FNSS Pars 6x6 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç

Başlatan Elçibey, Eki 02, 2015, 02:06 ÖS

« önceki - sonraki »

Terra

Tem 20, 2020, 08:50 ÖÖ Last Edit: Tem 20, 2020, 09:20 ÖÖ by Terra
Pars için ilk montaj

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda başlatılan proje kapsamında geliştirilen Pars 6×6 Mayına Karşı Korumalı Aracın ilk montajı gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir: "Dünyada ilk olacak özelliklere sahip Pars 6×6 Mayına Karşı Korumalı Aracımızı 2021 yılında TSK'ya teslim edeceğiz. Artık başka ülkelerin parmak sallamalarına aldırmıyoruz. Her türlü kısıtlama ve engeli yerli üretimle aşarak yolumuza devam ediyoruz." dedi.

FNSS'nin ana yüklenici olduğu 6×6 Mayına Karşı Korumalı Araç Projesi kapsamında yapılan tanıtım toplantısı Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğü ve savunma sektörü temsilcilerinin katılımıyla FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. Gölbaşı tesislerinde gerçekleştirildi.

Törende konuşan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, personelin karadan emniyetli bir şekilde intikalini sağlamak amacıyla, yeni nesil yüksek koruma kabiliyetleriyle dizayn edilen bu aracın sahip olduğu uzaktan komutalı silah sistemi ile de görevi esnasında maruz kalabileceği saldırıları hem meskun mahal hem de arazide bertaraf edebileceğine vurgu yaptı. Aracın 6×6 hareket kabiliyeti ile de her türlü arazi koşulunda görev yapabileceğini ifade eden Demir, "Yıl sonuna kadar sürecek olan kalifikasyon testlerinin ardından araçlarımızın tamamı 2021 yılında envantere girecek ve ilk defa TSK'nın kullanımına sunulmuş olacak. Dünyada ilk dediğimiz bazı özelliklere sahip olan bu aracımızın ayrıca ihraç potansiyeli de çok yüksek. Bu kabiliyetli aracın güvenlik güçlerimize ve Türk Silahlı Kuvvetlerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. 12 adetle başlayacağız bu sürece. Daha fazla ürünle devam edeceğini umuyoruz" şeklinde konuştu.

Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İçinden geçtiğimiz süreçte çeşitli kısıtlama ve ambargo faaliyetlerinin artarak devam ettiğini görüyoruz. Bu aracı geliştiren şirketimiz de yine bu tür yasaklamalarla ve ambargolarla karşılaştığı halde bunlara aldırmadan her türlü kısıtlama ve engeli yerli üretimle aşarak yoluna devam etti. Onlara ve bu tür engellere aldırmadan yerlileştirme sürecine devam eden, Milli Teknoloji Hamlesini bir üst düzeye taşıyan bütün savunma sanayii şirketlerimize ve ekosistemimize teşekkür ediyoruz. Çünkü biz artık başka ülkelerin parmak sallamalarına aldırmıyoruz. Bu anlamda kararlılıkla yolumuza devam ediyoruz. Bize her tehdit, her kısıtlama başka bir uyarı fişeği değerini taşıyor. Bu araçta da bu uyarı fişeğinin çeşitli unsurlarını gördük ve buna göre yerlileştirmeleri yaptık, yapmaya devam ediyoruz."

PARS 6×6 MKKA Projesi kapsamında üretilecek araçların sözleşmenin yürürlük tarihinden itibaren 15 ay gibi kısa bir sürede montaj aşamasına gelindiğine dikkat çeken FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. Genel Müdür ve CEO'su Nail Kurt ise araçların envanterdeki diğer araçların ötesinde tasarlandığına ve envantere alındığında, özellikle beka alt yapısıyla, Silahlı Kuvvetlerimizin gücüne güç katacağına inandığını vurguladı.

Proje kapsamında ASELSAN ve TÜBİTAK başta olmak üzere, yerli ve milli kuruluşlar ile birlikte yürütülen başarılı çalışmalar, teslimatlar sonrasındaki lojistik destek döneminde de etkin bir şekilde sürdürülecek. Proje, Silahlı Kuvvetlerimizin ve dünya ordularının gelecek dönemde envanterlerine almayı hedefleyebilecekleri yeni nesil araçların teknik ve taktik isteklerinin şimdiden karşılanması ve modern dönem Entegre Lojistik Destek (ELD) yaklaşımlarının uygulanması bakımından öne çıkıyor.

Haberin videosu: https://youtu.be/7qIOORc5Grs

http://defenceandtechnology.com/pars-icin-ilk-montaj/ Mesajı Paylaş

Topgun

İyi, güzel, hoş. Hayırlısı olsun. Gönülden geçenin ucuz etin yahnisi ama bunada çok şükür.

Sadece tek soru soracağım; Zaten elde mevcut gayet mükemmelleştirilmiş PARS III ailesi var iken, niçin bu PARS İZCİ diye bir versiyon yaratıldı? Başka sorum yok...

NOT: Ben bu soruyu FNSS'cilere sordum, hatta gayet direkt hiç yumuşatmadan sordum, üniformalıydım, sallayamadılarda, bir süre gak guk ettikten sonra dediğimin doğru olduğunu başlarını sallayarak onayladılar. Ne yazıkki gerçek bu. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Bu araçlar normal değil. Ayrıntı vermek sakıncalı ama bazı yönleri ile Dünyada da eşsiz ürünler. Zira bunlar ÖKK'nın kullanımı için üretiliyorlar.. Mesajı Paylaş

ocay

ÖKK aracı Pars 6*6 mı Pars İzci mi? Mesajı Paylaş

assslan

Tem 21, 2020, 07:46 ÖÖ Last Edit: Tem 21, 2020, 12:35 ÖS by assslan
@Topgun
Aslında cevabı çok basit. PARS III 6X6; düşük ve yüksek yoğunluklu muharebe alanlarında kullanılmak üzere tasarlanmış bir ZMA iken, PARS 6X6 İZCİ; keşif ve iç güvenlik harekatları için özel olarak tasarlanmış, yüksek durumsal farkındalık özelliği ile kullanıcısına stratejik avantajlar sunan, modern teknolojileri barındıran, özel maksatlı taktik tekerlekli bir araçtır. Yani bu araç TSK' nın isterlerine göre tasarlanmış gayet başarılı bir araç gibi duruyor.

Bu arada FNSS çalışanlarını üniformaya duydukları saygıdan dolayı kutlarım.
@Ocay
PARS 6X6 Komando MKKA ( Edit: Yanlış isim düzeltildi )
Mesajı Paylaş

Hard-Kill

Öz.K.K.lığı aracının asıl ismi PARS 6x6 KOMANDO Mesajı Paylaş

HDS

Pars İzci Alman Fuchs'larını andıran enteresan bir tasarımdı. Şu ana kadar düşen görseller standart bir Pars gibi görünüyor.

Mesajı Paylaş

Hard-Kill

Hayır Üstadım, PARS'a göre farklı faydalı yükleri ve yukarıda da bahsi geçtiği üzere kritik özellikleri bulunacak.

https://www.savunmasanayist.com/fnss-pars-6x6-komando/ Mesajı Paylaş

murattekin

Anladığım kadarıyla bu araçlar meskun mahal çatışmaları için gelecek. Beğenilirse devamı ve çeşitliliği olacaktır. Mesajı Paylaş
...

Topgun

@assslan,

O janjanlı süslü tanımlamalar, sıradan vatandaş üzerinde gayet güzel etki etsede, işin içini bilen insanlar üzerinde bir etkisi olmuyor maalesef. Bu propagandanı yandaş medyaya yapabilirsin, buraya değil.

PARS ailesini, gelişimini, versiyonlarını, İZCİ mevzusunun çıkışını, nedenini, niçinini, nasılını ne kadar biliyorsun bilemiyorum. O saygıda tebrik ettiğin FNSS'ci arkadaşlardan biri arkadaşım oldu orada bu arada, ortak bir Albay devre arkadaşım vasıtasıyla tanış olduk. Her üniformalıya bu paylaşımlar yapılmıyor maalesef...

Bilmeyenler için en sade Türkçe ile ve en basit haliyle söyleyeyim; PARS İZCİ, mevcut PARS ailesinden farklı olarak üretilmekte olan bir araçtır. (ki orjinal PARS aracıda, fiyatına göre çok büyük değişiklikler gösterebilmektedir.) İZCİ versiyonu, TSK'nin bu proje için ayrılan bütçesine göre uyarlanmış, o isterleri karşılayan bir versiyondur. Araç gayet güzel bir araçtır, lakin yurtdışı ihracatıda yapılmış bulunan orjinal PARS III ayarında değildir. Detay bilgilerine bu açık forumda girecek değilim, sadece ne olduğunu bilmenizi istedim. Bu yüzden ben bu durumu eleştirmekteyim.

Lakin şu PARS 6x6 KOMANDO versiyonunu ayrı tutalım, ÖzKK için ilave bir sürü özellik, sistem eklenmiş halde, bu araç diğerlerinden farklı.

Mesajı Paylaş

BETONBEY

Geçmişte Tunceli JÖH BTR-60/80'ler ile mobilize bir şekilde bütün bölgeye 1-2 saatte ulaşabilir haldeydi.

Adamlar mühimmatı sandığıyla, mayon kutuları ve metal sandıklarda çatışmaya götürürlerdi. Sırtlarında taşımak zorunda değillerdi sonuçta...

Geçmişte Manpads tehdidi her daim olsa da günümüz kadar değildi.

Bu minvalde çatışma bölgesine helo sokamadığınız bir ortamda mayın koruması iyi araçlarla alana müdahale edip personel taşımak ve muharebede her türlü desteği verebilmek için mükemmel bir yaklaşım bence...

Meskun mahal muharebesi babında da bu durumu okumak gerekir. Komando tugayları ve Deniz Piyadeler de sıraya girmeli... Mesajı Paylaş

DelKu

Pars İzci açısından konuşuyorum bizim ki gibi sığ piyasalı bir devlette 5 ayrı firma aynı tür zırhlı araç dalarsa ayakta kalmak için aynı ürünün envai çeşit kalitede dolayısıyla fiyatta olanını üretmek zorunda kalır , tıpkı apple iphone vs samsung Sxxx....ürün ordusu gibi Mesajı Paylaş

anafor2016

Bu aracın üzerinde LWR gibi sensörler olacak mı? Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter