Dearsan Tersanesi

Başlatan 7Skies, Nis 24, 2016, 05:50 ÖÖ

« önceki - sonraki »

7Skies


Dearsan Malezya şirketi Muhibbah ile Türk hükümetinin izin vermesi durumunda yüzde-yüz teknoloji transferi yapılması konusunda memorandum imzaladı.

http://www.thestar.com.my/business/business-news/2016/04/20/turkish-firm-agrees-on-defence-technology-transfer-with-muhibbah-engineering/


 Turkish firm agrees on defence technology transfer with Muhibbah Engineering
KUALA LUMPUR: Gulhan Dearsan JV of Turkey has agreed on transfer of technology in commercial and defence-related fields with Malaysian partner, Muhibbah Engineering Bhd.

CEO Ozcan Kahramangil said the company had no restriction to do so, provided it was allowed by the Turkish government.

"I believe the Turkish government, which is friendly with the Malaysian government, will have no problem in allowing the technology transfer.

"Thus, we will make a transfer here (in Malaysia), through a joint operation, joint design, joint development and joint production ... this is our approach," he said yesterday.

Kahramangil was met on the sidelines of the signing of a memorandum of understanding (MoU) between Gulhan Dearsan JV and Bursa Malaysia Main Board company Muhibbah on the second day of the ongoing 15th Defence Services Asia exhibition and conference 2016, from April 18-21.

The MoU is to pave the way for possible strategic partnership and technology transfer in various fields in commercial and defence-related industries. - Bernama Mesajı Paylaş
.

kimlikciKazakistan Dearsan ile teknik işbirliği MoU imzaladı


Kazakistan Deniz Kuvvetleri, Hazar Denizi'nde kullanmak üzere hafif korvet arayışı içinde Dearsan ile teknik İşbirliği Mutabakat metnine (Memorandum of Understanding) imza attı. İmza törenine Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) Müsteşar Yardımcısı Mustafa Şeker, Kazakistan Deniz Kuvvetleri Komutanı Tümamiral Zhandarbek Zhanzakov ve Dearsan Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Yıldırım katıldı.

Kazakistan, Hazar Denizi'nin sığ sularında yüzebilecek hızlı ve hava, su sualtı harp silahlarıyla donatılmış bir harp gemisi arıyor.  Bu programda en fazla altı gemi alınması hedefleniyor. Kazakistan anlaşma imzaladığı firmanın üretimi ülkeye taşımasını talep ediyor. Dearsan, bu çerçevede su üstü harbi, hava savunma harbi ve denizaltı savunma harbi görevlerinin üçünü yerine getirebilecek bir gemi teklif etti. Gemide söz konuşu görevlere uygun sensörler, cihazlar, sistemler yer alacak. Gemide dikine havalanan İHA, 76 mm top, mayın dökme yeteneği bulunacak ve gemi kendini güdümlü füzelere karşı savunabilecek. Gemi dört adet yönlendirilebilir su jeti ile 30+ knot sürate çıkacak ve 2 bin mil menzili olacak. Geminin 55 personeli 15 gün süreyle limana yanaşmadan yaşamını sürdürebilecek. Geminin buz kırma özelliği ve NMC koruması olacak. Gemi gelişmiş komuta kontrol yazılımına sahip olacak. Elektromanyetik karıştırıcı, asimetrik tehditlere karşı ASELSAN'ın 12,7 öö STAMP  topu bulunacak. Dearsan paket olarak eğitim, bakım planlama, entegre lojistik  destek hizmetleri verecek. Dearsan teknoloji transferi gerçekleştirirken  Kazakistan'da bir tersane kuracak ve Kazakistan'ın iş payı her gemide artacak. Bu çerçevede Kazakistan'da üretilen her parça ülkeden alınacak, Kazakistan Aselsan Engineering ( KAE) ürünleri kullanılacak. Gemiye Kazakistan tarafı şimdiden "Nur Sınıfı" adını verdi.

Zengin petrol yatakları bulunan Hazar Denizi batıda Azerbaycan ve Rusya, kuzeydoğu ve doğuda Kazakistan, doğuda Türkmenistan, güneyde İran ile çevrelenmiştir. Uzunluğu 1210, genişliği 210-436 kilometredir. Hazar Denizi'nin su seviyesi buharlaşma ve su kaynağını oluşturan Volga (İdil) Nehri'nin sulama ve endüstride kullanılarak tüketilmesi sonucunda düşmüştür. Denizin kuzey kesimi sığdır.

http://www.c4defence.com/Gundem/kazakistan-dearsan-ile-teknik-isbirligi-mou-imzaladi/830/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter