İran Hava Savunma ve Radar Sistemleri

Başlatan Ice Man, Nis 21, 2016, 10:44 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Trilogy

İran geliştirdiği yeni 'pasif radarı' tanıttı

İran, yerleşim noktalarında mikro hava araçları ve seyir füzelerini tespit etme kapasitesine sahip yeni 'pasif radar' sistemini sergiledi.

İran devlet televizyonuna göre, 'Muin 40' adı verilen radar sistemi başkent Tahran'da Hatemu'l Enbiya Hava Üssü Komutanı Ali Rıza Sabahi Ferd'in katıldığı törenle tanıtıldı.

Hatemu'l Enbiya Hava Üssü ile Cumhurbaşkanlığı Bilim ve Teknoloji Kurumu'nun ortaklaşa geliştirdiği radarın, yerleşim noktalarında mikro hava araçları ve seyir füzelerini tespit etme kapasitesine sahip olduğu belirtildi.

Kendisini belli etmeden hedefin yerini bulma kapasitesiyle 'pasif radar' olarak nitelenen Muin 40'ın menzilinin 400 kilometre olduğu ifade edildi.

Törende ayrıca 'Nasır 40' adı verilen yerli üretim navigasyon yardım sistemi de sergilendi.

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201903011037955616-iran-pasif-radar-tanitti/ Mesajı Paylaş

ozbeyİran, "Khordad 15" adlı 'yerli' hava savunma füze sistemini tanıttı

https://www.defenceturk.net/iran-khordad-15-adli-yerli-hava-savunma-fuze-sistemini-tanitti Mesajı Paylaş

petibor

Çok başarılı. Bizimde yapmamız gereken 80 km menzilli uzun menzil ihtiyacımızı karşılayacak böyle bir çözüm idi altı üstü. Hisarlar ortaya çıktı rahatlıkla bunu başarırdık ve nerede ise S400 takvimi ile aynı yani baksanıza. Ayrıca İran ın bu hep bir adım önde hali sinirimi bozuyor. Yakalayamıyoruz bu ülkeyi bu işlerde. Ay a da bizden önce araç yollarlar. Mesajı Paylaş

TEORI

Ellerindeki hawk ları yeni diye tanıttıktan sonra sm 1 leride ne yapacaklarını bulmuşlar anlaşılan. Mesajı Paylaş

petibor

Adamlar aya gidecek neredeyse hala daha Türk forumlarındakileri inandıramadılar. Bırakın artık bu İran palavra atıyor klişesini. Hiç bir şeye inanmamak olmazki adamlara fişek bile yaptırmayacaksınız artık her şeye palavra diyorsunuz. İran ile alakalı konuşmaya gelmiyor hemen palavra deyip çıkıyorsunuz Mesajı Paylaş

Baltica

Putty, "Acem palavrasi" deyimi, dilimize bosu bosuna yerlesmedi herhalde degil mi ?

Ama ote yandan, Iranlilarin iyi yetismis, ABD'den, Avrupa'dan doktorali matematikci, temel fizikci sayisi bizimkileri 7-8 sefer katlar. O bakimdan haklisin. Mesajı Paylaş

Memocan

O resimdeki kamyon yine sivil bir kamyon mu acaba? Her tarafını kaplamışlar, lastikleri bile. Mesajı Paylaş

nokta

İran'dan Karşı Hamle
 
İran, savunma birimlerini güçlendirmeye devam ediyor. Tanıttığı yeni ürünlerine paralel olarak hâlihazırdaki sistemlerin modernizasyon faaliyetlerini de yürüten Tahran yönetimi, düşük radar kesit alanına sahip uçakları da tespit edebildiğini belirttiği bir radar sisteminin modernize edildiğini açıkladı.

Ülkenin hava savunma birliklerince kullanılacağı belirtilen sistem, Falagh adını taşıyor. Rusya'dan tedarik edilen "Gamma" radar sistemi üzerinden yerel imkânlarla geliştirilen ve faz açıklıklı olan radar sistemi, 400 kilometre menzilden düşük radar kesit alanına sahip uçaklar, seyir füzeleri ve balistik füzeleri tespit edebiliyor. Ülkenin merkezi radar ağına entegre çalışacak sistem sayesinde ülke genelindeki radar kapsama alanındaki boşlukların azaltılması ve S-300 sistemlerinin etkinliğinin artırılması hedefleniyor.

İki bin 300 adam-saatlik bir çalışmanın ürünü olan sistem hakkında İran Hava Savunma Kuvvetleri Şefi Tuğgeneral Alireza Sabahifard, " Radar sistemleri alanında öz yeterlilik kazandık ve farklı gelişmiş ABD uçaklarını güçlü bir şekilde tespit edip onlara uyarı verdik. Yerlileştirilmiş sistemlerimiz, eğer bizimle bir çatışma başlatmak istiyorlarsa düşmanların ağır darbe alacağını fark etmelerini sağladı" açıklamasında bulundu. 

http://c4defence.com/Gundem/irandan-karsi-hamle/8516/1 Mesajı Paylaş

Merkator

Ruhani: İran yapımı Bavar 373, S-300'den daha güçlü

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 22 Ağustos 'Savunma Sanayi Günü' nedeniyle düzenlenen 'Bavar 373' savunma sistemi tanıtım töreninde yaptığı konuşmasında, sistemin, Rusya'nın S-300 hava savunma sisteminden daha güçlü olduğunu söyledi.

İran haber ajansı Press TV'de yer alana habere göre, Ruhani, sabah saatlerinde gerçekleşen İran yapımı 'Bavar 373' savunma sisteminin tanıtım töreninde, sistemle ilgili "Bu sistem S-300'den daha güçlü ve S-400'e yakın bir savunma sistemi" ifadelerini kullandı. Törende, İran'ın savunma sanayi alanındaki başarılarına dikkat çeken Ruhani, ABD'nin İran'a karşı yürüttüğü politikanın geri teptiğini belirterek, bunun sadece ülkenin daha da gelişmesine katkı sağladığını dile getirdi.

Ayrıca haberde Ruhani'nin "ABD önce İran'a karşı psikolojik ve daha sonra ekonomik savaş başlattı. Ancak biz üzülmeden düşmanın komploları karşısında durduk" ifadelerine yer verildi.

http://www.kokpit.aero/bavar-373 Mesajı Paylaş

Hard-KillPaylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter