Türkiye de Öne Çıkan Bilimsel Gelişmeler

Başlatan kimlikci, Nis 30, 2016, 10:22 ÖÖ

« önceki - sonraki »

HDS

Türkiye'nin enerjide Rusya'ya falana filana bağımlılığını bitirecek proje bende.

Başta Ata'nın mezarı olmak üzere, merhumların bedeni çevresine sarılacak bakır tel ve sabit mıknatıslar yolu ile artık epey elektrik üretebiliriz.

Bunlar zavallı zaten mezarlarında fır fır dönüyorlardır.

Perpetual motion. Mesajı Paylaş

aktifkarbon

@HDS ha bu proce tutar

Aktifkarbonun yoğunluğu hacim ve ağırlık üzerinden gesaplanır. Atraktif bir tarafı yok. Daha önceki haberlerine veya yayınlarına bakarsanız o değerleri görebilirsiniz.
Yüzey alanı
Standart 700-1100 m2/gram bununki 3000+
yoğunluk 0.25-0.55 gr/cm3 bununki 0.7-0.8
yüzey alanı artaesa yoğunluk düşer, bununki artıyor. Ve daha ince çeoerler oluşmasına rağmen sertliği de artıyor. Faruk Durukan mucidi gibi bişey Mesajı Paylaş
_________________
Erhan DOĞUDAN
AC-GC Karbon Ürünleri ve Teknolojileri
İZMİR
edogudan@aktifkarbon.com
http://www.aktifkarbon.com

SosyalMedya:
http://twitter.com/aktifkarbon
http://www.facebook.com/aktifkarbon

kimlikci

İTÜ BeEngine Takımı "UÇAK MOTORU TASARIMI YARIŞMASI" nda Dünya 2. oldu

Amerikan Havacılık ve Uzay Enstitüsü (AIAA), Hava Solunum İtki Sistemleri Entegrasyon Teknik Komitesi (ABPSI), Yüksek Hızlı Hava Solunum İtkisi (HSABP) ve Gaz Türbin İtkisi (GTE) komiteleri tarafından organize edilen "Uçak Motoru Tasarım Yarışması'nda İTÜ BeEngine takımımız şampiyonluğu çok az bir farkla kaçırarak dünya ikincisi oldu.

Yarışmada üniversitemizi, danışmanlığını Fakültemiz Uçak Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Onur Tunçer'in üstlendiği ve 2015/2016 Eğitim öğretim yılında Fakültemiz Uçak Mühendisliği Bölümü'nden mezun olan İTÜ BeEngine takımı üyeleri Olcay Sarı ile Orçun Bulat temsil etti.

http://www.uubf.itu.edu.tr/etkinlikler/2016/08/12/genel/u%C3%A7ak-motoru-tasar%C4%B1m-yar%C4%B1%C5%9Fmas%C4%B1-d%C3%BCnya-ikincili%C4%9FiMesajı Paylaş

HDS

Onur çok üretken bir adam oldu yahu. Helal olsun ona da çocuklara da.

Demek ki aslında irmik, şeker varmış. Yağ da olursa tutar bu iş.Bizim oğlan büyüsün de Onur'un yanına vereyim çırak olarak..  ;)
Mesajı Paylaş

cagribey

@HDS Hocam, Onur Hoca zor biri biraz, öğrenciler arasında dersleri de kendi de pek sevilmiyor. Beni de şahsen 2 defa odasından gayet kibar bir şekilde kovmuşluğu var :)  Ama fakültede saygı duyduğum hocalardan biridir, çok çalışkan ve disiplinli. Mesajı Paylaş
''Bre sorun Nemçelü'ye Lehli'ye,
Ne de çabuk unuttular Muhac'ı''

HDS

 :)

Kendisini anlarım da dersleri neden sevilmiyor? Mesajı Paylaş

cagribey

Dersleri derken dersi işleyişi, anlatışı falan kastettiğim. Yoksa verdiği dersler termodinamik, yanma, uçak motor tasarımı gibi ilgi çekici ve zor dersler. Fakültede bu tarz dersleri veren 2 hocadan biri. Öbür hocamız da ayrı bir kişilik zaten. :D Biz de bir ara Onur Hoca'nın danışmanlığında motor üretimi işine giriştik ama yalan oldu o iş destek bulamayınca. Mesajı Paylaş
''Bre sorun Nemçelü'ye Lehli'ye,
Ne de çabuk unuttular Muhac'ı''

HDS

@çağrıbey, biz "Eşek değilsiniz ya, mühendis adamsınız" ekolünden geliyoruz. Ben bugün işimi öyle yapıyorum ve herkes gıcık oluyor, sınıf arkadaşım Onur da dersi öyle veriyor, öğrencileri gıcık oluyor. Cahit Eralp ekolü belki..

Ben öğrencisi de oldum çok sonra. Doğru, arkadaşlar sevmezdi.  :)

Ama faydalıdır.  ;) Mesajı Paylaş

sunguroğlu

İtü makina bu ülkenin lokomotifi sanırım. Pek göz önünde değil ama nerde güzel bir şey oluyor arkasından İtü makinalı çıkıyor. :D Mesajı Paylaş

petibor

İş teknik resme kaldıktan sonra her ülkenin kendi jet motoru olurdu. Mesajı Paylaş

commandos

bu kadar yeni teknoloji üretkenliği olan memleketimizde bu yapılanları günlük hayatta yada aktif olarak bir endüstride görmek de naip olur inşallah... Mesajı Paylaş
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

kimlikciKarabük Üniversitesi (KBÜ) Robot Kulübü, Tokyo'da 17-18 Aralık'ta 28'incisi düzenlenen "Japon Sumo Robot Turnuvası 2016''ya "Hırçın", "Sakin", "Avcı" ve "Neşter" isimli robotlarla katıldı.

Turnuvanın geçen yılki müsabakasında şampiyon olan "Sakin" ile "Avcı" isimli robotlar, 48 rakibini geride bırakarak finale kaldı. KBÜ'ye ait robotların zorlu mücadelesinden "Avcı" galip ayrılarak dünya birincisi oldu.

Yokozuna (Başpehlivanlık) unvanını takım arkadaşına kaptıran "Sakin" ise dünya ikincisi oldu. Türkiye geçen senede aynı turnuvada Dünya 1. liği almıştı


http://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/sumo-robot-yarisinda-turkiye-yine-birinci/709517 Mesajı Paylaş

Traverten

Sanayi kenti Bursa'dan yerli ve milli üretim seferberliği


Bursa, iş dünyası ve Büyükşehir Belediyesi'nin ön ayak olduğu bir dizi proje sayesinde son 10 yılda yerli ve milli üretimde öne çıktı. Kent, ilk yerli metro, ilk yerli tramvay, yerli ve milli 3D yazıcı, lazer çip gibi ürünlerle adından söz ettirmeyi başardı.

Sanayi kenti Bursa, artık sadece üreten değil, "yerli ve milli üreten" bir il olarak öne çıkmanın gayretinde. Teknoloji, Ar-Ge ve inovasyon gücüyle yeni sanayi hamlesinde öncü olmak isteyen Bursa, Türk sanayi tarihinde kilometre taşı olacak "yerli" ve "milli" üretimlere de imza atıyor. Bursa son 10 yılda hayata geçirdiği ilk yerli metro, ilk yerli tramvay, yerli ve milli 3D yazıcı, asfalt plenti, lazer çip, rezonatör gibi yerli üretimlerle adından söz ettirmeyi başardı.

Yerli ve milli üretim bilincinin oluşması adımların atılması konusunda özel sektörün yanı sıra Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ve Bursa Büyükşehir Belediyesi gibi kuruluşların da büyük katkısı oldu. BTSO, her fırsatta yerli ve milli üretimin önemine değinerek bu yönde projeler geliştirirken, Büyükşehir Belediyesi de yerli üretimi teşvik ederek, ortaya çıkan ürünleri hizmet alanlarında kullandı. Son olarak Büyükşehir Belediyesi'nin isteğiyle Türk Northel firması tarafından özel olarak üretilen Türkiye'nin yüzde 100 yerli ilk rüzgar gülleri, Bursa'da kurulan santrale monte edildi. Döküm aksamı Bursalı İğrek Makine tarafından yapıldı.

Ermaksan, Türkiye'nin ilk 3D makinesini üretmeye başladı

Bursalı makine üreticisi Ermaksan, Amerika, Almanya ve Çin'den sonra Türkiye'yi dünyada yarı iletken üretebilen 4 ülkeden biri yaptı. Şirket, ürettiği sac işleme makineleri için ithal etmek zorunda olduğu lazer çipi, hiçbir teşvik almadan kendi bünyesinde geliştirdi. Burada da kalmadı, yarı iletken teknolojisinin üzerine lazer teknolojisini ekledi; şimdi de Türkiye'nin ilk 3D makinesini üretmeye başladı.

İlk yerli tramvay İpekböceği Durmazlar'dan

Bursa'nın 61 yıllık makinecisi Durmazlar da makinelerindeki donanım ve yazılımları kendi bünyesinde geliştirerek, kendi ürettiği makinelerde yüzde 85 oranında yerli ve milli kontrol üniteleri kullanımına başladı. Firma ayrıca Türkiye'nin ilk yerli tramvayı İpekböceği ile metro aracı Green City'nin de üreticisi.

Figes, 3D yazıcısı ile adını duyurdu

İlk Milli Gemi'nin (MİLGEM) mühendislik hizmetlerini gerçekleştiren Bursalı Figes, geliştirdiği sınır güvenliği için elektromanyetik direk, TSK için geliştirilen biyonik el, Türkiye'nin yerli ve milli 3D yazıcısı ile adını duyurdu.

Nukon, lazer kesim kafasını yerlileştirdi

Türkiye'nin ilk fiber lazer kesim makinesi üreticisi Nukon, yine kendi ihtiyacından yola çıkarak Almanya'dan ithal ettiği yaklaşık 20 bin euroluk lazer kesim kafasını yerlileştirdi. Yazılımını da kendi bünyesinde yaptı.

Simge Group'un Sibirya'da bile çalışan asfalt tesisi var

Asfalt üretiminde yüzde 50'ye varan enerji tasarrufu sağlayan teknolojiyi geliştiren Simge Group, üretimde toz emisyonlarını da yüzde 37 ile yüzde 49 arasında azalttı. Bugüne kadar dünyada 160 tesis kuran Simge'nin Sibirya'da bile çalışan "Made In Turkey" asfalt tesisi bulunuyor. Simge, kum kurutma diye dünya literatüründe olmayan bir süreci de tesislerine ekleyerek sektöre kazandırdı.

Satın almalar yoluyla yerlileştirmeler de yapılıyor

Arıtma tesisi atığı olan çamurlar için yakma sistemi de Bursa'da yerli üretimle yapıldı. BUSKİ tarafından projelendirilip Doğu Atıksu Arıtma Tesisi'nde inşa edilen tesislerde üretim de başladı. Tramvay ve metro aracının ardından metrobüs üretimi de Balkan ülkeleri başta olmak üzere dünya ülkelerine otobüs üreten AKIA firması tarafından Bursa'da yapıldı. AKIA tarafından Türkiye'de ilk kez Bursa'da üretilen 290 kişi kapasiteli metrobüs, 25 metre uzunluğunda ve 3 körüklü oluşuyla da bir ilk olma özelliği taşıyor.

Araç liftleri ve kaldırma ekipmanları üretiminde 60 yıllık tecrübeye sahip Sanpark, 42 ülkede ürün ve hizmet sunuyor. 20 binden fazla otopark lifti üretimine imza atan, bugüne kadar 50 bin araçlık otopark sistemi yapan Sanpark, Türkiye'de sektöründeki tek yerli üretici konumunda. Alman uçak firması AQUILA'yı satın alarak yerlileştiren Gökçen Grup, üretimi de Bursa'ya taşımak için adımlar atıyor. Grup ayrıca bünyesindeki Ar-Ge merkezinde karbon fiber parçaların vakum altında pişirilmesi, kesilmesi gibi bazı ekipmanların üretim altyapısının kurulması hazırlıkları da devam ediyor.

Yenilenebilir Enerji Makineleri Kümesi kuruldu

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Enerji Konseyi tarafından Yenilenebilir Enerji Makineleri Kümesi kuruldu. Üye sayısının 25'i bulduğu kümenin amacı ise yenilenebilir enerji üretimi için yerli makinelerin imal edilerek bu konudaki yurt dışı bağımlılığına son vermek.

Büyükşehir, yerli üretime öncülük ediyor

Raylı sistemlerde ülkenin ilk yerli üretimine vesile olduklarını, aynı stratejiyi elektrikli araçlar, çevre üretimleri ve uçak imalatında da izlediklerini kaydeden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, rüzgar güllerinde ilk yerli üretimin yine Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin vasıtasıyla yapıldığını söyledi. Türkiye'nin yüzde 100 yerli ilk rüzgar gülünün Northel firması tarafından Bursa için üretildiğini kaydeden Başkan Altepe, "Bu rüzgar güllerindeki teknoloji de yazılım da kalıplar da kanatlar da döküm aksamı da hepsi yerli. Döküm aksamı Bursa'daki İğrek Makine, güç elektroniği Aselsan tarafından yapıldı. Yine alternatörü, mühendisliği de bizden. Northel firmasıyla birlikte tüm organizasyon tamamlandı ve Türkiye'nin yüzde 100 Türk ilk rüzgar gülleri imal edilmiş oldu" dedi.

TEKNOSAB'la yerli üretim desteklenecek

BTSO, yerli ve milli üretimin artırılması için oda bünyesinde kümelenme çalışmalarına hız verdi. Son olarak İthalatın yoğun olarak yaşandığı tıbbi cihazlar alanında yerli üretimin payını artırmak için 'Sağlık Teknolojileri Kümelenmesi'ni hayata geçirdi. Öte yandan "Yerli, Yenilikçi ve Yeşil Üretim" vizyonuyla projelendirilen TEKNOSAB'ın da bu ay temelinin atılması bekleniyor.

Yine BTSO tarafından Avrupa'nın en iyi dünyada ise ilk 5 uzay ve havacılık merkezinden birisi olacak Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi'nin (GUHEM) temeli atıldı. BTSO Başkanı İbrahim Burkay; Gökmen'le uzay, havacılık ve savunma alanlarında da Bursa'yı önemli bir merkez haline taşımak istediklerini belirterek, "Türkiye'nin hedeflerinde farklı bir rol üstlenen Bursa, ülkemizin ilk astronotunu yetiştirecek bir altyapıya kavuşuyor" diye konuştu.

http://www.rayhaber.com/2017/09/sanayi-kenti-bursadan-yerli-milli-uretim-seferberligi/ Mesajı Paylaş

Karabasan

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

The Thing

DNA dizilimindeki yeni keşif kansere umut olabilir


İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Osman Doluca, araştırmasında e-coli bakterisinin DNA'sında bulduğu anahtar yapının, potasyum ya da magnezyum fazlalığına bağlı olarak değişebildiğini ortaya koydu.
İHA'nın haberine göre, hücrenin mutasyona uğramasıyla kanser oluştuğuna dikkat çeken İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Osman Doluca, insan DNA'sındaki değişikliklere yol açan anahtar yapısına ulaşmayı hedeflediklerini, böylece kanser tedavisinde yeni bir aşamaya gelinebileceğini söyledi.
DNA yapısı en çok çalışılan e-coli bakterisi üzerinde çalışmalar yaptıklarını kaydeden Yrd. Doç. Dr. Doluca, "Bakterinin bütün gen yapısını analiz ettik. DNA kendi yapısında çift zincirli olarak dizilir ancak bunun yanı sıra DNA içinde kendi içine katlanan G4'lüsü dediğimiz 4 zincirli DNA ya da kök ilmik yapısı bulunur. Çalışmamızda e-coli genomunda bu üç yapı arasında gidip gelebilen, anahtar olarak tanımlayabileceğimiz bir dizilim keşfettik. Bu yapının da ortamdaki tuz çeşidi ve miktarına bağlı olarak değişebildiğini gösterdik. Araştırmamız Oxford Üniversitesi Yayınevi'nin Nucleic Acid Research dergisinde yayınlandı" dedi.

İnsanların DNA yapısında G4'lüsünde açılıp kapanan anahtarlar olup olmadığını araştıracaklarını aktaran Yrd. Doç. Dr. Doluca, araştırmalarının TÜBİTAK tarafından desteklenmeye uygun görüldüğünü ve proje kapsamında bir lisans öğrencisine burs imkanı sunacaklarını ifade etti. G4'lüsünün kanserle ilişkilendirildiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Doluca, "İnsanların DNA'sında anahtar benzeri yapılar var mı? Yani DNA'nın açılıp kapanmasını kontrol eden yapılar var mı, diye bakacağız. G4'lüleri insanların kromozomlarındaki en sonunda sıkça bulunan yapılardır. Henüz bunların hepsinin çalışma prensipleri bilinmiyor. Birbiriyle ilişkili olanları bulmayı hedefliyoruz. E-coli bakterisinde 26 anahtar var. Genlerin çalışmasını kontrol ediyor. Eğer insanda da bulabilirsek kanserle mücadelede önemli bir yol almış oluruz" diye konuştu.

KANSER TEDAVİSİ İÇİN YOL GÖSTERİCİ OLABİLİR
Bir insanda ortalama 700 binin üzerinde G4'lüsü olduğunun bilindiğini, bunlara ilişkin sınıflandırma yapılmadığını belirten Yrd. Doç. Dr. Doluca, şunları söyledi: "Sınıflandırıldığında ortak G4'lüleri bulabiliriz. Beraber belli genleri açıp kapatıyor olabilirler. Her hücrede kontrol noktası sistemi var. Hücre mutasyona uğraması durumunda kanser oluşuyor. Böyle bir duruma karşı G4'lüsünü aktive ederek kontrol noktalarını harekete geçirebilir ve kanser tedavisi için yeni hedefler belirleyebiliriz."

http://www.haberturk.com/saglik/haber/1619694-dna-dizilimindeki-yeni-kesif-kansere-umut-olabilir Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter