Rusya Silahlı Kuvvetleri

Başlatan kimlikci, May 16, 2016, 12:18 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

nokta

Kuru Havuz Battı, Rusya'nın Tek Uçak Gemisi Amiral Kuznetsov Hasar Gördü

Rusya'nın tek uçak gemisi Amiral Kuznetsov Salı günü Arctic kenti Murmansk yakınlarında tamir edilirken hasar gördü. Gemiye çarpan yüzer havuz (PD-50) battı. Kaza, saat 3:30 'da Murmansk yakınlarındaki onarım tersanesinde meydana geldi.

PD-50 yüzen havuz, Rusya'nın en büyük, dünyanın en büyük havuzlarından biridir.

Rusya'nın United Shipbuilding Corporation başkanı Alexei Rakhmanov, TASS haber ajansına verdiği demeçte, "Yaklaşık 15 metre yüksekliğindeki bir vinç güverteye düştü. Hasarın derecesini değerlendiriyoruz. Gövde ve güvertede hasar olduğu açıktır. Neyse ki, hasar geminin işi için hayati olmayan kısımlarda oldu" dedi.

Amiral Kuznetsov, 1997'den bu yana ilk büyük onarım çalışmalarından geçiyor. Uçak gemisinin 2020'nin sonunda, tamamlanması ve 2021'de Rus Donanmasına yeniden katılması bekleniyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/kuru-havuz-batti-rusya-nin-tek-ucak-gemisi-amiral-kuznetsov-hasar-gordu/7308/1 Mesajı Paylaş

HüsamettinErTürk

Rusya Askeri İstihbarat Başkanı Korobov hayatını kaybetti

 Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, GRU Başkanı Korobov'un "uzun süredir devam eden elim hastalığı" nedeniyle hayatını kaybettiği belirtildi.

Rusya Savunma Bakanlığı, Korobov'un ölümü üzerine "Rusya'nın gerçek oğlu" ifadesini kullanarak vererek ailesine başsağlığı diledi.

Igor Korobov'un, geçtiğimiz ay Rusya Devlet Başkanı Putin'in Salisbury zehirlenme olayını ele alış biçimi ve diğer uluslararası operasyonlardaki yetersizliği sebebiyle azarlanmasının ardından hastalandığı belirtildi. 63 yaşında hayatını kaybeden eski savaş uçağı pilotu Korobov'un daha önce Rusya Silahlı Kuvvetlerin Genel Direktörü olarak görev yaptığı 1980 yılında Savunma Bakanlığının Moskova askeri akademisinden mezun olarak casusluk dünyasına girdiği belirtildi.
https://www.haberturk.com/rusya-askeri-istihbarat-baskani-korobov-hayatini-kaybetti-2229883

Ve ek bir bilgi
Korobov'dan önceki GU/GRU şefi de 2016'da ani kalp krizi sonucu ölmüştü. (igor sergun) Mesajı Paylaş

Terra

Rus Donanması daha fazla "Ivan Gren" istiyor

Rus Deniz Kuvvetleri, Proje 11711 sınıfı çıkarma gemisi Ivan Gren'den daha fazla tedarik etmeyi planlıyor.

Rus Genelkurmay Başkanı Alexei Rakhmanov Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Rusya'nın Birleşik Gemi İnşa Kurumu'nun (USC) Rus Donanması için iki ya da üç Ivan Gren sınıfı amfibi saldırı gemisi inşa edeceğini açıkladı.

Birleşik Gemi İnşa Kurumu (United Shipbuilding Corporation) Başkanı Aleksey Rakhmanov da, "Ivan Gren projesinin sonuçlandırılması için bir karar verildi. Özellikle, gemide değişiklikler olacak. Geliştirilen proje kapsamında en az iki veya daha fazla gemi inşa etmeyi planlıyoruz." dedi.

Savunma Bakanlığı Nevski Tasarım Bürosu'na bir adet Proje 11711 sınıfı amfibi çıkarma gemisi siparişi verdi. Projenin ilk gemisi olan Ivan Gren (Project 11711) Aralık 2004'te başlayan inşaatının ardından 2012'de denize indirildi ve Haziran 2018'de hizmete girdi.

Baltık kıyısındaki Yantar Tersanesi'nde inşa edilen projenin ikinci gemisi olan Pyotr Morgunov'un, Mart 2019'dan sonra Rus donanmasına teslim edilmesi planlanıyor.

Boyu 120, eni 16,50 metre olan ve deplasmanı 6 bin ton olarak dizayn edilen gemi, 13 ana muharebe tankı veya 36 zırhlı personel taşıyıcı ile 300 deniz piyadesi taşıyabiliyor. Gemiye iki Ka-29 helikopteri de konuşlandırılabiliyor. Geminin silahları arasında bir adet 30mm AK-630M-2 Duet ve iki adet 30mm AK-630M yer alıyor.

http://defenceandtechnology.com/2018/12/04/rus-donanmasi-daha-fazla-ivan-gren-istiyor/ Mesajı Paylaş

Karabasan

Putin Avangar hipersonik seyir füzesinin seri üretime girdiğini açıkladı. Teslimatların seneye başlaması bekleniyor. Konuşmasının devamında nükleer 3 leme de modern silah teknolojilerinin payının %82 olduğunu da duyurdu.
http://kremlin.ru/events/president/news/59431 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

nokta

İlk Üretici Testleri Tamamlandı

Rusya, envanterindeki en yeni platformlardan biri olan RFNS Admiral Kasatonov hakkında açıklama yayınladı. Açıklamada, platformun ilk üretici testlerinin tamamlandığı bildirildi.

Donanmanın en yeni fırkateynlerinden biri olan RFNS Admiral Kasatonov, üretici testlerine geçtiğimiz bahar ayında Finlandiya Körfezi'ndeki buzların çözülmesinin ardından başlayabilmişti. Platform, Baltık Test Alanı'nda gerçekleştirilen ilk safhanın ardından, St. Petersburg'a döndü.

Rusya merkezli Severnaya Tersanesi'nde inşa edilen gemi, 135 metre uzunluğunda. Deplasmanı 5 bin ton olan Admiral Gorshkov sınıfı platform, ikmal bütünlemesiz olarak 30 gün boyunca görev yapabiliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/ilk-uretici-testleri-tamamlandi/7655/1 Mesajı Paylaş

Terra

Rusya'da askerlere cep telefonu yasağı geliyor

Rusya parlamentosu, askerlerinin internet üzerinden bilgi paylaşmasını yasaklamak için sunulan yasa tasarısını onayladı.

Rusya, araştırmacı gazetecilerin Moskova'nın dış çatışmalardaki gizli rolüne ışık tutmak için sosyal medya yayınlarını kullanması üzerine, askerlerinin internet üzerinden bilgi paylaşmasını yasaklamak için harekete geçti.

Onaylanan yasa tasarısı, askerlerin ve yedek birliklerin, çevrimiçi ortamda ordudaki rolleri ya da nerelerde bulundukları ile ilgili bilgilerin toplanmasını sağlayacak herhangi bir şey paylaşmasını yasaklıyor. Yasa, fotoğraf, video ve coğrafi verilerin paylaşılmasının yasaklanmasını da kapsıyor.

Askerlerin ayrıca, diğer askerler veya asker yakınları hakkında bilgi paylaşması da yasaklanacak. Yasağı ihlal edenler ise disiplin cezalarına maruz kalacak.

Tasarıyla ilgili açıklama notunda, "Askerler tarafından internet ya da kitle iletişim araçlarıyla paylaşılan bilgiler… Bazı durumlarda, Rusya devlet politikasının taraflı bir değerlendirmesinin oluşturulması için kullanılıyor" ifadeleri kullanıldı.

http://defenceandtechnology.com/2019/02/14/rusyada-askerlere-cep-telefonu-yasagi-geliyor/
Mesajı Paylaş

Trilogy

Rusya ordusu 6 yılda 200'den fazla balistik füze aldı

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rus ordusunun 2012-2018 yılları arasında 109 kıtalararası, 108 denizaltı balistik füzesi aldığını söyledi. Şoygu'ya göre, Suriye'deki operasyon sırasında da 316 yeni silah denendi.

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma'nın savunma komitesi toplantısında konuşan Şoygu'nun açıklamasına göre, son 6 yılda Silahlı Kuvvetler 109 kıtalararası Yars, 108 denizaltı balistik füzesi, 3 adet Borey stratejik füze denizaltı kruvazörü, 17 Bal ve Bastion kıyı füze sistemi, 3.712 yeni ve modernize edilmiş tank, diğer zırhlı araç, 1000'den fazla uçak ve helikopter, 161 gemi, tekne ve denizaracının sahibi oldu.

Orduya kazandırılan bu yeni silahlarla 12 Yars füze sistemi alayı, 10 İskender sistemi alayı, 13 Mig-31BM, Su-35Si Su-30SM, Su-34 alayı, 3 Ka-52 ve Mi-28 alayı, 20 S-400 alayı, 23 Pantsir-S bölüğü, 17 Bal ve Bastion bölüğü yeniden teçhizatlandırıldı.

'SURİYE'DE 166 SALDIRI GERÇEKLEŞTİRİLDİ'

Rusya ordusu uçak ve gemileri ile kruz füzeleriyle ilk kez Suriye'deki teröristlere ait mevzilere 166 saldırı gerçekleştirdi. Suriye'de 316 yeni silah denendi.

https://tr.sputniknews.com/rusya/201903111038130834-rusya-ordu-balistik-fuze/ Mesajı Paylaş

Trilogy

Rusya, 48 Kalibr füzesi taşıyabilecek yeni fırkateynler geliştiriyor

Rusya'da Kuzey Tasarım Bürosu'nun (PKB) Proje 22350M kapsamında 48 Kalibr füzesi taşıyabilecek fırkateynlerin tasarımını yaptığı ve artık yapım çalışmaları için tasarım belgeleri hazırladığı belirtildi. Kaynağa göre, bu fırkateynler, Putin'in duyurduğu Tsirkon hipersonik kruz füzelerini de taşıyabilecek.

Rusya'nın yeni S-350 Vityaz füze savunma sistemi, ilk olarak Leningrad Bölgesi'ne konuşlandırılacak

Rus basınına konuşan savunma endüstrisinden bir kaynak "PKB 22350M projesi kapsamında fırkateynlerin eskiz çalışmalarını tamamladı ve şimdi gemilerin tasarım belgelerini hazırlıyor" dedi.

Kaynak, 7 bin ton taşırma suyu kapasiteli gemilerin 48 Kalibr füzesinin yanı sıra, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Federal Meclis hitabında sözünü ettiği Tsirkon hipersonik füzelerini de taşıyabileceğini kaydetti.

Kaynağa göre, fırkateynlerde uçaksavar, gemisavar, denizaltısavar, füzesavar olmak üzere her türlü silah için kapsamlı bir otomatik atış kontrol sisteminin bulunacağını, bunun da savaş kabiliyetini arttıracağını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Federal Meclis konuşmasında Tsirkon isimli hipersonik bir füze geliştirmekte olduklarını, füzenin saatte 11 bin kilometre hızla bin kilometre ötedeki hedefleri vurabileceğini söylemişti. Uzmanlara göre, bu füzeler, 5 dakikada kıyıdan en az 500 kilometre derinlikten bin kilometre ötedeki hedefleri vurabilme, ABD'nin karar alma merkezlerini imha edebilme becerisine sahip olacak.

https://tr.sputniknews.com/rusya/201903171038245746-rusya-kalibr-fuze-firkateyn/ Mesajı Paylaş

Merkator

Rusya, 100 adetten fazla nakliye ve tanker uçağı alacak

Rusya'nın, 2030 yılına kadar 100'den fazla askeri nakliye uçağı ve Il-76MD-90A tanker uçağı satın almayı planladığı bildirildi. Açıklamayı Rusya Başbakan Yardımcısı Yuriy Borisov yaptı.

Borisov konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Potansiyel olarak, 2030 yılına kadar Savunma Bakanlığı 100'den fazla uçak satın almak istiyor. Eğer bu uçak temelinde yapılan yakıt uçakları da eklenirse sayı artar" dedi.

Daha önce, Savunma Bakanlığı'nın mağdurların tahliyesi ve tedavisi için modern teçhizatla donatılmış Ansat helikopterlerini alma planları olduğu bildirildi.

http://www.kokpit.aero/rusya-askeri-nakliye-tanker-ucagi Mesajı Paylaş

Trilogy

Amiral Kasatonov fırkateyni ve Gremyaşiy korveti yarın denize açılacak

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Rus donanması için inşa edilen Amiral Kasatonov fırkateyninin ve Gremyaşiy korvetinin yarın fabrika test seferi yapmak üzere Baltık Denizi'ne açılacakları bildirildi.

Rusya Savunma Bakanlığı yetkilisi İgor Dıgalo, Proje 22350 kapsamında üretilen Amiral Kasatonov fırkateyninin ve proje 20385 kapsamında inşa edilen Gremyaşiy korvetinin yarın fabrika test seferi yapmak üzere Baltık Denizi'ne açılacaklarını belirtti.

Açıklamada, "Proje 22350'ye ait Amiral Kasatonov fırkateyni ve proje 20385'e ait Gremyaşiy korveti, 21 Nisan'da Severnaya Verf gemi yapım şirketinin rıhtımlarından Baltık Denizi'ndeki poligonlarda fabrika test seferlerini yapmak için denize açılacak" dendi.

İki gemide görev yapan personelin Rus Deniz Kuvvetleri'nin eğitim merkezinde test programının tüm etaplarını tamamlamak ve ardından gemilerle üzerlerindeki silahları kullanmak üzere eksiksiz bir eğitim sürecinden geçtiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Fabrika test seferi sırasında gemilerdeki yaşam destek, navigasyon ve haberleşme sistemleri, kurtarma araçları, havalandırma ve klima dâhil elektronik sistemleri test edilecek. Ayrıca Amiral Kasatonov fırkateyninin ve Gremyaşiy korvetinin değişik modlardaki hızı, kullanma kolaylığı, manevra kabiliyeti ve diğer özellikleri tecrübe edilecek."

https://tr.sputniknews.com/savunma/201904201038824244-amiral-kasatonov-firkateyni-ve-gremyasiy-korveti-yarin-denize-acilacak/ Mesajı Paylaş

nokta

MiG-29 Yerine Su-30SM Geliyor

Su-30SM çok rollü uçağı Ermenistan'daki Rus hava üssündeki MiG-29 uçaklarının yerini alacak. Rusya Savunma Bakanlığı'ndan bir kaynağın yaptığı açıklamaya göre, yeni nesil çok yönlü muharebe uçakları Su-30SM Ermenistan'daki Erebuni Havaalanındaki 3624. Rus hava üssüne teslim edilecek.

Hava üssünün Su-30SM uçaklarla yeniden konuşlandırılması gelecek yıl için planlanıyor. Teslimat iki aşamalı olarak 2020 ve 2021'de gerçekleşecek. Toplam 18 adet MiG-29 uçağının Su-30SM'le değiştirilmesi planlanıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/mig29-yerine-su30sm-geliyor/8090/1 Mesajı Paylaş

nokta

Rus Donanması Torpidoları Daha İyi Duyacak

Rusya, donanmanın kabiliyetini artırmak için attığı adımlara bir yenisini daha ekledi. JSC Firması'ndan yapılan açıklamaya göre Rus Donanması'nda görev yapan bazı platformların su altı kabiliyetlerinin artırılması için harekete geçildi.

Rusya Deniz Kuvvetleri envanterinde yer alan Proje 1144.2 Orlan (NATO Kodu: Kirov) sınıfı RFNS Admiral Nakhimov (080) ve RFNS Pyotr Velikiy (099) muharebe kruvazörleri Paket NK torpido savunma sistemleri ile donatılacak. Aynı sistem, Proje 22350 Admiral Gorshkov ve Proje 20380 Steregushchiy sınıfı gemilerde de kullanılacak. JSC Firması'ndan yapılan açıklamada, Paket NK-NK sisteminin tüm test sürecini tamamladığı açıklandı.

Hedef tespitinde kullanılan genel maksatlı sonar sistemi, döner ve sabit fırlatıcılar, fırlatıcı konuşlu muharebe sistemleri, denizaltı hedeflerine karşı kullanılan ısı güdümlü torpido ve anti-torpido torpidolarından müteşekkil olan sistem, otomatik muharebe modülüne sahip. Sistem, gemiye yaklaşan hedefleri tespit etmesinin ardından hedef bilgilerini torpidolara aktararak hedefin imha olasılığını artırıyor. JSC, Paket-NK'nın, standart denizaltı savunma harbi sistemlerine nazaran 2 ila 3,5 kat daha yüksek koruma sağladığını belirtiyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/rus-donanmasi-torpidolari-daha-iyi-duyacak/8181/1 Mesajı Paylaş

Karabasan

Rusya ordusunu profesyonelleştirmek için askerlerini genetik testlerden geçirecek. Böylece kalifiye eleman temininde daha sağlıklı sonuçlar elde etmeyi planlıyorlar
https://www.forbes.com/sites/zakdoffman/2019/06/08/russias-new-genetic-military-passports-will-sort-the-fighters-from-the-thinkers/#6fd245e22a6e Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Karabasan

Russia's Ground Combat Capabilities and Implications for U.S.-Russia Competition
https://www.rand.org/pubs/research_reports/RR3099.html
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Merkator

Rus donanmasına 5 milyar dolarlık uçak gemisi

Rus Donanması'nın yeni uçak gemisi 40'dan fazla savaş uçağına ev sahipliği yapacak.

Krylov Devlet Araştırma Merkezi 40.000 ton yük kapasitesine sahip, Rus Donanması için çok amaçlı nükleer olmayan bir uçak gemisi konsepti geliştirdi.

Yeni uçak gemisinin maliyetinin 200 milyar ruble (yaklaşık 5 milyar dolar) olacağı ve inşaatının beş yıl sürmesi bekleniyor.

Araştırma merkezinin müdürü Pavel Filippov, "Konseptimize göre, uçak gemisi yaklaşık 40 jet veya daha fazlasını barındırabilecek" dedi. Filippov, uçak gemisinin muhtemelen Rusya'nın en yeni Okhotnik tipi deniz uçağı ve Su-57 avcı uçağının deniz versiyonuna da ev sahipliği yapabileceğini ekledi.

http://www.kokpit.aero/rusya-donanma-ucak-gemisi Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter