Rusya Silahlı Kuvvetleri

Başlatan kimlikci, May 16, 2016, 12:18 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

farabi

#90
May 07, 2018, 10:37 ÖÖ Last Edit: May 07, 2018, 10:40 ÖÖ by farabi
Ivan Gren sınıfı LST/amfibi taaruz gemilerinden ilkinin(Project 11711) kabul testleri tamamlanmış. Yapımı süresince bir çok teknik sorunla yüz yüze kalınan gemi nihayet Rus donanmasına katılıyor. İkinci geminin de bu ay içerisinde suya indirilmesi planlanıyor.

Nevskoye Design Bureau'nın tasarımını üstlendiği ve Yantar tersanesinin inşaa ettiği, Ivan Gren ve Petr Morgunov isimli gemiler Rus Karadeniz donanması içerisinde hizmet verecek. Bu iki LST şüphe yok ki , Novorossiysk-Tartus lojistiğinde çok önemli rol oynayacağı gibi , Rusya Karadeniz donanması amfibi çıkarma kabiliyetinin de belkemiğini oluşturacak.

6600 ton deplasmanlı gemiler 16kts/3500 deniz mili ve 30 gün seyir siasına sahip. Gemi normal yükte 300 amfibi personel için yaşam mahali , 13 amt toplam 36 araç(btr/bmp) için park alanı bulunuyor. Geminin bir diğer önemli özelliği iki adet KA27/29 hangarlayabilmesi. Türk Bayraktar sınıfı ve Kore Cheon WangBong sınıfı ardından Ivan Gren sınıfı , son yıllarda suya indirilen ve en gelişmiş tank çıkarma gemileri arasında bulunmakta.

https://www.youtube.com/watch?v=UyHT76WUEFs
http://www.defenseworld.net/news/22468/Russia___s_New_Amphibious_Assault_Ship_Completes_Sea_Trials#.WvAjmqSFOpo Mesajı Paylaş

Karabasan

Putin: Rus savunma sanayii bu yıl Yars füze sistemlerine kavuşacak

Soçi'de savunma bakanlığı yetkilileriyle bir araya gelen Putin, 2020'ye kadar ordunun modernize edilmesi programı çerçevesinde 14 füze alayına Topol füze sistemleri yerine bu yıl Yars füze sistemlerinin temin edileceğini ifade etti. Sputnik'te yer alan haberde, Orduya yıl içinde modernize edilmiş füze taşıyıcı uçakların da ekleneceğini belirten Putin "Nükleer grubumuzun hava bölümüne Tu-95MS ve Tu-160 füze taşıyıcı bombardıman uçakları eklenecek" dedi. Uçaklarda modernize edilmiş uzun menzilli kruz füzeleri Kh-101 ve Kh-102'lerin olacağını ekleyen Putin, savunma yetkililerinin uzaydaki hedeflere dahi müdahale edebilen S-500 füze savunma sistemlerini geliştirmeyi tamamlayıp üretime hazırlanması gerektiğini söyledi.
http://www.kokpit.aero/yars-fuzesi Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

Rusya nın hatası uzun menzilli füzeleri fazla önemsemesi. S400 de bunlardan birisi. Suriye de farkına vardık ne kadar zavallı duruma düştüklerini bu füze sistemleri ile. İsrail canı istese bir kaç aracı vurup bu tehdidi ortadan kaldırabilecek durumda. Yani Rusya nın sonsuz steplerinden çıkınca bu sistemler zavallı duruma düşüyor. Alana yayılmış 100 km menzilli çok sayıda sistem belkide daha mantıklı. Bizim içinde iyi bir durum bu aslında zira biz bu yeteneğe nerede ise çok yaklaştık. Kıtalar arası füze yapmakta böyle. Kullanamayacaksın işte kimi kandırıyorsun. Gerçek senaryolar için zayıf kalıyor Rusya. S400 e o kadar ilgilenene kadar daha kısa menzilli ama çok daha pratik çözümlerle ilgilenmeli. İsrail in demir kubbesi gibi mesela şeyler niye yok ellerinde. Madar oldular işte gelen çakıyor giden çakıyor Mesajı Paylaş

HDS

@putty, Suriye'de Rus S-400'leri ne tehdit edildi ne de bir şeyleri önlemeye kalktı. Entegre bir radar e iletişim ağı ile, A-100 AWACS uçağı ile S-400'ler, beraberindeki BUK'lar ve Pantsir'ler ile çok tehlikeli olabilirler. Mesajı Paylaş

putty

#94
May 18, 2018, 11:30 ÖÖ Last Edit: May 18, 2018, 11:32 ÖÖ by putty
İsrail in özel durumu nedeni ile zoraki geliştirdiği demir kubbe si benim ortalama yakın savunma algımı kriterimi etkledi galiba. Aşılamaz yakın hava savunma katmanı istiyorum bu yüzden. İsrail algıdaki çıtayı yükseltti Rusya bundan çok uzak şu anda ama ABD de uzaktır muhtemelen. Uçaktan atılan SOM benzeri yada karadan atılan Tomahawk benzeri sistemlerin orayı burayı bombalayamaması gerekiyor artık benim beklentim böyle bir hava savunma sistemi. bunu devasa sistemler ile sağlamak pratikte mümkün görünmüyor daha çok bizim Hisar boyutunda alt katman sistemleri iyi kurgulamak ağ merkezli kullanabilmek ama bağımsız olarakta etkin olabilmek füzelerin buna uyumlu olması gerek. Her ülkede güzel sistemler var bakınca ama sonuçta bir yetersizlik var. İsrail bunu halletmiş başkaları bundan çok uzaklar. Ben bizim Hisarları çok başarılı buluyorum biraz konuşmak için erken ama tam bu işe uygun mimaride sistemler çalışıyoruz. Bu seyir füzesi tehdidini yüzde yüze yakın önlemeye odaklanmak gerek Rusya bu ciddiyette değil henüz. Kocaman füzeler yerine daha dağıtık bir kurgu lazım. Mesajı Paylaş

nokta

Rusya'dan İHA'lara karşı radar ağı

Rusya, büyük şehirlerini alçaktan uçan dron gibi tehditlere karşı koymak ve gelen tehditleri önceden tespit edebilmek için radar kalkanı kuruyor. Kurulacak radar altyapısı için açıklamada bulunan bir general, yaptığı açıklamada; hava ve hava savunma birliklerinin gelişmiş kontrol ekipmanlarıyla donatılarak hava sahası kontrolünün otonom hâle getirilmesinin esas hedefleri olduğunu belirtti. Bu hedefe Moskova Bölgesi'nde erişildiğini kaydeden Rus general, bu radar kontrol ağının Rus Arktik Bölgesi'ne kurulmasının da öncelikleri olduğunu belirtti.

http://www.c4defence.com/Gundem/rusya-dan-iha-lara-karsi-radar-agi/6578/1 Mesajı Paylaş

nokta

Rusya Lazer Sistemini Hizmete Aldı

Rusya, lazer sistemini envantere aldı. Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı'ndan yapılan bir açıklama ile Peresvet kamyona monteli lazer sistemini hizmete aldığını duyurdu. Videoda, iki adet kamyona monteli Peresvet ile birkaç adet komuta ve destek aracı da görüldü. Peresvet muharebe konumuna alındığında namlu benzeri bir yapı açığa çıkıyor ve hedefe yönlendiriliyor. Tam muharebe konumunda farklı araçlardan teşkil edilmiş bir kompleks hâline gelen Peresvet sisteminin görev tanımı ve teknik kabiliyetleri konusunda henüz kesin bir bilgi açıklanmış değil.

http://www.c4defence.com/Gundem/rusya-lazer-sistemini-hizmete-aldi/6742/1 Mesajı Paylaş

nokta

Rus Donanması 49 adet Kalibr seyir füzesi teslim aldı

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Alexei Krivoruchko, donanmanın, 20 Temmuz'da, yılın ilk yarısında 49 adet Stratejik ve Taktik Kara taarruz seyir Füzesi SS-N-30 (3M-14 Kalibr) teslim aldığını açıkladı. Füzenin bin 500-2 bin 500 km arası menzili ve 450 kg konvansiyonel savaş başlığı bulunuyor. Füzenin denizden 64 ft yüksekte ve yerden 965 km / saat hıza kadar yerden 164 ft uçtuğuna inanılıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/rus-donanmasi-49-adet-kalibr-seyir-fuzesi-teslim-aldi/6747/1 Mesajı Paylaş

nokta

Rusya, Silah Teslimatlarını Açıkladı

Rus Savunma Bakan Vekili Aleksey Krivoruçko, Rus Ordusu hakkında açıklamada bulundu. Açıklamada, Rus Ordusu'nun 2018 yılının ikinci çeyreğinde kabulünü yaptığı askeri ekipmar hususunda birtakım bilgiler verildi.

Açıklamaya göre Rus Ordusu, belirtilen dönemde 62 adet yeni ve 70 adet yenilenmiş ana muharebe tankı ve zırhlı muharebe teslim aldı. 537 adet yeni ve 214 adet yenilenmiş binek araç, 937 muhabere sistemi, 218 adet satıhtan havaya füze ve 3 bin adetin üzerinde paraşüt teslim aldı. Bunların yanında Rus Hava-Uzay Kuvvetleri, 11 adet yeni ve 21 adet yenilenmiş sabit kanatlı hava aracı, beş adet yeni ve 19 adet yenilenmiş helikopter, bir adet yenilenmiş S-300 hava savunma sistemi, 36 adet yeni ve dokuz adet yenilenmiş radar sistemi ile farklı tipte30 bin adetten fazla havadan atılan mühimmat sistemini envanterine dahil etti.

http://www.c4defence.com/Gundem/rusya-silah-teslimatlarini-acikladi/6778/1 Mesajı Paylaş

nokta

Kuznetsov'un Dönüşü Ufkun Ötesinde

Rusya, sahip olduğu tek uçak gemisi olan Admiral Kuznetsov'un bakım ve modernizasyon faaliyetleri hakkında açıklamada bulundu. Gemi hakkında açıklamalar yapan Zvezdochka Gemi Tamir Merkezi komutanı Sergey Marichev, geminin motor, tahrik ve elektronik sistemlerinin kapsamlı bir modernizasyondan geçirileceğini belirtti. Bakım ve modernizasyon işlemleri için Nisan ayında anlaşma imzalandığı ve çalışmaların iki buçuk yıl süreceği bildirildi. Çalışmaların ardından yedi aylık bir kabul testine girecek olan platform, ancak 2021 yılının ortalarında hizmete girecek.

Zvezdochka, geminin bakım ve onarım işlemleri için dört yıllık bir zaman dilimi talep etse de Rusya Savunma Bakanlığı, işlemler için daha kısa bir planlama yaptı.

http://www.c4defence.com/Gundem/kuznetsov-un-donusu-ufkun-otesinde/6810/1 Mesajı Paylaş

nokta

Rus Botlarına Yeni Silahlar

Rus Donanması'nın en yeni hücumbotları, Uprava-Kord uzaktan komutalı silah istasyonuyla (UKSS) donatıldı. Proje 03160 Raptor ve Proje 12150 Mangust sınıfı hücumbotların tamamının Uprava-Kord UKSS ile donatılacağı açıklandı.

Çift eksenli stabilizasyon sistemine sahip Ukrava-Kord UKSS, entegre elektrooptik (EO) süite sahip. Ayrık cayro stabilizeli EO istasyonu entegrasyonuna da olanak sağlayan platformun bu istasyon sayesinde görüntü stabilizasyonu daha üst seviyeye çıkarılabiliyor. Sistem, bin 100 milimetre yüksekliğinde. Bin 355 milimetre dönüş yarıçapına sahip olan platform, -20 ile +80 derecelik yükseliş açısına sahip. 200 yanal alanda 200 derecelik dönüş sağlayabilen sistemin EO modülü, termal görüntüleyici, geniş açılı renkli gündüz kamerası ve çeşitli odaklama ve lazer işaretleyicilerden oluşuyor. Bu sistemlere ilave olarak kullanıcı isteğine bağlı olarak otomatik hedef takip sistemi ve balistik bilgisayar ile entegre edilebilen sistem, 14,5 mm KPVT ağır makineli tüfek, 12,7 mm Kord veya 7,62 mm PKT makineli tüfek entegrasyonuna olanak sağlıyor. Alçak irtifadan uçan hava hedeflerine de entegre olabilen UKSS, Proje 03160 sınıfı botlarda KPVT, Proje 12150 sınıfı botlarda ise Kord makineli tüfek ile kullanılıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/rus-botlarina-yeni-silahlar/6820/1 Mesajı Paylaş

Merkator

Rus Hava Kuvvetleri'ne 30 yeni uçak katıldı

Rus Hava kuvvetleri, 2018'in ikinci çeyreğinde, 30 yeni ve modernize edilen uçağın yanı sıra 24 yeni helikopter aldı.

Gazetem.Ru'da yer alan habere göre Rusya Savunma Bakanlığı'nın internet sitesinden yapılan açıklamada, "Rus Hava Kuvvetleri'nin çıkarlarında, bu yılın ikinci çeyreğinde 30'dan fazla yeni ve modernize edilen uçak, beş yeni, 19 onarılmış helikopterin yanı sıra tamir edilen S-300 uçaksavar füzesi sistemi dahil edildi" belirtildi.

Yıl sonuna kadar kamu siparişlerinin yerine getirilmesi çerçevesinde Silahlı Kuvvetleri'ne yedi adet Su-35S uçağı daha verilecek.  Buna ek olarak Hava Kuvvetleri, 36 yeni ve 9 modernize edilmiş radar istasyonu aldı.

Bakanlık açıklamalarında "Radar istasyonları hava sahasını radyo teknik güçleri tarafından kontrol etmek için savaş yeteneklerini arttırdı. Bunlar uçakları, helikopterleri, füzeleri ve alçak irtifada uçan cisimleri tespit ediyorlar" belirtti.

http://www.kokpit.aero/rusya-hava-kuvvetleri-yeni-ucak Mesajı Paylaş

Merkator

Rusya Hava Kuvvetleri 106.yılını kutluyor

Rusya Hava Kuvvetleri bugün 106. yılını kutluyor.

Rusya Hava Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Andrey Yudin, Rusya'nın hava kuvvetlerine ciddi kaynaklar yatırdığını ve bunun vatan için her türlü görevlerin yerine getirilmesini sağladığını ifade etti.

Yudin, "Devlet Hava Kuvvetleri için çok fazla şey yapıyor. Yeni havacılık tekniği alıyoruz ve bu terörle mücadele dahil olmak üzere önümüzdeki hedeflerin başarıyla yerine getirilmesini sağlıyor" diye konuştu.

Yudin, yeni uçakların planlı şekilde birliğe dahil olduğunu ve pilotların eğitiminin önde gittiğini belirterek, her sene hava kuvvetlerinin 100'den fazla yeni uçak ve helikopter alındığını da hatırlattı.

http://www.kokpit.aero/rusya-hava-kuvvetleri-106-yasinda Mesajı Paylaş

Trilogy

Rusya Savunma Bakanlığı, Oniks seyir füzesinin fırlatılma anını yayınladı

Rusya Savunma Bakanlığı, Oniks seyir füzelerinin Bastion sahil sisteminden Ohotsk Denizi'ndeki hedeflere yönelik fırlatma anının videosunu yayınladı.

Rusya Savunma Bakanlığı'nın Youtube kanalında yayınlanan videoda, Rus Pasifik Filosu'nun tatbikatı kapsamında Bastion sahil sisteminden Oniks seyir füzelerinin ve savaş gemilerinden P-1000 Vulkan seyir füzelerinin fırlatma anı gösteriliyor.
Tatbikata, Pasifik Filosu'na bağlı Varyag kruvazörü, Razlive ve Moroz küçük gemileri, Tomsk nükleer denizaltı ve Bastion sahil sistemi birlikleri katıldı.

Aralarında Vulkan, Granit, Malahit ve Oniks olmak üzere toplam 7 füzenin fırlatıldığı ifade edildi.

Fırlatmalar, Ohotsk Denizi'ndeki gemilerden ve Kamçatka kıyısından gerçekleştirildi.

Hedefe olan mesafe 250 ilâ 500 km arasındaydı. Tarafsız kontrol verilerine göre, tüm füzeler hedefleri başarıyla vurdu.

Tatbikat sırasında bölgenin güvenliğini Pasifik Filos'una bağlı 20 savaş gemisi ve savaş uçakları sağladı.

Her bir Bastion sahil sistemi, 600 km uzunluğundaki deniz kıyısını koruma görevini yerine getiriyor. Her bir sistem, 36 adet Oniks seyir füzesini taşıma kapasitesine sahip.

https://tr.sputniknews.com/savunma/201808271034922819-rusya-savunma-bakanligi-oniks-seyir-fuzesinin-firlama-anini-yayinladi/ Mesajı Paylaş

meraklı

Rus Hava Kuvvetleri iki "A-50U" teslim alacak

Rus Hava Kuvvetleri bu yıl iki adet A-50U Havadan Erken Uyarı ve Kontrol Uçağı (AWACS) teslim alacak.

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Alexei Krivoruchko, Rus ordusunun 2018 yılı sonuna kadar iki adet modernize edilmiş A-50U Havadan Erken Uyarı ve Kontrol Uçağını teslim alacağını söyledi.

Modernizasyon kapsamında aviyonik, radar ve haberleşme sistemleri yenilenen uçaklar 650 km hava, 300 km kara hedeflerini tespit, teşhis ve takip edebiliyor.

Suriye'de de etkin olarak kullanılan 1984 yılından bu yana hizmetteki A-50 uçağının modernize edilmiş versiyonu olan A-50U'nun radarı, pasif modda düşman unsurlara ait uçakları olası bir elektronik karşı tedbir harekatını kendi yerini belli etmeden tespit edebilir. Toplam 16 kişilik mürettebata sahip olan uçak 4 saat görev uçuşu yapabiliyor.

http://defenceandtechnology.com/2018/09/08/rus-hava-kuvvetleri-iki-a-50u-teslim-alacak/ Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter