Polonya Silahlı Kuvvetleri

Başlatan kimlikci, Nis 25, 2016, 04:24 ÖS

« önceki - sonraki »

Mermi


Polonya Milli Savunma Bakanı Blaszczak, Polonya ordusununun yeni teknik modernizasyon planını açıkladı. Plana göre Polonya ordusuna 2026 yılına kadar 49,8 milyar dolarlık modernizasyon harcaması yapılacak.


Polonya Milli Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, Polonya ordusunu 2026 yılına kadar beşinci nesil savaş uçakları, İHA'lar, saldırı helikopterleri, kısa menzilli roketler, denizaltılar ve denizaltı siber güvenlikleri ile donatacaklarını söyledi.

İmzalanan HARPIA modernizasyon planında en dikkat çekici alımların, 32 adet beşinci nesil savaş uçakları alımı, Narew programı kapsamında insansız hava araçları ile savaşmak için uçaksavar, kısa menzilli roket setlerinin satın alınması, Kruk programı kapsamında saldırı helikopterlerinin satın alınması ve Orka programı kapsamında denizaltıların satın alınması olduğu belirtildi.

Bunun Polonya ordusunun teknik modernizasyon planı yol haritası olduğunu söyleyen Blaszczak, "Polonya silahlı kuvvetlerinin kalkınmasının temelini oluşturan belge budur. Tüm modern ekipmanlar Polonya ordusunun yeni birimi olan dördüncü bölümüne yönlendirilecek." açıklamasında bulundu.

Ayrıca modernizasyon planında Polonya Silahlı Kuvvetleri teçhizatı için Polonya savunma sanayii tarafından geliştirilen ve üretilen evrensel modüler paletli şasiye dayalı yeni bir savaş aracı tanıtımı olacağı da belirtildi.
https://m.aksam.com.tr/teknoloji/polonya-ordusu-2026-yilina-kadar-498-milyar-dolarlik-modernizasyon-harcamasi-yapilacak/haber-828078 Mesajı Paylaş

nokta

Polonya'da AW101 Dönemi

Polonya, donanması denizaltı harbi ve Arama-Kurtarma (Search and Rescue/S&R) görevlerinde kullanmak üzere AW101 helikopterleri için İtalyan Leonardo firması ile tedarik anlaşması imzalayacak. Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, 8 Nisan'da yaptığı açıklamada tedarik programını doğrulayarak Nisan ayında imza atmayı hedeflediklerini söyledi. İlk aşamada dört adet AW101'in tedarik edilmesi bekleniyor. Blaszczak, AW101 15t modelinin harp sahasında arama kurtarma (Combat Search and Rescue /CSAR) görevleri için düşündüklerini belirtti. Polonya Savunma Bakanlığı ve Leonardo firması arasındaki anlaşma 106 milyon Dolar bedelli offset anlaşmasını da içeriyor. Bu anlaşmaya göre helikopterde kullanılacak göreve özel bazı teçhizat ve bakım malzemesi Lodz'da bulunan 1 numaralı Askeri Havacılık Üssü'nde üretilecek. Helikopter ise firmanın Birleşik Krallık Somerset kentindeki Yeovil tesisinden gelecek. Polonya, toplam sekiz helikopter için ihtiyaç açıklamıştı.

http://m.c4defence.com/Gundem/polonyada-aw101-donemi/8052/1 Mesajı Paylaş

nokta

Polonya F-35'leri 2026'ya Tedarik Ediyor

Polonya Hava Kuvvetleri envanterinin parçası olan Sovyet dönemi Su-22 ve MiG-29 savaş uçaklarının değişimini kapsayan Harpia programında F-35 kararı çıktı. Toplam 60 adet uçağın yerini almak için Avrupa ve ABD'den çok sayıda firma rekabet halindeydi

Polonya Savunma Bakanı Yardımcısı Wojciech Skurkiewicz, 16 adet Lockheed Martin F-35 savaş uçağından oluşan ilk filonun mevcut planlama döneminde envantere katılacağını, ikinci filonun ise 2026 yılından sonra tedarik edileceğini açıkladı. Toplamda 32 adet tedarik edilecek beşinci nesil savaş uçakları için Skurkiewicz, Polonya Hava Kuvvetleri'nin operasyonel yeteneklerini tamamen değiştireceğini söyledi.

 http://www.c4defence.com/Gundem/polonya-f35leri-2026ya-tedarik-ediyor/8185/1 Mesajı Paylaş

Terra

Polonya Ordusuna yeni avcılar

Rus tehdidine karşı ordusunu modern sistemlerle donatmak için çalışmalarını sürdüren Polonya Savunma Sanayii firmaları, Avrupa merkezli füze sistemi geliştiricisi ve üreticisi MBDA ile işbirliği yapıyor.

MBDA ve Polonyalı Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) firmaları arasında yapılan işbirliği kapsamında Brimstone havadan karaya anti-tank füze sisteminin zırhlı araçlara konuşlu versiyonu 3 - 6 Eylül tarihleri arasında Polonya'nın Kielce kentinde düzenlenen 2019 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (MSPO)'nda tanıtıldı.

BMP-1 ZMA ve Krab kundağı motorlu obüs şasisi üzerine entegre edilen sistemin gelecekte Polonya Silahlı Kuvvetlerinin silah taşıyıcı araç ihtiyacına cevap vermesi bekleniyor.

Ayrıca MBDA, ile yapılan işbirliği kapsamında Brimstone füze sistemi PGZ'ye bağlı bir şirket olan MESKO, tarafından üretilecek.

MBDA Polonya satış direktörü Adrian Monks, "Operasyonlarda kendini kanıtlamış olan MBDA Brimstone füze sisteminin mevcut ve gelecekteki Polonyalı platformlarla donatılması, PGZ ile olan işbirliğimizi güçlendirecek. Bu işbirliği Polonya ile daha geniş pazarlara ulaşmamıza ve üçüncü ülkelerin askeri ihtiyaçlarına hızlı bir şekilde cevap vermemize olanak sağlayacak." dedi.

PGZ Genel Müdür Yardımcısı Sebastian Chwałek ise yaptığı açıklamada "MBDA ile işbirliğimizi yeni alanlara genişletiyoruz. Bu çözümleri ihracat pazarlarında sunmanın yollarını kararlaştırdık." dedi.

Chwałek, "Bilgi ve becerilerimizi İngiliz ortaklarımızın deneyimleriyle birleştirerek, hem Polonyalı hem de müttefik silahlı kuvvetlere en modern çözümleri sunacağız."

Afganistan, Irak ve Libya'da düzenlenen operasyonlarda kendini kanıtlayan Yarı Aktif Lazer(SAL) arayıcı başlık ve milimetre dalga (MMW) radarı ile gece/gündüz ve her türlü hava koşulunda görev yapabilen at/unut modunda olan füze, yükseklik doğruluğu ile sabit ve hareketli kara unsurlarını  etkili bir şekilde imha edebiliyor.

ABD Ordusunun AGM-114 Hellfire füzesi temel alınarak geliştirilen füze yüksek patlayıcı anti-tank (HEAT) savaş başlığına sahip. 20+ km menzile, 50 kg ağırlığa ve 1.8 metre uzunluğa sahip olan Brimstone Hava, Kara ve Deniz platformlarına entegre edilebiliyor.

http://defenceandtechnology.com/2019/09/09/polonya-ordusuna-yeni-avcilar/ Mesajı Paylaş

nokta

Leopard 2A4 Modernizasyonunda Gecikme

Her ne kadar döneminin çok ötesinde tasarlansa da Leopard 2A4 tankları, modern muharebe sahasının gereksinimlerini karşılamakta yetersiz kalmakta. Bu nedenle kullanıcı ülkeler, söz konusu platformlar için birbiri ardına modernizasyon programı başlatıyor.

Leopard 2A4 tankları için PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa) ve Polonya Silahlanma Müfettişliği işbirliğinde modernizasyon programı başlatan Polonya için işler yolunda gitmiyor. 2016'da teknoloji gösterim prototipini sergileyen Varşova, Leopard 2PL olarak adlandırılan modernize modelin test sürecinin hâlen devam ettiğini açıkladı. Hâlihazırda bazı gereksinimlerin teyit beklediği belirtilirken, deneme safhasının mart ayı ortalarında tamamlanması ve son konfigürasyonun yetkili makamca onaylanması bekleniyor.

https://c4defence.com/Gundem/leopard-2a4-modernizasyonunda-gecikme/9407/1 Mesajı Paylaş

Terra

Rus tanklarına karşı ABD'li füze

ABD, Polonya'ya 100 milyon dolar değerinde Javelin tipi tanksavar füzesi satışına onay verdi.

ABD Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon) yapılan açıklamada, Polonya'ya 189 adet Javelin tipi tanksavar füzesi ile 79 adet fırlatıcının satışının Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylandığı belirtildi.

Yapılan açıklamada, siparişin tahmini değerinin 100 milyon dolar olduğu kaydedildi.

At-Unut gerisi Javelin'in işi

Raytheon ve Lockheed Martin ortak üretimi Javelin (FGM-148) tanksavar füzesi, tank ve zırhlı araçların yanı sıra meskun mahal operasyonlarında da (bina, mevzi, barınak) gece/gündüz kullanılabiliyor.

2500 ile 4000 metre arası menzile, 22.3 kg ağırlığa sahip olan ve hedefe kilitlendikten sonra müdahale gerektirmeyen at-unut tipindeki füze hedefini doğrudan, cepheden ya da tank zırhının en zayıf olduğu yer olan üst kısmında yükselerek yukarıdan vurabiliyor.

ABD Ordusu tarafından Afganistan ve Irak Harekatında yoğun şekilde kullanılan, iki parçalı yapısı sayesinde personel tarafından kolayca taşınabilen füze dünyanın en etkili tanksavarları arasında gösteriliyor.

http://defenceandtechnology.com/rus-tanklarina-karsi-abdli-fuze/ Mesajı Paylaş

nokta

Ufukta İki Büyük Anlaşma

Yerli imkânlarla ordunun donatımı ve silahlanma yatırımları, aniden değişen koşullara uyumlu bir şekilde sürdürülüyor.

Önemli bir savunma sanayii alt yapısına sahip olan Polonya, COVID-19 koşullarına rağmen ordunun donatımı ihtiyaçlarını yerli imkânlarla karşılamaya devam ediyor. Polonya Milli Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak'ın resmî Twitter hesabından yaptığı açıklamada, iki önemli tedarik anlaşmasının yakın olduğu belirtildi. Huta Stalowa Wola (HSW) ve Rosomak ile yürütülen pazarlık görüşmeleri, nihayete ermek üzere. Bu kapsamda Polonya Ordusu için üçüncü parti Rak 120 mm zırhlı havan araçlarının tedariki için 162,3 milyon Amerikan Doları tutarında bir sözleşme ön görülüyor.

Bakanın 25 Nisan'da yaptığı paylaşımda ise 18 bin adet Grot C16 5,56 mm piyade tüfeği alımı planlandığı belirtildi. 38,42 milyon Amerikan Doları değerindeki anlaşma ile Fabryka Broni Łucznik-Radom'dan tedarik edilen tüfek sayısı 68 bin adete yükselecek. Silahlar, hâlihazırda kullanımda olan Beryl 5.56 mm piyade tüfeklerinin yerini alacak.

https://c4defence.com/Gundem/ufukta-iki-buyuk-anlasma/9841/1 Mesajı Paylaş

nokta

8x8 Tekerlekli Araç Niyeti

Yüksek hızlı intikal kabiliyetleri sayesinde ani müdahale görevleri ve düzlük coğrafya için biçilmiş kaftan olarak nitelenen 8x8 tekerlekli araçların kullanımı yaygınlaşıyor.

Envanterindekü Sovyet dönemi platformları yeni nesil yerli araçlarla değiştirme çalışmaları yürüten Polonya, yeni bir tedarik niyetini açıkladı. Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak'ın resmî Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Taşınabilir Spike kiti idame kabiliyetine sahip 60 adet Rosomak-S tekerlekli zırhlı personel taşıyıcı tedarik etmeyi planlıyoruz. Anlaşmanın bu yılın üçüncü çeyreğinde imzalanmasını hedefliyoruz. Bu, Polonya savunma endüstrisinin Leh Silahlı Kuvvetleri'nin gücüne güç katacak bir diğer anlaşma olacak." ibarelerini kullandı.

Rosomak-S, ailenin zırhlı personel taşıyıcı versiyonu olarak biliniyor. Platformlar, Spike füzeleriyle donatılmış tanksavar mangalarının intikali için uygun yapıda. Rosomak ürün ailesi, Patria AMV üzerinden geliştirildi. 8x8 konfigürasyonda olan araçlar, azami 100 km/sa hıza erişebiliyor. Savunma kulislerinde Rosomak-S'lerin tank tehdidinin yüksek olduğu doğu sınırına konuşlandırılacağı konuşuluyor.

https://c4defence.com/Gundem/8x8-tekerlekli-arac-niyeti/9910/1

Mesajı Paylaş

nokta

Hüssar'lara Modernize Leopard 2

Soğuk Savaş'ın ikonik platformlarından biri olan Leopard 2A4 ana muharebe tankları, modern muharebe sahasının gereksinimlerini karşılayabilmesi için modernize ediliyor. Bu faaliyetler, farklı kullanıcıların taleplerine yönelik geliştirilen çözümlerle yürütülüyor.

Envanterindeki Leopard 2A4 ana muharebe tanklarını güncellemek için harekete geçen ülkelerden biri de Polonya. Polska Grupa Zbrojeniowa'nın perşembe günü yaptığı açıklamaya göre ilk iki adet Leopard 2A4'ün üzerinde yürütülen çalışmalar tamamlandı. Kabiliyetleri iyileştirilen ve Leopard 2PL olarak adlandırılan platformlardan hâlihazırda modernize edilen diğer üçü de bu hafta içinde üretim hattından çıkacak. Beş tankın kabul işlemleri, iki haftalık test sürecinin ardından Polonya Kara Kuvvetleri'nce tamamlanacak. İlk parti araçlar, Gliwice'de konuşlu Zakłady Mechaniczne "Bumar-Łabędy" S.A'da teslim alınacak. Kabulün ardından Leopard 2PL'ler Świętoszów'da konuşlu 10'uncu Zırhlı Süvari Tugayı'na teslim edilecek.

Leopard 2A4'ler, Leopard 2PL'lere dönüştüren paket kapsamında komutan ve nişancı görüş sistemleri yenilendi. Kuleye ilave balistik koruma modülleri ekledi. Tanklardaki hidrolik stabilizasyon sistemi elektrik tahrikli bir donanımla değiştirilerek aracın bekâ kabiliyeti artırıldı. Yangın söndürme sistemleri modernize edildi ve kritik modüllere bastırma donanımı eklendi. Komutan, yeni kontrol ve görüntüleme sistemleriyle desteklendi. Uzun süreli statik nöbet görevlerinde tankın güç grubunun kullanım ömrünü uzatan ve yakıt sarfiyatını düşüren hârici güç ünitesi (APU / Auxiliary Power Unit) platformlara entegre edildi. İlave balistik koruma donanımı nedeniyle ağırlaşan tankın boyutları ve sayısı artan avadanlıkları için kule üzerinde ilave depolama alanları oluşturuldu. Ana silahın ve atış sistemlerinin modernize edilmesiyle Leopard 2PL'ler modern mühimmat ateşleme kabiliyetine kavuştu. Sürücü ise yeni paket kapsamında gündüz ve gece koşullarında görüş imkânı sunan geri görüş kamerası ile desteklendi.

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) ve ZM Bumar-Łabędy S.A. iştirakiyle yürütülen faaliyetlerde Rheinmetall ise stratejik partner olarak yer alıyor. Polonya'nın Almanya'dan 2002'de tedarik ettiği tanklardan 142 adeti için yürütülen modernizasyon faaliyetleri, 31 Ocak 2023'te tamamlanacak.

https://c4defence.com/Gundem/hussar-lara-modernize-leopard-2/10034/1
Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter