Milli Taretler ve Stabilize Silahlar

Başlatan ocay, Mar 29, 2016, 08:05 ÖS

« önceki - sonraki »

Alkyone
SARP L ilk kez Tayland Savunma ve Güvenlik Fuarında sergilendi

ASELSAN, UKSS alanında dünyadaki lider firmalardan ASELSAN, modern orduların değişen ihtiyaçlarını karşılamak üzere bu alandaki çalışmalarını sürdürüyor.

Söz konusu silah sistemleri, deniz platformları, taktik tekerlekli zırhlı araçlar ve tank gibi hareketli platformlarla stratejik alanların korunması amacıyla sabit platformlar için taktik ihtiyaçlara uygun geliştirildi.

ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kaval, AA muhabirine yaptığı açıklamada, söz konusu silah sistemlerinden ayda 100'ün üzerinde üretebildiklerini söyledi.

Türkiye'de güvenlik güçlerinin belirlediği bir konfigürasyon çerçevesinde üretimlerin gerçekleştirildiğini ifade eden Kaval, yurt dışı pazarlarda ise alıcı ülkelerin tercih ettiği silahlar çerçevesinde yeni konfigürasyonlar oluşturduklarını belirtti. Kaval, "Örneğin, Kazakistan'da Rus menşeli NSV silahıyla konfigüre ediyoruz. Tayland'a Sarp'ın 7,62 milimetrelik, döner tip 6 namlulu M134 olarak adlandırılan silahlı konfigürasyonuyla geldik. Bunu ilk kez burada sergiliyoruz. Bu silah küçük, 7,62 milimetre ama atış hızı çok yüksek. Bu yüksek atım hızı ve daha küçük kalibre silahla çalışmak isteyen müşterilere yönelik geliştirdiğimiz Sarp sistemimizin en son konfigürasyonu." dedi.

Aileye yeni bir ürün daha katılacak

Sarp'ın UKSS ailesinin en küçük üyesi olduğuna işaret eden Kaval, "Sonra Stamp geliyor 12,7 milimetreyle deniz platformları konfigürasyonu. Sonra 25 milimetre Stop ve 30 milimetre var. 30 milimetrenin adı ülkesine göre Muhafız ya da Smash oluyor. Dediğim gibi bu, bir aile. Şu anda fabrikada hazırlıklarını yapıyoruz, küçük bir versiyonu daha çıkacak. Adını henüz tam netleştirmedik belki Sarp-L olacak, belki Sarper olacak. Üzerindeki silahı 7,62 milimetre olarak düşünüyoruz." diye konuştu.UKSS ailesini şu anda 13 ülkenin silahlı kuvvetlerinin kullandığını anlatan Kaval, "Bu, ihracattaki en başarılı ürünlerden birisi. Daha 2 gün önce Hırvatistan'daki Sahil Güvenlik Kuvvetleri gemisine 30 milimetre konfigürasyonunun ilk sistem teslimatı yapıldı. Gemi üzerine montajı tamamlandı. Malezya'ya 6 tane vermiştik, onun da 3'ü tamamlandı, dördüncüsüne devam edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

http://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/aselsan-gozde-silah-sisteminin-yeni-versiyonunu-tanitti-/959560 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

ocayKazak BARYS 8X8 zırhlı aracı (Paramount MBOMBE 8x8), ASELSAN NEFER RCWS ile..

aynı zamanda ironik bir fotoğraf  :D Mesajı Paylaş

turkdefence

İroni kısmını çözemedim, ama güzel leak olmuş :) Mesajı Paylaş

Alkyone
UKSS sistemlerinin yurt dışından ithal edilen parçası "nişangah kalibrasyon adaptörü" yerli olarak üretildi

SELSAN'ın başta Türkiye olmak üzere birçok ülkede hizmet veren "Uzaktan Komutalı Silah Sistemi" ailesinin hedefi bulmasında kritik önemde olan ve daha önce yurt dışından temin edilen "nişangah kalibrasyon adaptörü" yerli olarak üretildi.
Uzun yıllar Almanya'da makine sektöründe çalışan Mustafa ve Necati Yağlı kardeşlerin edindikleri tecrübeyi, bilgi birikimini, çalışma ilkelerini ve iş disiplinini 1994'te Türkiye'ye taşımasıyla faaliyete başlayan Yağmaksan, Çorum Organize Sanayi Bölgesi'nde yüksek kalitede talaşlı imalat yapıyor ve bir dizi proje yürütüyor.

Avrupa ve Amerika kıtasında 10'dan fazla ülkeye yönelik üretim yapan şirket, ürünlerinin yüzde 90'dan fazlasını ihraç ediyor.

Şirketin ihracatını gerçekleştirdiği ürünler arasında şalter, makine, türbin, demir ve çelik, takım tezgah, raylı ve otomotiv grubu parçaları yer alıyor.

Müşteri ve proje çeşitliliği dolayısıyla çeşitli ham maddelerle çalışan ve bu konuda ciddi bir birikim sağlayan şirket, müşterilerinden gelen talep doğrultusunda sac metal ve kaynak teknolojisine yatırım yapmaya hazırlanıyor.

Daha ekonomik ve fonksiyonel

Savunma sanayisi için roket, taret, silah kulesi parçaları gibi çeşitli ürünler ortaya koyan Yağmaksanın, en fazla dikkati çeken ürünü "nişangah kalibrasyon adaptörü" olarak öne çıktı.

Söz konusu ürün, ASELSAN'ın 15 ülkede kullanılan "Uzaktan Komutalı Silah Sistemi" ailesinin hedefi bulmasında kritik öneme sahip bulunuyor. Sistem, askeri personelin zırhlı araç içinden çıkmadan kuledeki silah sistemini kullanmasına olanak sağlıyor.

Yerli olarak üretilen "nişangah kalibrasyon adaptörü"nden, operasyonel kullanım öncesinde silah sisteminin kalibrasyonunda yararlanılıyor.

"Daha fazlasını yapabiliriz"

Yağmaksan Üst Yöneticisi Fatih Yağlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, savunma sanayisinde faaliyette bulunmak için sabır ve fedakarlık gerektiğine işaret etti.

Zamanla bazı projeler için davetler aldıklarına değinen Yağlı, "Mühendislik kabiliyetlerimizi gördüklerinde bir şeyler başarabileceğimize inandılar ve bize fırsat verdiler. Bu fırsatın kıymetini bilip daha fazlasını yapmaya çalıştık. Bu ülke insanı, sanayisi birçok şeyi yapabilecek durumda. Belki kurumsal, prensip, disiplin tarafımız biraz zayıf. KOBİ'ler olarak bu tarafımızı geliştirebilirsek çok daha fazlasını yapabiliriz." dedi.

Savunmaya ASELSAN ile giriş yaptı

Savunma sanayisinde ilk olarak ASELSAN ile namluların düzeltilmesine yönelik boresight (nişangah kalibrasyon adaptörü) ürünü için çalışmaya başladıklarını aktaran Yağlı, şöyle devam etti:

"Yurt dışından satın alınan bir üründü. Ham maddesinden başlayarak kaplama gerektirmeyen bir çözüm ortaya koyuncaya kadar ciddi çalışmalar yaptık. Bütün bu süreci karşılıklı fikir alışverişiyle yürüttük. Hem ticari hem de teknik bir faydası olan çözüm ürettik. Ana yükleniciler kazanacak ki biz kazanalım, sonrasında da Türkiye kazansın. Bütün projeleri de böyle yürütmeye çalışıyoruz. Maliyetleri de düşürmek için uğraşıyoruz. 2015'te ASELSAN ile basit mekanik parçalarla başlayan süreç, bu kuruluşun destekleriyle bugün önemli bir noktaya ulaştı ve savunma sanayisi için kritik öneme haiz ürünlerde hizmet vermeye başladık. Hedefimiz işlerimizin kapsamını artırarak ASELSAN'ın stratejik ortak firmaları arasına girmek."

Yağlı, ürettikleri ürünlerin tasarımına da çeşitli öneriler getirdiklerinde ana yüklenicilerin kabul ettiğini belirterek, "Bir mühendislik faaliyeti de yapmaya çalışıyoruz. Bu genel olarak maliyetleri düşürüyor. Müşterimizin rekabet kabiliyetini de artırmış oluyoruz. Sadece söyleneni yapan yerine, yenilik konusunda da çaba gösteren bir tedarikçi olmaya çalışıyoruz." dedi.
http://aa.com.tr/tr/ekonomi/namlulara-yerli-dokunus/1044632 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone
ASELSAN Uzaktan Komutalı Silah Sistemi ürün ailesinin en yeni üyesi NEFER, Kazakistan'ın zorlu kış koşullarında gerçekleşen müşteri testlerini başarıyla tamamladı. NEFER, atışlarda gösterdiği performans ile yetkililerden tam not aldı.

https://twitter.com/nurettincanikli/status/979982015096385536 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

Namluyu programlanabilen parçacıklı mühimmat atan kule olarak kabul etmek gerek

Bu araçlar gibi hayal etmek lazım konuşulan mevzuyu. Salt kule değil yani olay çok büyük kuvvet çarpanı olan devrimsel bir çağ atlama olan parçacıklı mühittat olayı bu aslında. Oda kule buda kule mevzusu gibi bakmamak gerek burada şahane bir şey konuşuluyor aslında

Orbital ATK MK44
Stryker Dragoon


Şu olay konuşuluyor yani aslında. Bu olmadan ortaya çıkmadan kendini kabul ettirmeden bizim yeni zırhlı muharebe araçlarını konuşmaya başlamamız bile düşünülemez

https://www.youtube.com/watch?v=4UolMYY7QaA

Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@putty çok tehlikeli bir silah. Kask ve yelek bile olsa o mevziye yaptığı atıştan kurtulmak zor. sonuçta kollar bacaklar ayaklar boyun açıkta. Harbiden şeytani bir silah. Bunun yanında gerektiğinde helikopterlerin çok alçaktan uçtuğunu bilyoruz onlara ve quad uavlara karşıda süper bir savunma sağlar. Mesajı Paylaş

putty

#22
Nis 01, 2018, 02:08 ÖS Last Edit: Nis 01, 2018, 02:11 ÖS by putty
Bu kule namlu çapı ile ve programlama için kullanılan enlentilerin olmayışı ile klasik bir kule gibi görünüyor öylede olabilir ancak Türkiye nin yeni zırhlı muharebe aracı seçiminde mutlaka bu yetenek masada olacak. Bu odur demiyorum yani ama mutlaka arkasında bu niyet proje safhasında masadadır. Aksi düşünülemez bile özellikte bizim özelimizde Aselsan ATOM filan ortada iken. Aselsan bunun için deliriyodur şu anda Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

https://www.youtube.com/watch?v=Vvs2vEvVL9o

Şu gösterimdeki haline ek milli motor ve transmisyon sistemi + 2 li modüler eş eksenli atgm podu(cirit ve omtası atmaya müsait modüler yapı) ile bizi senelerce götürebilecek müthiş bir zma olur. Mesajı Paylaş

dmc

Neden bu NEFER sistemine 2. bir komutan görüş sistemi eklemeye gerek duymamışlar acaba? Hunter-Killer kabiliyeti daha tercih edilebilir bir şey olmalı. Korhan'da var sanırım. Mesajı Paylaş

HDS

Hepsi mümkün. Kazak istememiştir. Nefer oldukça maliyeti düşük de olabilsin diye dengeliştirilen bir taret. Mesajı Paylaş

putty

Bizim gelecek planlarımıza uymaz ama dimi HDS Mesajı Paylaş

HDS

Ne bileyim yahu? Bir gelecek planımız mı var?

Bana sorsan Cobra II'lere 20mm SARP takıldın, 14,5'luk olsun diyorum. Mesajı Paylaş

putty

Bencede 20 mm olmalı. Toyota jeep de ÖSO kullanıyor Cobra da niye olmasın Mesajı Paylaş

Eray

Haberde sarp hakkında bilgi veriyor, SARP-ZAFER hakkında da bir iki şey söylemiş. Bu projenin şu anda ki durumu hakkında bilgi sahibi olan var mı ?

https://aa.com.tr/tr/ekonomi/aselsandan-yeni-sarplar-geliyor/1105807 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter