İran İç ve Dış Siyaset Haberleri

Başlatan HARZEMŞAH, Eki 02, 2015, 02:28 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Trilogy

ABD: IŞİD sonrası süreçte İran direksiyon başında olmayacak


ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley de gündemdeki konularla ilgili soruları yanıtladı. Haley, Kuzey Kore'yle olan ticaretin yüzde 90'ının kesildiğini, bu ülkeye giden petrolün de yüzde 30 oranında azaltıldığını anlattı ve ABD'nin bu baskıyı sürdüreceğini ifade etti.

"BM görüşmelerinde Kuzey Kore önde ve öncelikli olacaktır. Ayrıca İran ve Suriye de olacaktır. Terörle mücadele ve insani meseleler de üzerinde konuşacağımız konular arasında yer alacak" diyen Nikki Haley, yoğun bir BM gündemiyle çalışacaklarını belirtti.
'IŞİD SONRASI SÜREÇTE İRAN DİREKSİYON BAŞINDA OLMAYACAK'

İnsani yardımlar konusunda ellerinden geleni yaptıklarını savunan Haley, Suriye, Myanmar ve Güney Sudan gibi ülkelerde insani yardıma muhtaç kimselere ulaşmak için çalıştıklarını ifade etti.

Suriye ve Irak'ta IŞİD'i yenmek için bölgedeki ortaklarıyla ilerleme sağladıklarını anlatan Nikki Haley, "Aynı zamanda IŞİD sonrası sürece de bakıyoruz. Şunu söyleyebilirim ki İran bu süreçte direksiyon başında olmayacak. İran, herhangi bir şekilde bu durumda liderlik rolü almayacaktır" dedi.

Suriye'de bir daha kimyasal silah kullanıldığını görmek istemediklerini söyleyen Haley, istikrara kavuşmuş bir Suriye görene kadar tatmin olmayacaklarının da altını çizdi.

https://tr.sputniknews.com/abd/201709151030168246-abd-isid-sonrasi-donemde-iran/ Mesajı Paylaş

Sihirbaz

İran'da Maliye Bakanı Mesud Karbasian görevden alındı

İran Meclisi, yerel para birimi riyaldeki değer kaybı ve ülke ekonomisinin kötüye gitmesi üzerine Ekonomi ve Maliye Bakanı Mesud Karbasian'ı görevden aldı.

Nükleer programı nedeniyle ABD'nin yaptırımlarını artırdığı İran'da meclis, Ağustos ayı başında Çalışma Bakanı Ali Rebii'yi de görevden almış, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de geçen ay Merkez Bankası başkanının yerine yeni bir isim atamıştı.

Mecliste Karbasian için yapılan gensoru oylamasında 121 milletvekili, bir yıldır Ekonomi ve Maliye Bakanı olan Karbasian'ın görevde kalması yönünde oy kullandı.

Meclisteki 137 milletvekili ise Karbasian'ın azledilmesini istedi. İki milletvekili de çekimser kaldı.

Milletvekilleri, ülkede bankacılık sisteminde yaşanan sorunlar, 'adaletsiz' vergi sistemi, ekonomik krize karşı gerekli tedbirleri alamamak ve uygun mali denetim ve şeffaflığı sağlayamamaktan sorumlu tuttukları Karbasian hakkında gensoru oylaması yapılması talebinde bulunmuştu.

Karbasian hakkındaki gensoru 19 Ağustos'ta, 33 milletvekilinin imzasıyla meclis başkanlığına sunulmuştu.

Geçen Aralık ayında ülkedeki ekonomik durumu protesto amaçlı başlayan gösteriler 80'den fazla şehre yayıldı ve çıkan olaylarda 25 kişi öldü.

Batılı şirketler İran'dan çekiliyor
ABD Başkanı Donald Trump'ın Mayıs ayında İran nükleer anlaşmasından çekilme kararının ardından Tahran'a yönelik yaptırımların bir bölümü bu ay devreye girdi.

Trump'ın kararı sonrası çok sayıda Batılı şirket peş peşe açıklamalarla İran'da yürüttüğü projeleri geri çektiklerini duyurdu. Fransız enerji devi Total ve Alman sigorta şirketi Allianz, bu kuruluşlardan bazıları.

Hollandalı havayolu şirketi KLM de geçen ay Eylül ayından itibaren Tahran'a seferlerini askıya alacaklarını açıkladı.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-45313565 Mesajı Paylaş

Trilogy

İran'dan karşı hamle: Irak'taki Şii milislere füze teknolojisi transfer ediyor

ABD, İsrail ve Suudi Arabistan'ın kıskaca almaya çalıştığı İran'ın Irak'taki Şii milislere füze teknolojisi ve bilgisi naklettiği ileri sürüldü. Bu hamlenin, İran'a karşı saldırı planı yapanları caydırmaya yönelik gözdağı olduğu belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump İran'la nükleer anlaşmadan çekilip birbirinden ağır yaptırımlar getirirken Tahran'ın da Irak üzerinden hamle yaptığı öne sürüldü.
Reuters haber ajansına göre İran, Irak'ta müttefiki konumundaki Şii milislere, aylardır hem kısa menzilli balistik füze hem de bu füzelerin üretim araçlarını naklediyor.

'SALDIRI HALİNDE DESTEK PLANIMIZ'

Haberini adlarının açıklanmasını istemeyen İranlı ve Iraklı yetkililerle Batılı istihbaratçılara dayandıran Reuters, böylelikle İran'ın askeri saldırıya uğraması ihtimaline karşı caydırıcılık kapasitesini artırmaya çalıştığını yazdı.

Üst düzey İranlı bir yetkili ''Gerisinde yatan mantık, İran'ın saldırıya uğraması halinde bir destek planınsa sahip olmak. Nakledilen füze sayısı fazla değil, sadece birkaç onlu sayıda, ama gerekirse artırılabilir'' dedi.

'KARAR TRUMP BAŞKANLIK KOLTUĞUNA GEÇİNCE ALINDI'

Batılı bir kaynak, iddia edilen silahlandırmanın, önceliği ekonomik yumruğa veren ABD ile Suriye'deki İran güçlerine sık sık saldıran İsrail'e uyarı niteliğinde olduğunu söyledi.

Iraklı ve İranlı yetkililer, füze transferi kararının 18 ay önce alındığını, ama nakil sürecinin son dönemde hız kazandığını aktardı.

'ÜRETME VE KULLANMA EĞİTİMİ'

Reuters haber ajansına göre İran müttefiki Iraklı Şii milislere balistik füze üretme ve fırlatma eğitimi de veriliyor. Bu amaçla biri Zafariniya'da diğeri Irak'ın Kürdistan bölgesinde olan en az iki fabrika kullanılıyor.

Iraklı bir istihbaratçı, Bağdat merkezi hükümetinin İran'ın Iraklı milislere füze tedarik ettiğinin farkında. Daha önce Irak'ın IŞİD'e karşı savaşı sırasında benzer nakliyatlar ve eğitimler olmuştu. Ancak Irak hükümeti ve silahlı kuvvetleri bu son haberle ilgili yorum yapmadı. İranlı yetkililer de yorum yapmayı reddederken CIA ile Pentagon da sessiz kaldı.

TRUMP'IN GÖZÜ FÜZE PROGRAMINDA

Trump, daha da ağırlarını hazırladığı yaptırımları, Tahran nükleer anlaşmanın gözden geçirilmesini ve balistik füze programıyla Ortadoğu politikalarının kısıtlanmasını da içerecek şekilde yenilenmesini kabul edene dek uygulayacağını söylüyor.

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201808311034991089-iran-dan-irak-taki-sii-milislere-fuze-teknolojisi-transferi/ Mesajı Paylaş

Çıspıntır

Diplomatik ziyaret için çok ilginç bir zamanlama. Planlı bir ziyaret değil bildiğim kadarıyla
https://twitter.com/eha_medya/status/1075486044823392257?s=20 Mesajı Paylaş

Energy

Tahran'da Persepolis ile Azerbaycan Türklerinin takımı Tractor Sazi arasındaki maçtan:

https://www.youtube.com/watch?v=f9lvtPomu24 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter