WikiLeaks

Başlatan dalamper, Nis 03, 2016, 06:58 ÖS

« önceki - sonraki »

dalamper

WikiLeaks yine büyük vurgun yapmış, nice dosya paylaştı. Şu an müsait olmadığım için bakamıyorum ama içerik:

http://panamapapers.sueddeutsche.de/en/ Mesajı Paylaş

kimlikci

Büyük Operasyon....


Panamalı hukuk firmasına ait olduğu iddia edilen çok gizli belgelerin sızdırılmasıyla dünya liderleri ve ünlü isimlerin vergi kaçırmak için hangi yöntemleri kullandığına dair deliller bulundu

Verilerde gizli deniz aşırı şirketlerin aralarında eski Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi ve Suriye lideri Beşar Esad ile ilişkili bağlantılar içerdiği aktarılıyor.
Ayrıca "uluslararası vergi kaçakçılığına" ilişkin kayıtlarda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in en yakın arkadaşlarından müzisyen viyolonselist Sergi Roldugin'in de bulunduğu çok sayıda ismin, offshore hesaplar üzerinden vergi kaçırdığı iddia edildi. (2 milyar dolarlık bir para hareketi söz konusu)
Dokümanlara göre, offshore hesaplarla vergi kaçıranlar arasında 12 devlet lideri ve 143 politikacı olduğu iddia edildi.

Panama merkezli Mossack Fonseca isimli hukuk şirketinin kayıtları içerisinde Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, Irak'ta eski Başbakan İyad Allavi, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Mısır'ın devrik cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in oğlu Alaa Mübarek ve İzlanda Başbakanı Sigmundur David Gunnlaugsson gibi çok sayıda önemli ismin yer aldığı belirtildi.
Dokümanlarda İngiltere'deki Lordlar Kamarası'ndan altı lordun, iktidardaki Muhafazakar Parti'den üç eski vekilin, yine İngiltere'deki siyasi partilere bağış yapan çok sayıda kişinin isimlerinin de geçtiği öne sürüldü.

http://www.dunyabulteni.net/manset/360025/liderlerin-hesaplari-ile-ilgili-belgeler-sizdirildi
Mesajı Paylaş

Sihirbaz

İsveç'in Assange ile ilgili kararı tutuklanma riskini ortadan kaldırmadı

Wikileaks'in kurcusu Julian Assange İsveç'in hakkındaki tecavüz soruşturmasını kapatma kararını zafer olarak tanımladı. Assange, yaklaşık 7 yıldır yaşadığı Ekvador'un Londra'daki büyükelçiliğinden basın mensuplarına konuştu:

"Bugün önemli bir zafer kazandık. Fakat hükümsüz geçen 7 yılı silmeye yetmez. Bu sürede çocuklarım bensiz büyüdü. Bu affedebileceğim bir şey, ama ala unutmayacağım."

İsveç Kamu Davaları Direktörü Başsavcı Marianne Ny, Assange'ın aklanmadığını ancak teknik nedenlerden dolayı soruşturmayı yürütmenin imkansız olduğuna hükmettikleri için davanın düştüğünü belirtti.

Ancak bu karar Assange'ın tutuklanma riskini ortadan kaldırmadı. Savunma avukatları Assange'ı Ekvador'a ulaştıracak güvenli bir güzergah için İngiliz yetkililerle müzakere ediyor.

Assange'ın avukatları ayrıca Fransa'ya iltica başvuru yapmayı da değerlendiriyor. Fakat Wikileaks, Fransa'daki cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u hedef alan sızıntılarda rol oynamıştı.

Assange'ın aşırı sağcı aday Marine Le Pen yanlısı paylaşımları da gündemdeki yerini koruyor.

45 yaşındaki Avustralyalı bilgisayar programcısı, 2010'da Amerikan ordusuna ait gizli belgeleri yayınlayarak uluslararası kamuoyunun dikkatini çekmişti.

Assange 18 Kasım 2010 tarihli uluslararası yakalama kararıyla Londra'da göz altına alınmış, Aralık ayında yapılan duruşma sonrası kefaletle şartlı tahliye edilmiş ve Ekvador büyükelçiliğine sığınmıştı.

http://www.euronews.com/2017/05/19/sweden-to-drop-rape-investigation-involving-wikileaks-julian-assange-ending-7 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter