Polonya Silahlı Kuvvetleri

Başlatan kimlikci, Nis 25, 2016, 04:24 ÖS

« önceki - sonraki »

kimlikci

Nis 25, 2016, 04:24 ÖS Last Edit: Ağu 05, 2017, 12:32 ÖS by Yönetim
Rus tehdidine karşı Polonya asker sayısını arttıracak


Polonya'nın önümüzdeki yıllarda 120 bin olan asker sayısını yüzde 50 oranında artırmayı planlıyor.Polonya Savunma Bakanı Antoni Macierewicz, bu yıl sonuna kadar ülkenin doğu kanadında savunmaya yönelik yeni üç tugayın oluşturulacağını belirtti. Macierewicz, "Ordumuzu geliştirmeye karar verdik. Polonya'nın asker sayısı en az yüzde 50'ye kadar artacak. Bu planımızı önümüzdeki yıllarda gerçekleştireceğiz" dedi. Önlemlerin savunma güçlerinin büyütülmesiyle sınırlı kalmayacağını ifade eden Macierewicz, aynı zamanda Polonya'nın bazı yeni özel askeri birimler oluşturacağını söyledi.

http://savunmaveteknoloji.com/rus-tehdidine-karsi-polonya-asker-sayisini-arttiracak/ Mesajı Paylaş

kimlikci

Polonya Rusya'nın Hibrit Savaş Stratejisine 35 Bin kişilik Paramiliter Ordu ile hazırlanıyor
Polonya, Rusya ile gerginlik nedeniyle Eylül ayından itibaren 35 bin kişilik bir paramiliter güç oluşturacağını açıkladı. Savunma Bakanı Antoni Macierewicz, paramiliter gücün komuta kademesinin kimler olacağına karar verildiğini açıkladı.
Oluşturulacak güç askeri eğitim almış sivil gönüllülerden müteşekkül olacak. Paramiliter gücün, Ukrayna'nın Rusya yanlısı doğu kesimlerinde yaşanana benzer türde bir savaş ihtimaline karşı hazırlandığı belirtiliyor.
NATO'nun da Polonya savunmasını güçlendirmek üzere çalışmalar yürütüyor. Bu çerçevede NATO taburlarının Polonya ve komşu Baltık devletlerden Estonya, Latvia ve Litvanya'ya aktarılacak. Aktarılacak toplam NATO gücünün 4000 asker civarında olacağı tahmin ediliyor.
Askeri takviyenin detayları Varşova'da 8-9 Temmuz günü düzenlenecek olan NATO zirvesinde kesinleştirilecek.

http://www.dunyabulteni.net/dunya/366230/polonyadan-rusyaya-karsi-paramiliter-ordu Mesajı Paylaş

Baltica

Sonu, "Sektor Prava" gibi olmasin da... Mesajı Paylaş

kimlikci

Polonyalı askerler bir spor yarışmasındayken

27 Temmuz 2016


Mesajı Paylaş

nokta

Polonya'nın Gözü Avustralya Firkateynlerinde

Polonya, Avustralya'dan iki adet ikinci el Adelaide sınıfı fırkateyn satın almayı düşünüyor. Safety Forum 2017 konferansında konuşan Polonya Parlamentosu Ulusal Savunma Komitesi Başkanı Michal Jach, bu gemilerin birkaç yıl önce yeni silahlarla donatılarak modernize edildiğini ve Polonya Donanması'nın muharebe kabiliyetlerini artıracağını söyledi.
 
http://www.c4defence.com/Gundem/polonya-nin-gozu--adelaide-larda/4100/1

Mesajı Paylaş

nokta

'Patriot' İçin İmzalar Atıldı

Polonya Savunma Bakanlığı, bugün ABD hükümeti ile Patriot füze sistemlerinin tedariki için bir anlaşma imzalandığını duyurdu. Açıklamaya göre, teslimatlar 2022'de başlayacak. Polonya Savunma Bakanı Antoni Macierewicz, sistemlerin gelişmiş Entegre Hava ve Füze Savunma Muharebe Komuta Sistemi (IBCS) ile donatılmış olacağını belirtti.

İmza töreni, ABD Başkanı Donald Trump'in Varşova ziyareti sırasında gerçekleşti. Ülkenin yaklaşık 7,5 milyar Dolar bedelle toplam sekiz adet Patriot füze bataryası tedarik etmesi bekleniyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/-patriot--icin-imzalar-atildi/4622/1 Mesajı Paylaş

nokta

"Yengeç" Teslimatı Başladı


Polonya, ilk Krab 155 milimetre kundağı motorlu obüsü (KMO) teslim aldı. İlk teslimat paketi ile 14 adet Krab teslim alan Polonya, bu obüsler ile birlikte kullanılması amacıyla komuta kontrol, zırhlı bakım ve mühimmat yükleme araçları da sipariş etmişti.

K9 Thunder şasisi üzerine BAE Systems üretimi AS90 Braveheart kulesi entegre edilen Krab'a ana silah olarak ise Rheinmetall üretimi 155 mm L52 top tercih edilmişti.

http://www.c4defence.com/Gundem/yengec-teslimati-basladi/4737/1 Mesajı Paylaş

nokta

Polonya Savunma Bütçesine 55 Milyar Dolarlık Ek Bütçe


Polonya Savunma Bakan Yardımcısı Tomasz Szatkowski, Rusya'nın giderek agresifleşen tutumu nedeniyle ülkenin silahlı kuvvetlerini modernize etmek için önümüzdeki 15 yıllık süreç için savunma harcamalarına 55 milyar Dolar'lık ek bir bütçe ayrılacağını açıkladı. Szatkowski, Reuters'a verdiği röportajda bu kararın, savunma harcamalarının aşamalı olarak artırılarak gayrisafi milli hasılanın yüzde 2,5'ine ulaşması planı ile bağdaştığını vurguladı.

http://www.c4defence.com/Gundem/savunmaya-%2455-milyarlik-ek-butce/4799/1 Mesajı Paylaş

Trilogy

Polonya 'cebine uygun' denizaltı satın almaya hazırlanıyor

Polonya'nın filosuna 5 yeni denizaltı katmak istediği, söz konusu araçların Fransa'dan satın alınması için düğmeye bastığı ve anlaşma için 10 milyar zloti (yaklaşık 2,74 milyar dolar) tahsis ettiği bildirildi.

Polonya Savunma Bakanı Antoni Macierewicz, Fransız mevkidaşı Florence Parly ile yeni denizaltılarla ilgili anlaşma konusunda görüştü. Bununla birlikte anlaşma için ayrılan kaynak, ciddi bir kontrat için oldukça yetersiz ya da denizaltıları fazlasıyla 'cebe uygun' olacak.
Aynı zamanda Polonya Savunma Bakanlığı'nın 16 adet yeni savaş helikopterinin satın alınması için de kaynak ayırdığı belirtiliyor.

Sputnik'e konuşan Rus askeri uzman Viktor Litovkin, Polonya'nın dizel motorlu denizaltılar satın almak istediğini ve bu araçları Fransa, Almanya, İtalya gibi birçok ülkenin satabileceğini söyledi. Litovkin, "ABD'liler dizel motorlu denizaltı üretmiyor. Nükleer denizaltılarını ise Polonya satın alamıyor. Bu araçlar ayrıca uluslararası kaidelere göre satılamıyor. Polonyalıların bu paraları ABD tank tugayını, farklı bir motorize birliğinin depolarını ve ABD'lilerin geliştirdiği füze savunma sistemlerini kendi sahasına konuşlandırması karlılığında aldığı ihtimalini dışlamıyorum. Fakat helikopterleri niçin bu kadar yüksek fiyat karşılığında alacaklarını açıklamak çok zor. Helikopterleri kimden alacakları da henüz belli değil. Belki ABD'lilerden, belki İtalyanlardan. Rus helikopterleri daha ucuz olsa da Rusya'dan elbette almazlar. Fiyatın bu kadar yüksek olması, büyük bir olasılıkla bu anlaşmadan bir takım ara bulucularının da pay alacaklarını gösteriyor" diye konuştu.

Polonya'nın hırsları doğrultusunda hem NATO'da, hem de Avrupa'da öncü rolde olmak istediğini, fakat bunu denizaltılarına sahip olmadan yapamayacağını söyleyen Litovkin, "Bu nedenle Polonyalılar bir takım tavizler vermeli. Kendi denizaltıları yoksa ve yapamıyorsa, satın almak durumunda kalıyor. Polonya bu denizaltılarını ancak NATO'daki ortaklarından alabilir ve hatta bunun için Brüksel ve Washington'dan izin alması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

https://tr.sputniknews.com/savunma/201711101030956663-polonya-denizalti-satin-alma-fransa/ Mesajı Paylaş

nokta

Polonya'ya Kötü Sürpriz

Polonya, ABD'den tedarik etmek istediği orta menzilli hava ve füze savunma sistemi Patriot'un fiyatını 'kabul edilemez' olarak nitelendirdi.

Polonya Savunma Bakan Yardımcısı Bartosz Kownacki, 5 Aralık'ta Washington'da Defense News'e verdiği röportajda, fiyatın kendileri için bir sürpriz olduğunu ifade ederek, "Polonya Silahlı Kuvvetleri'nin teknik modernizasyonu için ayrılan bütçenin yüksekliği düşünüldüğünde bile bu fiyat kabul edilemez," dedi.

ABD, 10 milyar 500 milyon Dolar bedelle dört adet AN/MPQ-65 radar seti, dört adet kilitlenme kontrol sistemi, dört adet Radar arayüz birimi, 16 adet M903 lançer ve 208 adet İleri Kabiliyet Patriot-3 (PAC-3) füzesi satışına yeşil ışık yakmıştı. Ancak bu bedel, Polonya'nın tüm program için ayırdığı bütçenin yüzde 20 üzerinde kalıyor.

Kownacki, fiyatı 'mantıklı ve kabul edilebilir' bir noktaya çekmek için ısrarcı olacaklarının altını çizdi. "Elbette fiyatı düşürmeyi ne kadar başaracağımızı ön göremiyoruz. Bununla birlikte ABD Yönetimi ve şirketler, bu fiyatı düşürmemiz gerektiğinin farkındalar," diye ekledi.

http://www.c4defence.com/Gundem/polonya-ya-kotu-surpriz/5257/1 Mesajı Paylaş

nokta

Polonya'ya İlave M-346

Leonardo, Polonya'ya 2020'ye kadar dört adet M-346 uçağı daha teslim edecek ve ülkenin halihazırda hizmetinde bulunan M-346 sayısını 8'den 12 adede yükseltecek.

Polonya Milli Savunma Bakanlığı, Leonardo ile Polonya Hava Kuvvetleri'nin sekiz uçaklık filosuna katılmak üzere dört adet ilave M-346 İleri Eğitim Uçağı tedariki için bir sözleşme imzaladı. 115 milyon Avroluk sözleşme, destek paketi ve dört ilave M-346 tedariki için bir opsiyon içeriyor.

Leonardo, yaptığı basın açıklamasında, şimdiye kadar İtalya, Polonya, Singapur ve İsrail'e tedarik edilmek üzere toplam 72 adet M-346 siparişi bulunduğunu ifade etti.

http://www.c4defence.com/Gundem/polonya-ya-ilave-m346/5967/1 Mesajı Paylaş

Merkator

Polonya, 4.75 milyar dolarlık Patriot anlaşmasına imza attı

Polonya ile ABD arasında bir süredir devam eden Patriot müzekareleri anlaşmayla sonuçlandı.

Polonya 4.75 milyar dolarlık anlaşma için imzayı attı. Sözkonusu anlaşmaya Varşova'da Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak ile ABD'nin Varşova Büyükelçisi Paul W.Johens birlikte imza atttı.

İlk sevkiyatın 2022 itibariyle yapılması planlanırken, füze sisteminin bazı donanımlarının Polonya'da üretileceği açıklandı. Amerikan Raytheon şirketi tarafından üretilen Patriot savunma sistemi, taktik balistik füzeler, alçak irtifalı seyir füzeleri ve uçaklara karşı kullanılabiliyor. Öte yandan Varşova hükümetinin ABD ile ikinci parti Patriot, 360 derecelik radar, düşük maliyetli avcı füzeler konusunda da pazarlık yürüttüğü kaydedildi.

http://www.kokpit.aero/polonya-patriot-anlasmasina-imza-atti Mesajı Paylaş

nokta

Polonya'dan WISŁA İmzası

Polonya Savunma Bakanlığı, 28 Mart 2018'de Varşova'da orta menzilli uçak ve füze savunma füze sistemi programı "WISŁA - 1 Faz" için bir sözleşme imzalandığını duyurdu. Programın ilk aşaması, Entegre Hava ve Füze Savunma Muharebe Komuta Sistemi (IBCS) sistemi ile donatılmış 3+ konfigürasyonda iki Patriot bataryasının tedarikini kapsıyor.

WISŁA programı kapsamında, Polonya'nın yerel üretici firmaları sistemin lançer, nakliye araçları ve iletişim sistemlerini üretecek. Polonya, muharebe yönetim sistemi ile birlikte Patriot için toplam 4 milyar 750 milyon Dolar ödeyecek. Bu, Polonya'nın en büyük savunma sözleşmelerinden biri olma özelliği taşıyor. Patriot sistemlerinin 2022'de teslim edilmesi planlanıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/polonya-dan-wis%C5%82a-imzasi/6009/1 Mesajı Paylaş

Merkator

Leonardo AW249 için Polonyalı şirketle anlaştı

İtalyan helikopter imalatçısı Leonardo, ATAK-2'nin rakibi olan AW249 için Polonyalı Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (PGZ) ile iyi niyet mektubu imzaladı. İki şirket tasarım, imalat ve satış-pazarlamada ortak çalışacak.

Halen Polonya, taarruz helikopteri projesi 'Kruk' için çalışmalar yapıyor. Adaylar arasında TAI'nin T129 ATAK önerisi de bulunuyor.

Leonardo, İtalyan Ordusu tarafından kullanılan A129 Mangusta'ların yerini almak üzere geçen yıl AW249 adını verdiği daha büyük gövdeli bir taarruz helikopteri üzerinde çalışmaya başlamıştı. Maksimum kalkış ağırlığı 7 ila 8 ton arasında değişecek helikopter 1800 kilogram ağırlığında yük taşıyabilecek. Uzun süre havada kalabilecek helikopter yakın hava desteği, silahlı eskort operasyonlarında kullanılabilecek.

Pilotlar ayrıca AW249'da bölgede uçan dost İHA'ları yönlendirebilecek alt yapıya sahip olacak. Burundaki makineli topun yanı sıra helikopter her iki taraftaki üçer silah istasyonuna sahip olacak. Çift motorlu helikopter yüksek irtifa ve sıcak havada uçuş gerçekleştirebilecek.

http://www.kokpit.aero/leonardo-aw249-polonya Mesajı Paylaş

nokta

Polonya'dan 414 milyon Dolarlık HIMARS Tedariki

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, Polonya'nın ABD'den 414 milyon dolar bedelle 20 adet HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System ) tedarik edeceğini. Varşova yönetimi, bu parayla 300 kilometre menzili olan 20 HIMARS füze sistemi ve bunların cephanelerini temin edecek.

HIMARS sistemleri, GMLRS-Y/AW ve ATACMS güdümlü mermileri kullanan mobil bir top-füze sistemi. HIMARS'ların fırlattığı mermilerin menzili 300 kilometreyi buluyor. Fırlatıcılar hafif zırhlı araçlara monte edilebiliyor.

HIMARS sistemleri ve GMLRS ile ATACMS güdümlü mermileri, NATO ülkelerinin askeri envanterlerinde bulunuyor.

Geçtiğimiz günlerde ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Polonya'ya toplam 655 milyon dolarlık füze sistemleri satışını onayladığı duyurulmuştu. Ancak bu onay, satışların garanti olması anlamına gelmiyordu.

http://www.c4defence.com/Gundem/polonyadan-414-milyon-dolarlik-himars-tedariki/7775/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter