METEKSAN Lazer Kamaştırıcı

Başlatan ocay, May 15, 2016, 03:16 ÖS

« önceki - sonraki »

ocay

MSI Eylül sayısında bahsi geçen bir sistem. SSM'den onay alırsa geliştirilecekmiş.

Laser Kamaştırıcı herhalde Laser Dazzeler olsa gerek..

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Dazzler_(weapon)

Çin Type-98 Tankı üzerinde JD-3 gibi füze ve FLIR köreltici bir sistemse mantıklı olabilir

Mesajı Paylaş

ocay

DIRCM için kullanılan Türkçe karşılıkmış Mesajı Paylaş

ocay

15 yılda boyları bir hayli küçülmüş Mesajı Paylaş

ocay

http://www.aselsan.com.tr/tr-tr/basin-odasi/Brosurler/Elektro-Optik-Sistemler/DENIZGOZU_AHTAPOT_TR.pdf

Burada adı geçen Laser Karartma ve Laser Maskeleme gibi kavramlar tam olarak neye tekabül ediyor? Mesajı Paylaş

ocay

METEKSAN DIRCM. DzKK için IR/TV güdümlü füzeleri laser ile karıştırmak için tasarlanan bir sistem. Mesajı Paylaş

dmc

Bu haber konuşuldu mu emin olamadım, ben kaçırmış da olabilirim. MSI'nin 3 Mart 2020 tarihli bir röportajından bir bölüm; Meteksan'ın NAZAR projesi kapsamında ürettiği sistem olsa gerek. Fiilen kullanılmasıyla yakında daha fazla bilgi sahibi oluruz diye düşünüyorum.

"Yine bu alanda, ARMERKOM ile koordineli olarak geliştirdiğimiz ve SSB ile sözleşmesini imzaladığımız Elektro-Optik Güdümlü Mermi Karşı Tedbir Sistemi (EO-GMKS) Geliştirme Projesi var. Bu proje kapsamında da ilk prototip sistem geliştirildi ve bir GABYA Sınıfı Fırkateyne entegre edildi, fiilen kullanılıyor. Proje ile gemiye yönelmiş olan elektro-optik başlıklı füzenin kızılötesi arayıcı başlığına uygun dalga boyunda bir lazer ışık kaynağının yönlendirilmesi ile belli bir mesafeden fonksiyonel olarak imha edilmesi (soft-kill) hedefleniyor." Mesajı Paylaş

HDS

Görebildiğimiz kadarı ile Nazar tareti hemen hemen STIR sisteminden bile büyük. Gabya'ya konuldu da neden görmedik acaba? Mesajı Paylaş

Search and rescue

Bayağı büyük

Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter