Milli Güdümlü Bomba ve Kit Projeleri

Başlatan ocay, Nis 07, 2016, 05:01 ÖS

« önceki - sonraki »

ocay

Son Kandil operasyonlarında NEB kullanılmış yine; ve başka NEB'ler geliştiriliyor denmiş.

Bence NEB üzerinden 'Roket destekli süpersonik penetrator" gibi bir şey de geliştirilmeli..

https://www.flightglobal.com/news/articles/us-air-force-considering-new-2000lb-rocket-propelled-penetrating-412565/ Mesajı Paylaş

putty

NEB üretim hattıyla ilgili resim serisi
Mitomani MKE sanki kendi geliştirmiş gibi davranmış gazetecilere yine. 

Ne güzel bir görüntü ama. ABD kongresinden geçecek geçmeyecek derdi yok vardiya bitene kadar üret depoya koy ne güzel iş. Kuzu gibi dizmişler bir dolu NEB i.

http://www.hurriyet.com.tr/galeri-40110878 Mesajı Paylaş

HüsamettinErTürk

Bombanın patlayıcı kısmı 24 kg değil mi yoksa kocaman bomba nasıl 24 kg olabilir? Mesajı Paylaş

Erlenmayer

Dikkatli bakarsanız bombanın toplam ağırlığının 870 kg yazdığını görürsünüz.
Ön delici PBX-110 24 kg
Ana delici PBX-109 34 kg Mesajı Paylaş

7Skies

.

kimlikci

ocay

ANKARA - Roketsan'ın geliştirdiği füze ve güdüm sistemleri, uluslararası platformlara uygulanacak. Daha önce açıklanan SOM seyir füzesinin F-35 uçaklarına uyarlanmasına yönelik ikinci faz başladı. Bunun yanı sıra uzun menzilli tanksavar füzesi UMTAS, kısa menzilli havadan yere Cirit ve klasik bombaları güdümlü hale getiren güdüm kiti TEBER'in yurt dışından gördüğü ilgi somuta dönüşüyor. Roketsan, 11-17 Temmuz günleri arasında İngiltere'nin Hampshire kentinde yapılan Farnborough Airshow'da bu yönde üç ayrı mutabakat zaptının imzalanacağını duyurdu.

Roketsan, yeni nesil füze sistemlerinde seri üretime başlamasının ardından, bunlara uluslararası ilgi yoğunlaştı. Bunlar içinde en prestijli olanlarından biri, Türkiye'nin de dahil olduğu F-35 programına SOM seyir füzesinin uyarlanması oldu. Böylece dünyanın en gelişmiş hava platformu durumundaki JSF F-35 uçaklarının ana silahlarından biri Türk yapımı SOM olacak. SOM-J adı verilen SOM versiyonu, Roketsan ve Boeing ortaklığında F-35 uçakları için değiştirildi. SOM-J havadan deniz hedeflerine yönelik olarak düzenlendi. SOM, F-35 uçaklarının bütün silahlarını gövde içinde taşıması nedeniyle, bu yapıya özel olarak yeniden dizayn edildi. Bu süreçte ikinci faz başlayacak. Bu fazda, füzenin yapılan değişiklikleri ve tasarımları geliştirilecek. TÜBİTAK SAGE ve Roketsan tarafından geliştirilen SOM, güdüm sistemi ve amaçlarına göre hali hazırda aileye dönüşmüş durumda.

Airbus, önce Cirit'i sonra TEBER'i istedi

Roketsan'ın helikopter için geliştirdiği, havadan karaya anti personel ve hafif zırhlı füze Cirit de uluslararası kabul gördü. ATAK helikopterinin ana silahlarından olan Cirit, son dönemde artan hafif saldırı savunma helikopterleri için düşünülmeye başlandı. Bu kapsamda ilk istek yapan yabancı kuruluş da Avrupa'nın havacılık devi Airbus'ın savunma şirketi Airbus Defence and Space oldu. Airbus'ın Cirit ile başlayan ROKETSAN teknolojisi alımına bu kez TEBER de eklendi. TEBER, klasik bombaları güdümlü hale getiren bir sistem.

Yeni dönemde, Türkiye'nin HÜRKUŞ platformunun da katılması beklenen ve yakın koruma hava desteği alanında kullanılacak hafif silahlı uçaklara yönelik ürünlerden biri olan SuperTucano uçağı da Cirit füzesini seçti. Bu uçak için sahipleri Türk olan ve TRJET milli yolcu uçağı projesini yürüten ABD merkezli SNC şirketi ile Roketsan SuperTucano uçakları için Cirit füzesinin uyarlanmasını yapacak

http://www.dunya.com/mobi/ekonomi/ekonomi-diger/turk-fuze-ve-gudum-sistemleri-uluslararasi-platformlara-cikiyo-305577h.htm

Farnbrough'da  Airbus ile TEBER entegtasyonu, SNC ile SuperTucano-Cirit entegrasyonu ve SOM-J için F35 entegrasyonu ikinci aşaması yapılacakmış.

Mesajı Paylaş

ocay

ASELSAN Dergisi 2016/1 Geliştirilen ASELSAN LGK Podu'nun test fotoğrafı var.

http://www.aselsan.com.tr/tr-tr/basin-odasi/Sayfalar/aselsan-dergisi.aspx Mesajı Paylaş

ocay

LGK'da GPS anteni var mı? Mesajı Paylaş

Destiny

Oda olsa Teber oluyor zaten bomba, sadece Yarı-Aktif Lazer var. Bu arada bu camgöz projelerine baktım mühimmat maksimum menzilinden atılsa bile Lazer arayıcı en baba 8-10 km'de aktif hale gelmeye başlıyor sanırım görüş menzilleri Lazer başlıklarda 12-6km arasında değişiyor.

HGK özelliklede KGK'lara + olarak terminal aşama için IR sensörde eklense nasıl olurdu acaba... Mesajı Paylaş

putty

INS ile gidiyordur terminal aşamaya kadar sorun olmaz Mesajı Paylaş

ocay

ANKARA (İHA) - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Türkiye'de genel olarak devlet teşkilatımızda teknoloji üretme ve tasarımlar geliştirme yeteneklerimizin arttırılması için bir çalışma yapıyoruz. Belli bir mesafe aldık, inşallah önümüzdeki ay bunu sonuçlandıracağız" dedi.
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Savunma Sanayii Araştırma Geliştirme Ensstitüsü (SAGE), savunma sanayii alanında geliştirdiği önemli projeleri ile Türk Silahlı Kuvvetleri'ne hizmet etmeye devam ediyor. TÜBİTAK SAGE, uçaktan atılan bombalara güdüm ve uzun menzil yeteneği kazandıran Kanatlı Güdüm Kiti (KGK) yer testleri aşamasını başarıyla tamamladı.
Mevcut güdümsüz bin Ib'lik MK-83 ve 500 Ib'lik MK-82 genel maksat bombalarını havadan karaya uzun menzilli akıllı mühimmatlara çeviren kanatlı bir güdüm kiti, bombalara, her türlü hava koşulunda, 100 kilometrenin üzerinde bir mesafeden atıldığında hassas vuruş yeteneği kazandırıyor. Bu da uçakların tehlikeli bölgelere yaklaşmadan, güvenli bir şekilde görevlerini tamamlamalarını sağlıyor.
TÜBİTAK SAGE'nin 'Arayıcı Başlık Geliştirme Test Merkezi'nin açılışını yapan Bakan Özlü, test merkezini gezerek bilgi aldı.
Arayıcı Başlık Geliştirme Test Merkezi'ni gezen Bakan Özlü ise daha sonra basın mensuplarının sorularına cevap verdi.

"3 projemizde ortaya çıkan ürünler şu anda silahlı kuvvetlerde aktif bir şekilde kullanılıyor"
Bakan Özlü, "Türkiye son 14-15 yıldır savunma teknolojilerinde ciddi bir mesafe aldı. Savunma sanayiimizi değiştirme yönünde ciddi mesafeler aldık. Bu konuda teknoloji üretim, tasarım konularında mesafeler aldık. SAGE'de çok önemli projeler yürütüyoruz, bunlardan 3 projemizde ortaya çıkan ürünler şu anda silahlı kuvvetlerde aktif bir şekilde kullanılıyor. Son dönemde Türkiye'nin içinde bulunduğu bölgenin güvenlik şartları, yurtdışında yürüttüğümüz operasyonlar var, bu operasyonlar da çok şükür ağırlıklı olarak kendi sistemlerimizi, kendi mühimmatlarımızı kullanıyoruz. Bu konudaki çalışmalarımızı sürdüreceğiz, TÜBİTAK SAGE, TÜBİTAK'ın diğer enstitüleri teknoloji üretme noktasında, savunma teknolojilerinde Türkiye'yi üstün kılma noktasında önemli bir görev icra ediyorlar. Buradaki çalışmalar bunun bir nevi ispatı. İnşallah gelecek dönemde de daha uzun menzilli, daha yüksek kabiliyetleri sistemleri geliştireceğiz" diye konuştu.

http://www.haberx.com/bakan_ozlu_operasyonlarda_agirlikli_olarak_kendi_sistemlerimizi_kendi_muhimmatlarimizi_kullaniyoruz(17,n,12346160,409).aspx Mesajı Paylaş

ocay

https://youtu.be/pBzF0anJYIc

TÜBİTAK Arayıcı Başlık Test Merkezi Açılışı Mesajı Paylaş

sntrk34

anafor2016

Milli güdüm bomba ve kitleri testlerinde kullanılan F16 uçaklarımız CCIP den geçmiş uçaklar mı? Bu bomba kitlerimizi ve SOM füzelerimizi F16 Block 50 ve 50+ da kullanılabilir durumda mıdır? Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter