Türk Ekonomisi

Başlatan kimlikci, May 12, 2016, 08:05 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

kimlikci


kimlikci

Ticari İHA'lara yerli rakip geliyor


TÜBİTAK'ın Bireysel Genç Girişim Programı kapsamında desteklenen OTANTİHA Projesi'yle ticari amaçla kullanılan insansız hava araçlarına (İHA) yerli rakip geliştirilecek.

Lisans eğitimi boyunca insansız hava araçlarıyla ilgilenen girişimci Murat Sağlam, bu alanda yaptığı son çalışmayla ODTÜ Teknokent'in de desteğiyle TÜBİTAK'ın Bireysel Genç Girişim Programı'ndan yararlanmaya hak kazandı.

Teknolojik yeniliklere ayak uydurmak, ülkeye katma değer sağlayacak ürünler ortaya çıkarmak ve İHA'ların günlük kullanımında yeni bir vizyon ortaya koymak için OTANTİHA Projesi'ni geliştiren Sağlam, proje sonunda kurulacak şirketle yeni bir istihdam alanı oluşturmayı amaçlıyor.

Akıllı mobil cihazlarla kablosuz ağlar üzerinden kontrol edilebilecek şekilde geliştirilecek OTANTİHA, kullanıcısını takip ederek yüksek çözünürlüklü görüntü kaydedebilecek, modüler donanım altyapısı sayesinde yeni ihtiyaçlara uygun olarak kolayca geliştirilebilecek.

Rakiplerinden üstünlükleri
Gelecekte sisteme eklenebilecek otonom karar alma, otonom uçuş, otomatik iniş, kullanıcı takibi, çarpışma önleme gibi yetenekler ile kullanıcının iş yükünü azaltacak sistem çözümleri sunacak OTANTİHA, sanal gerçeklik gözlükleri ile entegrasyon gibi opsiyonel özellikleriyle sivil havacılık açısından yenilikçi bir ürün olacak.

Yüksek hızlı veri ve grafik işleme, gerçek zamanlı işletim sistemleri ve yazılım bölütleme, uçuş emniyeti ve sertifikasyon gerekliliklerine uygun tasarım ve yüksek güvenilirlik, geliştirilmesi hedeflenen ürünün en önemli teknolojilerini oluşturacak.

OTANTİHA'nın ithal edilen ticari İHA'ların yerini alması hedefleniyor. Yurt içi ve yurt dışı pazarın büyüklüğü düşünüldüğünde, yüksek uçuş emniyeti standartlarını karşılayan ürünün, ülke ekonomisi için önemli bir katma değer yaratması bekleniyor.

http://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/ticari-ihalara-yerli-rakip-geliyor/574848

Mesajı Paylaş

kimlikci

#2
May 31, 2016, 04:08 ÖS Last Edit: Haz 01, 2016, 12:40 ÖS by kimlikci
Türkiye'nin ilk biyoteknolojik ilacı üretildi


Toksöz Grup bünyesindeki Arven İlaç, Türkiye'de bir ilke imza atarak, ilk 'Benzer Biyolojik Tıbbi Ürün'ü (biyobenzer) geliştirip üretti. Ürün, kanser hastalarının enfeksiyonlar karşısında zayıf düşmelerine neden olan, kemoterapinin başlıca hematolojik yan etkisi 'Nötropeni'nin engellenmesine yardımcı oluyor.

Arven İlaç'tan yapılan yazılı açıklamaya göre, firma Türkiye'nin ilk biyobenzer ürününü geliştirmeyi ve üretmeyi başardı. Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan ilaç, kanserin tedavi sürecinde sıklıkla başvurulan kemoterapinin neden olduğu olumsuzlukları azaltmayı hedefliyor. İlaç, beyaz kan hücrelerinin sayısının azalması olarak bilinen ve kemoterapinin en sık görülen hematolojik yan etkisi olan 'Nötropeni'yi engelleyerek, vücudun enfeksiyondan daha az etkilenmesine yardımcı oluyor.

http://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/turkiyenin-ilk-biyoteknolojik-ilaci-uretildi/581807

İran Enerji Bakan Yardımcısı Huşeng Felahetiyan, İran'a yönelik ambargoların kaldırılmasının ardından Türk enerji sektöründen İran'a yoğun ilgi olduğunu söylerken, "Önümüzdeki günlerde İran'da 5 bin megavatlık (MW) santral yapılması için Türk özel sektöründen şirketlerle bir yatırım anlaşması imzalayacağız. Bu anlaşmanın hacmi 3 milyar dolar" dedi.

http://www.dunyabulteni.net/haberler/365894/irana-turk-santrali

Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal binası inşaatı için açılan ihaleyi 4.3 milyar dolarlık teklifle Limak İnşaat kazandı. Projenin imzaları, Limak yöneticileri ile Kuveyt Bayındırlık Bakanı Ali el-Amir'in katıldığı törenle atıldı.
http://www.ntv.com.tr/ekonomi/kuveytte-4-3-milyar-dolarlik-dev-ihale-turk-firmanin,dXe6VEwYIUSwqiVFtTzDcQ Mesajı Paylaş

kimlikci

#3
Haz 10, 2016, 01:31 ÖS Last Edit: Haz 11, 2016, 08:49 ÖÖ by kimlikci


KOSGEB'ten Silikon Vadisi'nde kurulacak merkeze destek


YTÜ'den yapılan açıklamaya göre, YTÜ'nün liderliğinde Gebze Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi konsorsiyum tarafından Ar-Ge ve inovasyon faaliyetleri, Türkiye'de gerçekleştirilen teknolojik ürünlerin uluslararası pazarlarda yer alması, ihracatın arttırılması, yerli teknoloji yoğun başlangıç işletmelerinin gelişmiş girişimcilik ekosistemleri içerisinde yer bulması ve KOSGEB tarafından verilen desteklerden faydalanması için proje hazırlandı.
Ortaklık protokolü ile yaklaşık yüzde 80'i bilişim sektöründe yer alan 700 firmanın ve Türkiye'nin en büyük kuluçka yapılarını bünyesinde barındıran konsorsiyum, yüksek teknoloji üretmek ve dünya pazarında yer almak için StarTURK Kuluçka Merkezi Projesi'ni geliştirdi.

StarTURK Kuluçka Merkezi Projesi, KOSGEB'in Uluslararası Kuluçka Merkezi Kurma Programı'ndan destek almaya hak kazandı. ABD'de Silikon Vadisi'nde kurulacak StarTURK Kuluçka Merkezine KOSGEB, 5 yıl boyunca toplamda 3 milyon 850 bin dolar destek sağlayacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen YTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, dünyanın teknoloji başkenti sayılan ABD'de kuluçka merkezinin kurulmasının Türkiye açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

http://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/kosgebten-silikon-vadisinde-kurulacak-merkeze-destek/587507

KOSGEB'in Uluslararası Kuluçka Merkezi Kurma Programı kapsamında 3 konsorsiyum, ABD'de merkez kurmaya hak kazandı.


Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Recep Biçer AA muhabirine, KOSGEB'in "Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı"na ilişkin açıklamalarda bulundu.

Biçer, New York'ta Finans Teknopark AŞ'nin, ortakları İstanbul Ticaret Üniversitesi, İTÜ Arı Teknokent Proje Geliştirme Planlama AŞ ve Fırat Üniversitesi ile birlikte, San Francisco'da Yıldız TGB Teknopark AŞ'nin ortakları Gebze Teknik Üniversitesi, İTÜ Arı Teknokent Proje Geliştirme Planlama AŞ, Hasan Kalyoncu Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi ile birlikte ve yine San Francisco'da ODTÜ Teknokent AŞ'nin destekleneceğini kaydetti.

Program kapsamında kurulacak her uluslararası kuluçka merkezi için operasyonel giderlere, her yıl 750 bin dolar olmak üzere 5 yıl proje süresi boyunca toplamda 3 milyon 750 bin dolar destek sağlanacağını anlatan Biçer, bu kuruluşlara kuruluş ve donanım desteği olarak da 100 bin dolar verileceğini bildirdi.

Böylece bir uluslararası kuluçka merkezine toplamda 3 milyon 850 bin dolar destek verileceğine dikkati çeken Biçer, üç kuluçka merkezi için ise toplamda 11 milyon 550 bin dolar destek sağlanacağını söyledi.

http://aa.com.tr/tr/ekonomi/kosgeb-destegiyle-abdde-3-kulucka-merkezi-kurulacak/587942 Mesajı Paylaş

kimlikci


kimlikci

Brexit sonrası hem İngiltere de hemde Türkiye de yatırımları olan Toyota ve Honda gibi otomativ devlerinin maliyetlerin de artmasıyla birlikte Türkiye ye yoğunlaşması ümit ediliyor

http://www.sabah.com.tr/yazarlar/sandik/2016/06/27/turkiyeye-brexit-piyangosu Mesajı Paylaş

HDS

İngiltere'nin çarçabuk bir özel ticaret anlaşması taslaklaştırması olası, AB ile. Ondan bu konuda çok hevesli olmamak gerek. Otomobil tüketimi, otomobilcilik falan çok önemlidir İngiltere'de. Öyle kolay değil. Bu firmaların İngiltere'deki yerleşikliklerinin karşılığı tam olarak yok Türkiye'de. Mesajı Paylaş

kimlikci

Türk müteahhitlik firmaları Rusya da imza aşamasında olan 2 milyar dolarlık projeler için bir an önce iş başı yapmayı istiyor
http://aa.com.tr/tr/ekonomi/2-milyar-dolarlik-imza-icin-gozler-rusyada/600322 Mesajı Paylaş

kimlikci


putty

#9
Haz 30, 2016, 03:26 ÖS Last Edit: Haz 30, 2016, 03:27 ÖS by putty
2014 toplam ihracatımız 158 milyar dolardı
Aylık ihracat 13 milyar doları aşıyordu.
Şimdi 10 ile 12 milyar arasında gidip geliyor ve biz bu inip çıkmaların bazılarına artış diyoruz
ihracatımız artmış 12 milyar 140 milyon olmuş. Çarp 12 ile 145 milyar dolar eder. 2014 ün ne kadar çok gerisinde.
Ülkede her şey tepetaklak kötüye gidiyor haberimiz yok. Bu yalancı grafikler ile verileri yanıltıcı şekilde derleyerek bizi kandırıyorlar
Turizim tepetaklak ihracat tepetaklak yurt dışı hizmet sektörü tepetaklak.
AKP Ecevit ve Kemal Derviş in mirasını yedi yedi anca tüketti en sonunda. Yine eski Türkiye ye döndük

Bu ülke Kemal derviş ve Ecevit yönetiminde kalsa şimdi aylık ihracatımız 11 değil 20 milyar dolar olurdu. Adamlar ihracatı % 40 artışla uçuşa geçirmişlerdi şimdiki gibi % 1 değil
Mesajı Paylaş

HDS

@putty, yeniden paketleme kısmı tartışmaya açık, siyaset böyle şeyleri sever. Ancak, 2014'ten beri değişen €/$ paritesi ve $/TR paritesi de bu rakamları tanınmaz hale getirdi.

Bizim halen çok ağırlıklı ihracatımız Avro ile. 2014'te ben 1.36 paritesi ile bile hesap yaptım. Şimdi 1.1'in altında. Dolayısı ile yaptığımız Avro ihracatın Dolar karşılığı da değişti ve bu azımsanır gibi değil.

Beri yanda, 2014'te ne patladı. İşte o zaman da eskiden 1.05'lere kadar inmiş parite zaten ortalama 1.25'lerin üzerinde gezmişti. Yani o 2014 rakamlarında da bu kez müspet yöndeki €/$ paritesinin köpüğü vardı.  :)


Muhacir ağzı ile: "Az para mı yau?" Mesajı Paylaş

anafor2016

Artık internet bağlantısı olan tüm cihazlardan %6 trt payı alınacak. Mesajı Paylaş

Erlenmayer

Rahat 1 milyar TL gelir burdan.Hali hazırda hızla artan elektrik faturalarından ve diğer bandrollerden kesinti yapıyorlar ek bir kesintiye niye ihtiyaç duyasın ki.TRT'nin hiç mi reklam geliri yok.Buradan baya bir yandaş parayı vuruyor onlara yetiştiremiyorlar sanırım sonuçta hem yapımları berbat hemde arada vatandaşı neyse ağzımı bozmayayım. :) Mesajı Paylaş

kimlikci

Bu ülkenin 2002 yılı ihracat verisi 36 milyar dolarken dolar/tl paritesi sene başında 1.37 lerde sene sonunda 1,56 larda geziniyorken (Merkez Bankası verileri) bahsettiğin kıyaslama gerçekten komik duruyor putty

Üstüne o ülke 6 ay hükümetsiz kalmış bir ülke bence bazı arkadaşlar gerçekleri örtme konusunda gerçekten çok başarılılar.... Mesajı Paylaş

putty

#14
Haz 30, 2016, 07:00 ÖS Last Edit: Haz 30, 2016, 07:02 ÖS by putty
İhracatı 22 ile aldı 45 milyar dolar ile bıraktılar hadi bunu parite deyip kafa karıştıracaksınız enflasyonu peki nasıl % 90 lardan  40 lara indirdi bu adamlar
Kan emici bankalara IMF den parayı bulup el koymaları ne olacak

Varmı bu hükümete gelene kadar enflasyonu yükseltmeden teslim eden bir iktidar cumhuriyet tarihinde.
Bir hükümet için en berbat koşullara rağmen bunu başardılar. 2 sene koalisyon hemde sol parti ile en sağ partinin koalisyonuna rağmen bu memleketi tekrar toparladılar. Üstelikte yaşlılıktan yürüyemez halde iken.
Bu sol partilere bu millet hiç iktidar şansı veremedi malesef. Bir iki tane koaliston dönemleri oldu sadece ondada birinde kıbrıs alındı öbüründe ülke ekonomisi normale döndü apo paketlendi. Yinede kendini beğendiremedi bu siyasi partiler vatandaşlarına. Geldiğimiz rezil hal ortada işte. Şu sol partilere AKP ye verilen şansın çeyreği verilse bir daha bu millet sağ partileri iktidara getirmez ama halkımız malesef çok fazla köylü. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter