Çin Silahlı Kuvvetleri

Başlatan kimlikci, May 16, 2016, 09:16 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Karabasan

Bence ABD'ye rakip olma mevzusu mevcut tablonun tam karşılığını oluşturmuyor.
Çünkü Çin sadece kendi bölgesinde ABD donanmasına meydan okuyor.

Genel anlamda Güney Çin Denizi, Kore yarım adası, Kuzey Kutbu, Hint Okyanusu, Güney Afrika ve çevresi, Basra Körfezi ve Kızıldeniz gibi bölgeler Çin donanmasının boy gösterdiği gösterebileceği bölgeler.
ABD donanması ise bütün Dünya denizlerinde boy göstermek zorunda.
Çin'in Avrupa'da boy göstermek gibi bir derdi yok
Çin'in Akdeniz'de yada Karadeniz'de boy göstermek gibi bir derdi yok.
Çin'in Atlantik'te bayrak gösterme derdi yok.

O yüzden Çin ABD donanmasına rakip olacak dediğinizde detaylı bir ölçek sunmanız lazım. Neye göre hangi kıstaslara göre rakip olacaklar.

Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

nokta

PLAN'a İki Yeni Korvet

Çin Halk Kurtuluş Donanması (People's Liberation Army Navy/ PLAN) envanterini güçlendirmeye devam ediyor. NATO Kodu Jiangdao olan , denizaltı savunma harbi (Anti-Submarine Warfare /ASW) görevlerini icra edebilen iki adet 056A korvet PLAN envanterine girdi. 611 numaralı ilk gemi Lu'an, 18 Ocak'ta, ikinci gemi Liaocheng (608 numaralı) ise ertesi gün donanma için kabul edildi. Bin 500 ton deplasmana sahip olan platformlarda Lu'an, Şanghay'daki Hudong Zhonghua tersanesinde inşa edildi ve 21 Aralık 2017'de denize indi.

https://c4defence.com/Gundem/plana-iki-yeni-korvet/9233/1 Mesajı Paylaş

KarabasanAmerikan Donanma İstihbarat Ofisi Çin donanmasının envanteri ile ilgili infografik yayınladı. Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

farabi


nokta

Çin için Maliyet Etkin Çözüm

Çin Halk Kurtuluş Ordusu (People's Liberation Army/ PLA) askeri personele çeşitli yetenekler sunacak iki farklı kamikaze İHA'yı envanterine katacak. PLA'nın silah ve askeri teçhizat alımları hakkında bilgi verdiği web sitesinde açıklanan tedarik hakkında detaylı bilgi paylaşılmadı.

Keşif ve gözlem İHA'ları gibi uzun süre havada kalabilen kamikaze İHA'lar, hedefin tespitinden sonra füze gibi imha görevi icra edebilir. Konuyla ilgili konuşan bir uzman, kamikaze İHA'ların, keşif uçaklarına göre maliyet etkin olduğunu belirtti.

Çin merkezli firmalar, CH-901 ve WS-43 de dahil olmak üzere farklı varyantlarda kamikaze İHA geliştirdi.

https://c4defence.com/Gundem/cin-icin-maliyet-etkin-cozum/9512/1 Mesajı Paylaş

nokta

Çin'in İlk LHD'sinde Yangın Çıktı

Çin'in ilk Type 075 Helikopterli Çıkarma Gemisi (Landing Helicopter Dock /LHD), Şanghay Hudong-Zhonghua Tersanesi'ndeki rıhtımdayken alev aldı.

Gemiyi alev ve duman içinde gösteren fotoğraflar günün erken saatlerinde Çin sosyal medyasında yer aldı.

Type-075 taşıyıcısı yaklaşık 237 metre uzunluğunda ve 43 metre boyundadır.

Type 075 sınıfı ikinci gemi aynı tersanede devam ediyor.

https://c4defence.com/Gundem/cinin-ilk-lhd-sinde-yangin-cikti/9709/1 Mesajı Paylaş

nokta

Kamyona Monteli Obüs Envanterde

Kamyona monteli obüs sistemleri, maliyet etken çözümler olmaları ve hareket kabiliyetleri sayesinde uluslararası pazarda gün geçtikçe daha çok rağbet görüyor.

Çin, gerek özgün, gerekse tersine mühendislik yöntemiyle geliştirdiği platformlarla envanterini modernize etmeye ve genişletmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde yayımlanan görüntülerde, Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun PCL-181 kamyona monteli obüsleri Doğu Askeri Bölge'de aktif kullanıma aldığı belirlendi.

Ülkenin geliştirdiği en modern topçu sistemlerinden biri olarak lanse edilen platform, 6x6 kamyon üzerine konuşlu AH-2 52 kalibre 155 mm obüsten müteşekkil. SH-15 adıyla ihraç pazarına sunulan obüs, ilk defa 2017'de tanıtıldı. PCL-181, bilgisayarlı atış kontrol sistemi, seyrüsefer, konumlandırma ve hedefleme sistemleri gibi bileşenlere sahip. Bu sayede batarya veya müstakil olarak göreve uygun yapıda olan araçların muharebe ağırlığı yaklaşık 25 ton. Dakikada dört ila altı atım yapabilen platformların etkili menzili ise 50 kilometreye erişebilmekte. Dizel motorla tahrik edilen PCL-181; saatte 90 km hıza ve 600 km operasyon sığasına erişebilmekte.

https://c4defence.com/Gundem/kamyona-monteli-obus-envanterde/9834/1 Mesajı Paylaş

Trilogy

Rusya ve ABD'den sonra Çin de 'nükleer üçleme' kurmaya hazırlanıyor

Çin'in kendisine ait 'nükleer üçlemeyi' kurma hazırlıklarını tamamlamak üzere olduğu bildirildi.

South China Morning Post gazetesinin askeri bir kaynağa dayandırdığı haberine göre Çin, kendisine ait 'nükleer üçlemeyi' kurma hazırlıklarını tamamlamak üzere.

Çin'in birkaç yıldır üzerinde çalıştığı yeni süpersonik bombardıman uçağı Xian H-20'yi geliştirme sürecinin bu yıl içinde tamamlanabileceği belirtilen haberde, ardından Çin'in de Rusya ve ABD'den sonra havadan, karadan ve denizden nükleer füze fırlatma imkânına sahip olacağı ifade edildi.

Haberde ayrıca bu sürecin tamamlanmasıyla Avustralya, Japonya ve Kore Yarımadası'nın Çin'in menziline girmiş olacakları vurgulandı.

'Xian H-20 AirShow China Havacılık Fuarı'nda  görücüye çıkabilir'

Gazeteye konuşan askeri yetkili, radarlara yakalanmama özelliğine sahip süpersonik bombardıman uçağının önümüzdeki kasımda Çin'in Zhuhai kentinde düzenlenecek AirShow China Havacılık Fuarı'nda görücüye çıkarılabileceğini belirtti.

AirShow China'nın Çin yönetimi için bu yılın başlarında ülkede yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yerli savunma sanayi şirketlerini o derece etkilemediğini göstermenin bir yolu olması bekleniyor.

Daha önce genel Kovid-19 pandemisi ortamında iş aktivitelerinin yavaşlamasından dolayı dünyanın en gelişmiş ekonomilerinin göstergelerinin 1929 Dünya Ekonomik Bunalımı'ndan (Büyük Buhran) bu yana en düşük seviyeye çekilebileceği belirtilmişti. Dünyanın ikinci büyük ekonomisi haline gelen Çin'de ise, izlemeye alındığı tarihten bu yana en düşük ekonomik büyüme bekleniyor.

https://tr.sputniknews.com/savunma/202005051041973734-rusya-ve-abdden-sonra-cin-de-nukleer-ucleme-kurmaya-hazirlaniyor/ Mesajı Paylaş

nokta

Hava İndirmeye Zırhlı Araç Teslimatı

İlk dalga COVID-19 sürecini önemli ölçüde geride bırakan Çin, savunma sistem tedarikini sürdürüyor.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Hava Kuvvetleri (People's Liberation Army Air Force / PLAAF) bünyesinde faaliyet gösteren Hava İndirme Kolordusu, ilk parti CS/VN3 hafif zırhlı tekerlekli araçları teslim aldı. Çin Merkez Televizyonu 13 (China Central Television 13 / CCTV 13)'te yayınlanan görüntülerde, en az 14 adet platformun kullanıma girdiği tespit edildi. Araçlar, Kuzey Hubei Bölgesi'nde yer alan talim alanında düzenlenen törenle hizmete alındı.

NORINCO ve Poly Technologies firmalarınca geliştirilen platform, kaynaklanmış çelik gövdeye sahip. Beş kapılı yapıda olan amfibik araç, paraşütle atılabilir yapıda. Muharebe ağırlığı 8 bin 700 kg olan CS/VN3'ler 2+8 personel taşıyabilmekte. 208 BG dizel motordan gücünü alan araçların azami hızı 100 km/sa ve operasyon sığası ise 600 km. Platform, 4x4 konfigürasyonda. Sistemin, 30 mm insansız kule ile donatılmış bir modeli de mevcut.

https://c4defence.com/Gundem/hava-indirmeye-zirhli-arac-teslimati/9921/1 Mesajı Paylaş

nokta

Çin Savunma Bütçesinde 30 Yılın en Düşük Artışı

ABD'nin ardından dünyanın en büyük ikinci savunma bütçesine sahip Çin'de yüzde 6,6'lık büyüme görüldü. Ancak açıklanan rakam, Çin'in savunma bütçesinin 1990'ların başından bu yana yüzde olarak gördüğü en düşük seviye olarak tarihe geçti.

Savunma bütçesindeki büyüme, geçen yılki harcamalara kıyasla 11 milyar ABD doları artarak 178,2 milyar ABD Dolara yükseldi.

Çin Başbakanı Li Keqiang, "Ulusal savunma ve ordudaki reformları derinleştireceğiz, lojistik ve teçhizat destek kapasitemizi artıracağız ve savunmayla ilgili bilim ve teknolojinin yenilikçi gelişimini destekleyeceğiz." açıklamasında bulundu.

https://c4defence.com/Gundem/cin-savunma-butcesinde-30-yilin-en-dusuk-artisi/10007/1 Mesajı Paylaş

OPTIMUS

Lojistik kabiliyete dair güzel bir örnek : Hubei eyaletinden Hindistan sinirina birkac saat icinde hava indirme tugay sevkiyati

https://twitter.com/i/status/1269583064969220097

Mesajı Paylaş

nokta

Çin'e Ait Nükleer Denizaltının Yeni Görüntüleri

Kısa süre önce Halk Kurtuluş Ordusu Donanmasında (People's Liberation Army Navy / PLAN) hizmete giren Tip 093 (NATO kodu: Shang) denizaltının yeni görüntüleri paylaşıldı. Çin'in geliştirdiği nükleer tahrikli denizaltıya ait görüntüler ülkenin resmi televizyonunda yayımlandı.

Tip 093B olarak adlandırılan denizaltı, YJ-18 (NATO Kodu eagle strike 18) süpersonik gemi savar füzesi ile donatılabiliyor.

İlk olarak 2006 yılında hizmete giren Tip 93 platformları 110 metre uzunluğunda ve 11 metre genişliğinde.

Toplam deplasmanı 7 bin ton olan denizaltıların gövde formunda iyileştirilmeye gidilerek A modelinin ve 24'lü dikey fırlatma lançerine (VLS) sahip B varyantının inşa çalışmasına başlanmıştı.

https://www.c4defence.com/Gundem/cine-ait-nukleer-denizaltinin-yeni-goruntuleri/10606/1 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter