Türk Ekonomisi

Başlatan kimlikci, May 12, 2016, 08:05 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

putty

#855
Eyl 17, 2018, 08:05 ÖS Last Edit: Eyl 17, 2018, 08:13 ÖS by putty
Bastırılmış bir potansiyeli var Türkiye nin önce onun bir rahatlaması lazım ondan sonra % 5 gibi normal büyümeyi hedeflemeliyiz. Bizim gibi bir ülkenin ihracatı asgari 350 milyar dolar civarı olması gerekir bu bizim doğal rakamımız ama biz bunun şu anda 160 milyar dolar ile yarısındayız. Patlama yapacağız derken aslında kötü bir gerçeğin üzerine kuruyorum bu hayali. Çok önceden ulaşmamız gerekli olan erişilememiş rakamın şişkinliğini yaşıyor Türkiye sürekli. Patlıyamadığımız her gün bizi dahada şişiriyor barajın arkası doldu boşalamıyor bir türlü öyle bir patlama bu yoksa iyi yönetilen Türkiye patlaması değil bilakis kötü yönetilen Türkiye parlaması bekliyoruz biz. Bir delik bulsa fışkıracak oradan ülke iyisine kötüsüne bakmayacak. Şimdi kurlardan bir delik yakaladı oradan fışkırıyor.
Türkiye her olumlu sıralamada 13 -18 . sıralar arasıdır hep. Bunun altı başarıdır THY yada fındık filan girer oraya üstünde ise kötü yönetilen bir şeyler vardır.İhracatımız ise 34. sırada. Bunda petrol gaz faktörü biraz aleyhte olduğu için onları düşmek gerek . Önümüzde rusya da dahil 3 doğal gaz zengini var düş onları 31 eder. Yani en kötümser rakamla 18 sırada olmamız gerekirken 31. sıradayız biz. Bu kadar kötü yönetildik yani ihracat konusunda. Bizim 18 . sıraya çıkmamız için Belçika ve İsviçreye yetişmemiz gerek buda 300-350 milyar dolar arası demek bugünki rakamla. Biz 160 dayız bu kadar baskı var yani üzerimizde 350 yi 160 da tutmuş birileri biz bunun farkında değiliz maalesef. Dış güçler dedikleri şeyler olabilir mesela bu. Türkiye yi kontrol altında tutmak için bir çaba var belki dünya da. Yoksa biz trafik kazasından deniz filosuna sağlıktan araç sayısına her rakamda 13- 18 . sıralardayız en kötü ihtimal ile. İhracatta neden 30 olmuşuz. Haritaya açın bakın bu ülkeye yakışırmı 160 milyar dolar. Çekler bile önümüzde.
Peki biz bu Belçika ya yetişecek miyiz? 350 milyar olacak mıyız hakkımız olana ulaşacak mıyız? Hemde iki üç senede yetişeceğiz. Bu yüzden gevşek yaşamayın etrafı koklayın iş fırsatları kollayın bu dönemi iyi kullanın bir daha böyle dönem yakalayamazsınız çok insanı zengin edecek bir kuşağa giriyoruz altın kuşak bu zengin olmak için kriz kapıda sanmayın fırsatlar dönemi açılıyor. Tabi köşebaşında cafe açmayın ihracata yaslanık işler kovalayın Mesajı Paylaş

sadalone

Hollanda ve Belçika sırasıyla açık ara Avrupa'nın en büyük iki limanına sahipler yani karşılaştırmak pek adil değil bunlara Singapur,Hong Kong ve bir kaç ülke daha eklenebilir.

350 milyar dolar biraz abartılı mevcut ekonomik durumuza göre bizim milli gelirin %30'u kadar ihracat yapıyor olmamız gerekirdi buda 250 milyar dolar oluyor yani aşağı yukarı mevcut ithalatımız kadar.Peki bu aradaki kayıp nereye gidiyor belki komşularımızın kötü durumda olması,orta doğuda olmamız,dış ilişkilerimizin iyi olmaması,ihracata gereken desteğin verilmemesi...vb. uzar gider.

Ama Türkiye bir üst lige atlayabilmesi için milli gelirinin %40'ı kadar ihracat yapmalı yani söylediğin rakam gibi 350 milyar dolar olmalı ve bu Kore,Almanya gibi bir ihracat olmalı içi dolu olmalı. Mesajı Paylaş

putty

#857
Eyl 17, 2018, 09:07 ÖS Last Edit: Eyl 17, 2018, 09:12 ÖS by putty
Türkiye her olumlu sıralamada en kötü 18 . sırada ihracatta ise 35. sırada. Yani biz bu çarpık 35. sıra yüzünden her büyüklükte 18 . sırada çıkıyoruz. Aslında ihracatımızda şu anki normalimiz olan 18 . sıraya gelse zaten kendimizi dünyanın ilk onu içinde bulacağız. Bizi 18 . sırada gösteren yalan alında ihracatın başarısızlığı. İlk onda olması gerekir Türkiye nin normalde. Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

Türkiye deniz ticaret filosu ve taşımacılığında ne konumda ? Ben eğer üreten ve satan bir ülke olmak istiyorsak bu alanda yerli firmaların ve yerli gemilerin egemen olmasını ve artmasını dileyenlerdenim çünkü fahiş ulaşım miktarları bir malın ihracatından gelecek karı çok düşürüyor. Buda üreticiyi yaralıyor.

Keza ülkemizinde uluslararası ticarette bir geçiş noktası olduğunu düşündüğümüzde buna birde muhtemel ipek yolu projeside katıldığında raylı ulaştırmaya deniz ticaret filolarımızında katılması lazım ve bize büyük kazanç sağlar. Mesajı Paylaş

hergeleci

Kelepir pasaport

"Tapu kayıtlarına üç yıl satılmama şerhi koyularak Türkiye'de taşınmaz mal edimi yoluyla vatandaşlık kazanılabilmesi için öngörülen tutar 1 milyon dolardan 250 bin dolara,"

https://www.ntv.com.tr/turkiye/turk-vatandasligina-gecis-kolaylasti-ev-alana-vatandaslikta-indirim%2cX33K_wnPBkWUJyJ_e-_zgQ

Bu cimento denen sey eroinden bile daha bagimlilik yapici birsey galiba.Mesajı Paylaş

saladin

Muz cumhuriyetlerinde denenmistir.

https://www.npr.org/2016/03/10/469972509/tiny-island-nation-kicks-off-trend-of-selling-citizenship

Sonucta olan bu ada devletlerinin vatandaslarinin ABD/Kanada/AB vs  vizesiz girme iznine olmustur.

Ha birde bu yeni vatandaslar askerliklerini bedelli mi bedelsiz mi yapacaklara onuda aciklasalar iyi olurdu.
Mesajı Paylaş

anafor2016

https://www.sozcu.com.tr/2018/gundem/cocuguna-okul-kiyafeti-alamayan-baba-intihar-etti-2639574/

Şu dönemde toplumsal dayanışma ya en çok dikkat etmemiz gereken bir dönem Mesajı Paylaş

erdem

Son tahlilde, modern dunyada basarili olabilmek ortalama IQ degerinin de belli bir seviyenin ustunde olmasini gerektiriyor.

Yeter sart olmasa da gerek sart bu.

Bu konuda yapilan az sayidaki calismaya gore bizim IQ ortalamamiz 100'un altinda. 85 civari oldugunu iddia eden arastirmalar var.

Ulkede akraba evliligi yaygin; TV'de kuzeninizle evlenebilirsiniz diye aciklama yapilinca halktan sevinc cigliklari yukseliyor.

Ustune akraba evliliginin son derece yaygin oldugu Suriye'den de 4-5 milyon hizli ureyen bir millet ithal ettik.

Duygusallikla kurulan,"bizim potansiyelimiz var v.s." seklideki cumleler gerceklerin kayaligina carpip tuzla buz olmak durumundadir.

Ben sahsen, herhangi bir potansiyelimiz olduguna inanmiyorum. Gelecege yonelik olarak da herhangi bir umut beslemiyorum.

Ote yandan basari konusundaki kriter nedir, bu da onemli bir soru. Eger kriter genleri gelecege aktarabilmek ise o zaman dusuk IQ'lu olmak cok bir sorun degil, aksine hizli uremenin ana sarti gibi bir sey.

Bu bakimdan basarili olabiliriz belki. Mesajı Paylaş

saladin

IQ olcmeye yarayan nanenin cok gecerli olduguna inanmiyorum. Hayatinda adam gibi matemetik dersi almamis bir kisinin, cok kitap okumamis birinin yuksek puan almasi imkansiz. Bu insanin zekasinin dusuk oldugu anlamina gelmez, aldigi egitimin kotu oldugu anlamina gelir.

IQ testlerinin ulke capinda dusuk olmasi, ulke egitiminin kotu oldugunu gostermekten baska bir seyi ifade etmez.

Ben olaya baska bir yonden bakayim yalniz. Normal sartlarda evliliklerde en cok benzerlik zeka seviyesinde oluyormus. Simdi bir ulke dusunun ki, evlilikler aileler tarafindan onceden ayarlaniyor.  Bu durumda bu evlikliklerde taraflarin zeka seviyeleri bir birine yakin mi olacak uzak mi? Kulturel olarak yakin olmasina ragmen zekalarin uzak olmasi gelecek nesiller uzerinde zekanin averajlasmasina, ve cok zeki olanlarin daha az  cikmasina  sebep olur mu?

Peki bu ulkede zeki insanlardan rahatsiz olundugu icin bu insanlar kaciriliyorsa, ahlaksizlik, uckagit, sivri zeka genleri yuksek olan insanlar kontrolu ellerine gecirdikleri icin es secimlerinde onceligi ellerine aldilarsa, dogal seleksiyon bu tur insanlarin genlerinin daha cok yayilmasina sebep olur mu? Olursa bunun ulke uzerinde etkisi ne olur?


Mesajı Paylaş


sadalone

#865
Eyl 24, 2018, 07:47 ÖÖ Last Edit: Eyl 24, 2018, 08:01 ÖÖ by sadalone
İyi olmuş bazı şeyleri zorla,döve döve yapmak gerekiyor ancak bu tarz önlemlerle bir yere gelebiliriz, gelişmemiz için demokrasi filan lazım değil sadece hızlı ve doğru politikalar uygulamalıyız buda genellikle demokratik değil demokratik olmayan rejimlerde mümkün oluyor bunu son yarım asırda üst lige atlayabilmiş ülkelerde görüyoruz.


Tasarruflarımızı artırmak zorundayız doğu asya ülkelerinin başarılı olmalarının en büyük nedeni bu , bu zorunlu BES'de bunun için atılmış güzel adım benim asıl endişem bu çıkacak kaynağı ne kadar verimli kullanacağız.Gerek özel sektör gerek kamu verimlilik konusunda çok kötü durumda bu konuya eğilmek zorundayız verimlilik odaklı politikalar uygulamak zorundayız, projeler yatırımlar tamamen verimlilik odaklı yapılmalı. Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

#866
Eyl 24, 2018, 08:49 ÖÖ Last Edit: Eyl 24, 2018, 09:14 ÖÖ by delenda_est_carthago
Kesinlikle katilmiyorum. Boyle bir sey gormuyoruz.

Taiwan, Guney Kore  ve Japonya... Herhalde "son yarim asirda ekonomik anlamda ust lige atlayabilmis devletler" 'e bu ucunden daha iyi ornek yoktur.

Bu ucu de 2017 demokrasi endeksinde   gayet yukseklerde.

Japonya 23'uncu, Guney Kore 20'nci Taiwan cok  partili demokrasiye bayagi gec  gecmis olmasina ragmen 33'uncu sirada.

Bu 3 ulke  Polonya, Yunanistan, Macaristan, Litvanya Bulgaristan, Letonya, Slovenya, Guney Kibris, cek cumhuriyeti, Slovakya, HIrvatistan gibi Avrupa birligi uyesi ulkelerin de ciddi  onunde demokrasi endeksinde.

Ilgili arastirmanin detaylari:

http://pages.eiu.com/rs/753-RIQ-438/images/Democracy_Index_2017.pdf Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

sadalone

@delenda_est_carthago

O saydığın ülkelerin hepsi gelişmeye üst lige atlamaya ülkeleri otoriter rejim içindeyken başlamıştır.Otoriter rejimlerin doğru politika ve yatırımlarıyla ülkeleri gelişmeye başlamış dolayısıyla insanların refahı ve eğitim düzeyi artmış,halk gittikçe devlete karşı güçlenmiş demokrasi talebi güçlenmiş yıllar içinde de  daha demokratik ülkeler haline gelmişler.2017 demokrasi endeksinde bu ülkeler şu kadar iyi demekle neyi ispatlayabiliriz ki , bu ülkeler geçen sene mi üst lige atlama hamlesini yaptı.


  Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

#868
Eyl 24, 2018, 10:04 ÖÖ Last Edit: Eyl 24, 2018, 10:39 ÖÖ by delenda_est_carthago
Yine kesinlikle katilmiyorum. 

Mesela Japonya 2nci dunya savasindan sonra tarihinin her aninda etrafindaki butun ulkelerden daha demokratik olmustur.

Guney Kore'ye bakacak olursak Kore savasindan sonraki donem siyasi anlamda 6'ya ayrilir. Birinci cumhuriyetten 6'nci cumhuriyete kadar. Bu calkantili  yillar icinde darbeler, askeri dikatorlukler  de  gormustur, ogrenci ayaklanmalari  ve reformlar da.  Dolayisiyla Cin ya da Rusya  usulu bir stabil bir diktatorluk ve politik ve sosyal stagnasyon degil, gayet de dinamik ve calkantili  bir siyasi atmosfer ve cesitli toplum   kesimlerinin kiran kirana ekonomik paylasim savasini goruyoruz, her seyden ote cogulculuk goruyoruz  Guney Kore'deki ekonomik gelismeyle el ele giden.

 Ve su anda demokrasi endeksinde 20nci  sirada. Fransa'dan bile iyi durumda mesela :).

Ekonomik gelisme demokrasinin sebebi degildir, tam tersine,  inclusive (kapsayici, kucaklayici demek lazim herhalde turkceye cevirirken) sekilde tasarlanmis ya da o raya dogru evrimlesmis ya da evrimlesmekte olan  siyasi ve ekonomik sistemlerin bir  sonucudur. Bunun neden boyle oldugunu burada uzun uzun anlatirdim ama gerek  yok.  Daron Acemoglu'nun "Why nations fail: the origins of power prosperity and poverty" kitabinda en carpici ornekleriyle zaten gayet guzel anlatilmis. Ben daha iyi anlatamam herhalde. Dileyen okur, anlar.

Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

Southwater

Fedakarlıklar denkleştirilirse manası olur bu tedbirlerin.
Her yere Mercedes Audi gömmüş bürokrasin ortalıkta salınırken BES ile uğraşmak abes. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter