Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri

Başlatan kimlikci, Nis 09, 2016, 09:29 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HDS

Onun sebebi devlet yönetimindeki beceriden ziyade petrolleri, üzerine bir de Avrupa'nın emmek istediği petrol ve gazın üzerinde yahut geçiş yolunun üzerinde olmaları, bu sebeplerle de herkesin yanında tutmak istediği, ama beri yanda bir siyasi iddiası da olmayan bir ülke olması.

Karabağ'dan dolayı, aslında mağdur taraf olmalarına rağmen, dünyada kimseye haklılıklarını anlatamazken, biz burada Ermenistan protokollerine (haklıdır-haksızdır) giriştik diye bir dolu kıyamet koparmıştı Azerbaycan. Yani, biz onlara yüzümüzü dönüyoruz ama onların da öyle dertlerini dinletebildikleri, nazları geçen de pek başka kimse yok. Hele ki; Ermenistan çeşitli şekillerde özellikle AB'nin odağında iken.  :)

Gürcistan'a vizesiz dolaşım ve kısmi çalışma olanakları yaratan AB sonra Ermenistan'a ulaşsın, bakalım nerelere başını vuracak Azerbaycan.


Amerikalılar 2008'den başlayarak çok ciddi şekilde Azerbaycan'a lobi yaptılar. Fena da bir ilişki kurmadılar, lakin, şimdi PYM myd geyikleri ile, baya baya asıl Ermenistan'ı markaja aldılar. Ve bir anda bir bakarız, bütün masa yeniden kurulmuş. Rusya da zaten "Aman alın Ermenistan sizin olsun, bana Azerbaycan ve Bakü gerek" deme halinde.Bize de o prokolleri Bakü petrolü tehdit altındaki Gürcistan yerine Ermenistan üzerinden bize aksın, bu arada akacak zenginlikten Ermeniler de nemalansın, azıcık gelişsin ve AB'nin Kafkaslar'daki bir kalesi olsun diye yaptırdılardı. Olmadı. ABD o zaman kendisi doğrudan temas kurdu Azerbaycan ile.

Yoksa, İlham bildiğin yoz bir Kafkas diktatı ve aslında bize karşı takınılan tavırdan pay biçersek aslında ne Amerika'nın ne de herhangi bir AB ülkesinin masasına bile almaması gerek. Ama öyle değil.  ::)

O manada, eğer bir "başarı" arıyorsan o Ermenistan'da ve Ermenilerde. Çok ama çok enteresan algı oyunları yapabildiler. Rusya içinde çok örgütlüler, İran'ın çok kilit yerlerinde çok örgütlüler. AB içinde etkileri ve nüfuzları var. Boyları ile orantısız bir etkileri var.

Hiç beklemediğin Amerikan muhafazakarları, epey entellektüel olanları falan bile gün geldiğinde "Ya bırakın, en sessiz olduğumuz ve dünya işlerinden uzak olduğumuz dönemde dahi hiç değilse Ermeniler ve Yunanlar'ı yok olmaktan kurtardık" diyor açık açık. Buradaki muarız sensin. Sen olduğun kadar Azerbaycanlı da.


Beri yanda, Azerbaycanlı bir ağabeyimin enteresan bir anısı vardı anlattığı; SSCB yıkıldıktan sonraki yıllarda, daha Azerbaycan-Ermenistan savaşı taze iken Moskova'da tramvayda falan milletten para dilenen, vermeyeni taciz eden çocuklar belirdiğini, bunların arada efelenip "Biz Azeriyiz anladın mı?" mealinde Rusça naralar savurduklarını, ama bunların daha sonra inip bir araya geldiklerinde aralarında Ermenice konuştuklarından, muhtemelen bunun Moskova başta Ruslar'ın algılarını yönlendirmek için kasıtlı yapıldığından bahsetmişti.

Hal bu yani.. Mesajı Paylaş

petibor

#181
Ara 02, 2018, 11:30 ÖÖ Last Edit: Ara 02, 2018, 11:54 ÖÖ by petibor
Azerbaycan da petrol yokki. Anca kendine yeter o petrol dünyanın petrol deyince anladığı şey Azerbaycan daki 8 milyar rezerv değil. Azerbaycan o kadar büyük petrol ülkesi değil. Tükenecek miktarda petrolü var başkada yok işte. Saygın arızasız yaklaşıyor dünya ülkelerine onlarda güzel ilişki kuruyor. Bir Ermenistan mevzusu var onuda millete mevzu mesele etmeden takip ediyor.

Azerbaycan eski İran dır biliyorsunuz dimi. O meşhur İran diplomasisi denen şey Azerbaycan dır aslında. Hafife almayın devlet geleneğini Safavi devleti bu yani Timur un devleti. İran denince aklınıza gelen o kudreti devlet geleneğini filan Azerbaycan için düşünmek yanlış olmaz. Değişmiştir tabi ama genlerinde bir cevher var uğraşıp toparlamış olabilirler bir derece. İran Azerbaycan dan bir anlamda geçen yüzyılın başında bağımsız oldu. Bu şimdi münakaşa sebebi olacak biliyorum ama tartışmıycam bu böyle bir anlamda.

Azerbaycan ı biraz anlamamız lazım. Tamam dostumuz kardeşimiz hep yanımızda olurlar bizde öyle eski defterler kapandı ama sonuçta bu devlet Ankara savaşında yenildiğimiz devlet Beyazıtı esir eden devlet. Yani bir mesafeli duruş beklemek çizgiyi çekmiş Azerbaycan beklemek gerek. O kadar değil yani kardeşlik biz biraz derin ama çok derin mevzusu olan kardeşleriz lafını etmiyoruz nezaketten yoksa herkes biliyor bunu iki tarafta da. Niye Güney Azerbaycan politikamız yok mesela bizim. Bundan işte hep. Bugün başka onlar tarihte kaldı diyorsanız hiç alakası yok tarihte kalmadı iliklerimize kadar hala Azerbaycan ın bize yansımalarını yaşıyoruz. Toroslardaki yörüklerin Anadoludaki Türkmenlerin devletim dediği ülke Azerbaycan idi ordusuna katıldıkları ülke onlardı Osmanlı değildi. Türkiye bugün bir Fransa değil ise bunun sebebi Azerbaycan lı kardeşlerimizdir yani safavi lerdir yani fetret devridir yani atipit b tipik türkiye ayrışımıdır Cumhuriyettir Feto dur AKP dir her şey Azerbaycan a çıkar bu ülkede irdelersen. Azerbaycan  ın bize ettiklerini hala toparlayamadık biz. Affettik ama unutmadık. Onlarda unutmadı neden helikopter almıyor füze almıyor diyoruz. Almazlar almamaları gerekir çünkü.

Videolarda gaza gelmiş bir Azerbaycan militarizmi görüyoruz tatbikatlar övünmeler filan. Küçük ülkenin gaza gelmişliği gibi geliyor belkide. Değil ama bunlar timur un askerleri anamızı ağlatan ordu bu bizi en kudretli zamanımızda az daha yıkıyorlardı İzmir i aldılar filan. Gerçek asker bunlar. Biz bu adamlara gel benim küçük gardaşım ol diyoruz adam içinden köpürüyor tabi. Ne haddimize Azerbaycan ı hor görmek bizim. Mesajı Paylaş

HDS

İyi ya işte @putty. İlham'ı Mihriban'la evlendirip sonra da CB yardımcısı yaptıran bir "Acem Devlet Kültürü" var demek ki. Mesajı Paylaş

petibor

#183
Ara 02, 2018, 12:55 ÖS Last Edit: Ara 02, 2018, 01:12 ÖS by petibor
Evet bende onu diyorum işte

Çok zaman Azerbaycan dan aradığı jestleri bulamayan sitemkar arkadaşlar görüyorum bu arkadaşlara biraz Azerbaycan gerçeğini hissettirmek istedim. Azerbaycan'ın bizim tarihteki en büyük düşmanımız olduğunun ama bunların geride kaldığının bilinmesi gerek. Böyle şeyler ne kadar geride kalır onuda tahmin etmek gerek. Bir kere mezhep ayrılığı var ve daha ötesi Azerbaycan'ın tarihi olarak Türkiye Alevileri için asıl vatan sayılma durumu da var. Hani şimdi değil ama mesela İran Azerileri ile Azerbaycan birleşse ortaya 40 milyonluk bir Azerbaycan çıksa ne kadar mutlu oluruz tartışılır. İki ülke arasında tarihi bir misyon olarak miras kalmış karşılıklı bir temkinlilik var. İşin kötüsü biz endişeliyiz onlar değil. 
Yavuz'u  Aleviler neden sevmez acılar yaşanmış bir yara olarak nasırlaşmış bu bizim dokumuzda hala aşamıyoruz. Bu acıların kaynağı Azerbaycan devletidir. Yani eskide kalmadı mevzu hala ızdırabını yaşıyoruz ayrılıkları yaşıyoruz kavgaya dönüştü bu mevzu kendi içimizde bizim. 15 Temmuz hain darbe girişiminin irdeleyin sebebi elbette bugünkü modern Azerbaycan değil ama sonuçta kaynağı Azerbaycan ben biliyorum bunu.  Bu ülkedeki her şeyin yarısı Azerbaycan mevzusudur. Sol partimiz Azerbaycan dır mesela. Azerbaycan hafif bir mevzu değil Türkiye için Mesajı Paylaş

ocay

İlgintir Ermenilerin elle tutulur bir hava kuvveti de yok Mesajı Paylaş

Bozok

Ama İranin var sayın Ocay. Mesajı Paylaş

Terra

"TASMUS" Azerbaycan Ordusunun hizmetinde

Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerine teslimatı yapılan Uydu Kontrol Merkezi ve Haberleşme Laboratuvarının açılışını Savunma Bakanı Zakir Hasanov ve Genelkurmay Başkanı Korgeneral Necmettin Sadıkov yaptı.

Açılışa ASELSAN Yönetim Kurulu üyesi Bayram Gençcan, Genel Müdür Yardımcısı Yavuz Bayız ve Askeri Haberleşme Sistemleri Programlar Direktörü Hüsnü Coşkun da katıldı.

Azerbaycan Radyolink Haberleşme Sistemi (AZRA) sözleşmesi kapsamında 2016 ve 2017 yıllarında Taşınabilir Radyolink Haberleşme Sistemi teslim edildi. Bu teslimatlardan sonra sözleşme değişikliği ile Azerbaycan TASMUS sistemi ve Uydu Haberleşme Sistemi ikinci faz olarak sözleşmeye ilave edildi.

Bu şekilde Azerbaycan Ordusunun envanterine ilk defa TASMUS Haberleşme Sistemi ve Uydu Sistemleri girdi. Bağlantılı olarak Azerbaycan Ordusu MEBS Başkanlığına Uydu Şubesi açıldı.

http://defenceandtechnology.com/2018/12/03/tasmus-azerbaycan-ordusunun-hizmetinde/ Mesajı Paylaş

Yalquzaq

#187
Ara 05, 2018, 01:55 ÖS Last Edit: Ara 05, 2018, 01:58 ÖS by Yalquzaq
Kommersant'ın yazdığına göre Rus Savunma Bakanlığı Bal-E gemisavar füze sisteminin Azerbaycan'a satışını engellemiş.


http://tass.com/pressreview/1034364Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

Gabriel'in suyu mu cikmis? Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter