3Drm Evre Teknoloji

Başlatan kimlikci, May 06, 2016, 03:57 ÖS

« önceki - sonraki »

kimlikci

May 06, 2016, 03:57 ÖS Last Edit: May 06, 2016, 04:00 ÖS by kimlikci
Savunma Sanayiinde 3D Yazıcılar

Savunma sanayisinin ihtiyaçlarını daha hızlı ve düşük maliyetlerle karşılayacak 3 boyutlu metal yazıcılarla denizaltı pervanesi, uçak ve uçaksavar parçası, her türlü silahın ekipmanı yerli olarak üretilebilecek.

Üretimde ve savunma alanında dışa bağımlılığı büyük ölçüde ortadan kaldıracağı belirtilen, boyut sınırlaması olmadan üretim yapabilen 3 boyutlu metal yazıcı teknolojisi Türkiye'de kullanıma sunuldu.

Savunma sanayisi firmalarının dikkatini çeken 3 boyutlu metal yazıcılarla denizaltı pervanesi, uçak ve uçaksavar parçası, her türlü silahın ekipmanının da aralarında bulunduğu teknolojik ürünler yerli olarak üretilebilecek.

Üretimde maliyetleri neredeyse yarı yarıya düşüren 3 boyutlu metal yazıcı teknolojisiyle, onarım yapılabilecek, her türlü arızalı ve aşınmış parça yerinde tamir edilebilecek.

Şimdiye kadar sadece iki ülkede kullanılan özel bir lazer teknolojisi (DMT) ile dünya üzerindeki her türlü metalin tozundan, metal parça üretimi yapan 3 boyutlu yazıcı, endüstriyel üretimde büyük farklılık yaratıyor. CNC tezgahlarla ve klasik yöntemlerle üretilmesi mümkün olmayan şekillerde metal parçaları, yekpare olarak imal eden INSSTEK 3 boyutlu metal yazıcı, özellikle kalıplarda maliyeti ve üretim süresini ise ciddi oranda azaltıyor.

İstenilen metal tozu kullanılabiliyor

3Drm Evre Teknoloji Sanayi ve Ticaret AŞ Üst Yöneticisi Burhan Gögce, AA muhabirine yaptığı açıklamada, metal yazıcı teknolojisi sayesinde, karmaşık ve özel yapıdaki parçaların, metal tozlarının yüksek güçlü lazerle işlenmesiyle zaman ve maliyet faktörleri en aza indirgenerek kolayca üretilebildiğini söyledi. Gögce, bu teknolojinin otomotiv, tıp, havacılık, savunma ve kalıp imalatı endüstrilerinde yaygın şekilde kullanıldığını kaydetti.

Savunma sanayi firmaları test ediyor

Burhan Gögce, savunma sanayisinden çeşitli parçaların üretimine ilişkin talepler aldıklarını, üretimini gerçekleştirdikleri parçaların kurumlar tarafından yürütülen testlerinin sürdürüldüğünü belirtti.

Gögce, söz konusu teknolojinin kullanım alanı ve sağlayacağı olanaklara ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

"Örneğin yazıcının gemide kullanılması halinde stok tutma ihtiyacı ortadan kalkacak ve arızalanan parçalar gemide üretilebilecek. Operasyonlarda tetik kırılması, silah parçalarının kırılması, bozulması gibi durumlarda ihtiyaç duyulan parçalar yerinde temin edilebilecek. Savunma sanayisinde bu teknolojiyi çok daha etkin kullanmak mümkün. Bu cihazla, yedek parça ihtiyacından kaynaklanan sorunlar kısa sürede ve ekonomik olarak, hiç kimseye bağımlı kalmaksızın çözülebilir.

http://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/savunma-sanayisi-urunleri-yazicidan-cikacak/567548

http://aa.com.tr/tr/pg/foto-galeri/savunma-sanayisi-urunleri-yazicidan-cikacak-/0/218285

Şirketin web sitesi
http://www.3drmevre.com/
Mesajı Paylaş

HDS

Denizaltı pervanesi mi?  ??? Mesajı Paylaş

BETONBEY

Kalıpçılığı ve CNC tezgahları bu yazıcılar tarihe gömermi ne dersiniz ? Mesajı Paylaş

HDS

Hocam bunlar hep birer çeşitlilik. CNC freze, ya da aslında "subtractive", yani eksiltmeli metodların ya da kalıplı döküm metodlarının yanına çok ciddi destekler bunlar. Biri diğerinin yerine geçmez ama üretim kültürümüzü tamamen değiştirebilirler.

Ancak bu "additive" yani eklemeli metodlar malesef çok yavaşlar. Üretim hızını arttırmak için daha çok çalışmamız gerek. Henüz emekleme dönemlerindeyiz. Mesajı Paylaş

BETONBEY

CNC tezgahı kullanmakmı ?

Kalıb işini yapmakmı kritiktir desem ?

Hangisinde kalifiye ara eleman bulmak zor ? Mesajı Paylaş

HDS

Şu anda Türkiye'de her teknik konuda "kalifiye" ara eleman bulmak zor.

Ancak kalıpçılık, yani kalıp imalatı biraz da zanaat işi. O gerçekten zor.

Fakat sanayimizde KOBİ'lerden de CNC'de kodlanmış, tek hamlede çıkarılmış, ama toleranslara uygun malzeme üreteni bulmak da kolay değil.  :) Mesajı Paylaş

HAZERFEN

Daha bugün Kemalpaşa OSB heyeti hem kalıpçı hem de CNC operatörü ihtiyacından bahsetti. Bizden meslek yüksekokulu talep ettiler. Ben de bunu üniversitelerden istemeyin, kendiniz açın dedim. Zira önlisans programlarına milli eğitimden gelen öğrenci kalitesi çok düşük ve sınavsız geldikleri için bu kaliteyi arttırma şansımız yok diye belirttim. Ancak özel bir yüksekokul bu imkanı sağlayabilir mealinde konuştum. Sanırım ikna oldular. Mesajı Paylaş

sailordream

Sayın HAZARFEN İzmir Kemalpaşa OSB heyeti değil mi?
Yönetimi düzgün iyi niyetli ama bütçesi ve motivasyonu düşük olan bir bölge keşke olsa ama çok umut bağlamamak gerek. Çıraklık okulu ve meslek lisesini devlet kursun diye bekliyorlar. Mesajı Paylaş

putty

Benim önerim meslek kursları ile bu elemanları yetiştirmektir. Düz lise mezununu alın CNC operatörü yapın bu bir senelik eğitim ile fazlası ile başarılabilir. Hemde ülkede bir sigorta olur düz liseliler içinde. CNC operatörlüğü insanların  4 sene meslek lisesi ve 2 sene ön lisans okuması büyük verimsizlik. Bu kadar eğitim alan insanlar catia cad cam programları ile  filan mühendise yakın yeteneklerde işler yapmalı yada ne bileyim mekatronik filan olabilir. Bizdeki tablo şöyle 4 sene meslek lisesi okuyor 2 senede ön lisans oluyor 6 sene sonra onu alıp cnc makinaya teknisyen yapıyorlar bu ülkede. Düz liseden mezun makine mühendisinden 2 senesi eksik sadece zavallıların ama ilk okul mezunu ile yan yana tezgah başında çalışıyorlar. Bu işi yapacaksa lise mezunu kalsın yok ön lisans olacaksada ciddi alanlarda yetiştirilmeli değerli adam olarak görülmeli
Burada arkadaşlar diyor meslek yüksek okulu olsun cnc ci yetişsin. 6 senede cnc cimi yetişir doktor olunuyor 6 yılda. Düz lise mezununu alın bir sene yeterde artar bile.
Mesajı Paylaş

HAZERFEN

@sailordream üstadım evet İzmir Kemalpaşa. İçeride MEB'e bağlı meslek liseleri ve kendilerinin kurduğu meslek edindirme kursları var. Ancak meslek lisesinden verim alamadıklarını anladım. Ayrıca kendi isterlerine göre eleman yetiştirme niyetindeler. Üniversite bu işi bizim için yapsa diye düşünüyorlardı ama ben hata edersiniz diye belirttim yukarıda yazdığım gibi. Onlar da özel bir MYO kurma konusunu zaten düşüyorlarmış. Bu iş Türkiye'de yeni değil. Mesela Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu başarılı bir örnek. Ben finansal olarak sorun yaşayacaklarını düşünmüyorum. Devletten ve belediyeden, hepsinden önce sanayiciden destek alabilirler. Bakalım hayırlısı.

@putty kurslara alacakları gençleri Nasıl seçecekler? Bu da bir problem. Eldeki elemanın eğitimden geçmesine de pek sıcak bakmıyorlar. Çünkü işçi eğitimdeyken fabrikada işleri hepten aksıyor diye şikayet ediyorlar. Onlar için en ideali kendi eğitim sistemlerini uygulayabilecekleri bir okul ve buraya gerçekten meslek öğrenmek için gelen kapasiteli gençleri yerleştirmeleri. Mesajı Paylaş

putty

Ben size doğruğu söyleyim
Eleman bulamama diye bir şey yok. Gazeteye ilanı verdiğinde astronot bile bulursun ertesi sabaha
Patronun derdi 1200 tl ye çalışsın ama süperde teknik eleman olsun.
Kapıda bekleyen 10 tane süper eleman olursa o zaman 1300 isteyene kapıyı göstermek kolay olur dertleri o

Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter