METEKSAN Savunma

Başlatan 7Skies, Nis 14, 2016, 06:24 ÖÖ

« önceki - sonraki »

7Skies

Nis 14, 2016, 06:24 ÖÖ Last Edit: Mar 26, 2017, 03:55 ÖS by Yönetim


Mesajı Paylaş
.

HDS

Meteksan'ın lazer projeleri diye andığı konular aslında fena bir yere oturmuyor. Meteksan Bilkent ile, Ömer İlday Hoca da Bilkent ile falan çalışıyor. Ömer Hoca'nın endüstri ile de iyi ilişkileri var dolayısı ile "ruggedization" sorunlarını kafasında kurabildiğini düşünüyorum. Eski tip Aselsan mamulü lazerlerin baş sıkıntısı bir çalışıp bir çalışmaması idi.

1550nm, yaklaşık 1.5-2.0 mikron bandı dediğimiz askeri olarak da kullanılan "eye safe" tayfında kalıyor. atmosferde ilerleme kabiliyeti de daha yüksek. Endüstride en başta lazer mesafe bulma ve LIDAR uygulamalarında zaten 90'lardan beri kullanılageliyorlar.

Dezignatör tarafında eskiden pek başarılı bulmadığım Aselsan'ın son IDEF-15'te gördüğüm yeni nesil designatörleri ve high rep-rate yani hava araçlarına da kullanılabilen lazer mesafe ölçerleri (ki bunlar da 1.5 mikrondu)  bence olmuş. Bir usta eli değdiği belli.

Ama LIDAR konusu pek ellenmemiş bir konuydu. İyi bir lazerin var ise, stabil atış yapabiliyorsan mevzuyu büyük ölçüde çözebiliyorsun. Ondan sonrası artık bir sinyal işleme ve hesaplama işi haline geliyor. Bir de tabi her helikopterin burnuna takabilecek kadar hafif, güvenilir ve küçük yapman gerekiyor. Mesajı Paylaş

kimlikci

#2
May 25, 2016, 09:19 ÖÖ Last Edit: May 25, 2016, 09:24 ÖÖ by kimlikci

nokta

Milli Sonar Deniz Birimi TCG-Burgazada'ya teslim edildi

MİLGEM Savaş Sistemi Tedariki Projesi kapsamında, Meteksan Savunma'nın ürettiği Milli Sonar Deniz Birimi, kabul testleri tamamlanarak TCG-Burgazada'ya teslim edildi.

Denizaltı Savunma Harbi ve Keşif Karakol Gemisi (MİLGEM) Savaş Sistemi Tedariki Projesi kapsamında üretilen Milli Sonar Deniz Birimi, kabul testleri tamamlanarak MİLGEM 3. Gemisi TCG-Burgazada'ya teslim edildi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının su üstü, denizaltı savunma ve hava savunma harbi, keşif ile karakol görevlerini icra etmek üzere milli olarak geliştirilen ve inşa edilen MİLGEM gemilerinin en kritik alt sistemlerinden birini Sonar Sistemi oluşturuyor.

Su üstü gemilerinde su altı hedeflerinin tespit ve takibi için kullanılan sonar sistemleri, muhtemel bir savaş sırasında gemiler için en önemli tehditlerinden olan denizaltı, mayın ve torpidolara karşı savunma harbinin temel bileşenini oluşturuyor.

Bu doğrultuda MİLGEM gemilerinde yer alan Karinaya Monteli Sonar Sistemi, korvet ve fırkateyn gibi su üstü gemi platformlarına monte edilerek, denizaltı savunma harbi ve mayın sakınma görevlerini düşük, orta frekanslarda aktif ve pasif olarak çalışarak yerine getiriyor.

MİLGEM 3. Gemisi TCG-Burgazada için Milli Sonar Deniz Birimi çalışmaları ise 2015'in ilk yarısında başlatıldı. Tasarıma hakim olma, prototip üretim, seri üretime aktarma, seri üretim, üretim doğrulama testleri, transdüser sertifikasyon testleri, transdüser eleman kabul testleri, dizine entegrasyon, dizin kabul testleri, karkasa entegrasyon ve nihayetinde fabrika kabul testleri (FAT) sonrası komple sistem teslimi gerçekleştirildi.

Teslimat geminin denize iniş takvimini olumsuz etkilemeyecek şekilde zamanında başarı ile tamamlandı.

http://www.kaptanhaber.com/haber/45777/milli-sonar-deniz-birimi-tcg-burgazadaya-teslim-edildi.html Mesajı Paylaş

nokta

Kore Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri'nin Yara Savunma Simülatörü'ne Meteksan Savunma İmzası

Dünya genelinde deniz kuvvetlerinin ihtiyacına yönelik geliştirdiği Yara Savunma Simülatörü ile alanında en güncel ve modern çözüme sahip olan Şirketimiz, bu simülatörün müşterileri arasına, Kore Cumhuriyeti'ni de katıyor. Kore Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri'nin Yara Savunma Simülatörü ihtiyacı için açmış olduğu ihaleyi, Inno Simulation - Meteksan Savunma ortaklığı, rakiplerini geride bırakarak kazandı. Projenin sözleşmesi 24.02.2017 tarihinde imzalandı.
 
Kurulacak sistemde, Şirketimizin simülatör çözümü referans alınacak olmakla birlikte, yerli katkı oranının en üst düzeyde gerçekleşmesi için Kore'de yerleşik Inno Simulation firması ile birlikte çalışacağız. Yara Savunma Simülatörü'nün üretimi ve alt sistemleri Meteksan Savunma desteği altında yerel imkânlarla Kore Cumhuriyeti'nde yapılacak.
 
İlk olarak Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için Yara Savunma Simülatörü'nü geliştiren ve teslimatını gerçekleştiren Şirketimiz, Umman Deniz Kuvvetleri'nin de açmış olduğu ihaleyi kazanmış ve sistem teslimatını başarı ile tamamlamıştı. 24.02.2017 tarihinde imzalanan sözleşme ile Meteksan Savunma'nın geliştirmiş olduğu Yara Savunma Simülatörü'nün 3'üncü kullanıcısı, Kore Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri Komutanlığı olacak. Simülatörün teslimatının 2018 yılında yapılması planlanıyor.
 
Simülatör, kaza yapan veya isabet alan gemilerde oluşan yaralara müdahale edilmesi, su tahliyesi ve izolasyon faaliyetlerinin, zamanında ve eksiksiz yapılması için, gerçeğe yakın bir platformda, uluslararası ve denizcilik standartlarına uygun eğitimler verilmesini sağlayacak.
 
Temel seviyeden ileri seviyeye kadar her kademedeki personele çağdaş teknoloji tasarımı ile zorluk seviyesi ayarlanabilir, otomasyon kontrollü eğitim seçenekleri sunan sistem, uyarlanabilir sistem raporları ile eğitim değerlendirme, karşılaştırma ve raporlama imkânlarını da içerecek

http://www.meteksan.com/news/60/kore-cumhuriyeti-deniz-kuvvetleri-nin-yara-savunma-simulatoru-ne-meteksan-savunma-imzasi Mesajı Paylaş

Energy

SOM-J için Link 16 veri linki işlemcisi kartı Meteksan Savunma tarafından üretilecek

SOM-J için Link 16 Veri Linki İşlemcisi Kartı Meteksan Savunma Tarafından Üretilecek

Aralık 2016'da TÜBİTAK SAGE ile Meteksan Savunma arasında imzalanan "Link-16 Veri Linki Kartı Tedariği Sözleşmesi" ile F-35 Müşterek Taaruz Uçağı (JSF) için geliştirilecek SOM-J mühimmatının Link-16 Veri Linki İşlemcisi Kartı Meteksan Savunma tarafından üretilecek.

Yüksek Hassasiyetli Seyir Füzesi olan SOM-J, Türk Hava Kuvvetleri'nin Müşterek Taarruz Uçağı F-35 için ihtiyaç duyacağı seyir füzesi gereksinimlerini karşılayacak ve Türkiye'nin de proje ortağı olduğu, birçok müttefik ülke tarafından kullanılacak F-35 savaş uçaklarının en önemli vurucu güçlerinden birisi olacak.

Bu ihtiyaçlar çerçevesinde seyir füzeleri için kritik önem taşıyan ağ destekli mühimmat özelliği için gerekli Link-16 Veri Linki İşlemcisi donanım çözümü Meteksan Savunma tarafından SOM-J'lere milli olarak kazandırılmış olacak. Bu kapsamda ilk milli taktik veri linki işlemcisi donanımı da üretmiş olacağız. İlgili donanım kapalı kutu içerisinde teslim edilecek ve mühimmat çevre koşulu gereksinimlerini karşılayacak özelliklere sahip olacak.

http://www.kokpit.aero/f35-som-j-muhimmat-meteksan Mesajı Paylaş

Terra

Meteksan'dan İHA'lara Otomatik Sistem

Meteksan Savunma, milli imkanlarla geliştirdiği Otomatik Kalkış ve İniş Sistemi'ni (OKİS) 13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda sergiledi. Radar teknolojileri tabanlı sistem, transponder ve antenden oluşan hava birimi aracılığı ile İHA'nın 3 boyutlu bilgilerini İHA Yer Kontrol İstasyonu'na göndererek, platformların kalkış ve inişlerini kullanıcıdan bağımsız, tamamen otomatik olarak yapmasını sağlıyor.

Meteksan Savunma, tamamen milli imkanlarla geliştirdiği OKİS'i, ihracat pazarına da sunmayı hedefliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/meteksan-dan-iha-lara-otomatik-sistem/4408/1 Mesajı Paylaş

nokta

Güvenli Helikopter için adım atıldı

Helikopterlerin güvenliğini sağlamak üzere başlatılan ancak atıl kalan Helikopter Engel Tespit Sistemi konusunda çalışmalar tekrar başladı. Meteksan Savunma'nın resmi internet sayfasından yaptığı paylaşıma göre Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) Muhabere Elektronik ve Bilgi Sistemleri MEBS Daire Başkanı Yakup Taşdelen lazer tabanlı Helikopter Engel Tespit Sistemi hakkında bilgi aldı.

Helikopterlerde kullanılan engel tespit sistemleri aktif ve pasif olarak ikiye ayrılıyor. Helikopterin etrafındaki engelleri sensör vasıtası ile tespit edenler aktif, helikopter konumu ile harita üzerine işlenmiş engelleri karşılaştıran sistemlere pasif sistem deniyor.

METEKSAN Savunma, SSM projesi olarak 2013 yılında lazer tabanlı bir Helikopter Engel Tespit Sistemi prototipi tamamladı. Bu proje bir prototip geliştirilmesiydi. Bu prototip ile 1cm kalınlığındaki yüksek gerilim hattının bin 100 metre mesafeden tespit edilmesi başarıldı. Askeri çevre koşullarına dayanıklılığı doğrulanan sistem ile görüş mesafesinin düştüğü karlı, yağmurlu ve sisli hava şartlarında da gerilim hatlarının tespit denemeleri başarıyla gerçekleştirildi. Prototip 2013 yılında başarıyla tamamlandı ancak mevcut durumda bu sistemin nihai ürüne dönüştürülerek helikopterlere entegre edilmesi için hiçbir firmaya görev verilmedi.

http://www.c4defence.com/Gundem/guvenli-helikopter-icin-adim-atildi/4650/1 Mesajı Paylaş

Terra

Meteksan Gazete Sayı: 23 (Nisan-Mayıs-Haziran)


http://www.meteksan.com/media/newspaper/2017_06.pdf Mesajı Paylaş

HDS

Bültende anlatılan "monopulse dedektör" tasarımı bir arayıcı başlıkta kullanılmaktaymış. Ne olabilir?

Atmaca?
Akbaba?
Göktürk? Mesajı Paylaş

radar

MİLDAR'ın Kabulü Gerçekleştirildi

Hedef Tespit Takip (HTT) ve Arazi Profili Oluşturma (ARPO) özelliklerine sahip, Türkiye'nin milimetre dalga bandında çalışan ilk atış kontrol radarı olan Helikopter-MİLDAR'ın kabulü, 23 Haziran 2017 tarihinde Savunma Sanayii Müsteşarlığı Kabul Heyeti tarafından gerçekleştirildi. Helikopter-MİLDAR'ın Türk Silahlı Kuvvetlerimize, elektro-optik sistemlerin performanslarının zayıfladığı hava koşullarında yüksek performans gösterme, elektro-optik sistemlerin hedefe yönlenmesinde ve silah angajmanında zaman kazanma, alçak irtifa ve düşük görüş şartlarında pilota pozisyon farkındalığı kazandırma gibi önemli operasyonel avantajlar sağlayacağına inanıyoruz. Bundan sonraki süreçte uçuş testleri T129 ATAK Helikopteri üzerinde tamamlanan MİLDAR için, helikopter platformu üzerinde nihai yerinin kararlaştırılması ile birlikte silah sistemleriyle entegrasyon ve seri üretim faaliyetlerinin başlamasını bekliyoruz.

http://www.meteksan.com/news/73/helikopter-mildar-in-kabulu-gerceklestirildi Mesajı Paylaş

Alim

Meteksan Savunma Tarafından Geliştirilen Aviyonik Sistemler bir Uzakdoğu Ülkesine İhraç Edildi

Türk savunma ve havacılık sanayiinin elektronik sistemler alanında lider firmalarından biri olan Meteksan Savunma, geliştirdiği milli sistemler ile yeni bir ihracat başarısına daha imza attı. Meteksan Savunma tarafından hava platformları için geliştirilen aviyonik sistemlerin ihracatını konu alan sözleşme bir Uzakdoğu ülkesi ile geçtiğimiz ay içerisinde imzalandı.

http://www.meteksan.com/news/75/meteksan-savunma-tarafindan-gelistirilen-aviyonik-sistemler-bir-uzakdogu-ulkesine-ihrac-edildi Mesajı Paylaş

Alkyone

Meteksan Kasım ayında bir uzakdoğu ülkesine aviyonik sistemleri ihracatı gerçekleştirdi
http://www.meteksan.com/media/newspaper/2017_10.pdf Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

AlkyoneMeteksan Savunma insansız sistemler(İHA lar ve füzeler) için geliştirdiği Radar altimetre sertifikasyon sürecini tamamlamış
İnsanlı sistemler için ekstra sertifikasyon süreci söz konusu olacak.
Ayrıca lazer altimetre de prototip olarak üretilmiş
http://meteksan.com/media/news/MSI_Dergisi_154_12_Meteksan_Radar_Altimetre_94_96.pdf Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

Burak Akbaş'tan Meteksan Hedeflerine dair bir özet;

- KEMENT 2018'de tamamlanacak.
- OKİS için GİHA ve AKINCI projelerini hedefliyorlar
- İHA MİLDAR'ın kritik tasarımı önümüzdeki aylarda tamamlanacak.
- Milli Denizaltı'nın sonarlarında görev almayı bekliyorlar
https://twitter.com/buakbas/status/955791463400566790 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter