Hindistan Silahlı Kuvvetleri

Başlatan HDS, Eki 04, 2015, 06:28 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Hard-Kill


nokta

Müşterek İHA Geliştirme Programı

Made in India Programı ile yerli savunma sanayisinin desteklenmesi için önemli adımlar atan Hindistan, insansız hava aracı geliştirecek.

ABD Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarları ile Hindistan merkezli bir firma, insansız hava aracı (İHA) geliştirilmesi için bir anlaşma imzaladı. ABD Hava Kuvvetleri, Hint Hava Kuvvetleri, DRDO ve Hint bir firmanın tarafı olduğu sözleşme ile keşif-gözlem maksatlı silahlı bir platformun geliştirilmesi hedeflenmekte. Hindistan MQ-9 Reaper SİHA talebinde bulunmuş ancak ABD satışa onay vermemişti. Washington, daha sonra 4 milyar Amerikan Doları maliyetle 30 adet Sea Guardian İHA önerse de teklif, platformların silahsız olması nedeniyle Yeni Delhi'nin ilgisini cezbetmemişti. Savunma kulislerinde ABD'nin  MQ-9 tedarikine Rusya'ya olası teknoloji sızıntıları nedeniyle sıcak bakmadığı hususu ise savunma kulislerinde gündeme gelmişti.

Hâlihazırda Hindistan'ın Rustom adlı MALE (Medium Altitude Long Endurance / Orta İrtifa Uzun Havada Kalış) sınıfı bir İHA üzerine çalışmaları devam etmekte. Ancak platformun silah kullanma kabiliyetinin bulunmaması, Yeni Delhi'yi yeni bir SİHA geliştirme yoluna itmekte.

https://c4defence.com/Gundem/musterek-iha-gelistirme-programi/10399/1 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter