Rusya Silahlı Kuvvetleri

Başlatan kimlikci, May 16, 2016, 12:18 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

putty

Şimdi yenebilir ama 15 yıl sonra konvansiyonel savaşta yenemez başa baş kalırız Mesajı Paylaş

dmc

Rusya'dan ziyade bazı ufak ülkelerin hala önümüzde olması üzücü. Potansiyelimizi yeterince kullanamıyoruz. Mesajı Paylaş

HDS

@putty, Rusya Rusya değil, koskoca Sovyetler Birliği iken de ekonomik durum, GSMH oranları bundan pek farklı değildi. Ama dünyayı öttürüyordu.

Rusya için önemli olan şeyler şunlar:
- Evet ekonomisi çok iyi değil, ama petrol ve gaz fiyatları da fena değil kendisi için. Dükkan dönüyor yani.
- Ruble de devalue olduğu için evet Fransız peyniri el yakıyor ama Rusya'daki günlük yaşam yine de Ruble üzerinden dönüyor. Bundan on sene önce tamamen ithalata dayalı bir ekonomi iken, bir süredir tarım ve işlenmiş gıda ve yan ürünlerine çok yatırım yaptılar. Eskisi kadar zaaflı değiller.
- Bu arada konvansiyonel olarak da nükleer olarak da çok oyun bozucu şekilde kabiliyetlerini, istikrarlı şekilde arttırabildiler.

Şunu unutmamak gerek, Rusya çok insan kaybetti, ama eğitim kalitesini ve eğitim geleneğini kaybetmedi. Rusya halen kapasiteli insan yetiştirebiliyor. Devlet mekanizması hiç inkıtaa uğramadı. Hep sürdü. Kurumlar sürdü. Tıpkı Osmanlı'dan Cumhuriyet'e geçiş gibi. O "tecrübe"yi taşıdılar.

98'de Amerika önlerine iki seçenek koymuştu; Ya milli servetlerini, her kurum ve yeraltı zenginliklerini o tarafa kapitüle edecekler, yahut da perişan olacaklardı. Perişan olmayı tercih ettiler ve Rusya'da para eder ne var ise onu da eski bürokratlara pay ettiler. Şimdiki sorunu da atlatacaklarını düşünüyorlar.

@Baltica hatırlarsan RISS'in dünya ekonomik görünümü ile ilgili bir analizini koymuştu buraya. Göreceksin; Dünyada neler olduğunu da gayet iyi gözlemleyecek kadrolara da sahipler.

Kısaca; BU vartayı da atlatabileceklerini düşünüyorlar. Atlatıyor gibiler de. Dertsiz değil, ama düşe kalka gidiyorlar. Bakalım kim önce patlayacak? Batı tarafının hep kehanet ettiği gibi Rus-Çin tarafı mı yoksa kendileri mi?
Mesajı Paylaş

putty

#78
Mar 13, 2018, 12:50 ÖS Last Edit: Mar 13, 2018, 12:51 ÖS by putty
Tamam Rusya da çark döner ama süpergüç gibi dönmez. 1.5 milyon profesyonel askere maaş verebilirmi o askerlerin hepsine x4 dürbün gece görüş kompozit miğfer filan verebilirmi emekli maaşı verebilirmi 10 bin en yeni tank yapabilirmi bir kaç bin tane dünyanın en üst seviyesinde uçak işletebilirmi pilot maaşı verebilirmi gemilere hiç zaten girmeye gerek yok. Tamam çark döner ama İtalya kadar döner. İnsan kaynağına gelince o bizim gibi ülkelere söker Avrupa Amerika insan kaynağı diye bir meselesi yok zaten. Avrupa militarist ruhunu yitirmiş yoksa en küçüğü bile iki tane Rusya olur az sitrese girse. Rusya bugün 1000 tane Armata üretirse İsveç te 2000 tane üretir istese Mesajı Paylaş

HDS

İyi ya @putty, şimdi işte "şartlar" değişiyor zaten. Ama unutma ki, tilkinin bildiği yol kadar, avcının da bildiği iz vardır.

Bunları sen yine kendi düşüncelerin olarak patentlemeden önce, hemen geri dönüp bakalım, yakın tarihimizde bunlar zaten hep var:


Biliyorsun, Soğuk Savaş döneminde de bu itiş kakış hep yaşandı. Aslında insan kaynağı kısıtlı, üretim kaynağı kısıtlı Rusya çoğunlukla da işi kotarmayı başardı.

Misal; İlk nükleer yüzleşme başladığında aslında nükleer silahların "Hiroşima ve Nagazaki'deki gibi" kullanılması öngörülüyordu. Bu durum da uzun bir süre böyle gitti. Rusya -ki ilk stratejik bombardıman uçağı Tu-4, Rus topraklarına acil iniş yapan Amerikan B-29'larının bire bir kopyasıydı. Üretti ve NATO karşısına koydu. O zaman, 50.000 kadar da T-34'ü Almanya hattına yığabilmişti. Nükleer kuvvetleri ve bu dev zırhlı ordu birbirini tamamladılar.

Dha sonra ise, çok daha yüksek kapasiteli, çok daha öldürücü ve ICBM'lerle atılabilen dev nükleer bombalar dönemi geldi. Amerikalılar bu dönemi önce bir "bomber gap" histerisi ile, sonra ise "missile gap" histerisi ile takip etti. Özellikle "delivery" denen, başlıkların hedefine ulaştırılması teknolojisi 60'larda hızla ilerledi. Sovyet buna karşı da bir denklem koydu ve hatta bayrağı önde taşıdı.

Gelişen nükleer kapasite, bir anlamda hasmın şehirlerini, insan kapasitesini, endüstriyel kapasitesini, karar alma mekanizmaları ve en önemlisi, kendisine saldıracağı karşı nükleer kapasitesini vurmak üzerine kurulu idi. Onbinlerce başlık, düşmanın füze silolarına, karar merkezlerine, radar merkezlerine çevriliydi. Buna Ruslar mobil ICBM'ler ile cevap verebildi. Amerika'nın mobil ICBM projesi MX ise hiç hayata geçmedi. Yerine, Amerikan nükleer "triad"ı gelişti. Bunun bir ayağı da okyanuslarda gizlenen nükleer denizaltılardı.

Bunun yanında, Sovyetler tabana kuvvet, milyo kişilik orduyu, NATO sınırında 50.000 görece modern tankı, helikopteri, özel kuvveti falanı filanı hep besledi. Bir yandan da nükleer kuvvetlerine tıkanana kadar yaslandı. Bu arada Amerikalılar Vietnam ile debelendiler, oradan son derece moral bozukluğu ile çıktılar, ancak, konvansiyonel savaşı da öğrendiler. Bunun üzerine çalışmaya devam ettilerse de, 80'lerde Reagan gelene kadar bildik bir değişim hemen hiç yaşanmadı.

Sovyetler'i yıkan hep "Yıldız Savaşları" denen SDI projesi imiş gibi gözükse de, aslında 70'ler boyunca çizim masalarında kalan projeleri Reagan'ın bunları üretime sokması ve birer tedarik projesi haline getirmesi oldu. Çok süratli bir şekilde, F-15 gibi uçaklar, Apache gibi helikopterler, gelişmiş ve güdümlü karadan ve havadan atılan her türlü mühimmat, MLRS sistemleri, M-1 tankları, bunların 120mm'lik çok iyi namluları, çok süratli ve ölümcül, üzerlerinde TOW da taşıyan Bradley'ler, A-10'lar AEGIS sınıfı gemiler, uçak gemisi konuşlu F/A filoları, hava ve deniz kuvvetlerinin kullanacağı LANTIRN gibi, TIALD gibi hedefleme araçları vs vs derken, Amerika 5-6 senede inanılmaz bir konvansiyonel güç ortaya çıkardı. Daha 60'ların sonu 70'lerin ortasında, elinde sadece F-4'ler ve işi gücü taktik nükleer bombardıman olan F-105 gibi kazulet uçakları olan bir kuvvetten, son derece etkili bir konvansiyonel güce dönüştüler. Reagan o sırada Missouri sınıfı bir kaç II. DS muhribini bile yeniden aktive ettirdi.

Buna Almanya'nın dev Leo-2 gücü, vs de eklendi.

Bu zaman kadar Sovyetler hiç nükleer güç kullanmadan, NATO'nun kapısına yığdığı zırhlı kapasitesi, taktik bombardıman kuvveti, nitelik ve niceliği ile ciddi, deve dişi gibi bir hasımdı.

80'lerin sonuna doğru, artık NATO hiç nükleer güce dokunmadan bu zırhlıları yok edebilecek kapasiteye erişmişti. Sovyetler'in ise, o durumda buna cevap verecek bir kapasitesi, bilgi ve birikimi yoktu. Özellikle Batı 70 ve 80'lerde mikroelektroniğe yatırım yapmış, Sovyetler ise bunu bilerek ve isteyerek pas geçmiş kuvvet niceliğine yönelmiş, ağır sınai gelenekte devam etmişti.80'lerde bu "parite" NATO lehine bozulunca, Sovyetler aslında sadece "geri çekildi". Daha doğrusu niyet buydu. Batı kampı, her türlü aracı ve iletişim imkanını kullanarak, Baltık ve Doğu Avrupa ülkeleri üzerinde "Ne varsa bizde var" havasını yaratmayı başardı. Sovyet yönetimi, Politbüro ise, birliğin artık kendisinden haz etmeyen, savunulması çok zor ve pahalı çevresel üyelerle para ve emek harcamak yerine, daha geride bir sınırda ancak daha etkin bir savunmayı planlıyordu. Ama ip ellerinden kaçtı. Açılan "özgürlük" örtüsü adeta kaydı ve bütün kıyafetlerden üryan bir vücut kaldı ortaya.


Oysa, Sovyetler bilimsel ve teknolojik olarak zirvesindeydi ömrünün. Su-27'ler Paris hava gösterilerine tek seferde uçarak gelmişlerdi. Mikroelektronik ve özel işlemler konusunda bir dolu enstitüsü çalışıyordu Sovyetler'in. Bunu da yine iyi kötü benzer bir ekonomik düzen ve GSMH ile yapabiliyordu.

Yani 50 sene yine bu ekonomik görünüm ile dayandı NATO kliğine. Bunu da oldukça ekonomik yaptı. En önemlisi Putin'in sürekli dile getirdiği gibi, bunu başarabilmek konusunda da dev bir kurumsal tecrübe elde etti ve onu da şimdiki Rusya'ya taşıdı.


Şimdi ise Sovyetler'in yaptığını yapmıyor. Eski Sovyet coğrafyası ve hatta daha ilerisinde, belki kendinin hayal etmediği yerlerde, neredeyse hiç para harcamadan oyun bozuyor, oyun kuruyor. Üstelik de bunu öyle Amerika'ya da çok diklenerek falan da yapmıyor. Dev kuvvetler yığması da gerekmiyor. Gördüğümüz kadarı ile, 89'da çizim halinde olan ya da halen çalışan bazı sistemleri az daha geliştirip üretime veriyor. Mesela, Ukrayna'ın elinde kalan Tu-160'ları parçalamasına çok içerlemişlerdi. Onun üretim hattını, daha gelişmiş olarak yeniden açtı.

Bunlar çok pahalı yatırımlar değiller. Suriye'ye silah sevkini çoğunlukla ticari gemiler ile yaptılar.


Sovyetler'den ders almış şekilde, halen dünyaa çok ciddi şekilde oyun darmadağın edebiliyorlar. Hem de ederlerinin ve ekonomik güçlerinin çok ötesinde.Mesajı Paylaş

HDS

@putty, Susuyorsun. Oysa bunu daha iki sayfa tartışmalıydık. Bir buçuk sayfa kadar sen ikna olmamalıydın, ama son bir iki mesajda "Tamam beni ikna ettin" demeliydin. Ben de "Tamam sen de haklısın ama.." gibi cümleler kurmalıydım.

Nen var? Hasta mı oldun?  :) Mesajı Paylaş

putty

Yok canım çok istiyor aynı dediğin gibi ama biraz üzerimde baskı var ayda bir kaç defa ceza alıyorum sizin hiç haberiniz olmuyor. 
İsyan etmiyorum tabi yanlış anlaşılmasın yönetimin otoritesine saygılıyım Mesajı Paylaş

Atılgan

Rus Karadeniz Filosu gemileri, yeni anti-denizaltı füzeleri alacak

Rus savunma sanayi şirketi Rosteh, Rus Karadeniz Filosu'na bağlı küçük anti denizaltı gemilerinin 4 bin 300 metre menzile sahip yeni füzeler alacağını açıkladı.
Açıklamada, "Tehmaş şirketi(Rosteh çatısı altında faaliyet gösteren ağır silah üreticisi), Zapad sistemi anti denizaltı füzelerini fırlatabilmesi için Smerç-2 sistemini geliştirdi.

Modernizasyon, Karadeniz Filosuna bağlı 1124 ve 1124M projeli küçük anti denizaltı gemilerini kapsıyor. RPK-8 Zapad sisteminin yeni 90P1 füzesi geminin son savunma hattını sağlıyor ve denizaltı, torpido ve sabotajcıları yok etmeye yarıyor. 12 rampadan yapılan atış, 4 bin 300 metre mesafedeki hedefleri yok ediyor" ifadelerine yer verildi.

Açıklamaya göre, 2018-2020 döneminde Pasifik Filosu'na bağlı küçük anti denizaltı gemilerinin de benzer füzelerle donatılacağı kaydedildi.

Rosteh yetkilisi Sergey Abramov, 90P ve 90P1 füzelerini üretme ihtiyacının dünyanın farklı noktalarında yabancı denizaltıları takip eden Rus savaş gemilerinin güvenliğini sağlama ihtiyacıyla ilgili olduğunu söyledi.

http://www.denizhaber.com.tr/rus-karadeniz-filosu-gemileri-yeni-anti-denizalti-fuzeleri-alacak-haber-80286.htm Mesajı Paylaş

nokta

Rusya, Yeni Silahlarına İsimleri Seçti

Rusya, Savunma Bakanlığı'nın web sitesindeki ulusal çapta bir ylamaya katılarak ülkenin en yeni silahlarına isim seçti. Oylama, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'in 1 Mart'taki ulusa sesleniş konuşmasının hemen ardından başladı.

Son teknoloji nükleer enerjili seyir füzesinin adı yüzde 34,8 oyla "Burevestnik" olarak seçildi. Nükleer enerjili insansız sualtı aracı, yaklaşık yüzde 37 oyla "Poseidon" ismini alırken, yeni lazer silah sistemi yüzde 40,8 oyla "Peresvet" olarak adlandırıldı.

http://www.c4defence.com/Gundem/rusya-isimleri-secti/5958/1 Mesajı Paylaş

Karabasan

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

nokta

Rusya'nın Yeni Karakol Botu, Göreve Hazırlanıyor

Rusya'nın 03160 Raptor projesi kapsamında inşa edilen ilk karakol botu, St. Petersburg'daki Pella Tersanesi'nde suya indirildi. Platform, deniz denemelerinin tamamlanmasının ardından Baltık Filosu'na katılacak. Botlar, karakol, arama ve kurtarma ve terörle mücadele gibi çeşitli görevlerde kullanılabilecek.

http://www.c4defence.com/Gundem/ruysa-nin-yeni-karakol-botu-goreve-hazirlaniyor/6100/1 Mesajı Paylaş

nokta

Kuznetsov, 2021'de Göreve Dönecek

Rus Savunma Bakan Yardımcısı Yuri Borisov, Perşembe günü yaptığı açıklamada, ülkenin tek uçak gemisi Admiral Kuznetsov'ın onarım ve iyileştirme çalışmalarının 2021'de tamamlanacağını kaydetti. Modernizasyon çalışmaları, esas olarak geminin ana tahrik sisteminin kazanlarının değiştirilmesi ve radar, seyrüsefer ve silah sistemlerinin yükseltilmesini kapsıyor. 305 metre uzunluğundaki uçak gemisi, 30 adede kadar 30 MiG-29K/KUB ve Su-33 savaş uçağı, Ka-52K taarruz helikopteri ve Ka-27 ve Ka-29 denizaltı savunma harbi helikopteri taşıyabiliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/kuznetsov-2021-de-goreve-donecek/6138/1 Mesajı Paylaş

Atılgan

Amiral Kuznetsov'a yeni silahlarla donatılacak

Rusya'nın tek uçak gemisi olan Amiral Kuznetsov'un yeni Pantsir hava savunma füze sistemleriyle ve enerji ekipmanlarıyla donatılacağı duyuruldu.
Rusya Donanması'nın Silahlanmadan Sorumlu Komutan Yardımcısı Koramiral Viktor Bursuk, basın mensuplarına Amiral Kuznetsov uçak gemisinin bu yıl başlayacak olan onarımıyla ilgili bilgi aktardı.

Koramiral Bursuk, "Mayısta çalışmalar başlayacak. Hava savunma sistemleri geliştirilecek. Pantsir hava savunma füze sistemlerinin denizde kullanılanları kurulacak. Kazan, pompa gibi enerji ekipmanları da yenileriyle değişecek" diye konuştu.

Bursuk, Amiral Kuznetsov'un modernizasyon işlemlerinden sonra 2021'e doğru yeniden hizmete gireceğini de sözlerine ekledi.

Daha önce Rusya'nın tek uçak gemisi olan Amiral Kuznetsov'un Rusya'nın kuzeybatısında yer alan Murmansk kentindeki 35. Gemi Onarım Fabrikası'nda bu yıl başlayacak olan onarımının 3 yıl süreceği duyurulmuştu.

http://www.denizhaber.com.tr/amiral-kuznetsova-yeni-silahlarla-donatilacak-haber-81111.htm Mesajı Paylaş

Karabasan

Rus Savunma Bakanı Kinzal Hipersonik seyir füzesi kullanma kabiliyeti olan 10 Mig-31 in deneysel çalışmalar için envantere girdiğini açıkladı
https://tvzvezda.ru/news/forces/content/201805051128-ifip.htm Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

nokta

Rus Donanması Genişliyor

Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu, Perşembe günü yaptığı açıklamada, Rus Donanması'nın bu yıl sonuna kadar altı adet yeni ve dört adet modernizasyondan geçen savaş gemisi teslim almış olacağını duyurdu. Shoigu, United Shipbuilding Corporation'ın devlet silahlanma programı kapsamında bir çok savaş gemisinin bakım-onarım çalışmalarını yürüttüğünü ve yeni platformlar inşa ettiğini kaydetti.

Rus Bakan, "Donanma'nın yeni lojistik destek gemisi Elbrus, mart ayında teslim edildi. Nisan ayında ise seri üretim kapsamındaki ilk Proje 12700 sınıfı mayın tarama gemisi Ivan Antonov suya indirildi," açıklamasını yaptı.

http://www.c4defence.com/Gundem/rus-donanmasi-genisliyor/6226/1 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter