Otokar Tulpar

Başlatan Elçibey, Eki 02, 2015, 06:44 ÖS

« önceki - sonraki »

HDS

Artık bu araçlarımızı başka yabancı araçların ne kadar yerli birer "tıpkıbasım"ları olmak ya da yakışıklılıkları yerine, operasyonel konsept açısından bize ne getirebileceği, neyin farklı, neyin aynı olması gerektiğine yönelik tartışmalı mıyız?

Yani; Aradığımız hakikaten CV90'nin yerli bir türevi mi? Öyle ise, Tulpar vs gayet iyi olur. Ama acaba ne olmalı? Bu mudur beklenti?

Bu aralar adını sıkça -en azından benim- andığımın Stryker, malum bir LAV platformu ile hayatına başladı. Çok da devrimsel olacaktı. Stryker Brigade kavramı ile bir dolu "ağa bağlılık", 8 tekerlek üzerinde çok yüksek mobilite vs sunuyordu. Ama daha ömrünün yarısında araçlara "Double V Hull" uygulanmak durumunda kalındı.

Ne yapacağız bu araçlarla? Ne taşıyacağız, ne takacağız? Ne atacağız? Bunları fırsatımız var iken düşünmeliyiz. Yoksa Bradley'in, CV90'nin güncel bir kopyasını yapmak çok gerçekçi olmayabilir. Bir Puma mı istiyoruz? Bir Terminator mü? Vs vs..  :) Mesajı Paylaş

murattekin

Bu tulparın motoru ne acaba bilen varmı otokarın sitesindede bir açıklama yok 
Sitede 700 ve 1100 bg'lik iki motordan bahsedilmiş. Mesajı Paylaş
...

Havuc99

Körfez savaşıdan beri yaşanan tüm çatışmalara baktığımızda. Düşmanın zırhlı birlikleri havadan yok ediliyor. Kimse zırhlı birliklerin karşısına zırhlı birlik çıkarmıyor. Dolayısıyla Tupardan beklenen hava hakimiyeti ele geçirildikden sonra gardı düşmüş olan düşmanın kalan hafif piyade ve gerilla unsurlarını temizlemek. Bunun içinde iki tip olarak envantere almayı düşüneebiliriz. 30 mm lik ve 105 mm lik versiyonu. Bu iki tip kendisine verilen görevi layıkı ile yapacaktır. Kesinlikle aktif koruması olmalı  ve keşif gözetleme yeteneği artırılmalıdır. Bunun içinde en az 20 km yarı çapında hareket edebilen mini bir iha ile techiz edilebilir. Olmazsa olmazlardan biride zırhlı birliklerin hava savunması hic bir kuvvete gerek kalmadan orta menzilde bu zırhlı birlikler kendi hava savunmasını yapabilmelidir. Hava üstünlüğünü kaybettiğimiz durumlarda en azından bir nebze olsun kendini savunabilirler. 1,2 milyon dolar gibi maliyeti olduğu söyleniyor aktif koruma ve iha entegrasyonu ile 2 milyon dolara çıktığını düşünelim. Altay için ödenecek paraya 1500 tane Tulpar alınabilir ve üzerine 500 milyon dolar artar. Fiyat bilgisi doğru ise tabi.1500 Tulpar 250 altaydan çok daha etkili ve caydırı bir güçtür, ve KKK lerinin ihtiyacını karşılayabilir. Mesajı Paylaş

tuğrulbey

1.2 milyon dolar Tulpar için gerçekçi bir rakam değil. ZMA-15 modernizasyonu araç başı 1 milyon dolar civarı tutuyor. 2000 yılında askerliğimi ZMA nişancısı olarak yaptım o zaman zikredilen rakam 1.25 milyon dolardı. Bugün Tulpar araç başı minumum 5 milyon dolardır. Mesajı Paylaş

putty

Eki 19, 2020, 08:35 ÖS Last Edit: Eki 19, 2020, 08:40 ÖS by putty
Biraz demode bir tarzı var sanki. HDS nin endişesini hissiyatıma yakın buldum kendimce. Biraz acele etmemek lazım yada ne bileyim doğruyu bulmak lazım. Hangisi doğru bilmiyorum ama bu basık puma gibi alçak içinde insanların büzüşüp durduğu tasarımlar yerini daha yüksek ARMA ya benzeyen araçlara bıraktılar sanki. Silah lazımsa da onun üstüne konuyor. Çok iyi zırhlı muharebe araçları akımı vardı neredeyse hafif tank gibi yada İsrail de olduğu gibi tam tank koruması gibi ama bunlar değişti görünüyor. Lazım ise tank kullanırsın tank gibi zırhlı 30 mm topla neden uğraşasın yerine tankı sür ateş desteği lazım ise. Personeli korumak içinde MRAP bile yetiyor tank koruması çok aşırı. İsrail Merkava dan dönüşme personel taşıyıcılar ZMA lar yaptı ama abartı bence o zamanın modasıydı artık daha yaygın ama makul zırhlı araçlar tercih ediliyor. Kamyonun kasasında jeep in üstünde asker yok yani artık her asker zırh gerisinde böyle olunca da zırhlar makul sınırda yetiniliyor Suriye de gördük MRAP lar iyi sınav verdiler veya ZMA lar ZPT lerde zırhı tank gibi değil diye mahfolmadılar gayet iyi çalıştılar.
Yani olay şu bence de yeni yaklaşım olarak geniş hacimli genel kullanıma uygun yüksek profilli makul abartısız yeterli korumada zırhlı araçlar. Ben Tulpar ı demode buluyorum ilk ortaya çıktığında da dedim bunu puma gibi bir araç bu. Askerler bilir tabi daha iyisini.

Mesajı Paylaş

anafor2016

Otokar 2017 yilinda 700 adet Arma aracini 661 milyon dolara satmis. Tulparin konfigurasyonuna gore birim maliyeti degisecektir, ama tahminim 5 milyon seviyesine cikmaz.

Asubsidiary of Koç Holding, Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi A.Ş., known simply as Otokar, signed the biggest foreign partnership deal of its kind Sunday with the United Arab Emirates (UAE) at the International Defense Exhibition and Conference (IDEX 2017) in Abu Dhabi, establishing a joint company with the country to produce and sell 700 armored vehicles worth $661 million.

https://www.dailysabah.com/defense/2017/02/21/otokar-to-sell-armored-vehicles-worth-661m-to-uae
Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter