzerine entegre edilebiliyor.

Atış kontrol sistemi; bir hedef tespit radarı, UHF ve EHF olmak üzere çift bandlı takip radarı ve elektro-optik sensörlerden oluşuyor. Topların azami menzili 4 km, füzenin ise 20 km civarındadır.

http://defenceandtechnology.com/2019/12/05/rus-ordusuna-pantsir-takviyesi/ Mesajı Paylaş

Merkator

Ruslar Kuzey Filosu için S-400'leri Arktika'ya yerleştirecek

Rusya Donanması Kuzey Filosu, gelecek birkaç yıl içinde S-400 füze savunma sistemleri ile donatılacak. Rusya'nın hedefi, Kuzey Kutbu'ndaki en yakın bölge olan Arktika, S-400'ler tarafından kullanılacak.

Rusya'nın Kuzey filosu Komutanı Aleksandr Moiseyev, Arktika bölgesindeki uçaksavar ve radyo-teknik birliklerinin yeniden silahlanma sürecinden geçtiğini söyledi. Rusya'nın en gelişmiş uzun menzilli hava savunma sisteminin bu birliklere gönderileceğini belirten Moiseyev, "Bölgedeki tüm askeri birlikler gelecek yıllarda S-400'le donatılacak" dedi.

Moiseyev, S-400'ün halihazırda Novaya Zemlya'daki füze ve uçaksavar birliğine konuşlandırıldığını kaydetti.

http://www.kokpit.aero/kuzey-s400-koruma Mesajı Paylaş

OPTIMUS

#130
Ara 15, 2019, 11:47 ÖÖ Last Edit: Ara 15, 2019, 11:57 ÖÖ by OPTIMUS
 ;DTalihsiz gemi. Tamire gitti; üzerine vinc düstü.... yandi.. simdi söndürmek icin gemiye su alcaklar... Bi batmadigi kaldiydi... Mesajı Paylaş

Trilogy

Şoygu: ABD'nin 2020 savunma bütçesi, Rusya'nın bütçesinin 16 kat üzerinde

ABD'nin 2020 savunma bütçesinin yaklaşık 750 milyar dolar olduğunu belirten Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, bu rakamın Rus savunma bütçesinin 16 kat üzerinde olduğunu vurguladı.

Rusya Savunma Bakanlığı'nda her yıl düzenlenen ve savunma alanındaki çalışmaların değerlendirildiği toplantıda konuşan Şoygu, "ABD'nin 220 savunma bütçesi ilk kez 750 milyar dolara yaklaşıyor. Bu, tüm dünya ülkelerinin toplam savunma bütçesiyle kıyaslanabilecek seviyede, Rusya'nın bütçesinin ise 16 kat üzerinde" dedi.

'Rusya en çok savunma harcaması yapan ülkeler sıralamasında geriledi' 
Şoygu, diğer ülkelerin savunma harcamalarının artması nedeniyle Rusya'nın en çok savunma harcaması yapan ülkeler sıralamasında gerilediğini belirtti.

Savunma Bakanı, "2018 yılında 7. sıradaydık, bu yıl 8. olduk. Gelecek yıl 9. sıraya gerileyeceğiz. Ancak bu sırada birlikleri yeni silahlarla donatma, modern askeri altyapılar kurma ve askerlerin sosyal güvenlik sorunlarını çözme konusunda yakalanan tempoyu koruyoruz" diye konuştu.

Şoygu, Rusya'nın birliklerini silahlanma yarışına girmeden ancak mevcut tehditleri dikkate alarak yeniden silahlandırdığının altını çizdi.

'Avangard'la donatılan ilk alay göreve başlıyor'
Bu arada Şoygu, Avangard hipersonik kanatlı planörlü stratejik füze sistemleriyle donatılan ilk alayın bu hafta göreve başlayacağını ifade etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 1 Mart 2018'deki Federal Meclis konuşmasında tüm dünyaya duyurduğu Avanagard sistemleri, sesten 20 kat hızlı olmasıyla dikkat çekiyor.

https://tr.sputniknews.com/savunma/201912241040908524-soygu-abdnin-2020-savunma-butcesi-rusyanin-butcesinin-16-kat-uzerinde/
  Mesajı Paylaş

nokta

Rusya'nın Yeni Deniz Tankeri Hizmete Girecek

Rusya Kuzey Donanma basın bürosunun bildirdiğine göre, yeni deniz tankeri Akademisyeni Pashin, Kuzey Filo'nun lojistik destek kuvvetlerine Ocak ayı sonunda katılacak.

Törene ilişkin açıklamada "21 Ocak'ta Kuzey Donanması'nın Severomorsk deniz üssünde yeni deniz tankeri Akademisyen Pashin'e Donanma yardımcı filosunun bayrağının toka edilmesi için tören düzenlenecek" denildi.

2019 yılında, yeni deniz tankeri Barents Denizi'nde kapsamlı bir deneme programına girdi. Açıklamada, nükleer enerjiyle çalışan füze kruvazörü Pyotr Veliky ve Amiral Gorshkov fırkateynleri tankerin denemeleri sırasında yardım sağladı.

Akademisyen Pashin tankeri Rusya Savunma Bakanlığı'nın emriyle Nevsky Tersanesi'nde inşa edildi. Gemi, denizde hareket halindeyken sıvı ve kuru yüklerin yerlerinin değişmesi için mekanizmalarla donatılmıştır. Geminin kargo sistemi aynı anda sekiz tip yükü taşıyabilir. Tanker 130 metre uzunluğunda ve 21 metre genişliğindedir, maksimum 16 knot sürate ulaşır ve 60 gün görev yapabilir.

https://c4defence.com/Gundem/rusyanin-yeni-deniz-tankeri-hizmete-girecek/9206/1 Mesajı Paylaş

nokta

Rus Donanmasına Güç Takviyesi

Rusya'nın Gremyashchiy sınıfı Proje 20385 korveti, aralık ayında başlayan kabul testlerini başarıyla tamamladı. Kalibr ve Oniks seyir füzeleriyle donatılan platform, Kuzey Rusya'da Barents Denizi'nin bir kolu olan Beyaz Denizde kıyı, deniz ve simüle hava hedeflerine karşı atış testleri icra etti. Ka-27 helikopteri için hangarı olan Proje 20385 korveti, iki bin 200 ton deplasmana sahip ve 15 gün denizde ikmalsiz görev yapabiliyor.  Paket denizaltı savunma harbi ve Kalibr-NK füze sistemi teknolojisiyle donatılan geminin, kabul testleri Aralık ayı başında başlamıştı. Kuzey filosu geminin haberleşme -teknik donanım dahil ekipman ve işleyişinin test edileceğini bu sırada  açıklamıştı.

https://c4defence.com/Gundem/rus-donanmasina-guc-takviyesi/9221/1 Mesajı Paylaş

nokta

Rus Tankları için Yeni Zırh Delici

Ordunun kabiliyetlerini geliştirmek için modernizasyon faaliyetlerinin yanı sıra yeni sistem tedarik projeleri de yürüten Rusya, mühimmat alanını da ihmal etmiyor. Rus Savunma Bakanlığı, 125 mm namlu kullanan tanklardan ateşlenebilen yeni zırh delici mühimmat sipariş edildiğini açıkladı.

Rus medyasında yayımlanan bir habere göre Rus Ordusu yeni nesil zırh delici mühimmat tedarik edecek. 3BM44M "Lekalo" olarak açıklanan yeni mühimmat, APFSDS (Armour Piercing Fin Stabilised Discarding Sabot / Sabot Bırakan Fin Stabilizeli Zırh Delici) türünde. Bir süredir geliştirme faaliyetleri devam eden mühimmatın, tungstenden imal edilmiş gelişmiş bir darta sahip olduğu tahmin ediliyor. Yine Rus basınına göre Rus Ordusu'nda kullanılan tüm 125 mm namlulardan ateşlenebildiği belirtilen mühimmat, kullanılan namluya bağlı olarak beş bin metre menzile ulaşabilmekte. Lekalo'nun 2 bin metre mesafeden batılı ana muharebe tanklarını delebileceği de iddialar arasında.

https://c4defence.com/Gundem/rus-tanklari-icin-yeni-zirh-delici/9217/1 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter