Tayland Silahlı Kuvvetleri

Başlatan nokta, Nis 07, 2018, 09:37 ÖÖ

« önceki - sonraki »

nokta

Tayland'ın T-50TH'leri Görevde

Tayland, Kore Havacılık ve Uzay Sanayi'den (Korea Aerospace Industries/KAI) tedarik ettiği ilk dört T-50TH Golden Eagle eğitim uçağını 4 Nisan'da Tarkly Hava Üssü'nde hizmete aldı. Kraliyet Tayland Hava Kuvvetleri (RTAF), dört ve sekiz uçaklık iki parti halinde toplam 12 adet T-50TH sipariş etti. İkinci parti teslimatların 2019'da başlaması bekleniyor. Platformlar, kuvvetin hizmet ömrünün sonuna yaklaşan Aero L-39ZA Albatros uçaklarının yerini alacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/tayland-in-t50th-leri-gorevde/6036/1 Mesajı Paylaş

nokta

Tayland'dan ATMOS Siparişi

Tayland Kraliyet Deniz Piyadeleri (Royal Thai Marine Corps/RTMC), altı adet otonom 155 mm kamyona monteli obüs sisteminin (ATMOS) tedariki için İsrail'in Elbit firmasıyla ile bir sözleşme imzaladı. RTMC'nin açıklamasına göre, Mart ayı sonlarında imzalanan 26 milyon Dolarlık sözleşme ilave sistemler için opiyon da içeriyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/tayland-dan-atmos-siparisi/6069/1 Mesajı Paylaş

Merkator

Tayland Hava Kuvvetleri helikopter ihalesine büyük ilgi

Tayland Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin helikopter ihalesinde Amerikan, Rus, Çinli ve Avrupalı üreticiler yarışacak.

Hava Kuvvetleri'nin eskiyen Bell AH-1F Cobra tipi helikopterlerin yerine 6 adet yeni alım yapacak olması bütün üreticilerin iştahını kabarttı.

12 Haziran'dan itibaren birçok üreticinin teklif vermeye başladığı belirtilirken, ihalede Rus Mil Mi-28 "Havoc" ve Kamov Ka-52 "Hokum", Boeing AH-64 Apache ve Bell AH-1Z Viper, Çinli Harbin Aircraft Industry Group'un Z-19 Black Whirlwind, İtalyan Leonardo'nun AW 129 Mangusta, Airbus Helicopters'in ise Tiger modellerinin yarışacağı bildirildi.

Tayland 1990 yılından bu yana AH-1F Cobra helikopterlerini kullanıyordu.

http://www.kokpit.aero/tayland-hava-kuvvetleri-helikopter-ihalesi Mesajı Paylaş

nokta

Küçük Kuşun Satışına Onay

Tayland hükümeti, ABD'den sekiz adet Boeing AH-6i hafif taarruz keşif helikopteri ve ilgili ekipmanları satın almak istediğini açıklamıştı. 400 milyon ABD Doları değerinde olması planlanan satış hakkında Savunma Güvenlik İş birliği Ajansı (Defence Security Cooperation Agency/ DSCA), "Dışişleri Bakanlığı, Tayland'a sekiz adet platformun ve ilgili teçhizatın muhtemel bir Dış Askeri Satışını onaylama kararı aldı" açıklamasında bulundu. DSCA ayrıca yeni AH-6i helikopterlerinin, Tayland'ın envanterinde bulunan yedi adet AH-IF Cobra platformunun yerini alacağını açıkladı.

http://c4defence.com/Gundem/kucuk-kusun-satisina-onay/8716/1 Mesajı Paylaş

nokta

RTAF Gelecek 10 Yıl İçin İstek Listesini Onayladı

Tayland Kraliyet Hava Kuvvetleri (Royal Thai Air Force /RTAF) önümüzdeki on yıl için tedarik önceliklerini belirledi; nakliye uçakları, arama kurtarma helikopterleri ve hafif taarruz uçakları listenin başında yer alıyor. RTAF'ın uzun vadeli planlarında yaşlanan filonun yerini alacak yeni uçaklar yer alıyor.

RTAF, Lockheed Martin C-130H Hercules nakliye uçağı filosunun yerine yeni bir filo kurmayı planlıyor. Yeni uçakların Tayland'ın hayata geçirdiği bir süreç olan Link T veri bağlantı sistemi ile uyumlu olması gerekecek. 

RTAF, bu uçakları gruplar halinde tedarik edecek: 2022 ve 2025 arasında dört uçak, geri kalan iki partiden her biri dört, 2024-2026 ve 2026-2029 arasında gerçekleşecek.

RTAF ayrıca iki adet Kore Havacılık ve Uzay Sanayii (Korea Aerospace Industries /KAI) T-50TH avcı eğitim uçağı daha tedarik etmeyi planlıyor.

Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan T-50TH'ler Çek yapımı Aero Vodochody L-39 eğiticilerinin yerini alacak.

Tayland, şu anda hizmette olan Bell UH-1 ve 412'lerin yerini almak için altı adet arama ve kurtarma helikopteri de edinmek istiyor.

RTAF, bütçesi olmasa da uzun vaade de Saab JAS 39C / D Gripen filosunu yeni silahların entegrasyonuna uygun hale getirmeyi istiyor. Bu maksatla sensör ve haberleşme yükseltmelerin yanı sıra yeni radar fonksiyonları ve iyileştirmeleri içeren MS-20 standardına yükseltmek gerekiyor.

Tayland, Northrop Grumman F-5E / F Tiger II avcı uçaklarının bir kısmının yerine kullanmak üzere için Gripens'i satın almıştı, ancak bütçe sorunları daha fazla satın almayı engelledi. Bunun yerine, ülke görevde kalan Tiger II'lerini F-5TH Süper Tigris'e yükseltmek için İsrail'in Elbit firmasından yararlandı.

https://c4defence.com/Gundem/rtaf-gelecek-10-yil-icin-istek-listesini-onayladi/9392/1 Mesajı Paylaş

nokta

Platform Tedarikleri Virüs Nedeniyle İptal Ediliyor

COVID-19 ile birlikte hükümetler ekonomik planlarını değiştirmeye başladı. Tayland Hükümeti ise bu değişimi savunma bütçesinde kesintiye giderek kapatmaya çalışacak. Bütçede yüzde 10 azalma beklenirken, kaynakların virüsle mücadeleye aktarılması planlanıyor.

Tedarik maliyetlerini savunma bütçeleri aracılığıyla mali yıla yayan Tayland'ın, envanterine katmayı planladığı platformlarda ise erteleme veya satın almaktan vazgeçme durumuna geçebileceği düşünülüyor. Yerel medyada çıkan haberlere göre, Kore Havacılık ve Uzay Sanayii'den (Korea Aerospace Industries /KAI) satın alınması planlanan iki adet T-50TH eğitim uçaklarının tedarikinin iptal edildiği aktarılıyor.

Tayland Kraliyet Donanması için satın alınacak denizaltı ve hava kuvvetlerinin uçak filosunu tedarik edilecek platformlar dâhil bütün anlaşmaların iptal edileceği ise gündemini koruyor.

KAI geçtiğimiz hafta, pandeminin Arjantin ekonomisini olumsuz etkilediğini ve FA-50 Fighting Eagle hafif taarruz uçaklarının ülkeye tedarikinin süresiz olarak ertelendiğini açıklamıştı.

https://c4defence.com/Gundem/platform-tedarikleri-virus-nedeniyle-iptal-ediliyor/9708/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter