SpaceX

Başlatan Postulat, May 06, 2016, 08:41 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Postulat

May 06, 2016, 08:41 ÖÖ Last Edit: May 06, 2016, 11:30 ÖÖ by Postulat
SpaceX üçüncü roketini de başarıyla indirdi. Bu sefer roket ikinci kademesini GEO transfer yörüngesine yerleştirdi, dolayısıyla bir önceki denemelere göre çok daha hızlıydı. "Velocity kill" manevrası için nispeten kısa bir zamanı vardı.

İniş için gerçekleştirilen prosedürler bakımından değerlendirildiğinde açık ara en zor/önemli inişlerini gerçekleştirmiş olabilirler.

https://youtu.be/L0bMeDj76ig?t=38m

Mesajı Paylaş

Postulat

#1
May 26, 2016, 07:47 ÖS Last Edit: May 26, 2016, 10:42 ÖS by Postulat
Bu gece saat 0.40'ta THAICOM 8 uydusu fırlatılacak. Eş zamanlı olarak da bir "deneysel" iniş denemesi gerçekleştirilecek.

https://www.youtube.com/watch?v=zBYC4f79iXc

Ekleme:

Fırlatma saat 2.36'ya ertelendi.

Gelişmeler aşağıdaki linkten takip edilebilir:

http://spaceflightnow.com/2016/05/26/falcon-9-thaicom-8-mission-status-center/

Ekleme:

Fırlatma bir gün ertelendi. Mesajı Paylaş

Postulat

https://www.youtube.com/watch?v=zBYC4f79iXc

"Rocket now being fueled and Launch Director confirms go for launch.
35 minutes and counting"

SpaceX herhangi bir aksilik olmaz ise yarım saat içerisinde roketi fırlatacak. Bu sefer hedef super geo synchronous yörüngesi. Bu demek oluyor ki hiç ulaşmadıkları hızlara ve irtifalara ulaşacaklar. İniş bu sefer daha da zorlu. Bunu da başarabilirler ise kaygılanmaları gereken sadece roketin bütünlüğü olacak gibi. Elon Musk'un açıklamalarına göre ilk indirilen roket yapısal bütünlüğünü korumuşken sonrakiler biraz hırpalanmış. Elon Musk ayrıca bir sonraki roketlerin daha sağlam yapılacağını da açıkladı.

Mesajı Paylaş

Postulat

"SpaceX: Reused stage to fly, likely on commercial mission, by end of year. We've been approached by couple of customers who want to be 1st."

https://twitter.com/pbdes/status/737447211009613824 Mesajı Paylaş

Ra

Sayın Postulat sayesinde insanlığı yeni bir döneme taşıyacak bu teknolojiden güncel şekilde haberdar oluyoruz , kendisine teşekkür ederim. Pek çok yeniliği kaçırmış devletim umarım böyle ciddi ve önemli bir teknolojiye ulaşmak için gereken her idealist adımı fazlasıyla atıp bizi gururlandırır , her büyük uygarlığın bağımsız şekilde sahip olması gereken çok önemli teknolojik yeteneklerdir bu şahit olduklarımız , umuyorum devlet makamında bulunan yetkililer bu işe kafa yorup masraflarından kaçınmadan gelecek getirisini değerlendirir. Mesajı Paylaş

putty

Devrim olacak olsa uzay mekiği ile olurdu. Ne oldu program son buldu Rus roketlerine kaldılar
Bu şeyde bence işe yaramayacak. 3 tane atacaklar bir tanesi düşecek geri gelirken bakacaklar geri gelsin diye harcanan ekstra maliyete değmiyor eski sisteme dönecekler. Mesajı Paylaş

Ra

Bu proje devlet destekli eşek yükü projelerden değil , özel sektör yapıyor bu işi ve ilerleyen 4-5 yılda NASA ve Rus hegemonyası yer yüzünden silinip giderse şaşırmayın. Özel sektörün uzay yatırımı ile ABD kongresinin ve Rusların yatımı aynı değil.

Şöyle söyleyeyim bir taraf MKE ( NASA-Rus) öbür taraf Lockheed Martin - Boeing - Citicorp birleşimi gibi değerlendirebilirsiniz. Yarın bir gün eski sisteme dönecekler deyip bu alana yatırım yapmazsak 10 sene sonra SpaceX gibi şirketlerin kapısında köle oluruz ,  abi şu sistemi uzaya taşımama yardım edin , abi şuraya üs kuralım demeye başlarız aynı ABD'den yıllarca silah istememiz gibi ve hala istiyor oluşumuz gibi ,  benzer konu Füzyon reaktörü içinde geçerli.

Çin gibi imkanı olan devletler izin vermese uzaya bırak uyduyu balon bile çıkartamazsın , öngörü ve vizyon meselesi. Mesajı Paylaş

Postulat

Bugün SpaceX EutelSat firmasına ait iki adet Boeing yapımı uyduyu GTO yörüngesine fırlatacak. 

https://www.youtube.com/watch?v=gLNmtUEvI5A

Nispeten eski bir haber: Uyduyu atmosfer içerisinde koruyan "fairing"lere de birer auto-steering paraşüt takılacağı söyleniyor. Anlayabildiğim kadarıyla fairinglerin geniş hacmi fabrıkanın hâli hazırdaki kısıtlı hacmini, insan gücünü ve imkânlarını olumsuz etkiliyor. 5.2m çaplı kompozit iki parçanın otoklavları biraz göze batıyor galiba.

Ayrıca:

http://www.americaspace.com/?p=93456

SpaceX's launch manifest is by any measure ambitious. To date, SpaceX has contracted over 110 Falcon 9 and Falcon Heavy launches through 2024, with a total of 59 launches contracted through 2016. SpaceX has launched 26 times as of May 27, 2016 (see Table of Launches).

http://spacenews.com/nro-discloses-previously-unannounced-launch-contract-for-spacex/
NROL: we've bought launches from SpaceXMesajı Paylaş

Lotus

@Postulat

Hayda... Ne oldu şimdi? Yanıyor muydu o? Mesajı Paylaş

Postulat

#9
Haz 15, 2016, 02:46 ÖS Last Edit: Haz 15, 2016, 03:06 ÖS by Postulat
Muhtemelen başarısız bir iniş oldu ve yayını kestiler. Daha önce yapmadıkları bir şey değil.

Aslında ben roketin siluetini görebiliyorum. Belki yakıt tanklarında sızıntı vardır.
http://i.imgur.com/AYvQfEq.jpg

http://i.imgur.com/MUQ79sL.jpg :D

Güncelleme: İniş başarısız, uydular GTO'ya başarıyla yerleştirildi.
"Ascent phase & satellites look good, but booster rocket had a RUD on droneship":D Mesajı Paylaş

Lotus

#10
Haz 15, 2016, 03:23 ÖS Last Edit: Haz 15, 2016, 03:40 ÖS by Lotus
Motorlardan birinin itiş gücünde sorun varmış anlayabildiğim kadarıyla(?) ama o RUD'u hala anlayabilmiş değilim. Havaya uçması anlamına mı geliyor? :)
---
an explosion or breakup of a vehicle, usually an airplane or a rocket.
https://en.wiktionary.org/wiki/rapid_unplanned_disassembly

Sanırım cevap evet. Neyse önümüzdeki maçlara bakacağız artık. :) Mesajı Paylaş

Postulat

Rapid Unscheduled Disassembly :D

Musk :"Landing video will be posted when we gain access to cameras on the droneship later today. Maybe hardest impact to date. Droneship still ok."

Motorlardan biri tam güçte çalışamıyor, itki kontrolü, finler ve RCS'ler bu eksikliği telafi ediyor ancak roket hızını yeteri kadar düşüremiyor. Falcon9 gibi paraşütsüz iniş yapması planlanan Dragon roketi bu tür sorunları önceden teşhis edebilmek amacıyla reentry sırasında motorlarının her birini test ediyor. Benzer bir yaklaşım Falcon'da düşünülebilir mi, merak ediyorum. Apayrı sistemler, yakıtlar ama... Mesajı Paylaş


Postulat

SpaceX Falcon 9 rocket and Amos-6 satellite destroyed in pre-launch pad explosion

http://spacenews.com/developing-explosion-rocks-spacex-falcon-9-pad-at-cape-canaveral/

Mesajı Paylaş

Postulat

"Loss of Falcon vehicle today during propellant fill operation. Originated around upper stage oxygen tank. Cause still unknown. More soon."

https://twitter.com/elonmusk/status/771394161756942336

Patlama anı:
https://twitter.com/SarcasticRover/status/771401085051211776

200 + 70 milyon dolarlık bir kayıp.

https://twitter.com/pbdes/status/771409425475174400

Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter