Yabancı Ülke Tatbikatları

Başlatan kimlikci, Mar 30, 2016, 08:32 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Merkator

8 ülkenin katıldığı Mavi Bayrak tatbikatına ait ilk görüntüler

İsrail Hava Kuvvetleri'nin tarihindeki en büyük hava tatbikatı olan Blue Flag-Mavi Bayrak, İsrail, Hindistan, ABD, Yunanistan, Fransa, Almanya, İtalya ve Polonya'nın katılımıyla 2 Kasım'da başlamıştı.

Bu yıl 100'den fazla uçak, ikiyüze yakın savaş pilotunun katıldığı tatbikatta ilgili İsrail Savunma Bakanlığı, bu yıl ilk kez tatbikatta yer alan Almanya, Hindistan ve Fransa'ya özel teşekkür etti ve tatbikatta ilgili kısa bir film yayınladı.

16 Kasım'a kadar sürecek olan tatbikatta İsrail hava sahasının tamamı uçuşlar için kullanılıyor. Tatbikat'ta gerçeğe yakın harekat şartlarında belirlenen senaryo dahilinde savaş uçakları kara konuşlu hava savunma silah sistemleri ile korunmakta olan taktik ve stratejik hedeflere karşı karma hava harekatı görevlerini yerine getiriyor.

http://www.kokpit.aero/en-buyuk-tatbikattan-ilk-goruntuler Mesajı Paylaş

Atılgan

Katar ve İngiltere ortak deniz tatbikatı yaptı

Katar ve İngiltere deniz kuvvetleri arasında Katar karasularında deniz tatbikatı yapıldığı bildirildi.

Katar Savunma Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Katar Ortak Özel Kuvvetleri'ne bağlı Özel Deniz Gücü ile İngiltere Deniz Kuvvetleri arasında tatbikat yapıldığı belirtildi.

Baskın, teftiş, teröristleri yakalama gibi çeşitli tatbikatların yapıldığı, bunlarla karşılıklı tecrübe aktarımının hedeflendiği ifade edildi. Tatbikatın bölgede terörle mücadeleye destek, kaçakçılığı önleme, güvenlik ve istikrarı sağlamak için iki ülke arasındaki savunma iş birliği çerçevesinde daha önce yapılan anlaşmalara binaen İngiltere'nin talebi üzerine düzenlendiği kaydedildi.

Katar ve İngiltere arasında geçen yıl aralık ayında savunma alanında iş birliği anlaşması imzalanmıştı. Katar geçen yıl, İngiltere ile farklı alanlarda 5 askeri tatbikat yapmıştı.

http://www.denizhaber.com.tr/katar-ve-ingiltere-ortak-deniz-tatbikati-yapti-haber-79814.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

ABD gemileri tatbikat için Doğu Akdeniz'e geldi

Doğu Akdeniz'de Türkiye ve KKTC ile Güney Kıbrıs arasında enerji krizi büyürken, ABD'li petrol devi Exxon Mobil'in bölgeye gönderdiği araştırma gemisine eşlik edeceği söylenen ABD donanmasının, tatbikat için bölgede bulunduğu açıklandı.

Yunan basınında yer alan haberlere göre, ABD Donanması'na bağlı savaş gemileri "Juniper Cobra 2018" tatbikatı için 6 Mart'ta İsrail açıklarına ulaştı.

ABD'nin savaş gemisi USS Iwo Jima'nın da içinde yer aldığı 6. Filo'nun, İsrail kıyıları ve Kıbrıs'ın güneyinde düzenlenecek ve 18 Mart'a kadar devam edecek tatbikatta yer alacağı bildirildi.

Daha önce basına yansıyan haberlerde, ABD Donanması'nın Exxon Mobil'in Doğu Akdeniz'e gönderdiği araştırma gemisine eşlik edeceği öne sürülmüştü. Türkiye Güney Kıbrıs açıklarındaki "tek taraflı faaliyetlere" karşı çıkarken, ABD'nin bölgede askeri varlığını artırmasının gerilim yaratabileceği belirtilmişti.

Exxon Mobil ile Katar devletine ait Katar Petrol konsorsiyumunun araştırma gemileri, sonbaharda başlatılması planlanan sondaj çalışmaları öncesi saha araştırması yapmak üzere 10 numaralı parselde çalışmalara başlayacak. Geçen ay İtalyan petrol şirketi ENI'nin kiralamış olduğu Sapien 12000 adlı sondaj gemisi, Türk Deniz Kuvvetleri tarafından engellenmiş ve Güney Kıbrıs'ın tek taraflı olarak ruhsatlandırdığı 3 numaralı parselde hiçbir çalışma yapamadan 23 Şubat'ta Kıbrıs'tan ayrılmıştı.

http://www.denizhaber.com.tr/abd-gemileri-tatbikat-icin-dogu-akdenize-geldi-haber-79982.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

Katar ile Pakistan deniz tatbikatı düzenledi

Katar Savunma Bakanlığına bağlı Manevi Yönlendirme Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, "Deniz Aslanı-1" ismini taşıyan ve gaz ile petrol sahalarının korunması, korsanlık ve kaçakçılıkla mücadele eğitimlerini de içeren tatbikat 3 gün sürdü.

Katar Savunma Bakanlığı daha önce yaptığı açıklamada, Katar Deniz Kuvvetleri'nin İtalyan ve Hindistan deniz kuvvetleriyle tatbikat yaptığını duyurmuştu.

Katar, dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğalgaz üreticisi olarak kabul ediliyor ve yıllık üretimi 77 milyon tonu buluyor. Katar, geçen yıl temmuz ayında, 2024'e kadar üretimini yüzde 30 artırmayı hedeflediğini duyurmuştu.

http://www.denizhaber.com.tr/katar-ile-pakistan-deniz-tatbikati-duzenledi-haber-80240.htm Mesajı Paylaş

nokta

VARUNA Devam Edecek

Hindistan ve Fransa, 2001'den bu yana gerçekleştirdikleri ortak deniz tatbikatı VARUNA'nın bu yıl da tekrarlanması konusunda anlaşmaya vardı. Hindistan Başbakanı ve Fransa Cumhurbaşkanı, 10 Mart'ta konuyla ilgili ortak bir açıklama yaptı.

VARUNA 2018, sırasıyla Umman Denizi, Bengal Körfezi ve Güney Batı Hint Okyanusu olmak üzere üç ayrı bölgede gerçekleştirilecek.

Tatbikat, en son nisan 2017'de Fransız sahillerinde gerçekleştirilmişti. Umman Denizi'nde yürütülecek ilk aşamaya, Fransız Donanması'na ait bir denizaltı ve denizaltı savunma harbi fırkateyni Jean de Vienne ile Hindistan Deniz Kuvvetleri'ne ait INS Mumbai destroyeri, INS Trikant fırkateyni, INS Kalvari denizaltısı, P8-I ve Dornier deniz karakol uçakları ve Mig 29K'lar katılacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/varuna-devam-edecek/5931/1 Mesajı Paylaş

nokta

IMNEX-18, Başladı

Hindistan ve Myanmar, ilk kez ortak bir deniz tatbikatı gerçekleştiriyor. 25 Mart'ta başlayan IMNEX-18, iki ülkenin donanmaları arasında iş birliğini ve birlikte çalışabilirliği güçlendirmeyi amaçlıyor.

Bengal Körfezi'nde düzenlenen ve dokuz gün sürecek olan IMNEX-18 tatbikatı iki aşamadan oluşuyor. Beş gün sürecek ilk aşama, Visakhapatnam Limanı'nda yürütülecek. Tatbikata katılan platformlar, daha sonra dört gün sürecek ikinci aşama için denize açılacak ve bir dizi kompleks manevra ve test atışı gerçekleştirecek.

http://www.c4defence.com/Gundem/imnex18-basladi/5971/1 Mesajı Paylaş

Atılgan

Güney Kıbrıs ve Fransa, arama kurtarma tatbikatı yaptı

Güney Kıbrıs ile Fransa, Güney Kıbrıs'ın sorumluluğu dahilinde bulunan doğu sahillerinde Uluslararası Arama-Kurtarma tatbikatı gerçekleştirdi.

Güney Kıbrıs ile Fransa tarafından icra edilen "CYFRA-02/18" isimli tatbikata, Fransız "Aquitaine" fırkateyni de katıldı.

Tatbikat senaryosunun, açık denizde, gemi veya platformlarda meydana gelen deniz kazasıyla ilgili olduğu, bu nedenle Larnaka Arama-Kurtarma Koordinasyon Merkezi tarafından ulusal "NEARHOS" planının devreye sokulduğu üzerine düşünceler mevcut. Rum Savunma Bakanlığı'nın açıklamasına göre tatbikata, RMMO Deniz Kuvveti'ne ait "Ammohostos" devriye botunun yanı sıra polise bağlı uçuş unsurları da katıldı.

http://www.denizhaber.com.tr/guney-kibris-ve-fransa-arama-kurtarma-tatbikati-yapti-haber-80606.htm Mesajı Paylaş

nokta

EART 2018

BD, bu yıl, Avrupa Hava Nakliye Komutanlığı'nın (European Air Transport Command/EATC) düzenlediği Avrupa Havada Yakıt İkmal Eğitimi'ne (European Air Refuelling Training/EART) ilk kez katılım gösteriyor. İki hafta sürecek eğitimlerde, 2010 yılında Eindhoven Hava Üssü'nde kurulan ve yedi üye ülkenin (Hollanda, Belçika, Fransa, Almanya, İtalya, Lüksemburg ve İspanya) dahil olduğu çok uluslu bir komutanlık olan EATC'ye üye olmayan ABD'ye ait bir havada yakıt ikmal uçağı,Hollanda, Almanya ve Fransa'nın tankerlerine katılacak. Bu müşterek etkinlik sırasında, dokuz NATO üyesi ülkenin savaş uçakları ile NATO'nun E-3A Erken Uyarı ve Kontrol uçağı havada yakıl ikmali gerçekleştirecek.

Hollanda'nın Eindhoven Hava Üssü'nde gerçekleşen ve 8 Nisan'da başlayan EART 2018, müttefik ülkelerin mürettebat ve bakım ekiplerine taktik, teknik ve prosedürel eğitim vermek ve birlikte çalışabilirliği geliştirmek amacıyla çok uluslu havada yakıt ikmali faaliyetlerine odaklanıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/cok-uluslu-ikmal/6060/1 Mesajı Paylaş

Atılgan

Katar, Suudi Arabistan'daki askeri tatbikata katıldı

Katar, Suudi Arabistan'da düzenlenen ve geçen pazartesi günü sona eren "1. Ortak Körfez Kalkanı"na katıldığını duyurdu.
Katar Savunma Bakanlığı'nın resmi Twitter hesabından yapılan yazılı açıklamada, "Genelkurmay Başkanı Ganim bin Şahin'in Suudi mevkidaşının daveti üzerine 1. Ortak Körfez Kalkanı tatbikatının son günündeki kapanış törenine katıldığı" ifade edildi.

Açıklamada ayrıca yaklaşık bir ay süren tatbikata Katar Silahlı Kuvvetleri'nden birliklerin de iştirak ettiği kaydedildi.

Daha önce yapılan açıklamalarda tatbikat içerisinde yer alan katılımcı ülkelere ilişkin bilgi verilmemişti.

Körfez krizinden ardından bir ilk

Genelkurmay Başkanı Bin Şahin'in, Katar ile bazı Arap ülkeleri arasında yaklaşık bir yıl önce başlayan Körfez krizinden bu yana Suudi Arabistan'ı ziyaret eden ilk üst düzey Katarlı yetkili olduğu belirtiliyor.

Türkiye'nin de katıldığı "1. Ortak Körfez Kalkanı"nın eğitim aşaması 21 Mart'ta başlamış, 1 Nisan'dan itibaren de fiili tatbikata geçilmişti.

Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı'nın ev sahipliğinde ülkenin doğusundaki Eş-Şarkiye bölgesinde gerçekleştirilen tatbikat, 16 Nisan'da düzenlenen törenle sona ermişti.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır yönetimlerinin, 5 Haziran 2017'de Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmeleri ve ekonomik abluka uygulamaları Körfez bölgesinde krize yol açmıştı.

http://www.denizhaber.com.tr/katar-suudi-arabistandaki-askeri-tatbikata-katildi-haber-80963.htm Mesajı Paylaş

nokta

Avrupa'nın En Kapsamlı Tatbikatı 'Joint Warrior' Başladı

Avrupa'daki en geniş kapsamlı askeri tatbikatlardan biri olan Joint Warrior, 21 Nisan'da 17 ülkeden 11 bin 600'den fazla askeri personelin katılımıyla başladı. İki hafta sürecek tatbikat, İskoçya'da bulunan HMNB Clyde Deniz Üssü'nde organize ediliyor.

Her yıl Nisan ve Ekim aylarında olmak üzere yılda iki kez gerçekleştirilen tatbikat, Birleşik Krallık'ın yanı sıra Danimarka, Estonya, Letonya, Litvanya, Hollanda, İspanya, İsveç ve ABD de dahil olmak üzere, toplam 17 ülkeden gelen kuvvetleri de bünyesinde barındırıyor. Joint Warrior ayrıca Avustralya, Finlandiya ve İsveç gibi NATO üyesi olmayan ülkelere de ev sahipliği yapıyor.

Bu yılın eğitim senaryoları, terörle mücadele ve kaçakçılıkla mücadele operasyonları, istihbarat, siber savaş ve tahliye operasyonlarını kapsayacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/avrupa-nin-en-kapsamli-tatbikati--joint-warrior--basladi/6157/1 Mesajı Paylaş

Atılgan

Medusa 6 Tatbikatı yarın sona eriyor

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Mısır ve Yunanistan'la birlikte icra ettiği "Medusa 6" kod isimli askerî tatbikata "Amiral Yoannidis" isimli açık deniz karakol gemisi ve Su Altı Tahrip (SAT) komando takımı ile iştirak ediyor.
Politis'in haberine göre, Mısır'ın İskenderiye kenti açıklarında uluslararası sularda icra edilen tatbikatta yer alan "Amiral Yoannidis" açık deniz karakol gemisinde 45 subay, astsubay ve bahriyelilerden oluşan mürettebat bulunuyor. SAT takımının kaç kişi olduğu belirtilmedi.

Yunanistan, tatbikatta, helikopter taşıyan iki firkateyn, bir denizaltı, 7 adet F-16 tipi savaş uçağı, bir C-130 tipi askeri nakliye uçağı, bir AWACS radar uçağı,  Chinook tipi bir nakliye helikopteri, iki AH-64 (apachie) tipi saldırı helikopteri, sayıları belirtilmeyen deniz piyade ve SAT birlikleriyle yer alıyor.

Mısır ise Mistral tipi bir helikopter taşıyıcı, iki firkateyn, bir denizaltı, iki destroyer, 6 adet F-16 savaş uçağı, iki Rafale tipi uçak, bir helikopter, bir E2-C tipi uçak ve özel kuvvetler birlikleriyle iştirak ediyor.

"Medusa 6" 29 Haziran'da tamamlanacak. Rum Savunma Bakanı Savvas Angelidis ve Yunan Savunma Bakanı Panos Kammenos, katılan bütün birliklerin müşterek icra edeceği yarınki final aşamasını Mısır Savunma Bakanı ile birlikte izlemek üzere bugün Mısır'a gidiyor.

Güney Kıbrıs'ın 'sınır ötesi askeri tatbikatlara katılımının nadir olduğu' belirtilen haberde, daha önce de RMMO kara unsurlarının İsrail'de kara tatbikatı icra ettiği hatırlatıldı.

Fileleftheros, "Medusa 6 Tatbikatı İşbirliği Göstergesi" başlıklı haberinde, Mısır Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Ahmed Halid Hasan Said'in, tatbikata katılan Rum ve Yunan subaylar onuruna önceki akşam "Anvar Al Sadat" isimli helikopter taşıyıcıda görkemli bir karşılama düzenlediğine dikkat çekti.

Habere göre, karşılama törenine Güney Kıbrıs'ın Mısır'daki büyükelçisi Haris Mortidis, Yunanistan'ın İskenderiye'deki Başkonsolosu Emmanuil Kakavelakis, İskenderiye Valisi Muhammed Sultan, İskenderiye Patrikhanesi yetkilisi Metroplit Akkras Narkissu katıldı.

https://www.denizhaber.com.tr/medusa-6-tatbikati-yarin-sona-eriyor-haber-82528.htm Mesajı Paylaş

Terra

ABD ve Katar'dan ortak tatbikat

Katar ve ABD deniz kuvvetlerinin, Katar karasularında ortak deniz tatbikatı yaptığı açıklandı.

Katar Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Katar Deniz Kuvvetleri ile ABD Deniz Kuvvetlerinin ortak tatbikat yaptığı belirtildi.

Açıklamada, ekiplerin verimliliğini artırma, deniz ve hava hedeflerinin izlenmesi ve iletişimi güçlendirme gibi çeşitli alanlarda yapılan tatbikat ile karşılıklı tecrübe aktarımının hedeflendiği vurgulandı.

Tatbikatın iki ülke arasındaki eğitim ve askeri iş birliği anlaşmalarına binaen düzenlendiği kaydedildi.

http://defenceandtechnology.com/2018/07/10/abd-ve-katar-ortak-tatbikat/ Mesajı Paylaş

Atılgan

Basra Körfezi'nde Katar-Fransız ortak tatbikatı yapıldı

Katar ve Fransa, Basra Körfezi'nde askeri tatbikat gerçekleştirdi.

Katar Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Katar ve Fransız donanması Basra Körfezi'nde 4 gün süren bir ortak askeri tatbikat gerçekleştirdi. Tatbikatta, hava savunma ve hava saldırısı, saldırı ve denetleme, yelken sırasında gemilerin savunulması, helikopterle iniş yapma tatbikatları yapıldı. Açıklamada, tatbikatın deneyimlerin paylaşılması, cihazların verimliliğinin test edilmesi ve ortak denizcilik ilişkileri kurulmasını hedeflediği ve gemi liderlerinin operasyonel verimliliğini artırmayı amaçladığı bildirildi.

Tatbikat, Katar Amiri Donanması Filo Komutanlığı, Ortak Özel Deniz Kuvvetleri, Katar Emiri Hava Kuvvetleri'nin Savaş Kanadı ve Fransız Donanması'nın Casard Savaş Gemisi tarafından gerçekleştirildi.

Katar Savunma Bakanlığı, bu tatbikatların, iki ülke arasındaki eğitim ve planlama alanlarında yapılan işbirliği anlaşmalarının bir parçası olduğunu söyledi.

https://www.denizhaber.com.tr/basra-korfezinde-katar-fransiz-ortak-tatbikati-yapildi-haber-83023.htm Mesajı Paylaş

Revolver

Katar da Fransa da ilginç davranıyorlar. Son iki hafta içinde Katar hem Amerika ile hemde Fransa ile tatbikat yaparken, Fransa ise son iki haftada hem Mısır, hem Güney Kıbrıs ve hemde Katar ile ortak tatbikatlar yaptı. Mesajı Paylaş

Atılgan

Kızıldeniz'de ortak deniz tatbikatı başlatıldı

Mısır ordusu ABD, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) de katılımıyla Kızıldeniz'de ortak askeri tatbikat başlatıldığını açıkladı.
Mısır Ordu Sözcüsü Albay Tamir er-Rifai, yaptığı yazılı açıklamada, "Kartal Cevabı 2018" adı verilen tatbikata Mısır, ABD, Suudi Arabistan ve BAE'ye  ait özel deniz kuvvetleri birliklerinin katıldığını belirtti.

Tatbikatın birkaç gün süreceğini kaydeden Rifai, Ürdün, Pakistan ve Güney Kore'nin de tatbikata gözlemci olarak katıldığını aktardı.

Rifai, deniz tatbikatının mayınlarla nasıl başa çıkılacağı, güvenlik yöntemleri, mayın arama ve bulma ekipmanlarının tanıtılması gibi bir dizi teorik  dersler ile başladığını ifade etti.

Mısır Ordu Sözcüsü ayrıca tatbikat kapsamında şüpheli gemilerin  aranması ile plaj saldırıları konusunda eğitim verildiğini ve tatbikata katılan ülkelerin özel kuvvetleri arasında ortak etkinliklerin gerçekleştirildiğini  kaydetti.

Mısır ve ABD donanma güçleri Nisan 2017'de de Kızıldeniz'de  "Kartalın  Selamı 2017" isimli ortak askeri tatbikat gerçekleştirmişti.

https://www.denizhaber.com.tr/kizildenizde-ortak-deniz-tatbikati-baslatildi-haber-83205.htm Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter