Önemli Bir Konu ve Oylama

Başlatan Moderasyon, Nis 04, 2016, 09:45 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Moderasyon

Merhaba Arkadaşlar;

Şimdi sizlerden önemli bir ricamız olacak. Çünkü önümüzde ciddi bir yol ayrımı var. Bu platformun siyaset vb. nesnelerden uzak durması, kişisel kavga ve çekişmelere mesafeli tavrı, eminim birçok üyemizin hoşuna gitmektedir. Fakat bundan memnun olmayan bazı üyelerimiz de elbette mevcuttur. Bu durumu bir benzetme ile aktarmak istiyorum:

Kurumsallaşma çabasındaki Savtera'yı bir şirket gibi düşünün lütfen. Her türlü iktidar, her türlü ticeret, her türlü ekonomik dalgalanma ayakta kalmaya çabalayan bir şirket. Elbetteki bunun bir bedeli olacaktır. Bu bedel de rengini belli etmemek, hatta renk sahibi olmamaktır. Fakat bu durum çoğunluğu mutsuz mu ediyor? Öyle ise bir revizyon düşünülebilir ama bedeli gelecekteki birçok hedeflerimizden fedakarlık etmek olacaktır. Bu nedenle size sormak istiyoruz:

- Siyaset, Din ve benzeri konulara uzak tavrımızı devam ettirelim mi?
- Daha serbest bir forum ortamı ve yalnızca bir forum ortamı mı arzu ediyorsunuz?

Saygılarımızla - Savtera Ekibi Mesajı Paylaş

Kabardey

Kendi düşüncem, zaten hali hazırda internette siyaset ve din gibi konuların savunma sanayi ile birlikte konuşulduğu, tartışıldığı pek çok site mevcut. Asıl bunların karışmadığı site bulmak neredeyse mümkün değil. Elimizdekinin değerini bilerek, bu şekilde devam etmemiz gerekir diye düşünüyorum. Saygılar. Mesajı Paylaş

southwater

Din meselesi çok kaypak bir zemin, hele de Ortadoğu'da.
Şimdi, herkes diğer grupları tekfirci ilan ediyor; kendi şeyhini de mehdi olarak görüyor.
Bence din meselesinden uzak durulmalı.

Aynı şey siyaset içinb de geçerli.
Bu ülkede herkes CIA ajanıdır, kripto-Yahudi'dir, masondur, hededir, hödödür.
Bu tartışmalar sadece seviyeyi düşürür.

Eski bir kullanıcınız olabilirim ama bu benim bu nick altında ilk mesajım.
Haddim olmadan arz ettim, affediniz.

ps: e bir de futbol var. GS-FB tartışmasına da hiç girmeyelim.
Y a ş a s ı n  K A R A K A R T A L Mesajı Paylaş

şirpençe

Din konusunun ehli olmayan kişilerce tartışılması hem dine hemde din konusunda bilgi seviyesi düşük insanların yanlış bir bilgiye inanarak günaha girmelerine sebep olabiliyor onun için dini mevzularin konuşulmasına karşıyım
Siyasete gelince o kadar kaygan bir zemin ki küçük bir mevzu aşırı derecede dallanip budaklaniyo insanlar gereksiz yere bir birlerinin kalbini kırıyor siyasi bir konuda iki zıt gorusun haklı çıkma ihtimali kadar imkansız bisey yok çünkü siyasi konularda onun için hiç bulaşma ma taraftariyim
Saygılar Mesajı Paylaş

TEKVUM

Merhaba
Daha çok teknik konuların tartışıldığı bir platformda, siyasal konuların veya siyaset konuşmanın pek bir faydası olacağını düşünmüyorum.
Bu şekilde devam etmesi tercihim olacaktır.
Mesajı Paylaş

putty

Siyaset ayıp filan bir şeymi neden konuşulamasın. Bu ülkeden Siyaseti Dini ve futbol u çıkartırsak geriye makrome nasıl yapılır gibi konular kalır sadece.
Site sahiplerini mahkemelere düşürmeyecek kadar bence bu konular konuşulmalıdır. Kavga çıkar bazen ama erkekler ara sıra tartışırlar oda çok sorun değil bence. Birileri araya girecek uzlaştıracak yada kenardan kavgayı izleyecek illa müdehale de şart değil bırak kavga eden etsin. Taş attık kolumuzmu yoruldu forum işte sonuçta bir maddi karşılığı değeri binası filan yok. İnternette bir kaç dijital byte ız sadece ne zarar görürki bir forum biraz tartışmadan anlaşmazlıktan
Mesajı Paylaş

ayibarishi

Aynen devam. Aman siyaset adlı dipsiz kuyuya bulaşmayın...

Bu arada sevgili putty yorumun beni hiç şaşırtmadı. Yani forum parçası olarak kalın,  enstitü olmak kurumsallaşmak sizin neyinize demek istiyorsun lisanı hal ile. İyi de daha yapıcı olmadan yıkıcı olmak niye? Ters bir tabiatınız var vesselam. Saygılarımla. Mesajı Paylaş

Postulat

Siyasetin konuşulmadığı bir ortamda SADFOR düşünce forumu tanımı sebebi ile üzerine düşen görevi nasıl yerine getirecek? Mesajı Paylaş

putty

Nis 04, 2016, 01:54 ÖS Last Edit: Nis 04, 2016, 02:01 ÖS by putty
Ben geçenlerde burada kendimce mühim bulduğum memleket mevzusu üzerine fikrimi belirttim. Bu forum anketi biraz bundan oldu sanıyorum. Beni bir hafta uzaklaştırdı yönetim mesajımıda daha enter tuşu yukarı bile çıkmadan sildiler.
Geleneksel hakim güç karşısında tamamen zıt uçlarda olmalarına rağmen azınlık ortak müşterekin de kurulan ittifakın ülkemizdeki yeri üzerine bir düşüncemi paylaştım ve ülkedeki bir çok anlaşılmaza izah getirmeye çalıştım. Konu ve içerik özünde güzeldi bence ama o esnada tesadüfen içmiş olduğum az alkolün de etkisiyle ifade zenginliğim biraz zayıf kaldı ve yanlış anlaşıldım sanıyorum.
Halbuki bu aslında tam bu sitenin ilgilenmesi gereken sosyolojik biraz jeostratejik bir ciddi memleket mevzudur. Bunlar siyaset veya din değildir bu ayrımı yapabilmek ve birazda tartışmayı göze alabilmek gerek bence bu gibi mevzularda. Bazı konular öfke ile tartışılır ancak böyle ifade edilebilir başka yolu yoktur göze almak gerek. Ben orda biraz anlaşılamadığımı düşünüyorum. İçinde din meshep sağ sol türk kürt tarikat filan geçince şark öğretimiz aman nemelazım moduna geçiyor siniyor. Biz sinince politize olmuş keskin uçlara kalıyor bu konuları konuşmakta. Yine konuşuluyor ama haykıra haykıra o zaman. Biz konuşmayalım onlarmı konuşsun makul adamlarız diye. Bilmemne gençlik kollarına takılmadık diye biz uç mevzuları konuşamaz mıyız kafamızmı basmaz cesaretimizmi olmaz haddimizmi değil
Çok meraklısı da değilim ama forumdan atılmak zoruma gidiyor böyle hallerde. Kestiremiyorum hangisi beni forumdan atar orada problem yaşıyorum yoksa demem yani aslında onları.
Mesajı Paylaş

wolvarin

Nis 04, 2016, 03:46 ÖS Last Edit: Nis 05, 2016, 12:33 ÖS by wolvarin
Siz siyaseti bıraksanız siyaset sizi rahat bırakacak mı? Kara araçları konuşurken BMC deyip ardından siyasi yorum yazmak zorunda kalmayacakmısınız? Milgem konuşurken siyaset ihaleleri rahat bırakacak mı?

Bu forumun konusu zaten siyaset. Ülkelerin yürüttükleri siyasetin bir uzantısı olarak silahlanmayı konuşuyoruz aslında.

Saygı çerçevesinde tartışmayı becerememekten konuşulan konu sayısını kısıtlamak, kendini kısıtlamaktır. Başka bir değişle konuşamamak aslında gerilemektir.

Benim şahsi tavsiyem konuşulabilecek konu iceriğini değil, konuşma üslubunu belirleyen kurallar oluşturulsun bu maddeler halinde kullanıcılara açıklansın. Hatta bu maddeler iyice okunmadan foruma üye olunamasın.

Bu durumda yazan adam kadar okuyanada  iş düşüyor. Sana yanlış gelen fikirlere de alışmak zorunda kalacaksın.
Mesajı Paylaş

matmat26

Madem kurumsallık istiyorsunuz, öncelikle kurumsal kültürü oturtmanız gerekir. Alışkanlıkları terk etmeden, var olanı iyileştirmekle başlayabilirsiniz.

Buda başladığınız çizginizi bozmadan olur. Sürekli değişimin olduğu yer de kurumsal kültür oluşmaz.

Dolayısı ile birbirine laf atmadan, kendine özgü düşünce veya doğrularını paylaşsın. 

Başkasının fikir ve düşüncesine saygı duyamayacak, çapsız kişilerin savunma sanayi kültürü oluşturmaya çalışan böylesi sosyal alanlarda işi yok.

Siz bu platformu onların ayarına düşürmek yerine , onların üst akıla kavuşmalarını sağlamanız daha doğru olur. Bu da paylaşmakla olabilir.

Evet , herkes istediğini ve her türlü düşüncesini paylaşabilir. Ancak belirli ilkeler çerçevesinde olabilir.

Absürt , saçma - sapan kendisine öğretilmiş temelsiz fikirlerini sürekli dikte etmeye çalışıyor ve değişim de göster-e-miyorsa bu kişi platformdan atılmalı. Partizan, militarist demokrasi savunucuları, şöven milliyetçi kılıklı anti milliler uzaklaştırılmalı.. Uçlarda olanlar.

Uçlarda olmamak kaydı ile her şey konuşulur.  Seviyeyi düşürmeden, bu platformun gerçek amacını gözeterek. .

SSF de çok farklı konular da kendisini gerçekten iyi yetiştirmiş fakat siyaset, din temelli konularda çizgisini bir çok kez kaybetmiş, uçlara kaymış insanları da gördüm. Ayarı kaçırmamak en önemlisi. Dengede , dengeli olmak.

Mesajı Paylaş

ayibarishi

Aslında ölçü hususunda haklısınız arkadaşlar. Mesela ben siyasi kaygılarla Altay tank üretim ihalesinin koç grubundan alınmaması gerektiğini yazdım. Bu beni de forumu da siyasete bulaştırmadı. Amma kalkıp bir şahsiyet yada kurum adını alarak yada ima ederek, yanlış bir üslup ile hakaret ölçüsünde imalat içeren bir yazı yazsa idim, bu elbette çizgiyi bozardı.

Sayın wolwarin ve mamat kardeşime hak vermemek de elde değil. Lakin sanırım zaten bunların çoğu var ve olmakta... Mesajı Paylaş

BETONBEY

Nis 04, 2016, 06:08 ÖS Last Edit: Nis 04, 2016, 06:26 ÖS by BETONBEY
Basit bir tecrübe aktarmak lazım geliyor. Savunmatürk'te siyaset yüzünden atılanın, ceza alanın haddi hesabı yok.

Son tahlilde serbest siyaset başlığı açtılar, adam gibi girip birşeyler yazan, tartışan yok ;D Mesajı Paylaş

southwater

Siyaset eğer alınmış kararların akılcı, gerçekçi ve insaflı bir değerlendirmesi olacaksa bence olumludur
ama
komplo teorileriyle bezenmiş trollükler sergilenecekse elbette hayır!
Karşı çıkılan elbette budur.
Yoksa, "açılım başarısızdır, zararlıdı" demek bu forumun raison d'étre'idir; varoluş sebebidir. Mesajı Paylaş

Kabardey

Çok sevdiğim başka bir forumda, adminlerin tüm uğraşlarına rağmen ciddi miktarda alttan alttan siyaset ve propaganda kokan mesajlar yüzünden, forumun bütün o genel dokusu bozuldu. Terör olaylarını bahane eden kişiler resmen saçma mesajlar ile kendi siyasi tatminlerini yaşıyorlar. Foruma bir katkısı yok, diğer üyelere bir katkısı yok, yetmezmiş gibi bu tip içi boş mesajları yazan pek çok yeni üyeyi de foruma çekmeye başladı.

Maalesef siyaset konuşmayı veya sohbete dahil etmeyi beceremiyoruz. Tadında bırakmaksa bizde adet değil. O yüzden hiç olmaması en mantıklısı. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter