Polonya Silahlı Kuvvetleri

Başlatan kimlikci, Nis 25, 2016, 04:24 ÖS

« önceki - sonraki »

Mermi


Polonya Milli Savunma Bakanı Blaszczak, Polonya ordusununun yeni teknik modernizasyon planını açıkladı. Plana göre Polonya ordusuna 2026 yılına kadar 49,8 milyar dolarlık modernizasyon harcaması yapılacak.


Polonya Milli Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, Polonya ordusunu 2026 yılına kadar beşinci nesil savaş uçakları, İHA'lar, saldırı helikopterleri, kısa menzilli roketler, denizaltılar ve denizaltı siber güvenlikleri ile donatacaklarını söyledi.

İmzalanan HARPIA modernizasyon planında en dikkat çekici alımların, 32 adet beşinci nesil savaş uçakları alımı, Narew programı kapsamında insansız hava araçları ile savaşmak için uçaksavar, kısa menzilli roket setlerinin satın alınması, Kruk programı kapsamında saldırı helikopterlerinin satın alınması ve Orka programı kapsamında denizaltıların satın alınması olduğu belirtildi.

Bunun Polonya ordusunun teknik modernizasyon planı yol haritası olduğunu söyleyen Blaszczak, "Polonya silahlı kuvvetlerinin kalkınmasının temelini oluşturan belge budur. Tüm modern ekipmanlar Polonya ordusunun yeni birimi olan dördüncü bölümüne yönlendirilecek." açıklamasında bulundu.

Ayrıca modernizasyon planında Polonya Silahlı Kuvvetleri teçhizatı için Polonya savunma sanayii tarafından geliştirilen ve üretilen evrensel modüler paletli şasiye dayalı yeni bir savaş aracı tanıtımı olacağı da belirtildi.
https://m.aksam.com.tr/teknoloji/polonya-ordusu-2026-yilina-kadar-498-milyar-dolarlik-modernizasyon-harcamasi-yapilacak/haber-828078 Mesajı Paylaş

nokta

Polonya'da AW101 Dönemi

Polonya, donanması denizaltı harbi ve Arama-Kurtarma (Search and Rescue/S&R) görevlerinde kullanmak üzere AW101 helikopterleri için İtalyan Leonardo firması ile tedarik anlaşması imzalayacak. Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, 8 Nisan'da yaptığı açıklamada tedarik programını doğrulayarak Nisan ayında imza atmayı hedeflediklerini söyledi. İlk aşamada dört adet AW101'in tedarik edilmesi bekleniyor. Blaszczak, AW101 15t modelinin harp sahasında arama kurtarma (Combat Search and Rescue /CSAR) görevleri için düşündüklerini belirtti. Polonya Savunma Bakanlığı ve Leonardo firması arasındaki anlaşma 106 milyon Dolar bedelli offset anlaşmasını da içeriyor. Bu anlaşmaya göre helikopterde kullanılacak göreve özel bazı teçhizat ve bakım malzemesi Lodz'da bulunan 1 numaralı Askeri Havacılık Üssü'nde üretilecek. Helikopter ise firmanın Birleşik Krallık Somerset kentindeki Yeovil tesisinden gelecek. Polonya, toplam sekiz helikopter için ihtiyaç açıklamıştı.

http://m.c4defence.com/Gundem/polonyada-aw101-donemi/8052/1 Mesajı Paylaş

nokta

Polonya F-35'leri 2026'ya Tedarik Ediyor

Polonya Hava Kuvvetleri envanterinin parçası olan Sovyet dönemi Su-22 ve MiG-29 savaş uçaklarının değişimini kapsayan Harpia programında F-35 kararı çıktı. Toplam 60 adet uçağın yerini almak için Avrupa ve ABD'den çok sayıda firma rekabet halindeydi

Polonya Savunma Bakanı Yardımcısı Wojciech Skurkiewicz, 16 adet Lockheed Martin F-35 savaş uçağından oluşan ilk filonun mevcut planlama döneminde envantere katılacağını, ikinci filonun ise 2026 yılından sonra tedarik edileceğini açıkladı. Toplamda 32 adet tedarik edilecek beşinci nesil savaş uçakları için Skurkiewicz, Polonya Hava Kuvvetleri'nin operasyonel yeteneklerini tamamen değiştireceğini söyledi.

 http://www.c4defence.com/Gundem/polonya-f35leri-2026ya-tedarik-ediyor/8185/1 Mesajı Paylaş

Terra

Polonya Ordusuna yeni avcılar

Rus tehdidine karşı ordusunu modern sistemlerle donatmak için çalışmalarını sürdüren Polonya Savunma Sanayii firmaları, Avrupa merkezli füze sistemi geliştiricisi ve üreticisi MBDA ile işbirliği yapıyor.

MBDA ve Polonyalı Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) firmaları arasında yapılan işbirliği kapsamında Brimstone havadan karaya anti-tank füze sisteminin zırhlı araçlara konuşlu versiyonu 3 - 6 Eylül tarihleri arasında Polonya'nın Kielce kentinde düzenlenen 2019 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (MSPO)'nda tanıtıldı.

BMP-1 ZMA ve Krab kundağı motorlu obüs şasisi üzerine entegre edilen sistemin gelecekte Polonya Silahlı Kuvvetlerinin silah taşıyıcı araç ihtiyacına cevap vermesi bekleniyor.

Ayrıca MBDA, ile yapılan işbirliği kapsamında Brimstone füze sistemi PGZ'ye bağlı bir şirket olan MESKO, tarafından üretilecek.

MBDA Polonya satış direktörü Adrian Monks, "Operasyonlarda kendini kanıtlamış olan MBDA Brimstone füze sisteminin mevcut ve gelecekteki Polonyalı platformlarla donatılması, PGZ ile olan işbirliğimizi güçlendirecek. Bu işbirliği Polonya ile daha geniş pazarlara ulaşmamıza ve üçüncü ülkelerin askeri ihtiyaçlarına hızlı bir şekilde cevap vermemize olanak sağlayacak." dedi.

PGZ Genel Müdür Yardımcısı Sebastian Chwałek ise yaptığı açıklamada "MBDA ile işbirliğimizi yeni alanlara genişletiyoruz. Bu çözümleri ihracat pazarlarında sunmanın yollarını kararlaştırdık." dedi.

Chwałek, "Bilgi ve becerilerimizi İngiliz ortaklarımızın deneyimleriyle birleştirerek, hem Polonyalı hem de müttefik silahlı kuvvetlere en modern çözümleri sunacağız."

Afganistan, Irak ve Libya'da düzenlenen operasyonlarda kendini kanıtlayan Yarı Aktif Lazer(SAL) arayıcı başlık ve milimetre dalga (MMW) radarı ile gece/gündüz ve her türlü hava koşulunda görev yapabilen at/unut modunda olan füze, yükseklik doğruluğu ile sabit ve hareketli kara unsurlarını  etkili bir şekilde imha edebiliyor.

ABD Ordusunun AGM-114 Hellfire füzesi temel alınarak geliştirilen füze yüksek patlayıcı anti-tank (HEAT) savaş başlığına sahip. 20+ km menzile, 50 kg ağırlığa ve 1.8 metre uzunluğa sahip olan Brimstone Hava, Kara ve Deniz platformlarına entegre edilebiliyor.

http://defenceandtechnology.com/2019/09/09/polonya-ordusuna-yeni-avcilar/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter